Skocz do zawartości
bober6662

Czy prowadzenie akwarium TYLKO na Ballingu jest jeszcze możliwe...?

Rekomendowane odpowiedzi

Tak się zastanawiam czy w dobie tych wszystkich kropelek ,buforów itd prowadzi ktoś jeszcze zbiornik oparty tylko na samym ballingu?

Reaktory swoją drogą,chodzi o sam balling,kiedyś nie było aż tyle tych dodatków i wszystko działało,a teraz gdzię się nie ruszysz to zawsze ktoś w sklepach poleca dodatkowo lać to i tamto...

Czy do pełnego Ballinga jest sens dodawać co kolwiek...

Luźne przemyślenia bez sporów...

a najlepiej gdyby się wypowiedziały osoby które tak właśnie prowadzą swoje akwaria.

Nie mówię tutaj o bakteriach bo to już sprawa indywidualna.

Balling i pompy dozujące miały ułatwić i sprawić większą bezobsługowość akwariów,2 tyg na wakacjach...balling się sam dolewa woda odparowana też a my na piwko bez stresu...i tu nagle pojawiają się dodatki które trzeba kropelkować ręcznie w większości...czy w takim razie ułatwiamy sobie prowadzenie akwarium czy sprawiamy dodatkowy kłopot i nabijamy portfel firmą....

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja prowadzę swój zbiornik tylko na pełnym ballingu + JBL koral fluid . Żadnych innych suplementów nie stosuję .


3967620a16878ca2.jpg

60x60x50+sump 57l ,30 kg LR , 10 kg LS, LED Hydra 52 hd+ 2xT5 , jebao cp 25, Deltec 1351 , New Jet 3000 Nowa bańka

Stara bańka - nie istnieje

http://nano-reef.pl/topic/82915-akwarium-4000-l-w-pracy/page__st__20#entry888530

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jest mało precyzyjne ale oczywiście, że się da.. tak samo jak da się prowadzić bez ballinga na samych podmianach:) Wszystko zależy od potrzeb i wyznaczonych celów. Pudzian też przeżyje na chińskich zupkach i sałacie ale na pewno nie spełni oczekiwań jakie się w nim pokłada.


Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wbrew pozorom jest całkiem sporo osób które utrzymują akwarium na podmianach, ballingu i dolewce. Zauważyłem że bardzo mała część z tych osób chwali się tym publicznie, pomimo że zbiorniki niczego sobie :)

Wszystko zależy też co chcesz trzymać i czego oczekujesz od zbiornika. Jeżeli chcesz mieć las bujających się miękkich korali to ballinga można nawet z ręki lać :) Jeżeli chcesz mieć las SPSów o dużych przyrostach i pastelowych kolorach to trzeba czymś podkarmić korale - i tu zaczynają się buteleczki :)

Nie wiem jak w innych metodach ale w zeovicie spokojnie możesz jechać na 2 tygodnie na wakacje i w tym czasie nie dozować preparatów - nic się nie powinno stać. Po powrocie tylko zacząć dozowanie od niższych dawek. Preparaty są po to żeby dokarmić korale i uzupełnić suplementy


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ok pokarmy swoją drogą,ale jeżeli sbs ma w swoim składzie te pierwiastki które muszą,powinny koralowce przyswajać dla lepszego funkcjonowania to po co dodatkowo dolewać dodatkowe suplementy,może by poprostu zmodyfikować ballinga tak żeby w dalszym ciągu była to jedyna suplementacja.Prosta i bez podchodzenia do akwarium raz dwa razy dziennie,no i tak jak niektórzy w nocy...


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest dokładnie tak jak piszesz. Na przykładzie ballinga fm robisz standardowe 3 roztwory, dodajesz do nich odrobinę trace 1,2,3, oddzielny roztwór sbs, ustawiasz dozowanie i teoretycznie niczego więcej nie potrzeba.

Edytowane przez wojtek-lodz (wyświetl historię edycji)

Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ale na tym polega pełna metoda balinga czyli trzy roztwory z makro i mikroelementami ,aby nie dodawać nic więcej .Jednak pokarmy i odżywki to zupełnie co innego .


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problemem natomiast jest to, że producenci z wiadomych względów nie informują co dokładnie zawierają te ich "odzywki" i tak na prawdę nie wiadomo co dodajemy do naszych zbiornikow. Metodą prób i błędów w szczególności używając dodatków różnych producentów może wyjść tak, że pewne składniki wielokrotnie są zdublowane..

Wniosek nasuwa się jeden, więcej nie zawsze musi być lepiej a nadmiar pewnych składników może być tak samo szkodliwy jak ich niedobór w systemie także nie ma co przesadzać.


Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ale na tym polega pełna metoda balinga czyli trzy roztwory z makro i mikroelementami ,aby nie dodawać nic więcej .Jednak pokarmy i odżywki to zupełnie co innego .

No tak,ale pytanie czy zbiornik jest w stanie się tylko z tego utrzymać,wiadomo dawki odpowiednie do obsady.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że tak. Balling czy reaktor to podstawa. Jedno można zastąpić drugim. Te całe buteleczki to tylko dodatki mające na celu wykręcenie tych korali możliwie na maxa. Oczywiście umiejętne obchodzenie się z tymi dodatkami da takie lub inne efekty.

Samymi podmianami często nie da się utrzymać zbiorników z większą biomasą gdyż konsumpcja i wahania parametrów mogą mocno negatywnie wpłynąć na mieszkańców dlatego trzeba wspomóc się ...


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie wykrecenie na Maxa,czyli zasadniczo już sam balling nie daje rady.A przynajmniej nikt go już chyba nie stosuje jako jedyne źródło mikro i makro elementów.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stosują i to bardzo często.

Tak jak pisałem wszystko sprowadza się do oczekiwań akwarysty.


Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie daje rady, jak dolejesz mikroelementy do ballinga to po co lac cos wiecej no chyba ze chcesz hodowac piekne glony na szybach i skale?


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To skoro sam balling jest w stanie udźwignąć zapotrzebowanie na mikro i makro, to po co tyle różnego rodzaju dodatków ludzie leją, żeby mieć bardziej ciemna pianę w odpieniaczu. ...?


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie wykrecenie na Maxa,czyli zasadniczo już sam balling nie daje rady.A przynajmniej nikt go już chyba nie stosuje jako jedyne źródło mikro i makro elementów.

Jak nie jak tak. Ja właśnie dwa tygodnie temu zarzuciłem ręczne dolewanie mikro z trzech butelek i przeszedłem na pełnego ballinga tj. z mikro + SBS i wreszcie skończyły się problemy z zarastaniem glonów wapiennych na tylnej szybie przez zielone glony oraz cyjano na piasku i skale. W stopce link do wątku, na ostatniej stronie można sprawdzić, jak wyglądają kolory przy mikro jedynie z ballinga. Najgorzej nie jest. Oczywiście ręczne dozowanie suplementów typu pokarmy, vitaminy, amino zostało. Przy ręcznym dozowaniu mikro zawsze miałem problem z ich nadmiarem, nawet jeżeli dawka była podzielona x razy (przeważnie dawałem 1/4 najmniejszej dawki startowej). Z mikro monitoruję jedynie poziom potasu z uwagi na tendencję do "uciekania" w moim akwa i w razie potrzeby można od czasu do czasu ręcznie podać KCl.

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja odstawilem wszelkiego rodzaju kropelki, sam pełny balling i widzę że jest spora poprawa koloru i mniej smoly w kubku odpieniacza, ale że glony w refugium sporo ciągną to sbs idzie w dużej ilości. Ale to i tak masa oszczędności .a kropelki jednak ciągną po kieszeni.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja dopiero po dodaniu mikroelementów /poczatkowo 2 butelki REd Sea, poźniej Strongi od Aquaforesta / przy ballingu dopiero ujrzałem korory SPS . Wcześniej tylko przy Balingu , aminokwsami oraz na solu Res Sea Coral Pro kolory marne były. Jestem tego pewien.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zapytam, czy Ci którzy jadą tylko na ballingu stosują oryginalna metodę? (czyt. wszystko po równo)? Czy jakoś zmodyfikowaną?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie udało mi się wyrównać, zawsze czegoś więcej czegoś mniej.sbs najwięcej ze względu na glony, i kh dużo więcej niż ca.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.