Skocz do zawartości
TomekSz

kolejna lampa LED na arduino

Rekomendowane odpowiedzi

Troche z nudów, a trochę dlatego, że w mojej aktualnej lampie nie swieci juz z 50% ledow postanowilem wystrugac sobie nowa lampe. Taki troche kompakt.

Tak więc wstepny projekt wyszedl tak:

48 gwiazdek przyklejonych do aluminiowego plaskownika grubosci 10mm i szerokosci 80mm. Dlugosc 1100mm

Pod gwiazdki postanowilem podfrezowac 3mm kieszenie zeby je troche "schowac". Tak sobie wymyslilem, zeby kable puscic górą i przewiercic sie przez plyte i gwiazdke na wylot. Przylutuje tylko wystajaca koncowke kabla.

Wiatraki 4 raz 80mm. Wyreguluje kazdy na osobnym czujniku temperatury z jakas histerezą. Sam nie wiem jak bardzo ta plyta sie bedzie grzala. Zobaczymy.

Na gorze chce zrobic tylko dwa potencjometry regulujace intensywnosc kanałów. Planuje 50/50 cool white i royal blue. Nie bede bawil sie w sterowanie z komorki i takie tam. Zakladam, ze szybciej i latwiej jest pokrecic potencjometrem niz laczyc sie z komorki. Arduino oczywisce zaprogramuje w jakis cyl dobowy.

Projekt jest jeszcze we wstepnej fazie wiec mozna krytykowac i doradzac :)

4191503_Zrzutekranu2016-01-2213.33.07.png

4191505_Zrzutekranu2016-01-2213.31.19.png

4191504_Zrzutekranu2016-01-2213.31.44.png

4191507_Zrzutekranu2016-01-2213.32.44.png

Edytowane przez TomekSz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nie lepiej zamiast gwiazdek kupić "gołe" ledy i np. takie podstawki ?

http://allegro.pl/ra...5684735178.html

http://allegro.pl/podstawka-baza-radiator-led-6-1-6x1-6x-1w-3w-5w-i5759592769.html

odpadnie sporo wiercenia i frezowania

białe są sporo mocniejsze od niebieskich - ja bym dał 2 niebieskie na 1 białą ... albo choć w co drugiej podstawce

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Abstrahując od budowy lampy nie wiem czy nie lepiej byłoby to podzielić na dwie oddzielne linie wtedy trochę lepiej byś sobie doświetlił zbiornik albo szerszy ten płaskownik, ale to takie moje prywatne odczucie. Co do lampy własnie ciekaw jestem jak bardzo się zagrzeje ten płaskownik podejrzewam że bez wiatraków sięgnie jakiś 55-60 stopni. Z tym frezowaniem dużo roboty i to musi być ładnie wyszlifowana powierzchnia żeby dobrze wyszedł styk z gwiazdką.

Edytowane przez owler (wyświetl historię edycji)

3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ledy na podstawkach już plyną z Chin. Drivery i inne pierdoly już czekają w domu.

Mam troche dylemat co do szerokosci lampy i ilosci ledów. Teraz bedzie troche słaba. Byc moze powinienem zrobic powiedzmy 120 mm szerokosci i puścić 3 rzędy.

Kolejna sprawa która mnie trochę gryzie to ta pleksa ochronna od spodu. Teraz jest chyba trochę za mała przerwa i może się mocno nagrzewać. Moze zamiast tej pleksy na każdą gwiazdkę ochronne soczewki ?

Widzialem tez ze mozna dorwać 3 watowe ledy WS2812 RGB. Wtedy wystarczylo by dodac tak z 6 sztuk i mozna by dowolnie kolor wysterowywac.

Co do ilosci bialych do niebieskich to chyba rzeczywiscie zwieksze udzial niebieskich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widać w ramce, że program to Rhinoceros . Bardzo fajny kombajn do CNC

Ledy na podstawkach już plyną z Chin. Drivery i inne pierdoly już czekają w domu.

Mam troche dylemat co do szerokosci lampy i ilosci ledów. Teraz bedzie troche słaba. Byc moze powinienem zrobic powiedzmy 120 mm szerokosci i puścić 3 rzędy.

Kolejna sprawa która mnie trochę gryzie to ta pleksa ochronna od spodu. Teraz jest chyba trochę za mała przerwa i może się mocno nagrzewać. Moze zamiast tej pleksy na każdą gwiazdkę ochronne soczewki ?

Widzialem tez ze mozna dorwać 3 watowe ledy WS2812 RGB. Wtedy wystarczylo by dodac tak z 6 sztuk i mozna by dowolnie kolor wysterowywac.

Co do ilosci bialych do niebieskich to chyba rzeczywiscie zwieksze udzial niebieskich.

Odpuść sobie 3W ledy. Nie uzyskasz z nich tyle Lumenow co z 3 diod 1W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widać w ramce, że program to Rhinoceros . Bardzo fajny kombajn do CNC

Odpuść sobie 3W ledy. Nie uzyskasz z nich tyle Lumenow co z 3 diod 1W

więc dlatego ja zawsze bardziej wolę cree bo mają prawie drugie tyle z wata lumenów


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim maja profesjonalna notę katalogowa i wiesz co wkładasz oprócz tego ze dioda niebieska 3W jak w przypadku tych tanich diod z allegro.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod warunkiem że kupisz to co jest na nocie. Ja już spotkałem się z takimi "gwarantowanymi" cree.

Dlatego wolę brać w Polsce, w sklepie i przepłacać (kto bogatemu zabroni - ucinając zbędne dyskusje).

Kolego, lampka prezentuje się wyśmienicie. W podstawki PCB nie wchodź bo teraz masz diody rozłożone po całej powierzchni

zaś przy takich podstawkach, będziesz miał je w skupiskach - gorsze rozproszenie ciepła. Poza tym, gorzej się bezie mieszało światło

-ale tego raczej nie dostrzeżesz. Pomyśl może nad dwoma takimi lampkami, nawet z mniejszą ilością diod na belce.

Zyskasz na chłodzeniu i na rozłożeniu światła w akwarium. Dioda świeci liniowo i będziesz miał nierównomierny rozkład światła.

Nawet nie tyle wizualny, co odczuwalny przez zwierzaki.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobilem wersje na 120 mm szerokosci.

4196001_Zrzutekranu2016-01-2222.36.24.png

Nie jestem do konca przekonany do tej konstrukcji. Kombinuje jak polaczyc ze soba te plaskowniki zeby nie było srub na wierzchu. Chyba bede musial jakimis kątownikami od środka pojechać. Chce rozlozyc te ledy po powierzchni dlatego nie wszedlem w jakies skondensowane PCB.

Program to oczywiscie Rhinoceros. Dobry do szybkich i łatwych projektów. Teraz ogarniam Fusion 360.

P.S. Zapraszam na mojego fejsa

Edytowane przez TomekSz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

więc dlatego ja zawsze bardziej wolę cree bo mają prawie drugie tyle z wata lumenów

no nie do końca - (chyba że porównujesz do 1W z chipem 35mil)

mają więcej lumenów ale z rozmiaru chipa - mniejszy a mocniej świeci (i żre 2x tyle prądu)

przykład

http://allegro.pl/di...5923931643.html

Power: 3W

Model Name: CREE XPE

Emitted Color: 10000K-15000K

Brightness: 90LM~120LM

DC Forward Voltage (VF): 3.2V-3.6Vdc

DC Forward Current (IF): 350mA~1000mA

w/s

http://allegro.pl/di...5785162922.html

Moc 3W

Chip
45mil x 45mil SanAn

Napięcie pracy 3.4V - 3.6V

Max. prąd przewodzenia 700mA

Natężenie światła 230 - 240 lm

Temperatura barwowa 10 000 - 12 000K

czyli w/g tego Power led świeci MOCNIEJ

3W 10x cree spokojnie można zastąpić 11 sztukami 3W power led (chip 45mil)

świecić będzie praktycznie identycznie a mniej się zagrzeje, zeżre prądu (o koszcie ledów mocniejszych driverów i zasilaczy nie wspominając)

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak mówi silvia. Diodę Cree zwykle się zasila 2 razy większym prądem, więc powinna dawać więcej światła. Ale w przeliczeniu na zużytą energię to power led wygrywają. Wystarczy ich dać trochę więcej, a przy cenach Cree i power led to jeszcze duużo zaoszczędzimy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie Cree wydzielaja tez duzo wiecej ciepla. A ja nie chce pakowac tam radiatora tylko zwykły 10mm płaskownik.

A ja własnie szukam wentylatorow majacych bok 120 mm i jakichś nie wysokich.

Edytowane przez TomekSz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Pewnie Cree wydzielaja tez duzo wiecej ciepla. A ja nie chce pakowac tam radiatora tylko zwykły 10mm płaskownik.

A ja własnie szukam wentylatorow majacych bok 120 mm i jakichś nie wysokich.

wpisz w allegro AAB (mają spory wybór)

o np tu

http://allegro.pl/wentylatory-120x120-mm-45913?string=aab&bmatch=engagement-v6-promo-sm-sqm-dyn-fuzzy-v1-ele-1-5-0118&order=d

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wpisz w allegro AAB (mają spory wybór)

No wlasnie ich przegladam. Zalezy mi na czyms maxymalnie 20mm wysokosci. Jestem sklonny nawet zejść z wielkościa do 80mm na bok. Byle bylo dobre jakosciowo.

Te wiatraki strasznie lapią kurz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DZIĘKI !!! Oszczędziłęś mi szukania :) Nie wpadłem na to żeby wpisać SLIM ;:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jak z głośnością tych wentylatorów?

przeważnie w opisie jest podane ile DB mają - a jak nie to raczej pytanie do sprzedawcy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takim ładnym projekcie poszedłbym w laminat na podłożu aluminiowym, płytka w eaglu i dac komus do zrobienia, wtedy na płytkę wtapiasz cree, przekręcasz do radiatorami calosc i masz piękna lampę led jak pacific sun

d14abdfd3b6df917a8c48f80c32850ea.jpg

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Edytowane przez Coltrane (wyświetl historię edycji)

dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMO ja bym puścił 3 rzędy i ewentualnie zmniejszył prąd na ledach, mniej się grzeją i dają wiecej lumenów z wata, chociaż białe przy sterowaniu nie będą pewnie mocno obciążone. Niby większy koszt ale efektywność świetlna lepsza. Wadą jest to że blinki byłyby nieco mniejsze.


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no nie do końca - (chyba że porównujesz do 1W z chipem 35mil)

mają więcej lumenów ale z rozmiaru chipa - mniejszy a mocniej świeci (i żre 2x tyle prądu)

przykład

http://allegro.pl/di...5923931643.html

Power: 3W

Model Name: CREE XPE

Emitted Color: 10000K-15000K

Brightness: 90LM~120LM

DC Forward Voltage (VF): 3.2V-3.6Vdc

DC Forward Current (IF): 350mA~1000mA

w/s

http://allegro.pl/di...5785162922.html

Moc 3W

Chip
45mil x 45mil SanAn

Napięcie pracy 3.4V - 3.6V

Max. prąd przewodzenia 700mA

Natężenie światła 230 - 240 lm

Temperatura barwowa 10 000 - 12 000K

czyli w/g tego Power led świeci MOCNIEJ

3W 10x cree spokojnie można zastąpić 11 sztukami 3W power led (chip 45mil)

świecić będzie praktycznie identycznie a mniej się zagrzeje, zeżre prądu (o koszcie ledów mocniejszych driverów i zasilaczy nie wspominając)

niestety jeden i drugi przykład co podałeś to nie jest cree tylko power ledy

cree ma 139 a nawet 156 lm z wata

http://www.gamma.pl/aktualnosci/diody-cree-z-serii-xp-g-do-390lm-dla-pradu-1000ma.html

więc dla prądu 1000mA daje około 400lm a można ją wysterować więcej więc nie świeci jaśniej od power ledów


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

niestety jeden i drugi przykład co podałeś to nie jest cree tylko power ledy

cree ma 139 a nawet 156 lm z wata

http://www.gamma.pl/...adu-1000ma.html

więc dla prądu 1000mA daje około 400lm a można ją wysterować więcej więc nie świeci jaśniej od power ledów

nie patrz na fotkę a na opis

albo lepiej na test

Power led Epistar 1W 35mil. 100/110lm

w/s

CREE serii XP-G R5 139lm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.