Skocz do zawartości
Robert-reef

Reaktor wapna-nie mogę uzyskać PH6

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Od jakiegoś czasu nie mogę zejść z ph w reaktorze.

Mam ustawione podawanie mniej więcej bąbelek na sekundę i ph w reaktorze utrzymuje się na poziomie około 6,5. Dzisiaj natomiast skoczyło do 6,9. Wydaje mi się że podskoczyło jak nieco zwiększyłem podawanie gazu. W reaktorze zrobiła się woda gazowana, jest pełno bąbelków.

Sonde kalibrowałem jakiś miesiąc temu ale od praktycznie tego czasu nigdy nie udało mi się zejść do ph 6.

Co może być przyczyną?

W poniedziałek jeszcze raz skalibruje sondę, może to ona przekłamuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wsadź sondę do płynu kalibracyjnego i sprawdź czy dobrze pokazuje.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo nie szczelny reaktor

Wysłane z mojego E2303 przy użyciu Tapatalka


TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reaktor szczelny.

Dzisiaj zrobiłem kalibracje sondy. Faktycznie kłamała o 0,3pH ale to i tak pH w reaktorze powinno być niższe czyli w okolicach 6pH a nie 7pH.

Zmniejszyłem o połowę odciek.

Wcześniej miałem ustawione około 200ml co godzinę. Teraz będzie około 100ml.

Swoją drogą to zastanawiam się czy lepiej puszczać częściej odciek czy rzadziej ale większą ilość?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesciej a mniejsza ilosc zeby zdazylo sie nasycic co2 tak mi sie wydaje bo ja dopiero zaczne przygode z reaktorem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj zdjecie tego reaktora.

Jesli masz zbyt duzy odciek w stosunku do mozliwosci zbijania ph (konstrukcja reaktora) to w efekcie bedziesz mial ph7.

Zmierz prosze kh w zbioniku oraz w odcieku.Standarwe konstrukcje reaktorow powinny podbijac o okolo 40.


Nowe szło 135x90x65h-> start listopad'2016.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reaktor to Deltec. Nie pamiętam teraz jaki to model.

Zatrzymałem całkowicie odciek i po 24 godzinach pH w reaktorze z 7 spadło do 6,8pH - czy to tak wolno ma spadać?

Czy do badania KH odcieku powinienem wodę z odcieku rozcieńczyć w jakichś proporcjach czy wkraplać około 4 strzykawki reagentu aby uzyskać kolor? Bo przy spodziewanym KH40 to pewnie 4 strzykawki wyjdą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast 4ml i 4 krople do fiolki daj 1ml i 1krople.

Wynik ze strzykawki pomnóz przez 4.

Lub 2ml i 2krople i pomnóz przez 2.


100x40x60h, Sunpower 6x39w, Vertex omega 130, 6045 + RW8,  Tunze 1073.020, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast 4ml i 4 krople do fiolki daj 1ml i 1krople.

Wynik ze strzykawki pomnóz przez 4.

Lub 2ml i 2krople i pomnóz przez 2.

pozno jest i jestem spiący, ale nie bardzo rozumiem...

czym sie rozni stezenie 1 kropla na 1ml od 4 kropli na 4 ml?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pozno jest i jestem spiący, ale nie bardzo rozumiem...

czym sie rozni stezenie 1 kropla na 1ml od 4 kropli na 4 ml?

No właśnie niczym.

Nie chodzi o stezenie tylko o objętość.

Edytowane przez remii (wyświetl historię edycji)

100x40x60h, Sunpower 6x39w, Vertex omega 130, 6045 + RW8,  Tunze 1073.020, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem test, wlałem 1ml i 1 kroplę.

Aby test się zabarwił potrzebowałem 2,7ml płynu.

Jak obliczyć jakie mam KH?

Nadal jest problem z uzyskaniem odpowiedniego pH. Jak wyłączyłem całkowicie odciek to pH spadło do 6,3. Ustawiłem malutką dawkę odcieku (40ml/h) i po dobie mam znowu 7,1pH

Ten test robiłem właśnie kiedy pH było 7,1.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedna strzykawka daje około 16 kh. razy 4 to daje 64 kh . Jeżeli dobrze rozumiem to tłok z ostatniej strzykawki zatrzymał ci się na 0.30?

Jeżeli tak to wartość dla 0.30 to około 11. Czyli

16x4+16x4+11x4=64+64+44=172

Trochę dużo. Czy to możliwe? Nie wiem być może tak, skoro całkowicie zatrzymałeś odciek.

Ja tak robię ten test i wychodzi mi około 70kh, ale na dastaco.

Możesz jeszcze zrobić test n 2ml i 2 krople. Jak wkropisz 5.4ml płynu to najprawdopodobniej masz kh około 170.

Tak mi sie wydaje, aczkolwiek moge sie mylić :)


100x40x60h, Sunpower 6x39w, Vertex omega 130, 6045 + RW8,  Tunze 1073.020, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co2 cały czas dozujesz pomimo zatrzymanego odcieku?

powstaje poduszka z co2 na górze reaktora czy jest całkowicie rozpuszczony?

czy jest obieg w reaktorze? pompa nie ma awarii?

ile czasu ma wkład i ile go jest w stosunku do objętości reaktora?


początek 300 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem expert od reaktora bo używam dopiero 4 miesiące .ale jak masz komputer do sterowania z elektrozaworem to jak go ustawisz na zadana wartość powinien podać i zatrzymać gaz jak bedzie np .6.35 i jak wzrośnie do 6.45 to znowu podać do spadku jak poniżej . Tez miałem jazdę z reaktorem i kh . Może sprawdź jeszcze raz kalibrację sondy ,!jak masz krótko zasyp to musi sie nasycić to bedzie lepiej oddawał .A może masz gaz jakis felerny i nie chce zakwasić wody .Mi pomagał Tester i Twistman od którego mam reaktor zabawa trwała dwa tyg aż zaczęło wszystko grać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co2 dozuje pomimo zatrzymanego obiegu.

Pompa obiegowa reaktora chodzi normalnie. Poduszka za bardzo się nie tworzy bo u góry jest wylot do odcieku i CO2 zebrane u góry ulatnia się rurką odciekową.

Zasyp to ARM+grysk koralowy+magnez

Reaktor chodził normalnie przez kilka miesięcy na tym zasypie. Normalnie to może za dużo powiedziane bo sonda była rozkalibrowana o około 0,4pH. Po kalibracji zaczął świrować.

Zasypu jest około 70% objętości.

Sondę sprawdzałem jeszcze raz - wszystko ok. No chyba że bufory do kalibracji się mogą przeterminować - mają pewnie ze 2 lata, może więcej.

Może to faktycznie wina gazu bo ma on już może ze 3-4 lata. Czy CO2 w butli się przeterminowuje/traci właściwości?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na butli jest data legalizacji butli. Chodzi tu o datę do kiedy można używać samej butli stalowej a nie o datę do kiedy można uzywać gazu, który jest w środku. Ale spróbuje wymienić butlę na taką ze świeżym gazem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj podłączyłem butlę ze świeżym gazem. Chodzi na nowym gazie i pH spadło z 7,3 do 7 w ciągu kilku godzin. W reaktorze jest pełno bąbelków gazu. Odciek jest ustawiony na 60ml ale nic nie cieknie bo gaz nazbierał sie w drugiej komorze reaktora.

Nadal nie wiem co robić. W jakim czasie pH w reaktorze powinno się obniżyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cos nie tak u mnie z 6.45 do 6.35 obniża w 2 min max jak startowałem to z 8 pH do 6.35 pH obniżyło w 10 min cześciej podawało gaz bo złoże było jeszcze nie nasycone ale po dwóch tyg juz było ok. Nie wiem co ci doradzić może jednak cos nie tak z pomiarem

A obieg dobrze miesza woda w reaktorze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj robiłem kolejną kalibracje sondy pH na świeżych płynach. Wynik pomiaru nie zgadzał się o 0,1pH od kalibracji na starych płynach.

Pompa miesza wodę w reaktorze dobrze. Widać jej intensywny ruch.

Jak dozuje CO2 przy małym odcieku (około 60ml/h) to cały czas mam pH w okolicach 7. Woda z reaktora też nie wylatuje bo jest w nim tyle gazu że w tej dodatkowej komorze z zasypem jest tylko połowa wody, reszta to gaz. W reaktorze mnóstwo bąbelków gazu, gaz ucieka przez rurkę odcieku.

Jak odkręcę zawór regulujący i puszczę CO2 na maksa to w chwilę (kilkadziesiąt sekund) uzyskuje pH około 6.

Jak potem z powrotem ustawiam dozowanie 1 bąbelek/s to pH w ciągu godziny wraca w okolice 7.

Przychodzi mi do głowy jedynie wylać starą wodę z reaktora i zalać świeżą i zobaczyć co będzie się działo bo juz nie mam pomysłów co może być przyczyną takich jajec.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robert, a czy jak leci bąbelek, to wpada on na wirnik pompy ?

Czy widzisz, że na 100% chodzi pompa obiegowa w reaktorze ?

Pytania niby banalne, ale wg mnie to jest jakoś mało prawdopodobne, że podajesz gaz i nie umiesz zbić pH po takim czasie.

Może być tak, że bąbelek zamiast krążyć przez pompę obiegową cyrkulatora zapowietrza rurę i zbiera się tylko poduszka gazowa.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.