Skocz do zawartości
Robert-reef

Reaktor wapna-nie mogę uzyskać PH6

Rekomendowane odpowiedzi

Jak bąbelek wpada to słyszę że przelatuje on przez pompę. Jest taki charakterystyczny dźwięk rozbijanego gazu przez wirnik.

Czy pompa daje maksymalny obieg w reaktorze to sprawdzę. Jestem pewien że obieg jest ale na początku jak tylko odpalałem reaktor wpadły mi do rurki zasysającej wodę z nad złoża kamyki zasypu i obieg był przez to zblokowany. Teraz co prawda nic ze złożem nie robiłem więc nie podejrzewam że mogło coś tam do tej rurki wlecieć ale sprawdzę.

Swoją drogą to, w którą stronę powinno być skierowane kolanko przez które jest pobierana woda z nad złoża? Teraz mam skierowane w bok ale mogę je ustawić dowolnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli słychać charakterystyczne cyknięcie bąbelka o wirnik to znaczy, że gaz idzie dalej. To jeszcze tylko opcja, że cyrkulacja wewnątrz reaktora jest za słaba, zduszona itp.

Wstawie jakieś zdjęcie jak masz to wszystko po podłączane, może tu jest jakiś mały błąd.

A i czy ktoś pompy nie wstawił zamiennie jakiejś bardzo słabej ? Rozumie, że reaktor używany ?


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reaktor nowy, ma niecały rok.

Oryginalna konstrukcja przerobiona w/g tego rysunku

http://nano-reef.pl/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=54555

Tu jest mój wątek dotyczący przeróbki http://nano-reef.pl/topic/76644-zapowietrzajacy-sie-reaktor-wapna/

Ogólnie chodził do czasu aż skalibrowałem sonde. Wcześniej wskazania rozbiegały się o kilka dziesiątych pH. Przed kalibracją zauważyłem że gaz jest prawie ciągle podawany. Praktycznie w ciągu roku użytkowania tylko kilka razy widziałem że sterownik wyłączył elektrozawór, ale pH było w okolicach 6 (oczywiście błędnie wskazywało bo sonda była nie skalibrowana)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może problem jest bardziej banalny niż ci się wydaje. I mimo dozowania sporej ilości gazu złoże się nie rozpuszcza bo po prostu jest do wymiany bądź od początku było złe tylko pomiary tego nie wykazywały.


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jest jedna opcja, czy nie masz na wężyku nieszczelności gdzieś ? Podaje tlen z gazem ?


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakoś nie widzę możliwości aby do wężyka z ciśnieniem weszło powietrze (@kiflu samego tlenu nie ma tu za dużo) W całym układzie jest ciśnienie więc jak już to CO2 moze uciekać ale nic tam nie wejdzie. Jeśli jest reaktor pełen co2 to musi zakwasić wodę i nie ma innej opcji. Moze być złe mieszanie co2 z wodą i wtedy gromadzi się w najwyższym punkcie nie zakwaszając wystarczająco wody lub awaria pompy. Złoże byłoby do wymiany gdyby woda była kwaśna a w odcieku niskie Ca. Gaz się nie przeterminuje więc nie ma znaczenia czy go wymieniasz czy nie. Stawiam, że wskazania sondy są niewłaściwe lub coś z obiegiem wody z rozpuszczonym Co2. Ostatnio kalibrowałem na PH4 i PH7 a w referencyjnym zamiast 9 pokazała 8. Po zmianie sondy okazało się, że przekłamywała o prawie 3 jednostki

Edytowane przez berklej (wyświetl historię edycji)

początek 300 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj sprawdziłem pompę. Chodzi na pełnej mocy, nic nie blokuje przepływu. Sonda nowa, ma niecały rok. Płyny referencyjne nowe. Sonde kalibrowałem w ciągu ostatnich 2 tygodni 3 razy. Różnica wskazań +/- 0,1pH. Wkład też ma niecały rok. Zawartość to ARM, grys koralowy i magnez (nie pamiętam jaki ale taki specjalny do reaktorów).

Dziś podczas odkręcania pompy zlała mi się prawie cała woda z reaktora, napełniłem go nową ustawiłem 1 bąbelek/s i odciek 60ml zobaczę jutro co będzie z tym pH.

Co do nieszczelności to jak wyciągnąłem reaktor to zauważyłem że mam taką skorupę soli pod śrubunkiem łączącym pompę z reaktorem. Może tam jest nieszczelność i zasysa tędy powietrze. Poobserwuje to miejsce i zobaczę. Na pewno w kuwecie na której reaktor stoi wody nie zauważyłem ale pewnie nadąża ona odparować bo pompa i ta rura na której była ta skorupa jest ciepła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jakoś nie widzę możliwości aby do wężyka z ciśnieniem weszło powietrze (@kiflu samego tlenu nie ma tu za dużo) W całym układzie jest ciśnienie więc jak już to CO2 moze uciekać ale nic tam nie wejdzie. Jeśli jest reaktor pełen co2 to musi zakwasić wodę i nie ma innej opcji. Moze być złe mieszanie co2 z wodą i wtedy gromadzi się w najwyższym punkcie nie zakwaszając wystarczająco wody lub awaria pompy. Złoże byłoby do wymiany gdyby woda była kwaśna a w odcieku niskie Ca. Gaz się nie przeterminuje więc nie ma znaczenia czy go wymieniasz czy nie. Stawiam, że wskazania sondy są niewłaściwe lub coś z obiegiem wody z rozpuszczonym Co2. Ostatnio kalibrowałem na PH4 i PH7 a w referencyjnym zamiast 9 pokazała 8. Po zmianie sondy okazało się, że przekłamywała o prawie 3 jednostki

Bardziej mi chodziło, że może pociągnąć luft już za licznikiem bąbelków, wcześniej to raczej faktycznie nie ma szans ;)


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to gratki


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien ale na 99% to było rozszczelnienie gdzieś na złączkach pompy. Jak ją zdemotowałem i dokręciłem ponownie problem z niemożliwością obniżenia pH znikł. Tak jak pisałem wcześniej na rurze pod pompą miałem około 5mm naciek soli, który wskazywał na jakiś drobny wyciek w tamtym miejscu. Przez tą nieszczelność musiało się dostawać powietrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.