Skocz do zawartości
ranma11

30l kostka jakich wiele (Celestynów pod wa-wą)

Rekomendowane odpowiedzi

na jakimś zagranicznym forum czytałem, że jeśli krab ma szczypce z ciemnymi/czarnymi końcówkami, to niestety częściej niż rzadziej może być nie-reefsafe...gdybyś chciał go odłowić to najprościej przy użyciu małego słoiczka (np. po koncentracie pomidorowym) wkopanym w piasek prawie do krawędzi - a w środku jakiś kawałem karmy - zostawiasz na jakiś czas - krab sam tam wejdzie, ale już nie wyjdzie-bezboleśnie, bezstresowo złapany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj posiedziałem w nocy z rożnych względów do bardzo późna. Jak nadarzyła się okazja zerknąłem co krabik robi i zobaczyłem że wylazł z nory. Złapałem dziada(pierwszy plan zakładał podrażnienie go patyczkiem higienicznym. jak już chwyciłby watę szczypcem to miałem go wyciągnąć ale dziad wolał stosować francuskie techniki walki, czyli taktyczny odwrót, więc stwierdziłem ze nie będę się bawił i złapię go po prostu palcami... udało się bez szwanku dla zdrowia jego i mojego). Wylądował w szklance z wodą z akwa i cyknąłem kilka fotek.

Co do jego wyglądu no to cóż... okazuje się że karapaks jednak szary a nie biały.

Wiem że jakość jest do d*** ale to jest wszystko co mogłem wyciągnąć sprzętem który miałem pod ręką.

34t379x.jpg

zvpog9.jpg

n5lw2e.jpg

Po sesji zdjęciowej wrócił do akwarium. Tak jak pisałem dopóki akwa dojżewa to on mi nie przeszkadza jaki by nie był.

Z aktualnych jego zachowań to zauważyłem że nieco podskubuje skałę(przystosował sobie wejście do tej swojej nory pod swoje potrzeby) i chyba nieco glony(wyskubał okrzemki dookoła wejścia do nory).

Edit:

Okrzemki słabną. Z tej okazji postanowiłem przeczyścić szyby... No i okazało się że przydałaby się lekka modyfikacja ustawienia skały. Rewolucji nie ma, więc fotka przy następnej okazji. (Z tego co pamiętam z porad dla początkujących w którymś z tematów, teraz powinien być najazd glonów zielonych... więc pewnie wtedy)

Edytowane przez ranma11 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś mała nocna sesja

Chciałem spróbować cyknąć lepszą fotkę krabikowi celem próby identyfikacji ale akurat zmienił melinę i nie mogę go znaleźć...

Na dzień dobry jakiś polip. Niemal całkowicie przeźroczysty(lekko biały), na oko lekko stułbię przypomina.

161j7ex.jpg

Czy to aiptasia?

Teraz coś co już było czyli rurówka. To jest ruróweczka odkryta jako trzecia(wszystkie 3 takie same) i njwyraźniejsze zdjęcie jakie udało mi się im zrobić.

3026xw5.jpg

A teraz coś nowego. Coś co mnie zaskoczyło.

2v3k1h0.jpg

Na początku pomyślałem że jakaś aiptasia ale rzuciło mi się w oczy, że one chyba rosną na szkieletach wapiennych. Czyżby jakiś skromny koral mi rósł?

Tutaj fota wszystkich osobników w tym rejonie skały. Na czerwono zaznaczyłem 2 żywe polipujące osobniki z pierwszego zdjęcia. Na zielono zaznaczone lepiej widoczne szkielety (aktualnie nie polipują i nie umiem stwierdzić czy jest tam coś żywego ale są takie same jak te od tych polipujących)

fxe03s.jpg

Edit:

Mała niedzielna aktualizacja.

Testy:

NH4 niewykrywalny

NO2 niewykrywalny

NO3 5mg/l

Okrzemki znikły ze skały(choć po akwarium wala się jeszcze trochę farfocli)

Glony zielone w niewielkich ilościach.

Czy to już czas na jakieś szczepki bardziej wytrzymałych korali?? Jakiś ślimak czy coś?

Doradźcie coś, bo przyznam że akurat na tym etapie to średnio mam pojęcie co dalej.

Edit2:

Nie chcąc robić kolejnego posta kolejna wklejka w tym.

Zauważyłem coś nowego.

2hyl8i0.jpg

Coś jakby tunele w piasku.

Czyżby jakiś ślimak?? Jak do tej pory żadnego nie zaobserwowałem w zbiorniku.

Edytowane przez ranma11 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te rurki w piasku robią sobie jakieś małe skorupiaki - u mnie też tego jest sporo - to chyba jakieś kiełże. najfajniejszy okres akwa - codziennie jakaś niespodzianka ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tunele w piasku nie robią żadne ślimaki czy małe skorupiaki tylko robaki piaskowe, zlepiające dodatkowo piasek woku siebie coś trochę na wzór naszych chruścików...pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem nie daleko do sklepu i nie wytrzymałem...

rhodactis

2vwtk5z.jpg

i zoa

20pbu4p.jpg

No z racji że dawno nie było zdjęcia całości

doa2cy.jpg

@helmofon

Nie wiedziałem że w okolicy mieszka ktoś z morszczydłem!

Trzeba się ustawić na jakieś piwo/kawę/cokolwiek. Koniecznie

Edytowane przez ranma11 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tunele w piasku nie robią żadne ślimaki czy małe skorupiaki tylko robaki piaskowe, zlepiające dodatkowo piasek woku siebie coś trochę na wzór naszych chruścików...pozdrawiam.

nie do końca się zgodzę - tzn. robaki piaskowe też widziałem w swoim akwa - ale obserwowałem też małe, podobne do kiełży skorupiaki, które też je robią - być może tylko korzystają z gościnności robaka...nie żeby to cokolwiek zmieniało :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robaki często opuszczają te ,,tunele''- zwłaszcza w nocy można to zaobserwowac a kiełże, z racji tego że wiecznie uciekają i próbują się schowac po prostu z tych tuneli korzystają...( kiełż to skorupiak) ;)

Edytowane przez alenqer (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czas na niedzielną aktualkę

pH 8

NH3 0

NO2 0

NO3 10

PO4 0

Co się dzieje w akwa

Rhodactis pięknie się pompuje. Mała mordka obok również(teoretycznie widać ją na zdjęciu).

157ksja.jpg

i gratis z innej perpektywy, w świetle niebieskim

a9uurs.jpg

Z zoasami miałem/mam mały problem. Pierwsza ich fotka którą wrzucałem wcześniej była zrobiona 2-3h po włożeniu do akwa (w miarę się otworzyły) niestety niedługo potem podstawka na której rosną ześlizgnęła się ze skały i upadła polipami w stronę piasku... Potem nie chciały się otwierać. Po kilku próbach ustawiania w innych miejscach, ustawiłem je w chyba najbardziej osłoniętym od prądy wody miejscu(na środku pomiędzy skałami) i zaczęły się znowu otwierać. Niestety jeżeli chodzi o kolorek to tylko kilka mordek ma ten fajny pomarańczowy środek. Reszta jest jakby wyblakła.

e12cmb.jpg

No i czas na nowe znaleziska

Chyba majano, względnie aiptasia ale oceńcie

wrnuwn.jpg

Na drugim zdjęciu w prawym dolnym rogu widać polipa jakiegoś korala ze skały(przypomina aiptasie ale rośnie na szkielecie wapiennym)(wcześniej wrzucałem jakieś fotki tego ale tu chyba widać to wyraźniej)

a1spia.jpg

No i coś co było długo na widoku, a zobaczyłem dopiero teraz... Chyba mam małże

16hup3r.jpg

Dziś wieczorem prawdopodobnie zrobię pierwszą podmiankę(myślę że będę podmieniał 2L tygodniowo)

Zaczynam też myśleć nad kolejnymi szczepkami i jakimiś ruchomymi mieszkańcami.

Z korali to teraz dołożyłbym briareum i może coś jeszcze ale w sumie to nie wiem co.

Docelowo niewątpliwie jakieś LPSy i może kiedyś pokuszę się na coś z SPSów.

Z bardziej ruchliwej fauny to zastanawiam się aktualnie nad 3szt. Thor amboinensis.

Docelowo chciałbym więcej sztuk thorów(tak na prawdę to nie mam pojęcia ile ja tam mogę upchnąć) + gobiodona okinawae.

No i zastanawiam się jeszcze nad jakąś ekipą czyszczącą ale tutaj to potrzebuję porady bo nie mam pojęcia co wrzucić.

Edytowane przez ranma11 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niedzielna aktualka

NH3 i NO2 nie mierzyłem(czy jest sens?)

NO3 5

PO4 0(niewykrywalne salifertem - przynajmniej na moje oko)

W akwarium coś się dzieje ale nie wiem co.

Ostatnią zmianą jaka zaszła w zbiorniku przed wystąpieniem objawów było wyczyszczenie szyb z glonów(ciągle zarastają... muszę lepszy skrobak kupić)(czyściłem w piątek, objawy pojawiły się wczoraj)

Objawy:

1. Zoa zaczęły się ładnie otwierać(prawie wszystkie) :thumbup:(z tym że w tej dziedzinie zauważałem pewne postępy od dłuższego czasu ale od wczoraj jakoś wydaje mi się że jest znacznie lepiej)

2rc8ruo.jpg

(większość mordek wciąż w świetle białym nie jest tak ładnie pomarańczowa jak niektóre ale w świetle niebieskim kolorek się pojawia, więc wydaje mi się że jest OK)

2. Rhodactis coś nie chce się pompować :no

20st6w6.jpg

I to mnie martwi, bo do tej pory naprawdę ładnie wyglądał a teraz to taka mizerota...

Zasadniczo w poniedziałek chciałem dokupić więcej szczepek ale teraz trochę się waham... poradzicie coś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne że trzeba :cheers:

Ja bym z koralami poczekał, natomiast wprowadzałbym jakaś krewecie, krabika, żeby zaczęło skałę czyścić.

Masz wężowidła ?


Pozdrawiam

Robert "Hełmofon"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wężowideł nie widziałem ale jest jakiś wieloszczet i trochę innych robali(te co drążą te tunele w piasku)

Do tego krabik(zdjęcia były wcześniej) nadal plącze się po skałach(ostatnio go widziałem).

Z tym że wydaje mi się że właśnie jakoś niewiele planktonu się u mnie pojawiło... Nawet nocą nic na skale nie widziałem.(no poza krabikiem, wieloszczetem i robalami w piasku...)

Z obsady ruchomej to myślę nad tymi sexy shrimp w ilości sztuk 3(na początku, potem więcej). No i zastanawiałem się nad czymś typu ślimak/asteriny/cokolwiek do zżerania tych glonów ale nie mam pomysłu.

Co do korali to zdążyłem już wysłać maila z zamówieniem więc raczej się nie wycofam... z drugiej strony odpowiedzi też nie widzę więc może się odwlecze...

Co do browara to zaraz wyślę pw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to wężowidła już masz ;)

Jeżeli chodzi o asteriny to poczytaj i się dobrze zastanów.

A i asteriny to nie problem.


Pozdrawiam

Robert "Hełmofon"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra... Aktualka i tak spóźniona, a jest o czym pisać.

W ubiegłym tygodniu do zbiornika trafiły:

we wtorek: brireum i xenia kupione od nanokaczora

w piątek: dwa wężowidła, kilka asterin, gorgonia i dwa rodzaje capnelli od helmofona(jeszcze raz dzięki)

Parametrów nie mierzyłem. zrobiłem kolejną podmiankę(2L).

Zdjęć "w między czasie" nie było, bo czasu nie miałem(pierwszy tydzień semestru okazał się bardziej wyczerpujący niż przewidywałem), a teraz ich nie ma bo... nie ma sensu robić skoro szczepki mi się walają po akwarium.

Krótko mówiąc mam problem z umocowaniem tych capnelli. Próbowałem najpierw igłami lekarskimi ale jedna w ogóle nie chciała współpracować(dwa razy się zrywała z igły), a druga o ile się względnie trzymała o tyle dziś po powrocie do domu zobaczyłem że jednak odsunęła się od skały(siedząc na igle), więc też lipa.

Teraz przymocowałem gumkami do skały. Jak wszystko będzie git i się znowu napompują to niezwłocznie cyknę fotki i wstawię.(jak zrobię to prawdopodobnie wstawię do tego posta)

Edytowane przez ranma11 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualka

Testów nie robiłem.

Podmianka miała być dziś ale zapomniałem przygotować solanki wcześniej więc poczekam do jutra aż się ustoi.

Fotek zoasów nie ma bo nic nowego się z nimi nie dzieje, oraz jak zwykle nie mogę jakiejś przyzwoitej(bo do dobrych to nawet nie pretenduję) ustrzelić.

Rhodactis (w sumie też nic nowego...):

28711g2.jpg

Teraz nowości. W kolejności chronologii dokładania do akwarium:

Briareum:

90unb5.jpg

Xenia:

2qasp6p.jpg

Gorgonia(jeszcze raz dzięki helmofon):

zn9b2q.jpg

Capnella fioletowa:

1zl4x3q.jpg

Z nią było najwięcej problemów. Latała po akwarium nie chcąc się przymocować. Zresztą chyba widać to po niej.

Capnella jasna(chyba była fluo ale po stresie z mocowaniem aktualnie nie widać tego):

15rmye1.jpg

No i coś co było widać na części powyższych fotek i czym się jeszcze nie chwaliłem, czyli sexy shrimpy.

52mtw.jpg

Tu niestety złe wieści... W czwartek kupiłem 3 szt., w piątek wieczorem widziałem wszystkie 3, a już w sobotę lekko po południu(jak się obudziłem) były tylko 2... Brak jakichkolwiek śladów po trzeciej. Prawdopodobnie ewentualne szczątki zostały usunięte przez wszelakie inne życie.

Docelowa ilość to około 6 szt. ale najpierw muszę się upewnić że pozostałe mi nie będą znikać(myślę że 2-3tyg. poczekam przed kupnem kolejnej partii)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualka

Najpierw może o tym co w akwarium. Odkąd zacząłem karmić obserwuję mnóstwo życia. Mam całkiem fajną populację kiełży(chyba), widłonogi na szybach i w wodzie.

Teoretycznie wszystko żyje(do tej sprawy jeszcze wrócę), krewetki łażą po skale, ostatnio widziałem krabika(podrósł i na oko to chyba ten: http://pl.reeflex.ne...todius_sp01.htm), xenia, rhodactis, gorgonia i jedna capnella chyba rosną, zoa zyskują na kolorkach(ładnie się otwierają ale nowych główek chyba nie ma), briareum żyje ale krewetki czasem je drażnią więc nie zawsze wystawia wszystkie polipy.

A... Przy okazji - jakoś w trakcie tygodnia zdjąłem gumki mocujące capnelle do skałek.

2v9oifq.jpg

No... to teraz to co jest mniej fajne. Druga capnella(fioletowa) od dwóch dni prawie się nie pompuje. O dziwo jak zdejmowałem gumki to była przyrośnięta do skały znacznie lepiej nić ta jasna(a nawet "obrosła gumkę").

13yp4z5.jpg

Z tego względu zmierzyłem parametry.

pH 8,0-8,3(pomiędzy)

NH3 niewykrywalne

NO2niewykrywalne

NO3 50

PO4 niewykrywalne

No właśnie... Wysokie NO3 i brak PO4. Czy dobrze rozumiem że jak nie ma fosforu to glony/korale/fito żyjące w akwarium nie za bardzo mogą przetwarzać NO3?

Jeżeli tak to jak podbić PO4?

W tym tygodniu karmiłem 2 razy mrożonką po ok.1/4 kostki i jeden raz spróbowałem rzucić pałeczek dla krewetek tropicala(na próbę... nie da się ukryć że mrożonka przy dwóch krewetkach kiepsko się spisuje).

Edytowane przez ranma11 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

W akwarium słodkowodnym z krewetkami oznaczało by to mało wydajną filtrację i zbyt duże przekarmianie. Dodajesz może do podmian jakieś bakterie?

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W akwarium słodkowodnym z krewetkami oznaczało by to mało wydajną filtrację i zbyt duże przekarmianie. Dodajesz może do podmian jakieś bakterie?

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Ciągle leję microbe lift special blend po 5ml tygodniowo.

Z tego co się orientuje to NO3 filtracja nie usuwa(chyba że DSB), a w słodkich NO3 wyciągają rośliny i mchy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, rób zdjęcia całości a potem szczegółów.

Po drugie, na filetową capnellę mogę Ci dać gwarancję ;) daj jej czasu, albo trzeba wypić więcej piwa.

I po trzecie przestań mieszać w akwarium łapami.


Pozdrawiam

Robert "Hełmofon"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia całości nie robiłem bo nie chce mi się czyścić szyb i porządkować gratów wokół akwarium. :blushing:

W akwarium staram się nie grzebać. Ostatnio grzebałem w środku przy okazji zdejmowania gumek z capnelli(gratis nieco oskrobałem szyby i na dobrą sprawę to wszystko). Tak to tylko dolewam wody, no i to karmienie.

Ale do meritum.

Chciałem za niedługo dokupić krewetek ale najpierw chcę opanować NO3.

Ktoś ma pomysł co z tym fosforem??

EDIT:

A na kolejne piwo to w sumie chciałem się ustawić ale pod koniec tygodnia jakieś choróbsko mnie dorwało, więc odpuściłem wszystkie aktywności, wiążące się z wychodzeniem na dwór, które mogłem odpuścić.

Edytowane przez ranma11 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To witam w klubie od tygodnia siedzę z młodym :(


Pozdrawiam

Robert "Hełmofon"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mała aktualka

Poziom NO3 nieco spadł (do 25 ale wiadomo że testy saliferta mają taką sobie rozdzielczość). Capnella nieco zaczęła się pompować.

Z poniedziałku na wtorek nie wracałem do domu, a po powrocie we wtorek zobaczyłem że xenia spadła ze skałki...

Postawiłem ją na miejsce i z racji, że i tak już umoczyłem łapy, nieco oskrobałem szyby. Skoro szyby oskrobałem to stwierdziłem że jakąś fotkę całości można cyknąć.

s4cmx5.jpg

a tutaj jeszcze jedna fotka i niżej pytanie do niej:

28srjhz.jpg

czy ten "placek" na środku to jest tkanka gorgonii "rozlewająca" się na szybę? Bo jakoś tak mi to wygląda...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładne to.

Gorgonia tak przyrasta, ale chyba nie aż tak szybko.

Po lewej stronie masz drugi placek, zaraz przy silikonie, zobacz czy czubek gorgonii jest tam przyklejony.


Pozdrawiam

Robert "Hełmofon"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No... To już prawie 2 tygodnie od ostatniej aktualki.

To dlatego że w sumie niewiele się dzieje.

Parametrów nie mierzyłem(jeżeli zachce mi się dziś lub jutro pomierzyć to wstawię tutaj)

1zdnf5i.jpg

Zoasów otwiera się tylko część ale te co się otwierają ładnie wyglądają. Wydaje mi się że rzecz moze być w tym że otwierają się te bardziej osłonięte skałą. Przesunąłem podstawkę z nimi nieco wgłąb akwarium, tak żeby bardziej między skałami stała. Zobaczymy co z tego będzie. Jak nadal będą marudzić to pomyślę nad wymianą/oddaniem w dobre ręce Bo chyba nie ma sensu ich męczyć jak im nie pasuje. (edit - zdjęcie zrobione po przesunięciu, dlatego są słabiej otwarte i przeciwnej strony niż wynikałoby to z opisu)

29h8g6.jpg

Xenia z kolei rośnie jak szalona. Coraz więcej polipów przykleja się do skały("złażą" z podstawki).

2prej6b.jpg

Rhodactis rośnie. Ale bardziej cieszy fakt że ten mniejszy też rośnie i wychyla się spod dużego.

29c9x5y.jpg

Capnelle coraz lepiej wyglądają. Szczególnie ta fioletowa się poprawiła.

1076rf7.jpg

vwzm2q.jpg

Gorgonia też rośnie. Przy okazji odpowiadając na pytanie - tak, czubek jest tam przyklejony(na dobrą sprawę sprawdziłem to dopiero dziś przy czyszczeniu szyb). Nie mniej placek z tkanki trochę jakby się zaczął strzępić.

2z3xkyu.jpg

No i briareum... I tutaj mam problem. Myślałem że to to będzie chwast rosnący w tempie porównywalnym do xenii. Tymczasem jest marudne i zagnieździli się w nim jacyś goście.(Widziałem to już znacznie wcześniej ale trochę zlekceważyłem)

14ih544.jpg

Poniżej na czerwono zaznaczone 4 zielone kuleczki - pewnie valonia, oraz na żółto jakaś żółtawa kulka - wydaje mi się ze gąbka ale nie mam pewności.

zojbf9.jpg

Zdjęć krewetek nie mam, bo ani nie ma nic nowego do pokazania, ani ładnych zdjęć zrobić nie umiem. Plany kupienia kolejnych kilku sztuk niestety musiałem odłożyć. Jednak myślę że teraz(po świętach) pęknę i kupię...

Myślę też coraz mocniej nad kupnem Gobiodona (okinawae lub ewentualnie histrio). Tylko pytanie czy lepiej kupić go razem z krewetkami czy może najpierw krewetki a potem ryba?

No i mam coraz mocniejszą chcicę na nowe korale ale jak zaczynam o tym myśleć to pojawia się kryzys seksualno-ekonomiczny (zaglądam do portfela, a tam ch**...)

Edytowane przez ranma11 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.