Skocz do zawartości
ranma11

30l kostka jakich wiele (Celestynów pod wa-wą)

Rekomendowane odpowiedzi

ranma - skusiłeś się na nowe życie? ^_^

xenia rośnie u ciebie jak szalona :D


ac75163773.png

21fe87f4fa754311med.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plan był... Ale się posypał. Powiedzmy że tydzień na uczelni okazał się dość wyczerpujący...

Ponadto czekam na zwrot podatku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plan był... Ale się posypał. Powiedzmy że tydzień na uczelni okazał się dość wyczerpujący...

Ponadto czekam na zwrot podatku.

.... a to rozumiem :D

masz zwrot podatku jest właśnie w trakcie wydawania ... dzieciaki zamarzyły sobie cały pokój w stylu oceanarium :googleye


ac75163773.png

21fe87f4fa754311med.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja

Wiem że to już przeszło 3 tygodnie od ostatniej aktualki ale zasadniczo nic się nie działo... w każdym razie nic "spektakularnego".

Nadal czekam na dopływ gotówki (ah ta skarbówka... nadal zwrot podatku się nie pojawił), zatem nadal nie zakupiłem nowego życia...

Przyznam się wstydliwie że podmianek nie robiłem (oczywiście odparowaną wodę dolewałem) i nie karmiłem nic a nic (dopiero przedwczoraj coś wrzuciłem).

W niedzielę mierzyłem parametry.

(o pH zapomniałem)

NH3 niewykrywalne

NO2 niewykrywalne

NO3 niewykrywalne

PO4 niewykrywalne

Wiem że NO3 i PO4 za nisko ale jak nic nie karmiłem to w sumie nie dziwota...

Ponadto odnotowałem mały spadek zasolenia. Na akwarium wisi jeszcze jedna lampka (aquaela jedna z pierwszych ledowych której przestałem używać w akwa bo roślinki nie rosły... teraz służy za lampkę nocną) i jej mocowanie delikatnie "moczy się" w wodzie i robią się wykwity soli... Proces powolny ale od teraz muszę uważać na to.

Oprócz tego wszystko żyje. Krewetki skubią skałę, krabik ostatnio zrzucił wylinkę, koralowce żyją(większość dobrze) i rosną. Xenia szaleje. Zastanawiam się poważnie nad przycięciem jej (zaczyna wchodzić na skałkę na górze - czego na zdjęciach nie widać i do tyłu - co akurat widać). Jak ktoś jest chętny i ma jak przyjechać to mogę się podzielić.

Ostatnio "dostałem dowód" na powiększenie się ilości wężowideł. Asteriny znowu zaczęły wychodzić(przez pewien czas albo żadnej nie było widać albo pojedyncze) zaczyna ich się robić sporo więc pewnie niedługo zacznę ograniczać ich populację.

No i coś co będzie widać na fotkach - mam problem z valonią.

Przytargałem to chyba z briareum i na początku zlekceważyłem. teraz zarosło pół podstawki briareum i rozprzestrzeniło się o akwa. na zdjęciach będzie widać kulki przy zoa. Są też w kilku innych miejscach. Musze coś poradzić tylko nie wiem czy dodać do obsady mitraxa czy może ślimaki sobie z tym poradzą? Jakieś sugestie?

35l81za.jpg

fycu93.jpg

2ez76e1.jpg

14towhz.jpg

xlc5lj.jpg

149a3b9.jpg

2mci0y0.jpg

2yozk2g.jpg

140xnys.jpg

n4e3k0.jpg

wlct5.jpg

Edytowane przez ranma11 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj delikatnie odessać wężem o dość dużej średnicy.


Pozdrawiam

Robert "Hełmofon"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No... tego... Jakby to powiedzieć... Zwrot podatku nadal nie wpłynął ale tyle czasu kombinowałem, że w końcu coś się tam jakoś uciułało.

Euphyllia (chyba paradivisa ale znawcą nie jestem a w sklepie nawet nie pytałem...)

140ftu.jpg

Calaustrea(zielona fluo... tyle wiem)

dcwkt2.jpg

Gobiodon okinawae

2eyam4z.jpg

Zdjęcia w świetle niebieskim, korale(przynajmniej euphylia) jeszcze nie do końca napompowane, a gobiodon nadal trochę blady(choć wypłynął z pośród skał gdzie się zamelinował po wpuszczeniu).

Ponadto przy okazji manewrów z aklimatyzacją, odlałem troszeczkę wody do miseczki, wyciągnąłem briareum i zoasy i usunąłem z nich(głównie z briareum) tyle valonii ile się dało(w osobnej misce żeby nie rozsiewać)... Briareum kiepsko wygląda... za długo zwlekałem. Nie mniej jestem dobrej myśli(może w końcu zacznie rosnąć... ponoć to nie jest trudny koral).

Więcej zdjęć w sobotę lub niedzielę. Ponadto skoro już coś twardego mam to będę musiał zrobić testy na kh, wapń i magnez (kontrolnie ile czego mam...)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualka

Co nowego w akwarium to już wiecie...

Z racji że nie miałem funduszu na powiększenie stada sexy shrimpów o tyle ile bym chciał, a jednocześnie korciło mnie kupienie ryby i nowych szczepek zakupy wyszły takie jakie już zdążyłem pokazać.

e7hu6f.jpg

Parametry

pH 8 (pomiędzy 8 a 8,3)

NO3 2,5

PO4 niewykrywalne

kH 8,6

Ca 390

Mg 1350

Gobiodon dostaje(albo raczej będzie dostawał) jeść raz dziennie, na zmianę artemia i czerwony plankton.(Tak wiem że gobiodony mogą dostawać nawet kilka razy dziennie ale jak wstaję rano to jeszcze jest daleko do włączenia się lamp więc zamierzam dawać po powrocie do domu, czyli jakoś pod wieczór)

Przydała by mi się jakaś pipeta, albo coś w tym guście żeby łap nie moczyć przy karmieniu(aktualnie używam strzykawki żeby te mrożonki dostarczyć krewetkom i rybie pod nos...). Ma ktoś jakiś pomysł gzie można kupić/dostać coś za sensowną kasę?

Co do samego gobiodona to... w zasadzie nic. Siedzi niemal cały czas w skałach schowany tak, że ciężko dopatrzyć się że on w tym akwarium siedzi... Szkoda bo ładny jest. Wczoraj wyszedł do artemii przy karmieniu ale dziś plankton go nie zainteresował.

W tym miejscu jeszcze dało się fotkę strzelić ale obecnie siedzi za euphylią i tam to już nie ma bata...

bi2v51.jpg

Ciekawostka

Jedna z moich krewetek nosi jajka. Jak się przyjrzeć zdjęciu poniżej, to widać pod odwłokiem coś pomarańczowego. Szkoda że aktualnie nie mam zaplecza na próby rozmnożenia(kiedyś popróbuję... choćby tak "4fun")

rs67nd.jpg

Jakiś czas temu cyknąłem kilka fotek w nocy. Poniżej chyba najlepsza fotka jaką zrobiłem krabikowi, oraz te bliżej nie rozpoznane LPSy co odżyły na skale(patrz wczesne posty w temacie)

2886wx0.jpg

2ppxax2.jpg

A tu jeszcze nowe nabytki w full świetle. Euphyllia już chyba opór napompowana(jest większa niż była w sklepie)

2i12w6o.jpg

14j45dj.jpg

(Caulastrea w nocy otwiera polipy)

Na zakończenie fotka briareum już po oskrobaniu z valonii. Jakiś bąbel jeszcze został ale to już się usunie za jakiś czas.

wp60.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te dwa brązowe polipy które są na piątej fotce to na pewno nie aiptasia.

(w zasadzie są 3 bo jeden za tym z lewej i nie mam jak złapać perspektywy żeby i jego uchwycić - tylny róg akwa)

Są na tej skale od samego początku i mają szkielety wapienne(czyli coś jakby jakieś LPSy).

No chyba że widzisz gdzieś indziej aiptasię...

Inna sprawa że mam coś dziwnego w piasku. W zasadzie jest to w tym samym miejscu akwa tylko niżej.

Wygląda jak jakiś polip typu aiptasia ubarwiony tak, że i na żywo ciężko się dopatrzeć(jak piasek) (o fotke będzie ciężko ale popróbuję). Z tym ze ostatnio przy nocnym oglądaniu zbiornika z latarką, po akwa zaczął pływać jakiś robal(potwornie szybko) i schował się gdzieś w tamtym rejonie... I nie wiem czy to się ze sobą wiąże. Boję się że to coś drapieżnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja

W końcu wypadałoby coś tu napisać...

No więc z parametrów to ostatnio sprawdzałem tylko te:

NO3 5

PO4 niewykrywalne(wciąż... i trochę jest to dla mnie dziwne...)

Ca 390

Od jakiegoś czasu robię podmianki regularnie co niedziela (z tym że tylko 1L)

(Oczywiście odparowaną wodę uzupełniam codziennie)

Niedługo po ostatniej aktualce wyłączyłem koralię (wodę mieli aktualnie tylko filrt)

Staram się karmić co najmniej dwa razy dziennie. Wieczorem kostka artemii lub pół kostki czerwonego planktonu, a w trakcie dnia i rano jak tylko mogę odrobina płatków tropicala(polecacie jakiś inny pokarm? i co polecacie do karmienia "domiejscowego" w sensie pipetę jaką czy coś? aktualnie wspomagam się strzykawką ale nie ukrywam że przydałyby się coś dłuższego)

Co w akwarium:

Najpierw fotka całości dla porządku

5wwhzd.jpg

Jak widać jest coś nowego. Jest to chyba seriatropora caliendrum(jeżeli się mylę to niech ktoś mnie poprawi)(oczywiście znowu wziąłem "o! tą szczepkę")

5v6cck.jpg

Euphylia trzyma się bardzo dobrze(akurat na tym zdjęciu jest nieco mniej napompowana niż zazwyczaj - zapewne wina grzebania w akwa żeby szyby przeczyścić*)

2e1zvy1.jpg

Obydwie capnelle rosną(powili myślę czy nie uciąć kilku gałązek). Briareum marudzi ale powoli odzyskuje formę po wyczyszczeniu z valonii. (Swoją drogą znowu widzę w nim kilka kulek. Aktualnie są za małe żeby się z nimi szarpać ale będę musiał ich pilnować)

oixg8o.jpg

qq27wh.jpg

Rhodactis dalej ładnie wygląda(chyba delikatnie podrósł) ale dzielić się chyba nie zamierza(mała mordka żyje ale rośnie tak samo szybko co ten duży...)

2w6un81.jpg

Xenia dalej szaleje. Skałka na której ją przyniosłem aktualnie leży na piasku i tam też rośnie jak szalona(a że na piasku nie za bardzo ma do czego się przyczepić to czasem odławiam fragmenty walające po akwarium w miejscach gdzie zdecydowanie jej nie chcę)

2d7yn3p.jpg

2rhpxg9.jpg

Caulastrea wygląda tak jak na zdjęciu poniżej i potrzebuję opinii czy to tak powinno wyglądać(czy nie powinna się jakoś pompować)? Wieczorami otwiera polipy, koloru nie traci, zmian negatywnych generalnie brak ale też i pozytywnych zmian nie widzę(ani przyrostu ani pompowania).

21osbw2.jpg

No i teraz o zoasach słów kilka bo im się ostatnio oberwało.

Najpierw zadomowiły się w nich dwa zwierzątka które wcześniej widywałem na skale ale nie szkodziły mi jakoś za bardzo. Niestety po tym jak wlazły na zoasy to widać było, że nie mają na nie dobrego pływu. Cóż było robić... Wyciągnąłem Zoasy i oderwałem gadziny(wiedziałem że zwierzątka były mobilne bo obserwowałem je w różnych miejscach akwa). Patrząc z góry przypominały mi takie najzwyklejsze stonogi ale po odezwaniu ich okazało się że to jednak jakieś ślimaki(chyba).

Przez parę dni było git... A potem kupiłem seriatroporę i najlepszym miejscem dla niej było to gdzie stały zoasy. Więc zoasy zostały przesiedlone. No i tu zrobiłem błąd. Postawiłem je obok briareum. Niestety wyszło na to że capnella je drażniła(jaj gałązki na nie opadały).

Aktualnie stoją już w innym miejscu gdzie ciężko mi będzie wcisnąć coś innego(na skałce po lewej), więc stać sobie mogą, tylko że na razie też nie chcą się za bardzo otwierać(ale poczekam z dalszym kombinowaniem - może po prostu potrzebują czasu)

10pver4.jpg

Na koniec kilka słów o tym czemu zdjęć nie zrobiłem.

1. Gorgonia - ładnie rośnie ale musiałem ją obrócić bo niektóre gałęzie uparcie wpadały do wlotu filtra.

2. Sexy shrimpy - obydwie żyją, mają się dobrze i znalazł się fundusz na powiększenie stada ale z racji dość dużej różnicy cenowej pomiędzy erybką i acroporą(na korzyść erybki, przynajmniej wg. cenników na stronach internetowych) chcę wybrać się do tej pierwszej ale że mi nie po drodze to cały czas kombinuję z dograniem transportu(bądź co bądź, kawałek drogi jest).

3. Krabik ma się dobrze. Ostatnio nawet zrzucał wylinkę. Skubaniec ma na tyle gruby pancerz, że myślałem że to on leży martwy.

4. Okinawka... I tu jest problem. Siedzi blady cały czas pod kaskadą. Za pewną radą staram się go karmić częściej i wyłączyłem pompę. Poskutkowało o tyle że chyba trochę wróciły mu barwy ale do ideału daleko. No i ciągle siedzi pod kaskadą. Jakieś rady? Bo zastanawiam się czy go nie wystawić na targowisku bo jak u mnie ma się tylko męczyć to szkoda ryby. Tylko co kupić w jego zastępstwo?(a ryba jakaś musi być... bo okazjonalni podglądacze akwarium żyć mi nie dadzą)

*- apropo szyb to przepraszam za niedoczyszczone rogi ale mój czyścik jest tak skonsruowany że nie specjalnie tam sięga...

Edytowane przez ranma11 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całkiem sympatycznie Ci się to kręci :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mała aktualka:

W moim regionie przeszła nawałnica(no za oknem to apokalipsę miałem).

Linie energetyczne pozrywane.

Około 12h bez prądu(właśnie włączyli).

Starałem się przynajmniej od czasu do czasu zamieszać wodę ale nie wiem na ile to się zdało...

Ewentualne straty będą znane dopiero jutro/dziś(a jako że dzień mam dość zajęty to dopiero wieczorem)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy temat. Musze przyznać, że całą przygodę opisujesz dość bogato. A i baniaczek nawet ciekawy.

Przewertowałem wszystko od początku i na pewno będę śledził dalsze poczynania.

Mam nadzieje, że nawałnica nie narobi szkód. U mnie w piątek burza pozbawiła mnie płyty głównej od pokrywy i ta dziś pojechała do serwisu ...

Pozdrawiam i zapraszam do mnie :thumbup:


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy temat. Musze przyznać, że całą przygodę opisujesz dość bogato. A i baniaczek nawet ciekawy.

Przewertowałem wszystko od początku i na pewno będę śledził dalsze poczynania.

Mam nadzieje, że nawałnica nie narobi szkód. U mnie w piątek burza pozbawiła mnie płyty głównej od pokrywy i ta dziś pojechała do serwisu ...

Pozdrawiam i zapraszam do mnie :thumbup:

A dzięki dzięki dzięki.

Co do nawałnicy to strat widocznych brak. Miałem zrobić testy czy coś nie wyskoczyło ale nastała SESJA...(System Eliminacji Słabych Jednostek Akademickich) No i jakoś tak co innego zaabsorbowało moją uwagę i czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo sympatyczny zbiorniczek. Nie chcę cię martwić ale to co uznałeś za "jakieś LPSy" to na 99,9% różyczki (czasami rosną na wypustkach skalnych przez co robią wrażenie jakby miały szkielet). No i zoa... bardzo kapryśny koral, u jednych rośnie jak na drożdżach a u innych z niewiadomych przyczyn zanika.

Pozdrawiam Karola


8500006d59c35e020df4373662c10630u1259a1107.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To na 100% nie są aiptasie!!!

1. jak skała przywędrowała do akwa to widziałem jak te "wypustki skalne" wyglądały zanim polipy odrosły i zdecydowanie wyglądały jak resztki szkieletów po jakichś koralach(wtedy jeszcze nie wiedziałem ze odrosną)

2. siedzą w tamtym miejscu od samego początku, nie ruszają się i nie namnażają (i co ważne prawie nie rosną, a z tego co zdarzyło mi się zobaczyć na żywo aiptasia może urosnąć całkiem spora)

3. widziałem aiptasię na żywo(w którymś z warszawskich kakadu jest morski zbiornik z plagą aiptasii) i mam porównanie

4. http://pl.reeflex.net/tiere/5826_Caryophyllia_inornata.htm - bardzo podobny kształt szkieletu i polipu(z tym że u mnie oczywiście polip jest brązowy z lekkim zielonym fluo którego moim sprzętem na zdjęciu nie uchwycę)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż, zdjęcie jest słabej jakości...


8500006d59c35e020df4373662c10630u1259a1107.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nazywajmy rzeczy po imieniu. Moje foty ą fatalne...

No ale cóż poradzić? Nigdy nic mnie w fotografii nie pociągało i nigdy nie polubiłem robienia zdjęć.

Jak już jakieś fotki robię to albo w funkcji notatki dla siebie, albo ewentualnie żeby komuś coś pokazać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualka na szybko:

Udało się!

Odbyłem wyprawę do erybki. Zakupiłem 6szt. sexy shrimp.

Jak zaczną odważniej chodzić po skale to postaram się wrzucić jakieś fotki.

Niestety w porównaniu do tych dwóch które wcześniej kupiłem te są bardzo małe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oglądałeś serię filmów Szopen shrimps z morskim? Polecam skoro chcesz hodować te stworzonka cx

Tenshuchiyu mobilnie z LG G3


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oglądam(śledzę tę serię od samego początku) i pod większością zostawiam jakiś komentarz.

Obejrzeć warto, jednak zaznaczyć należy że szopen jest takim samym amatorem w tej dziedzinie jak i ja (dodatkowo ja założyłem swoja kostkę nieco wcześniej).

Oczywiście jego doświadczenie w hodowli krewetek słodkowodnych jest nie do przecenienia ale wydaje mi się, że ta wiedza przekłada się na morszczyznę w niewielkim stopniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uh... kolejna nawałnica

Znowu dobre kilka godzin nie było prądu (drugą połowę meczu polska-szwajcaria obejrzałem tylko dlatego że kuzyn dysponował agregatem, a ja benzyną)

Strat chyba brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przedewszystkim chodziło mi o fragment jak Sexy Shrimpsy zrzerały mu koraliki :ninja:

uh... kolejna nawałnica

Znowu dobre kilka godzin nie było prądu (drugą połowę meczu polska-szwajcaria obejrzałem tylko dlatego że kuzyn dysponował agregatem, a ja benzyną)

Strat chyba brak.

Widzę że ten problem jest dość częsty u Ciebie. Może powinieneś się rozejżeć za jakimś UPSem ?


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.