Skocz do zawartości
fal

Chłodzenie lampy T5

Rekomendowane odpowiedzi

Zaprojektowałem sobie lampę. Może ktoś ma jakieś uwagi, co można by lepiej rozmieścić.

Clipboard01.jpg

Clipboard02.jpg

Clipboard03.jpg

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiatraki chcesz dać z jednej strony czy z obu? ich prędkość obrotową będziesz jakoś regulował - ręcznie/automatycznie czy będą chodzić cały czas w jednym trybie? - wybrałeś już wiatraki?


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ma to dla ciebie znaczenie ale spróbuj rozsunąć świetlówki w połowie i tam zmieścić stateczniki wciśniesz o połowę mniejsze wentylatory a wszystko i tak będzie chłodne a lampa będzie przez pół cieńsza. U mnie na 2x24w dmucha jeden wentylator 100mm zamocowany nad statecznikami dmuchający w dół na jakiejś 1/3 mocy. Stateczniki są zimne odbłyśniki lekko ciepłe sadzę, że obskoczyłby nawet 4 rury bez problemu.


ff37c322e831cc203da4ccb0e5154311u1046a915.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Kokoz - Ważna jest dla mnie szerokość. Mam akwarium o wymiarach dna 70x70, lampa w tej konfiguracji ma szerokość 33cm, gdybym chciał dołożyć drugą taką samą, to przy statecznikach po środku, dwie lampy się nie zmieszczą. dwie lampy dają mi 288W, czyli idealnie do zbiornika 294l. Obecnie mam dwie lampy LED po 120W, wylatuje jedna i wchodzi w jej miejsce T5, myślę, że za pewien czas podmienię drugą.

@ Kroczek - Wiatraki z jednej strony, z drugej wylot, fajnie jakby dało się dorobić jakieś sterowanie w stosunku do temperatury, chociaż włącz/wyłącz Dale coś pisał o jakimś sterowaniu, muszę się podpytać co i jak. Wiatraki 90x90.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek skoro świetlówki 24 W to sam nadmuch powinien być ok, tylko dopasuj dobrze osłonę od wody aby zrobić zamkniętą strefę. Sterowanie najlepsze by było takie jak jest na płytach głównych w komputerach - cieplej tzn większe napięcie/ większe obroty - ważne tu jest tylko aby maksymalne obroty w wiatrakach były tak ustawione aby były nadal niesłyszalne. Jeśli nie tak zaawansowany - żart oczywiście bo takich gotowych układów jest masa w necie:) - to może prosty z potencjometrem i sam będziesz decydował ale tak czy siak musisz mieć w niej czujnik temperatury i tu chyba najwazniejsza rzecz - miejsce jego umieszczenia - znajdź serwisówki od ATI w necie.


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marku, mam identycznie złożoną lampę w kostce 60x60 - było 8x24, jest 6x24 a będzie 4x24 i ledy. Wentylatory dałem najmniejsze - 5x5 chyba, albo i 4x4 - muszę sprawdzić. Ale wyją straszliwie po roku. Koniecznie załóż filtry na wlocie powietrza inaczej po paru tygodniach będziesz miał mleczną szybę i darmowy odkurzacz. Filtry nie ograniczają zauważalnie przepływu. Sterowniki masz na stronie avt - tam jest np. zestaw na dwa czujniki i dwa zestawy wentylatorów (ok 50 zł złożony - do lutowania taniej). Gdybyś chciał "na wypasie" jest sterownik na 4 kanały z wyświetlaczem :). Taniej jeszcze można zrobić opierając się na zwykłych "termowłącznikach" - ale to mija się z celem, bo raczej zawsze będzie ciepło - warto było by właśnie regulować...

Gdybyś chciał robić hybrydę, polecam sterowniki morświna - 3 kanały pwm i 3xon/off t5 - ten model starszy - jest tańszy. Obleci też on chłodzenie.

Ja miałem w całkowicie zabudowanej lampie 4x54W 4 wentylatory 80x80 z filtrami. Nie było kurzu, nie było hałasu - niesłyszalne były (dwa wciągały powietrze, dwa wydmuchiwały) teraz, w hybrydzie do dużego baniaka zakładam 4x140mm - bez sterowania. Mają 8,9 dB i 600 rpm oraz wg. sklepu (mówią że sprawdzali) ponad 100 m3/h.

Pomyśl nad hybrydą. Warto.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek, za cienki w uszach jestem na coś bardziej skomplikowanego niż podłączenie stateczników i skręcenie tego w całość. Mam dwie lampy LED od Lubusika. Na razie plan jest taki, żeby zawiesić te 6x24 i zostawić jedną LED. Jak będę usatysfakcjonowany to tak zostawię, jeśli nie to dołożę kolejne 6x24. Dzięki za radę z filtrami, muszę czegoś poszukać, Widzę ile tego syfu zbiera się na filtrze od projektora, nie skojarzyłem tych rzeczy. Możesz mi wskazać konkretne urządzenie, to bez wyświetlacza z dwoma czujnikami? Otworzyłem tą stronkę, ale nawet nie wiem jak tego szukać.

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprostrzy to będzie ten https://sklep.avt.pl/avt1564.html Ja mam ten https://sklep.avt.pl/avt478.html

Filtry masz tu http://aab.com.pl/pl/p/AAB-Cooling-Plastikowy-Filtr-92-Czarny/1810 zaś osłony na wyloty http://aab.com.pl/pl/p/AAB-Cooling-Aluminiowy-FiltrGrill-92-Czarny/1812

Przesadzasz z tą trudnością i własnymi zdolnościami :) Sterownik od morświna wpina się w kable zaś lampę polutować dasz radę :)

Ale jak masz już lampy led, to może lepiej je dopasować? Dołóż do nich po bokach świetlówki i podepnij pod jeden sterownik...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.