Skocz do zawartości
fal

Chłodzenie lampy T5

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Powiedzcie mi proszę co jest ważniejsze w lampie T5 chłodzenie trafo czy może świtlówek ?

Co ma większy wpływ na wydajność lampy ?

Dlaczego uważa się , że ATI świecą najlepiej najjaśniej w czym tkwi szkopół ?

Widziałem jak świeci chińczyk , widziałem jak świeci samoróbka , widziałem jak świeci PS , i widziałem jak swieci ATI.

Mam wrażenie , że ATI zgniata konkurencję , ale dlaczego ? Kto mi to łopatologicznie wyjaśni , przecież rury są te same , pewnie transformatory też , a mimo wszystko jest duża różnica.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jak dla mnie to chłodzi się stateczniki,lampa ATI ma ponoć najlepsze odbłyśniki .

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że większość różnicy robią odbłyśniki, te w chińczykach są żałosne. Co do różnicy w statecznikach ich chłodzeniu lub braku jest wątek na forum gdzie jest sporo info o tym musisz poszukać, jak mi się nawinie to zalinkuję.


ff37c322e831cc203da4ccb0e5154311u1046a915.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co zaobserwowałem do tej pory to najlepsi świecą ATI.Cos w tym musi być...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie odbłyśnik do T5 54W kosztuje 52 pln więc nie wydaje mi się ,żeby całą robotę robiły odbłyśniki .


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek a ile kosztują w produkcji?? no chyba nie tyle szczególnie jak się to robi masowo - więc nie licz lampy po kosztach detalicznych a jakość w ATI jak widać jest nie do pokonania. Samo chłodzenie na bank jest ważne - wszystko pracuje optymalnie w określonej temperaturze - mówię o elektronice i jak widać każdy chłodzi. A ATI i tak lepiej chłodzi Powermudala niż Sunpowera... więc im wyżej tym dostajesz więcej :)

Edytowane przez Kroczek (wyświetl historię edycji)

OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ATI lepiej chłodzi Sunpower'a niż powermodula.

Wystarczy rozebrać jedną i drugą lampę i zobaczyć jak są zbudowane - to nie jest kosmiczna technologia.\

ATI w swoich lampach używa materiału MIRO-SILVER® 27

Materiał ten nie jest tani i za 10zł takiego odbłyśnika nie zrobisz.

Aby lampa pracowała wydajnie niezbedne jest chłodzenie zarówno świetlówek jak i elektroniki(balastów) których sprawność spada wraz ze wzrostem temperatury powietrza wokół nich.

Czyli reasumując na wydajność wpływa:

- odbłyśnik

- chłodzenie świetlówek T5

- chłodzenie balastów

pozdrawiam


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ATI lepiej chłodzi Sunpower'a niż powermodula.

(...)

uwierzę na słowo, ale np przy lampie z 8 świetlówkami 2 wentylatory lepiej chłodzą niż 4?


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz jak są umieszczone stateczniki w Powermodulach - wystarczy filmik na YT - dlatego też w SP stateczniki chłodzone są lepiej niż w PM - aczkolwiek w obu lampach błędem jest to że znajdują się one w komorach nad świetlówkami - ciepło konwekcyjnie wędruje do góry i ogrzewa stateczniki które muszą być schłodzone do odpowiedniej temperatury...

T5 chłodzone są podobnie( w sensie temperatury powietrza które jest "wydmuchiwane" z lampy)

pozdrawiam


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za info - jakoś nigdy nad tym tak się nie zastanawiałem, i nie sądziłem, że w SP jest to lepiej rozwiązane niż w PM :). Ale faktycznie jakby chcieć to zrobić dobrze to powinno się odseparować statecznik od świetlówek i dać wentylatory na stateczniki i (tutaj moja wizja) wzdłużne oddzielne na świetlówki :) - z drugiej strony skoro to takie proste to czemu tak nie jest? :)


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ jak spojrzysz jak zbudowane są lampy ATI - to pod kątem konstrukcyjnym(jakość cięcia, rodzaj użytych materiałów - np. drewienka podtrzymujące wyświetlacz w ściemnialnych Sunpowerach! :) :) ) itd - to późne lata 90.

Sunpower jest lampą bardzo "ekonomicznie wykonaną". Zastosowanie podówjnej komory(gdzie stateczniki są ponad komorą ze świetlówkami) bardzo uprasza budowę(przez co jest ona dużo tańsza) ...

W lampie Sunpower wentylatory chłodzą górną komorę wtłaczając powietrze do środka - chłodzą najpierw stateczniki, następnie dość gorące powietrze(około 55 stopni) wtłaczane jest do komory ze świetlówkami.

Wystarczy zrobić prosty eksperyment - wyłączyć wentylatory - i zobaczysz jak szybko lampa "przygaśnie" - to w wyniku podgrzania elektroniki w statecznikach(spadek sprawności).


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ponieważ jak spojrzysz jak zbudowane są lampy ATI - to pod kątem konstrukcyjnym(jakość cięcia, rodzaj użytych materiałów - np. drewienka podtrzymujące wyświetlacz w ściemnialnych Sunpowerach! :) :) ) itd - to późne lata 90.

W lampie Sunpower wentylatory chłodzą górną komorę wtłaczając powietrze do środka - chłodzą najpierw stateczniki, następnie dość gorące powietrze(około 55 stopni) wtłaczane jest do komory ze świetlówkami.

Wystarczy zrobić prosty eksperyment - wyłączyć wentylatory - i zobaczysz jak szybko lampa "przygaśnie" - to w wyniku podgrzania elektroniki w statecznikach(spadek sprawności).

He,he,usmialem sie z tych drewienek,bo jako uzytkownik sciemnialnego Sunpowera z miesiecznym stazem,nie myslalem,ze w tej,co by nie mowic,przyzwoicie wykonanej lampie,sa stosowane takie patenty:lol:.

Co do eksperymentu,to byc taki efekt wystepuje w lampie niesciemnialnej,bo w wersji sciemnialnej w przypadku zlego chlodzenia lampa automatycznie zmniejsza moc swiecenia,aby utrzymac odpowiednia temperature,na wyswietlaczu mozemy odczytac na ile % lampa swieci,dodatkowo w takiej sytuacji pojawia sie na wyswietlaczu symbol "!". Gdzies na zagranicznym forum znalazlem,jak dostac sie w takiej lampie do funkcji normalnie niedostepnych,z tego co pamietam,to mozna sobie zmienin napiecie na wiatrakach i zmienic zadana temperature chlodzenia.

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten magiczny kod to:

Jak patrzysz na guziki z przodu, to przyciskasz:

g,l,d,p,g,p,d,l,s

g-gora

l-lewy

d-dol

p-prawy

s-srodek


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze sie komus przyda (w lecie):

teraz odprowadzam powietrze z dwoch stron, po wycieciu 2 cm pleksi z drugiej strony lampy. To obnizylo temperature o 2 °C. :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie ma opcji resetu lampy gdy zaczyna wariować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie kumam czemu sunpower są tańsze od powermodule ? Skoro SP jest niby lepsza i nowsza


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie kumam czemu sunpower są tańsze od powermodule ? Skoro SP jest niby lepsza i nowsza

A moze odwrotnie,czemu powermodule jest drozsza?Bo nowsza?Moze...ale nie zawsze nowsze jest lepsze...Ja tam sie nie znam,ale miesiac temu odpalilem sunpower 8x24W dimmable i dla mnie wypas:).

baszurek nadaje mobilnie...

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sunpower robione są ze zwykłej aluminiowej blachy - starając się być obiektywnym to poziom ich wykończenia w stosunku do PM jest jak 5 do 10.

PM robione są z ekstrudowanych profili aluminiowych - stąd wyższa cena(między innymi)


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powermodul to czolg w stosunku do Sunpower. Jest znacznie masywniejsza, nic tam nie brzeczy, wyglada gorzej ale wykonanie jest solidniejsze.

Obydwie sa ok.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości, bo będę rzeźbił lampę T5. Mam już stateczniki i odbłyśniki z PS. Mam zamiar zrobić obudowę z profili Alu i pleksy u góry, w której z jednej strony będą otwory na montaż wentylatorów a z drugiej strony otwory wylotowe. Chce dać dwa wentylatory 50mm na 6 świetlówek 24W i jeden na odseparowany "tunel" z trzema statecznikami. Czy takie rozwiązanie da radę?

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powermodule ma rownież inne odblysniki niż powersun, paraboliczne i inaczej mocowane.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek, poszukaj w zestawach do składania, są fajne regulatory prędkości wentylatorów. Ja kupiłem taką płytkę - ma dwa czujniki temperatury i wyjście na dwa szeregi wentylatorów

. Obskoczy ci dwupunktowy pomiar temperatury i dwa niezależne chłodzenia. Możesz sobie np. nastawić 40 czy 50 stopni na tunel ze statecznikami

i 35 stopni na świetlówki. Widzisz. z chłodzeniem świetlówek to jest tak, najlepiej jest chłodzić rury - czyli równolegle do świetlówki, ale tu zwykle obudowa determinuje wymiar wentylatora,

czyli maks 5 cm. A co za tym idzie, są to głośne wentylatory. Zaś jak dasz duże, od góry, ciche, będą chłodziły odbłyśniki i ruch powietrza przy rurach będzie niewielki :(

Musisz sam rozważyć, jak to rozgryźć konstrukcyjnie. Ja będę chłodził od boku, wentylatorami 8 cm, lub 10. Po dwa na każdy moduł (wdmuchujący i wydmuchujący.

Ledy zaś od góry też dwa - podobnie nadmuch i wyciąg.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a może po prostu stateczniki dać poza lampą... i problem z chłodzeniem ich z głowy


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pawle, statecznik też wypadało by chłodzić, nawet poza lampą (choć ja miałem kiedyś nie chłodzone), poza tym ta, doprowadzam jeden przewód 230 , a tak musiał bym co najmniej kilka.

No i do optymalnej pracy, odległość między statecznikami a świetlówkami nie może być większa niż określona w parametrach (przy t5 24 w miałem 1,2 m).

Dlatego zdecydowałem się na wersję ze statecznikami w lampie.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dałeś mi do myślenia z tym przepływem powietrza, chciałem zrobić od góry, ale teraz się dobrze zastanowię.

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.