Skocz do zawartości
waldek123blau

POKOLCE w akwarium Obecnie 2350l w obiegu

Rekomendowane odpowiedzi

Tydzień temu do mojego akwarium 800 litrów w obiegu kupiłem dwa żółtki - Zebrasoma flavescens,

pływają zgodnie nikomu nie wadzą razem z 2 babkami Valenciennea puellaris, 2 Nemateleotris magnifica, 1 Chaetodermis penicilligerus, 3 Błazenkami, 2 Chrysiptera chemicyanea, i 1 Salarias fasciatus

Chciałbym dołożyć coś z tej listy pokolców:

-Zebrasoma scopas

-Siganus vulpinus czyli borsuk

-Acanthurus leucosternon czyli białobrody

-Zebrasoma niebiesko-żółta

-Hepatus

- i Chelmon rostratus lub Parachaetodon ocellatus nie wiem czy to pokolce

Obawiam się że pokolce które mam będą walczyć o swój rewir.

Co sądzicie może jak wpuszczę kilka ryb na raz to uniknę walki?

Czy może lepiej kupować mniejsze ryby i ile od tych co już pływają w moim akwarium?

A może przemeblować wystrój akwarium i wpuścić nowe ryby?

Moje obecne akwarium jest przejściowe już nie długo powstanie nowy zbiornik o długości 320cm i pojemności ponad 3200 litrów obiegu.

proszę o rady!

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za szybko wpuszczać zaczynasz,masz młode akwarium,jeszcze się wszystko nie ułożylo ,mogą być jeszcze zmiany itd,a to stres a stres u pokolcow może się skończyć ospa.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cytując Reefhub

http://reefhub.pl/bialobrody-acanthurus-leucosternon/

Nawet w dużych akwariach Białobrody często staje się najbardziej dominującą rybą w zbiorniku „ustawiając po kątach” inne, większe pokolce. Nierzadko prowadzi z nimi walki terytorialne, co niestety często kończy się osłabieniem, które może skończyć się infekcją. Nawet, jeśli nie dochodzi do bójek pomiędzy rybami, obecność potencjalnych konkurentów powoduje ciągły stres u Białobrodego, w efekcie czego, ryba ta może być ciągle obsypana ospą. Trzymanie A. leucosternon z innymi pokolcami powinno być rozważane tylko w dużych akwariach. Jeśli jednak decydujemy się na Białobrodego, to powinien on być wprowadzony do akwarium jako ostatnia ryba. Jego silny instynkt terytorialny spowoduje, że każdy nowy mieszkaniec domowej rafy może mieć ciężki żywot.


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bober6662

Jeszcze nie wpuszczam, właśnie próbuje się dopytać jak i kiedy to zrobić!

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

będzie wojna, za dużo tych pokolców moim zdaniem na Twoje akwarium

Nie będzie wojny. Będzie stres - każda ryba będzie broniła terytorium przed każdą. Stres będzie się rozkładał, nie powinno być ofiar -

na zasadzie że jedna, zagoni drugą. Ale poprzez stres i znaczne obciążenie zbiornika, może być ciężko.

Dlatego, mimo że sam się do tego nie stosuje, odradzał bym tyle pokolców. Jeszcze może w dłuższym zbiorniku, gdzie nie widziały by się tak często...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może lepiej rozłożyć zakup pokolców na raty? i zastosować sposób z lustrem na bocznej ścianie?

Kiedyś kumpel tak wpuszczał hepatusa do żółtka: ustawił lustro i żółtek miał zajęcie widząc swoje odbicie w lustrze a hepatus w tym czasie poznał nowy zbiornik i się dobrze zaaklimatyzował. Tak po tygodniu po odstawieniu lustra ryby zgodnie podzieliły się terytorium i nie wchodziły sobie w paradę.

Jestem również skłonny zrezygnować z białobrodego który chyba jest najmocniejszy w tym całym gronie.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za dużo dużych ryb jak na tak krótkie akwarium.

Ja mam 2 pokolce przy 120cm długości i to wg mnie już górna granica.

Pomyśl lepiej o drobnicy.


7718_7930.png

250L + 120L sump wystartował 13.9.2016

Ok 20kg skały

Siporax 13L

Szkło 100x50x50 przód i boki opti

Obieg Jebao Dct 6000 odpieniacz DIY na pompie New Jet 6000 i meshu made by Robas78 lampa 6x39 1xJebao rw-15

Dozownik Jebao dp-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za dużo dużych ryb jak na tak krótkie akwarium.

Ja mam 2 pokolce przy 120cm długości i to wg mnie już górna granica.

Pomyśl lepiej o drobnicy.

Myślę że się mylisz zobacz ile pokolców jest w kostce 260 litrów w obiegu 3 krotnie mniejszej niż moja:

o długości każdej ściany 60cm

A moje akwarium będzie niedługo zmieniane na większe!

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że się mylisz zobacz ile pokolców jest w kostce 260 litrów w obiegu 3 krotnie mniejszej niż moja:

o długości każdej ściany 60cm

Waldek skoro wiesz lepiej to po co zakładasz temat ?

Jasne ,że za dużo . Ja mam 3 pokolece w 150cm dł. Mało skały . Mają wiele miejsca do pływania a i tak się biją . Żółtek zadziera ze wszystkim bo to wariat a potem siedzi w kącie i płacze jak kolca od Białego dostanie. A dostaje średnio raz na kwartał . Ryby nie chorują bo przestrzegam ścisłej diety dla pokolców. Ale wiem, że gdyby miały 2m dł.to by im było dobrze. Ale to za 2lata :(

To ,że podałeś przykład na youtube to nie jest żadna wykładnia ani autorytet z którego należy brać przykład. Wręcz odwrotnie.

Takie jest moje zdanie . I obawiam się , że nie tylko moje .

Edytowane przez rafik73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że się mylisz zobacz ile pokolców jest w kostce 260 litrów w obiegu 3 krotnie mniejszej niż moja:

o długości każdej ściany 60cm

Witam

W ciasnym pokoiku też przeżyjesz , ale jak się będziesz czół.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak koledzy napisali, możesz wpakować i 10 szt tylko co to za życie dla nich?

Ja mam dwa pokolce, kolega ma akwarium prawie 1500L i tam widze dopiero jak wygladaja faktycznie szczęśliwe rybki (ma 3 szt pokolcy) w takim zbiorniku faktycznie może sobie jeszcze pomyśleć o kilku rybciach (200x80x80)


7718_7930.png

250L + 120L sump wystartował 13.9.2016

Ok 20kg skały

Siporax 13L

Szkło 100x50x50 przód i boki opti

Obieg Jebao Dct 6000 odpieniacz DIY na pompie New Jet 6000 i meshu made by Robas78 lampa 6x39 1xJebao rw-15

Dozownik Jebao dp-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam ze się podpinam, ale mam podobne pytanie. Jakiego pokolca mogłabym mieć w 360l (120 cm dlugosci) -zakładając, że to jest akwarium docelowe? Nie chcę męczyć ryb ani oddawać, kiedy dorosną. Chcę taką, która będzie mogła żyć w miarę wygodnie w takim akwarium. Żółtek pewnie, ale czy może inna rybka z nim lub zamiast zoltka?

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po to założyłem ten temat aby wysłuchać za i przeciw.

Nie powiedziałem że na pewno wsadzę 8-10 pokolców do 800 litrów.

Te 5 pokolców wymienionych w pierwszym poście bardzo mi się podoba i po to jest ten wątek

aby rozważyć docelową obsadę może tak się zdarzyć że dokupię tylko hepatusa lub borsuka.

Nic nie jest jeszcze przesądzone.

Witam

W ciasnym pokoiku też przeżyjesz , ale jak się będziesz czół.

Pozdrawiam

Dla ryb odłowionych jest to zawsze stres

I czy to będzie akwarium 200 litrowe czy 500000 litrów zawsze jest to niewola

i będą się czuły jak w małym pokoiku

Tak jak koledzy napisali, możesz wpakować i 10 szt tylko co to za życie dla nich?

Ja mam dwa pokolce, kolega ma akwarium prawie 1500L i tam widze dopiero jak wygladaja faktycznie szczęśliwe rybki (ma 3 szt pokolcy) w takim zbiorniku faktycznie może sobie jeszcze pomyśleć o kilku rybciach (200x80x80)

Uwierz mi nie jest szczęśliwa bo pamięta jak jest na wolności. I zobacz na ten film w 9 poście który zamieściłem czy widzisz tam że te ryby są nieszczęśliwe? Tak samo wyglądają jak u twojego kolegi ale to nie oznacza że są szczęśliwe!

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium dla ryb jest 630l.i dość krótkie . Więc 3 pokolce to max. Ale napewno białobrody na końcu. Bo wszystko co wpuścisz po nim będzie odrazu bite.

Zrobisz jak zechcesz .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium dla ryb jest 630l.i dość krótkie . Więc 3 pokolce to max. Ale napewno białobrody na końcu. Bo wszystko co wpuścisz po nim będzie odrazu bite.

Zrobisz jak zechcesz .

Dzięki Rafik właśnie na takie posty czekam z białobrodego już zrezygnowałem.

Interesują mnie posty od ludzi co mają kilka pokolców i ich rady.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może zdanie praktyka, który ma 3 pokolce w zbiorniku o podobnych wymiarach. Akwarium 105x80x80. Z pokolców białobrody (król baniaka) scopas i hepatus. Ostatni doszedł białobrody około roku temu. Biały goni hepcia a ze scopasem pokazują sobie od czasu do czasu kolce. Wszystkie ryby w doskonałej kondycji. Jeżeli miałbym okazję wpuszczać je jeszcze raz dołożyłbym od razu jeszcze 2 lub trzy pokolce lub wpuścił samego bialobrodego. Reasumując albo robisz dworzec i rozkładasz maksymalnie agresję albo tylko jeden zakapior. Warunek udanego eksperymentu typu dworzec to mnóstwo kryjówek dla ryb, które aktualnie trochę mocniej dostały bęcki (dużo skały). Aha helmona tez mam. Jest zupełnie ignorowany przez pokolce więc jak znajdziesz helmona z dobrego źródła to myślę, że spokojnie możesz dołożyć. .

Edytowane przez pablus (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ile czasu masz te pokolce razem w baniaku? i jakiej wielkości są w stosunku do siebie?

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 lata biały ponad rok wpuszczany ostatni z pokolców.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ryby terytorialne najlepiej wpuścić jednoczenie całą planowana obsadę, najgorsze rozwiązanie to wpuszczanie na raty. Nowe osobniki zawsze będą musiały walczyć o przydział własnego miejsca i często kończy się to ich śmiercią. Miałem w 800 litrach opisywaną przez Ciebie obsadę pokolcy dodatkowo był jeszcze lineatus i było wszystko ok, ale wpuszczone były wg mojej zasady.


początek 300 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja już mam 2 żółtki więc to u mnie odpada.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Waldek, zadałeś pytanie, OK, po to jest właśnie forum, ludzie doświadczeni odpowiedzieli Ci, według swojej wiedzy,

więc albo zaakceptuj to, albo odrzuć i rób po swojemu, ale nie liczy że zmienią zdanie pod wpływem

Twoich nalegań "bo ja chcę", "a bo tam jest tyle ryb i są na pewno szczęśliwe"...

Waldku, wybacz, ale skoro tak twierdzisz, wynika z tego że niewiele jeszcze wiesz.

Nie będę teraz dyskutował jak wygląda ryba szczęśliwa, czy jak się zachowuje. Ale na pewno nie pływa ze złożonymi płetwami,

jedna przy drugiej nerwowo po całym baniaku.

W każdym razie, do takiego baniaka jak Twój, ja bym wpuścił maksymalnie 3 pokolce, a i to te nie rosnące zbyt duże.

Dodatkowo musisz wziąć pod uwagę że to fabryki nawozu.

Zrobisz, jak będziesz uważał, to wolny kraj, Ty również poniesiesz konsekwencje swojego wyboru (oprócz ryb).

Na forum jest wiedza, można z niej czerpać, albo ją ignorować.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

proszę o rady!

To akwarium z małym wybiegiem jednak nieco wyższe ryby jednak pływają po długości a nie wysokości.

-Siganus vulpinus czyli borsuk rośnie za duży nie nadaje się

-Acanthurus leucosternon czyli białobrody rośnie za duży nie nadaje się

-Hepatus rośnie za duży nie nadaje się

Góra 3 niewielkie pokolce więcej będzie żenadą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DALE ja nic nie chcę przeczytaj od początku to zrozumiesz o czym piszemy.

Gdybym chciał ignorować wiedzę ludzi z forum to nie pytał bym tylko kupował ryby.

Ben_sage dzięki i na takie sugestie czekam.

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że się mylisz zobacz ile pokolców jest w kostce 260 litrów w obiegu 3 krotnie mniejszej niż moja:

o długości każdej ściany 60cm

Ten akwarysta w linku to jakiś troll ogólnie żenada film.

Czajna tałn i wszystko jasne. :hrhr:

Edytowane przez Ben_sage (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.