Skocz do zawartości
wojtassm

Jak zabezpieczyć pompę cyrkulacyjną by nie zabijała zwierząt?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Moja pompa Tunze 6105 wciągnęła kiedyś ślimaka, który nie wiem czego tam szukał, ale ostatni plan w życiu zrealizował. Pomyślałem sobie, że trudno... nie mogłem nic zrobić. Niestety pół roku później na podobny wyczyn skusił się ukwiał. Stwierdziłem, że było mu źle dlatego postanowił połazić. Zrobiłem więc dla ukwiała inną "samotną skałę" by sobie na niej zamieszkał. Po tym minęły kolejne 2-3 miesiące i wczoraj myślałem, że nie wiem co mnie strzeli jak na pompie znalazłem przyklejonego, ledwo dychającego boxfisha.

Ktoś miał podobny problem? Ma ktos jakiś pomysł co z tym zrobić? Przecież nie ograniczę przepływu pompy bo to nie ma sensu. Nic mi jakoś nie przychodzi do głowy jak zapobiec kolejnym takim przykrym niespodziankom.

Dzięki za rady

pozdrawiam

w

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Wojtek,

no niestety, jesli masz korale potrzebujace duza cyrkuklacje, to moze pod te cyrkulacje trzeba dobierac ryby. " Normalnie" plywajacym pompa nic nie zrobi. Podobnie jest z ukwialami ; kto nie ma klopotu, to je kupuje. Potem laza, parzac inne korale az skoncza w pompie.

U mnie slimaki tez wchodza do pompy, dlatego juz ich nie wylaczam, bo 2 x polamalem w ten sposob smigla.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani, z tymi ukwiałami i pompą to różnie bywa, u mnie jeden quadi siedzi oparty o pompę jebao, zasłania jej kratki...

Kilka osób to widziało :). W kostce 60x60x60 siedzi obecnie 4 ukwiały - spore :)

Myślę że zdrowemu organizmowi pompa raczej nie zaszkodzi, ale jak ryba jest osłabiona albo ukwiał mocno sflaczały - na tyle

żeby pompa go porwała, wtedy może być problem.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak bylem mlody to mialem i ukwialy. :blushing: Wszystko jest dobrze, zanim ukwial nie zechce zmienic miejsca i troche poplywac. Poszatkowany potrafi wybic cale zycie, stad moja niechec do tych ladnych zwierzat. Jak jeszcze sie lubi sps-y :ouch: ...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak... z ukwiałami jest zwiazane ryzyko. A masz błazenki? Co dla nich jak nie ukwiał?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sarco najprościej :) Aczkolwiek u mnie siedziały np w rhodactisie.


ff37c322e831cc203da4ccb0e5154311u1046a915.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Błazny to nawet w kłębek włóczki wlezą jak im wrzucisz. A dużą cyrkulację można rozłożyć na 2 mniejsze pompy. Ja tak zrobiłem bo mi piach podrywało.


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

ponoć sprawdza się siateczka "do prania bielizny"

albo jakaś skałka maskująca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sarco najprościej :) Aczkolwiek u mnie siedziały np w rhodactisie.

sarco mam... omijaja go dużym łukiem nie wiedzieć dlaczego:) Zresztą rhodactisem tez nie są zainteresowane

Edytowane przez wojtassm (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Boxfish czy też inna ryba jak jest osłabiona to może się nie odkleić od pompy. Zdrowej rybie by to się nie stało. Jak się przykleja do pompy to jest to sygnał że rybcia może odejść na wieczna rafę.

Edytowane przez Nikel (wyświetl historię edycji)

Od 05.01.2014 nowe: 100x50x45, sump 112 l, 6 x T5 39W Dozownik EBTECH ze sterowaniem bluetooth, pompy Tunze 6025, 6045.

c9007dcceed49c71m.jpg26a1ff863e576da5m.jpg6d058997d459df13m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.