Skocz do zawartości
kemaz200

Sps i wahania KH

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zastanawia mnie jedna rzecz:

Przyjmuje się ze skok o 1-2 stopnie kh w ciagu doby zabija spsa(tu akropory). Gdzie indziej piszą, że owszem skok zabija, ale tylko skok w dół.

Rozmawiałem z kilkoma osobami ( w tym sklepy) i wyszło że jak już ktoś wogóle aklimatyzuje, to raczej krótko. Reszta wcale. Tu i tu korale żyją i mają się dobrze.

Zakładam że kilka z tych zbiorników ma różne kH / pH co powoduje że sps przeżywa takie skoki - nagłe i długotrwałe(bo parametry się nie zmienia).

Myślałem o wahaniach, ale znowu - koral trafia do sklepu - 1szy skok a drugiego dnia do domu 2gi skok.

I też żyją. Więc jak to jest z tymi skokami?

Pozdrawiam,

Edytowane przez kemaz200 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

coś w tym jest

ale

każdy robi jak chce

zazwyczaj staramy się wiedzieć

ile my mamy kh,i ile jest w worku

bardziej bym szukał gdzie indziej przyczyny

ale ilu akwarystów tyle opinii :evil:


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znam zbiornik SPSowy, w którym na skutek pomyłki w programowaniu pompy, KH skoczyło z 8 na 12 w ciągu godziny bez strat dla korali.

Stres był, korale wessało w szkielety, ale wszystko wróciło do normy.

Skok KH w dół, te sytuacje co znam wynikały z awarii dolewki i spadku zasolenia. Rzeczywiście w akwarium był pomór, ale trudno tu winić sam spadek KH.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli skoki kh można włożyć między bajki. Analogicznie ze skokami parametrów soli( w jakimś zakresie), bo tak samo wprowadzasz korala do całkiem innego środowiska. Tym bardziej, że ludzie którzy się wypowiadali, są z różnych regionów Polski i brali korale z różnych miejsc - dużo różnych wariantów składu wody. Czyli jeśli coś się niedobrego dzieje to temperatura/PO4/światło powinno być obwiniane. Zła temperatura - to raczej sprawa rzadka. Zostaje PO4/światło

Edit: i zasolenie.

Edytowane przez kemaz200 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zauważyłem u siebie taką zależność, że gdy spada mi gwałtownie kh to skacze z automatu poziom fosforanów do góry i to z poziomów bliskich 0.00 do nawet O.1. W takim przypadku zawsze któraś akra leci od spodu.

Edytowane przez rozwielita (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli skoki kh można włożyć między bajki. ...

Wyciągasz wnioski z kosmosu. Ja napisałem o jednorazowej sytuacji skrajnej. Jeśli jednak chcesz mieć zdrowe korale KH musi być stabilne, bo takie jest o milionów lat w morzu.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wnioski są nie na podstawie twojego przypadku, a przypadków tych osób które pytałem. Twój przypadek ze skrajnym skokiem o kilka stopni rozpatruje jako skrajny - tak samo jakby to był skok temperatury o kilka stopni - "cud" że nie padły. Nie mam wiedzy dlaczego tak się stało, nie mam takiej wiedzy. Natomiast interesuje mnie ta "stabilność" - stabilność czego? jaki jest jej zakres i wpływ długofalowy.

Może skoki kH same nie szkodzą, a wyjaśnieniem jest że skok kH nie odbywa się sam z siebie - on jest przy okazji skoków innych parametrów - i to zabija. Tylko jak to się ma do:

-wrzucasz korala do wody o innym składzie chemicznym i żyje.

I chodzi mi o różnice rzędu 2-3 stopni kH/pH/ 100 Mg/Ca i tym podobne. B.duże skoki pomijam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko zauważ, ze zwykle po takich przenosinach ładnie rosnący koral dostaje po d*pie i musi trochę wody upłynąć zanim znów ruszy z kopyta.


Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mnie zastanawia gdzie to się tak przyjmuje że skok dobowy o 1 czy 2 kh zabija acry,to połowa akwarystów miała by raz na pół roku restart.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko zauważ, ze zwykle po takich przenosinach ładnie rosnący koral dostaje po d*pie i musi trochę wody upłynąć zanim znów ruszy z kopyta.

czasami bywa wręcz odwrotnie koral który stał u kogoś u nas rośnie bardzo szybko


..............................................2651-obraz%20055%20%5B1600x1200%5D.jpg..............................................

FOWLR Już nie długo bo mi oczy bez cukierków padną :) 150x50x50 + sump 240L,30kg LR , 8x39 W , Ati BM 200,cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale kto mowil, ze skok kH o jeden stopien zabija akropory ? Zreszta, taki skok w akwarium nie trwa kilka minut, tylko powiedzmy dobe.

Tak od razu korali do nowego akwa nie "wrzucam". Najpierw daje mu poplywac w worku, zeby temeratura sie wyrownala a potem otwieram worek, odlewam troche wody i dolewam troche tej z akwarium. Po 20 minutach jeszcze raz i potem to juz "wrzucam".

Przynajmniej zasolenie troche sie wyrownuje.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może trochę nie w temacie do końca ale ostatnio płukałem akroporę w 50% RODI/50% woda z akwarium w celu pozbycia się wirków lub ewentualnych pasożytów i koral żyje i ma się dobrze. Kuracja też przyniosła efekt


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jakie zakresy Kh (sps, ryby , lps, ukwiały) uznaje sie za ok?

7(NSW)-12..15?

Takie że zwierzaki 1)rosną , 2) wegetują ale nie padają?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym przełożył to inaczej , chwilowy skok czyli przeniesienie korali ze sklepu do własnego zbiornika to jedno , a utrzymywania korala w rozchwianym akwarium gdzie KH skacze to drugie. Koral poradzi sobie w przypadku pierwszym , ale na dłuższą mete drugiego nie przeżyje.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.