Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Przy DSR nie robisz.

To prawda ale z praktycznego punktu widzenia jak mam mieć w domu małe laboratorium i trzepać testy bez przerwy a to co uzupełniam podmianami mam uzupełniać "z ręki" to sorki ale podziękuje naprawdę mam co robić w życiu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DSR to metoda low cost ale trzeba miec leb na karku zeby ja stosowac ale mozna miec piekny zbiornik na niej jak Jaczal czy ten holender ktory ja wymyslil. To jego baniaczek na tej metodzie

Edytowane przez Piotr1 (wyświetl historię edycji)

200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym osobiscie sie bala nie podmieniac wody , jednak dluga sprawdzona metoda z podmiankami bardziej mnie przekonuje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rybkaa czytałas przewodnik AF ? Tez chciałem te metodę obrać, ale tam tezeba mieć duuuuuza wolnego czasu bo codziennie jakieś kropelki .....

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym osobiscie sie bala nie podmieniac wody , jednak dluga sprawdzona metoda z podmiankami bardziej mnie przekonuje :)

A dobra jesteś z matematyki :)?

To wykonaj proszę prosty ciąg działań matematyczno - logicznych.

Masz akwarium 100 litrów - w nim, na starcie po 100% wszystkich związków i pierwiastków (sytuacja idealna, nie występująca w realnym świecie), następnie organizmy pobierają w ciągu tygodnia po 2 % (dla uproszczenia matematyki) związków i pierwiastków (obsadzone akwarium potrafi i więcej - zalezy ile jest szybko rosnących korali i jak odpieniacz pracuje). I teraz Ty podmieniasz 10% wody.

Pytanie, Jaki będzie procentowy skład wody po podmianie, w stosunku do pierwotnej zawartości?

I w drugą stronę. Korale i ryby wydalają. Jeśli podmienisz 10% wody, ile % toksycznych związkó usuniesz z systemu?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rybkaa czytałas przewodnik AF ? Tez chciałem te metodę obrać, ale tam tezeba mieć duuuuuza wolnego czasu bo codziennie jakieś kropelki .....

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka

No proszę.. ile to Wam czasu zajmuje dziennie takie zakraplanie? Mi około minuty dziennie łącznie już z potrząsaniem kamykami.

Ryb też nie karmicie bo trzeba mieć na to duuuużo wolnego czasu?

Oczywiście są przypadki gdy dana metoda nie jest dla kogoś odpowiednia bo np często ma wyjazdy itp ale dla zdecydowanej większości osób, które nocują zazwyczaj w domu nie stanowi to żadnego problemu. Zjeść kolację, umyć zęby, podać kropelki i można iść spać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yhy, jeszcze każda rybcie osobno pogłaskać I ululac, nie rajcuje mbie taka impreza żeby codziennie coś, karmienie idzie z automatu, aktualnie ręcznie podaje tylko mrożonki, a bakterie razem z podmiana , po co sobie komplikować życie kropelkami skoro są inne prostsze sposoby ?

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Radek-sl (wyświetl historię edycji)

ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Yhy, jeszcze każda rybcie osobno pogłaskać I ululac, nie rajcuje mbie taka impreza żeby codziennie coś karmienie idzie z automatu aktualnie ręcznie podaje tylko mrożonki a bakterie razem z podmiana , po po sobie komplikować życie kropelkami skoro są inne prostsze sposoby ?

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka

To może wklej jeszcze zdjęcie akwarium abyśmy wiedzieli o czym mówimy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yhy, jeszcze każda rybcie osobno pogłaskać I ululac, nie rajcuje mbie taka impreza żeby codziennie coś, karmienie idzie z automatu, aktualnie ręcznie podaje tylko mrożonki, a bakterie razem z podmiana , po co sobie komplikować życie kropelkami skoro są inne prostsze sposoby ?

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka

To że Ciebie to akurat nie rajcuje to ok, Twoja sprawa ale nie dorabiajmy ideologii że trzeba na to niewiadomo ile czasu. To jest hobby, które jak każde inne ma to w sobie że służy do przyjemnego marnowania czasu :)

Jak komuś szkoda czasu to przecież nie musi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"siedząc i patrząc na akwarium a nie wiecznie w nim grzebiąc."

a w wątku

"daje tylko suplementację Red Sea coral Colors"

"Piach czesany byk swego czasu codziennie,"

aha.. ok :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paweł, dla mnie problem (jeśli można mówić o problemie), polega na tym, że ja lubię wiedzieć "dlaczego", a skoro nie wiem "co" wkraplam - wiem tylko jaki powinien być zamierzony efekt - wtedy nie bardzo mogę reagować, gdy coś idzie nie tak.

Widzisz, wychowałem się na słodkim, gdzie operowało się częściej nazwami związków chemicznych, niż nazwami firmowymi. I jakoś nikt nie bał się że mu nawóz podrobią, czy lekarstwo na robaki. Mimo że skład był znany, wiadomo było że preparat xx był skuteczniejszy od "takiego samego" yy - mimo że pozornie były takie same. Ale było wiadomo co się leje i kiedy potrzeba. Zaś gdy masz preparat o nieznanym składzie i jeszcze, nie daj panie, stosujesz różne marki, dochodzi do cyrku.

Tak jak u mnie. Wlałem kiedyś do akwarium 10 l kranówki - system ani drgnął. A zrobiłem podmianę na AF probiotycznej (oczywiście ze wszystkimi bakteriami, pożywkami itp) i pojawiły się okrzemki. Zeszły dopiero po 3 tygodniach - bez podmian oczywiście.

Dlatego, o ile idea kompletnego zestawu preparatów mi się podoba, o ile fakt że to polska firma, skłania mnie do stosowania, o ile wiedzę że używają tych preparatów z sukcesem akwaryści Twojego pokroju, o tyle nie potrafię, z uwagi na nieznajomość preparatów dopasować zestawu do siebie.

Spróbuje na nowym zbiorniku poeksperymentować z preparatami, ale tym razem, po swojemu.

ps. problem nie polega na tym że trzeba coś wkroplić, tylko że trzeba pamiętać o tym:)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"siedząc i patrząc na akwarium a nie wiecznie w nim grzebiąc."

a w wątku

"daje tylko suplementację Red Sea coral Colors"

"Piach czesany byk swego czasu codziennie,"

aha.. ok :)

a nie przyszło ci do głowy to że to było pisane dawno i wszystko się zmieniło?

Rozumiem jestem zły niedobry bo nie używam AF? Mam swoje powody jak i inni , pierwszy z brzegu nowo rozrobiona solanka na soli Reef Salt , a tu niespodzianka Ca poniżej 400 i co test wymienić?

daje tylko suplementację Red Sea coral Colors" - są do tego pompy dozujące.

"Piach czesany byk swego czasu codziennie," - "swego czasu"

Fox czytaj ze zrozumieniem.

Może i metoda opracowana przez AF jest ok, ale produkty niestety nie trzymają sie nawet wartości podanych przez producenta.

Zbiornik wystartowałem przy pomocy i doradzaniu egona i za to mu bardzo dziekuję, ale mi osobiście ta metoda nie lezy chociaz byłem skłonny kupić pompe Kore5 która potrafi dozować kropelkowo.


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eee... Przy wyborze "metody" / "firmy" trzeba sobie odpowiedzieć na pytania co chcemy mieć i czy styl życia pozwala.

Jeśli mamy częste wyjazdy to odmówimy sobie podawanie codziennie np. KZ, AF itd... Jeśli chcemy coś podawać bo tak mamy czas raz na tydzień są takie firmy, jak chcemy podawać coś raz na 2 tygodnie to probido itd. Co do DSB/Refugium/bopallets itd. to samo.. Grunt to najpierw czytać dawkowania, przemyśleć ile mamy na to "czasu", "kasy" - chodzi tu głównie o absencje przy baniaku bo zawsze ktoś może dać papu, to nie problem ale nie widzę możliwości aby ktoś dawał "kropelki" bo wtedy bardziej się zaszkodzi...

Kolory i ładne baniaki można osiągnąć na wszystkich firmach AF, RS, FM, RN, DSR itd. to widać. Analogicznie można też zrobić bagienko lub na urlopie uśmiercić akwarium.

Czytać, czytać, czytać...


1. Akwarium 95x70x60 | Sump 65x35x37 | Pompa Jebao dcs 4000 | Jebao RW8 x 2 | Odpieniacz deltec sc 1456 | Lampa LED DSuny 4 panele x 40 LED 3w + T5 2x39w | Reaktor Bubble-Magus CR120WP zasyp ARM | Milwaukee Instruments pH SMS 122 | AT R Doser Milestone 6 | PSFMR 9040 - pojemność 2.3L "Glonowy" + PSFMR 9040 - pojemność 2.3L "Media" na pompie DC3000 | Dolewka PS Sentry ATO

 

Link: http://nano-reef.pl/..._20#entry872225

90b67987de6d96d3807ab58d2d91ebebu287a684.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eee... Przy wyborze "metody" / "firmy" trzeba sobie odpowiedzieć na pytania co chcemy mieć i czy styl życia pozwala.

Jeśli mamy częste wyjazdy to odmówimy sobie podawanie codziennie np. KZ, AF itd... Jeśli chcemy coś podawać bo tak mamy czas raz na tydzień są takie firmy, jak chcemy podawać coś raz na 2 tygodnie to probido itd. Co do DSB/Refugium/bopallets itd. to samo.. Grunt to najpierw czytać dawkowania, przemyśleć ile mamy na to "czasu", "kasy" - chodzi tu głównie o absencje przy baniaku bo zawsze ktoś może dać papu, to nie problem ale nie widzę możliwości aby ktoś dawał "kropelki" bo wtedy bardziej się zaszkodzi...

Kolory i ładne baniaki można osiągnąć na wszystkich firmach AF, RS, FM, RN, DSR itd. to widać. Analogicznie można też zrobić bagienko lub na urlopie uśmiercić akwarium.

Czytać, czytać, czytać...

Amen


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja juz sie pogubilam , ktos tu nawet napisal ze kamienie sie trzecie w AF :o nie wiedzialam o takich rzeczach :D cosmczuje , ze ten temat zrobi sie w jedna wielka dyskusje zreszta juz taki sie zrobil , a co do matematyki to nie mam dzis sil na myslenie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam pytanie , chcialabym sie zapytac jaka metode preferujecie prowadzenia zbiornika ? Duzo czytalam o aquaforescie , ze fajna ale poodbno zeovit daje lepsze efekty ale ciezki w prowadzeniu , a moze jeszcze jakas inna? Mam zamiar trzymac lpsy i kilka spsow :)

Ja prowadzę metodą "na oko" :)

Pozdrowionka


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja juz sie pogubilam , ktos tu nawet napisal ze kamienie sie trzecie w AF :o nie wiedzialam o takich rzeczach :D cosmczuje , ze ten temat zrobi sie w jedna wielka dyskusje zreszta juz taki sie zrobil , a co do matematyki to nie mam dzis sil na myslenie :D

Olu bo sama metoda nie gwarantuje sukcesu. Zresztą już ktoś wcześniej o tym pisał. Najlepiej wybierz sobie kogoś doświadczonego, żeby go prosić o poradę. Ja tak zrobiłem i w końcu mam powoli akwarium jak należy.


Start 19 marzec 2010 ... od czerwca 2015 - OptiWhite 130*80*60h, Sump 140*60*40

Dolewka DIY 60l, 20kg LR, LED Reef Factory 210W, pompa Blue Reff Motion 12K z wylotem loc-line, ATI PowerCone 250iDC, Maxspect Gyre 350 + Jebao RW-15.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Olu bo sama metoda nie gwarantuje sukcesu. Zresztą już ktoś wcześniej o tym pisał. Najlepiej wybierz sobie kogoś doświadczonego, żeby go prosić o poradę. Ja tak zrobiłem i w końcu mam powoli akwarium jak należy.

tak zrobilam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz akwarium debory, egona czy sewera. Jak takie kolory Ci nie pasuja to juz nie wiem:) wszystkie te zbiorniki sa na AF. Jesli wachasz sie miedzy af a zeovit to ja bym bral af bo jest prosta dla nowicjusza

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Taka moja obserwacja, Debora, Egon czy Seweryn pokazują że się da fajnie prowadzić akwarium na AF, a lwia część forum udowadnia że nie jest to proste. Bycie dobrym akwarystą nie sprowadza się to do bycia dozownikiem danej metody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.