Skocz do zawartości
kemaz200

Sucha skała : syntetyczna AF vs Marco Rocks

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Stoję przed wyborem suchej skały do baniaka. Miałem zwykłą suchą. Teraz myślę o Af syntetycznej lub Marco Rocks. Metoda prowadzenia to kulki + wódka więc interesują mnie głównie płaskie kawałki pod półki, czyli skała jako dodatek.

Ostatnio oglądałem syntetyczną skałę AquaForest - jakie macie wrażenia?

Bo mnie trochę zdumiało. Wyglądało to jak wióry kokosowe zalane białym betonem. Powierzchnia chropowata, ale porów nie widziałem. Chyba, że są widoczne tylko pod mikroskopem - w przeciwieństwie do zwykłej suchej, gdzie widoczne były gołym okiem?

Marco Rocks nie widziałem na żywo (ze zdjęć wychodzi że płaskie kawałki to trzeba sobie powycinać z brył).

Jak z porowatością w porównaniu do AF?

Jakieś porównanie Marco Rocks(28zł) do Af(37zł) poza ceną?

Coś co ma wpływ na różnice cen? Waga? Jakieś zalety, wady?

Pozdrawiam,

Edytowane przez kemaz200 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście polecam Ci Marco Rocks bez problemu ukształtujesz ją sobie jak chcesz łatwo się tnie i łupie. Ma dużo porów i dziur. Wybierając zwróć uwagę na wagę kawałków czym lżejszy więcej porów odwrotnie bardziej zbita w sobie. Do dystrybutora masz blisko Piława Górna sklep Aqua Koral. Właściciel sklepu swój chłop bez problemu pomorze Ci wybrać interesujące kawałki skały. Zaleta taka , że skała jest czyściutka i jałowa brak w niej jakichkolwiek resztek życia. Startowałem na niej i nie miałem jakiś ataków glonów bądź dłługiego okresu dojrzewania. Zawsze to naturalny materiał nie sztuczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 30 kg marco i jestem bardzo zadowolony, kształt i porowatość jak w żywej, nie oddaje nic do wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marco rocks jest już rok w baniaku i żadnych problemów, niczego nie oddaje do wody, fajne kawałki ,porowate. Jedyną jej wadą jest wygląd w pierwszych kilku miesiącach, ona jest biała i wygląda kiepsko, ale u mnie w ciągu 3-4 miesięcy tak ładnie zarosła, że dzisiaj już byś jej nie odróżnił od żywej. Nie mam porównania do AF.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No własnie wszyscy sobie chwalą zarówno Marco Rocks i Af. Ja raczej szukam różnic pomiędzy nimi (poza koral - syntetyk).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poza wyglądem (na korzyść marco) nie mam innych spostrzeżeń, ponieważ nie miałem AF nigdy w baniaku, jedynie widziałem w sklepie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Myślę, że niewiele osób jeszcze spróbowało skały AF.

Ja mam oba akwaria tylko na tej skale.

Ostatnio wymieniłam całą skałę z filarów AF na AF w kawałkach ( ze względu na chęć usunięcia montipor których nie mogłam się pozbyć) czego nie odważyłabym się zrobić na innej skale w działającym akwarium z kolorowymi acroporami.

Macro obserwowałam kilka miesięcy w innym akwarium ale sama nie używałam więc nie wiem jak sie zachowuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo mnie trochę zdumiało. Wyglądało to jak wióry kokosowe zalane białym betonem. Powierzchnia chropowata, ale porów nie widziałem. Chyba, że są widoczne tylko pod mikroskopem - w przeciwieństwie do zwykłej suchej, gdzie widoczne były gołym okiem?

Jak bym dostał kawałek tej skały AF to mam dostęp do dobrych mikroskopów z możliwością robienia zdjęć, więc mogę cyknąć taką fotkę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie zdumiała waga zarówno AF jak i MarcoRocks w porównaniu z naturalną suchą skałą. Zwykła sucha jest o wiele lżejsza, dla mnie również ważny czynnik, choćby finansowy oraz spokojniejszy jakoś jestem o dno zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po naczytaniu się i spotkaniu kilku ludzi co mieli problem ze skałą AF(ponoć w niektórych przypadkach podnosi kh) postanowiłem zrobić test.

W świeżej solance AF Reef Salt:

7.4-8.2 dKH - wg producenta

121 czyli 6,776 dkH - faktycznie (6h po wrzuceniu soli )

Do pomiaru Hi755 (odczynniki + miernik kupione miesiąc temu)

W wiaderku nr 1:

tylko solanka

W wiaderku nr 2:

kawałek skały AF

W wiaderku nr 3:

kawałek skały Marco Rocks

wszedzie pompka cyrkulacyjna

Skała w ten sam dzień trafiła do mnie. Kawałki odłupałem z wiekszych częśći AF/MR które są sklejone w jedną całość i były zawsze w tej samej wodzie. Dziś kawałki są w jednej misce w świeżej solance i b.dużej cyrkulacji. Jutro trafią znów do świeżych solanek w osobnych wiaderka.

post-23829-0-95331800-1468169848_thumb.jpg

post-23829-0-80219800-1468169854_thumb.jpg

Edytowane przez kemaz200 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda miernika i odczynników. Uważam że taki test byłby miarodajny, gdyby był prowadzony w zbiornikach z życiem - skąd wiesz czy za domniemane zmiany kH nie odpowiadała by interakcja z "życiem"?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Szkoda miernika i odczynników. Uważam że taki test byłby miarodajny, gdyby był prowadzony w zbiornikach z życiem - skąd wiesz czy za domniemane zmiany kH nie odpowiadała by interakcja z "życiem"?

a co jeśli okaże się że "już tutaj" są problemy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda miernika i odczynników. Uważam że taki test byłby miarodajny, gdyby był prowadzony w zbiornikach z życiem - skąd wiesz czy za domniemane zmiany kH nie odpowiadała by interakcja z "życiem"?

A co miałoby powodować wysokie kH w zbiorniku z życiem. Bo od kilku miesięcy miałem kH w okolicach 11.? A w nim skałe, kilka ślimaków i ryby na 350l netto? I nawet przez myśl mi nie przeszło winić skałę. Jesli to faktcznie skała to powinno kh poleciec do góry w tym jednym wiaderku.(no chba ze oddaje co zbierała jeszcze miesiąc temu)

Edytowane przez kemaz200 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chciałbym "odświeżyć" temat skał syntetycznych.....

/prosze o opinie osoby które wykorzystały syntetyki w swoich akwariach oraz kieruje także oczywiście zapytanie do autora tematu o jego wnioski i ewentualne doświadczenia/spostrzeżenia po tych kilku miesiącach /


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam 100% aguaroche skała syntetyczna akwarium mam na niej 4 lata 0 problemów zakupiona w akwamarin


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy może ktoś robił wymiane całości "starej żywej skały" na syntetyka AF ?.... no i co jest z tymi problemami z kh -przy skale AF ?


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.