Skocz do zawartości
Dexter2k13

Chelmon rostratus + Zebrasoma w 240

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jak w temacie czy te 2 duże rybki dobrze by się czuły w baniaczku 220-240 litrów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zebrasomę Flavescens trzymaliśmy wcześniej w naszym starym 200l akwa. Był tam 1,5 roku od ok 3 do 6+ cm. Jak był większy to strasznie ganiał wszystkie ryby. Babka nie mogła nawet w piasku pokopać bo ją dziad ganiał. Wielokrotnie machał ogonem (kolcem) na błazenki i raz trafił...

Jak ryba była mniejsza to był spokój ale pózniej zrobił się bardzo agresywny, więc go sprzedaliśmy. Może akurat taki osobnik.

W nowym akwa (też 200l) już u nas nie zagości. Raczej postawiłbym na Z. Desjardini. Ponoć są bardziej pokojowe.. ale znowu kwestia osobnika i ewentualnego stresu który może spowodować bardziej agresywne zachowanie. W 200-300L są trzymane pokolce ale będą zawsze ciut bardziej zestresowane (jak są większe) niż w większych akwariach. Karmienie to również spory czynnik. Jak dostaje jedzenie regularnie (ale nie bez przesady) to czuje się lepiej, nie czuje konkurencji. Przy rzadszym karmieniu, czuje, że musi rywalizować i może wtedy być agresywny.

Jeśli planujesz 220-240 a pozniej cos większego to śmiało. Chyba że potrzymasz trochę i jak podrośnie albo zacznie rozrabiać to na targowisko...

Czy to odpowiedni litraż dla pokolca i Chelmona? nie wiem. Wiadomo, że im większy zbiornik to tym lepsze warunki i mniejszy stres. Jak nie zawalisz pół zbiornika skałą i zostawisz dużo miejsca do pływania to czemu nie spróbować..

Odnośnie Chelmona, nie wypowiem się, bo sam mam chrapkę na tą rybkę. Trzeba jednak dobrze trafić, na zdrowy okaz, który chętnie przyjmuje mrożonki i płatki. Czy to na naszym forum czy forach w USA/Kanadzie, różnie się ludzie wypowiadają. Żyją u niektórych przyzwoicie w 150l - 250L a u niektórych padają po miesiącu czy dwóch w 200 gallonowych baniakach.

Spróbować można..

Odnośnie tych dwóch osobników razem - nie powinno być problemów, chociaż Chelmonka bym nie wrzucił do mojego starego akwa z żółtkiem...

Mam nadzieję, że coś pomogłem. Jest na tym forum sporo ludzi z wiedzą i z doświadczeniem, oby coś również doradzili. Jak nie to poszperaj. To forum to kopalnia wiedzy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chelmon to nie problem ale zoltek lubi wieksze baniaki. Jak w 430 razem je mialem.

Zoltka odradzam no chyba ze malego...


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy mogę porównać żółtka do scopasa, ale moja zebrasoma w 200l ma się bardzo dobrze. Ogólnie w akwarium mam spokój, nikt nikogo nie gania. Ja skały ustawiłem specjalnie pod ryby, żeby miały jak najwięcej miejsca do pływania, nie tylko przed przednią szybą. Być może to jest ważne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie masz sie co przejmowac ;) Chelmon i tak dlugo nie pociagnie :)

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to niby czemu ma mu dlugo nie pociagnac? Jak kupi rybe z dobrego zrodla bedzie sie latami cieszyc


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A to niby czemu ma mu dlugo nie pociagnac? Jak kupi rybe z dobrego zrodla bedzie sie latami cieszyc

Nie zauważyłeś "puszczonego oczka" przy moim wpisie? Oczywiście życze aby było jak piszesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ano widziałem...tylko można to tłumaczyć różnie


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z chelmonem także życzę powodzenia. W/g mnie trafić "z dobrego źródła" to jak wygrać na loterii. Zawsze można kupować do skutku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawa z chelmonem jest bardzo prosta...kupujesz w koralach, acroporze lub u Jadwigi i masz 100% rybę.

Ja swoją kupiłem po transporcie w erybce, sam przestawiałem na mrożonki. Żyła i było ok i pewnie oko cieszy koledze który ją nabył.

Edytowane przez cop909 (wyświetl historię edycji)

c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój aktualny chelmon to najaktywniejsza ryba w baniaku. Przestawiona na mrożonki po dwóch tygodniach wcina do ostatniego kęsa. Stawia czynny opór agresji lineatusa, strosząc swój grzebień i stając okoniem. Źródło pochodzenia giełda (nieznane). To mój drugi pensetnik i już wiem, że to "dzika" sztuka, która popływa przy dobrych wiatrach długo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chelmona na mrożonki przestawić można dosyć łatwo. Moim zdaniem kluczowy jest brak stresu tej ryby w nowym zbiorniku. Jak nic go od początku nie gania to szybciej się zaaklimatyzuje i przestawi na mrożonki.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie był stres i wysokie NO3 (świeży baniak), był też ganiany przez lineatusa, nawet go obsypało na początku. Mimo tych wszystkich przeciwności wyszedł na prostą, co potwierdza moje przypuszczenia, że to silna sztuka i może więcej.

Edytowane przez gentelman (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o tym stresie w baniaku to głupoty piszecie, moje wszystkie ryby średnio co trzy dni miały by traumę z powodu odławiania ikry z głównego baniaka od różnych ryb, mam też chelmona i białobrodego - ten drugi ma często jakąś kropkę ale reszta ma się super.

Co do pewnego źródła zakupu - to fakt i racja, ale to widać po zachowaniu ryby w sklepie.

DSC1758

DSC1761

Tak wyglądają świeżynki prosto z transportu.

Oczywiście macie racje po wpuszczeniu chelmon zdrowy bedzie obsypany, jedni mówią ze ze stresu, ale ja już wiem po bialobrodym ze to głownie przez zmianę parametrów wody, dlatego najlepiej jest zabrać chelmona zaraz po przywiezniu jeszcze z woda i workiem transportowym, unikasz wówczas jednej zmiany wody.

Edytowane przez Tom_Killer (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kto wpuszczal do żółtka Helmona?Jaka była reakcja?


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kto wpuszczal do żółtka Helmona?Jaka była reakcja?

Ja wpuszczałem, do żółtka i Ctenochaetus strigosus.

Pierwszy był żółtek do niego dołożyłem strigosus, to żółty jak by go nie zauważył. Teraz to najlepsi kumple. No i po jakimś czasie doszedł Chelmon, żółtek miał go w d*pie, a stirgosus może trochę go poganiał ale bez jakiegoś szału. Teraz pływają wszystkie razem.


90x50x50 225l | 108l sump + 20l dolewka | RO+Di | PS Diuna 8x39w | Eco Runner 2700 | Tunze 7095 + 2 x 6055 |

Vertex Omega 150 | jager 200 W | Fp 400-100 + DC Runner 1200 | PS Kore + Baling | Aqua Trend Evo Shark |

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kto wpuszczal do żółtka Helmona?Jaka była reakcja?

A ja wpuszczałem. Chelmon mógł sobie tylko popływać z boku akwarium(2metry) a i tam go czasem tłukł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kto wpuszczal do żółtka Helmona?Jaka była reakcja?

Ja wpuszczałem do trochę liczniejszego grona żółtek/scopas/hepatus ryby pływały w obecnym zbiorniku już ponad 8 miesięcy.

Po wpuszczeniu chelmona scopas/hepatus brak jakiejkolwiek reakcji.Co do żółtka to w moim przypadku od czasu do czasu po prostu stroszył płetwy ale rybie nic nie robił długo to nie trwało parę dni i jakoś ryba się do niego przyzwyczaiła i na dzień dzisiejszy 0 jakich kolwiek zatarczek wszystko żyje w zgodzie. U mnie się udało może dlatego bo mam w miarę zgraną i zgadaną ekipę,jak to mówiąc każda ryba ma odmienny charakter także różnie może być.


Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kto wpuszczal do żółtka Helmona?Jaka była reakcja?

Wpuszczałem chełmona do scopasa,hepatusa i borsuka. Scopas spuszczał mu łomot przy każdej sposobności ale po 4-5 dniach wyluzował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.