Skocz do zawartości
pokson

Zebrasoma Desjardini bardzo szybka śmierć

Rekomendowane odpowiedzi

Wyglądało to tak. Podchodzę do akwarium z jedzeniem. Wszystkie ryby wraz z tytułową pływają i czekają na jedzonko. Schylam się do szafki żeby wyłączyć obiegówkę, podnoszę się i nie widzę zebrasomy. Myśle, pewnie za skałę popłynęła. Nic to, dałem jeść i poszedłem wypłukać koszyk. Nie minęły 2 minuty, może nawet nie minuta jak wróciłem do pokoju zobaczyć jak ryby jedzą. Dalej nie widziałem zebrasomy, wiec zacząłem szukać. Znalazłem ją leżącą w połowie pod skałą. Oddychała jeszcze max z 5 minut. Po wyłowieniu nie zauważyłem nic nadzwyczajnego poza białą plamą pod lewym skrzelem. I teraz pytanie, czy możliwe że zebrasoma nadziała się na kolec Siganus vulpinus 'borsuka' i tak szybko odeszła?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zamęcie pobierania pokarmu wszystko jest możliwe. Z tego co piszą to kolec jadowy "borsuka" zawiera dosyć silną truciznę.

Dla człowieka to tylko bolesne ale dla innej rybki ?


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na marginesie - dlaczego wyłączasz obiegówkę? Im bardziej pokarm się rozprzestrzeni w zbiorniku, tym bardziej ryby się za nim rozbiegną zamiast rywalizować w tłumie. Mniej mobilne zwierzaki (kraby, krewetki) też mają wtedy większe szanse coś złapać.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Falowników nie wyłączam :) a najczęściej po 2 minutach już nic z mrożonek nie zostaje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek zapewne sens jest taki sam jak wyłączanie falowników... :)


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zalezy od tego, jakie zwierzaki ma się w akwarium. Jesli są mandaryny, to warto wszystko wyłączac, bo one nie potrafią łapac szybko przemieszczającego sie jedzenia z toni. Musi opaśc koło nich. Krewetki tez raczej zjadają to, co wolno płynie. Zeby nie było awantur, to mozna sie starac lac pokarm na dwa kubeczki jednocześnie w dwóch różnych miejscach, na ile rozpiętość ramion pozwoli :) Szkoda tej zebrasomy, piekna rybka :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój żółtek przeżył od ukłucia cały tydzień. Dostał strzała w "nos", że aż mu prawie oko wyleciało z orbity. Po 4 dniach opuchlizna zaczęła się cofać, a w 5 i 6 dobę przestał jeść i kładł się na piasku. Nocy już nie przeżył!


Akwarium 120x55x50 330l, sump 130l, Ati 6x54W T5, H&S 200 na pompie Tunze 9420, dsb z refugium, vsv, obieg new jet 4500, cyrkulacja: 2x jebao rw-8 i tunze 4500, grotech tec 3 ng, pełny balling.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A miałem ochotę w większym akwarium wsadzić borsuka... :( A tu widzę że jednak odpuścić będzie bezpieczniej. A jak wygląda sprawa z jadem u innych popularnych pokolców?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A miałem ochotę w większym akwarium wsadzić borsuka... :( A tu widzę że jednak odpuścić będzie bezpieczniej. A jak wygląda sprawa z jadem u innych popularnych pokolców?

Borsuk to nie pokolec. Generalnie pokolce chyba nie mają kolców jadowych. A borsuk to świetna rybka a przypadki opisane powyżej mogą się zdarzyć ale nie muszą. Miałem u siebie borsuka i trzy pokolce w tym białobrodego który wszystkich lał na potęgę. Ale borsuka nie ruszał. Widocznie wiedział co mu grozi. Polecam tę piękną spokojną i pracowitą rybkę.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej wszystkie pokolce maja kolce jadowe stad ich nazwa:)

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg. Reflex

Pokolce są rybami bardzo popularnymi wśród akwarystów morskich, wymagają jednak sporych zbiorników, gdyż są to ryby niesamowicie ruchliwe. Pływają przy użyciu płetw piersiowych, płetwa ogonowa służy jedynie jako ster kierunku. Potrafią szybko zmieniać kolor. W naturze zamieszkują wyłącznie morza tropikalne, przeważnie na niewielkich głębokościach. Teoretycznie ryby roślinożerne, w akwarium przyjmują także pokarm pochodzenia zwierzęcego, ważnym składnikiem ich diety jest także detrytus. Swoją nazwę zawdzięczają posiadanemu przez nie kolcowi, umieszczonemu na nasadzie płetwy ogonowej. Jest on skuteczną bronią, rany przez niego zadane goją się bardzo źle - dotyczy to również nieostrożnego akwarysty!


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokolce mają kolec ale nie jadowy. A jak wygląda sprawa z miejscem zranionym przez kolec borsuka? Puchnie? Robi się białe?

ps.

Sprzedawca w sklepie, sprzedając mi borsuka, powiedział że jeżeli mnie ukuje to miejsce ukucia polewać gorącą wodą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.