Skocz do zawartości
rybak195

Pomoc w wyborze produktów do prowadzenia akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Który turboflotor 5000?


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Bartku na tym dość chaotucznym wontku dopiero teraz natrafiłem na twój artykuł o naturalnej filtracji czytam to namietnie i oto mi właśnie chodziło do budowlańca trzeba lpatologicznie już teraz wiem co z czym ale mam pytanie akwarium 2500 litrów jaka powierzchnia dsb aby to miało dobroczynny wpływ na akwarium o ledach coś naukowo i lppatologicznie byś napisał

Romanie odpieniacz taki wysoki prawie dwa metry tylko pompy inne a dokładnie jedna jecod 12 tyś na igle

Orphek co najwyżej może chcieć żebyś tak myślał. To zaawansowana technologia i musieliby sprzedawać ogromne ilości lamp, żeby opłacało im się produkować nową technologie. A jeśli nawet by taką opracowali i byłaby lepsza niż dwie wiodące to sprzedawaliby konkurencji same LEDy zamiast lamp dla nas. To czysty biznes. Sprawa jest dosyć nieskomplikowana, dlatego dodają mistycyzmu do niektórych produktów. Co mają napisać? Dajemy te same diody co chinczycy pakują w lampy za $200, ale chcemy za nie krocie?

Za co mamy tyle płacić? - spytają ludzie.

przepraszam Arnoldzie za ciekawość ale pisałeś że masz dużo czasu bo czekasz tak se pomyślałem czy nie akurat czeka na zostanie ojcem bo to tak jakoś znajomo zabrzmiało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

(...)w budowie zbiornik z dsb i zbiornik z siporexem zastanawiam się czy sera albo (...)

Siporax'em nie siporexem :) literówka ale produkt zupełnie inny (beton komórkowy)

i osobiście polecam Sera a nie "podróbki" - miałem jakieś różne inne "ceramiki" i po kilku mieś zrobiło się niektórych błoto .. w dotyku coś jak mokra kreda a nie ceramika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siporax'em nie siporexem :) literówka ale produkt zupełnie inny (beton komórkowy)

i osobiście polecam Sera a nie "podróbki" - miałem jakieś różne inne "ceramiki" i po kilku mieś zrobiło się niektórych błoto .. w dotyku coś jak mokra kreda a nie ceramika

dzięki Marku za podpowiedź bo jest powiedzenia że akwarystyka morska jest droga ale jak odrazu się kupi sprawdzony produkt to nie jest tak źle ale jeszcze raz dzieki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

duże opakowanie "pudło karton" SIPORAX POND 25mm 50L kosztuje mniej więcej 1100zł - około 22zł za litr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy nie za mocna ta filtracja dsb, siporax, glony olbrzymi odpieniacz, zaraz bedzie placz ze nic nie rosnie bo system wyjalowiony.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

lepiej jest mieć z czego odjąć niż potem dobudowywać ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przepraszam Arnoldzie za ciekawość ale pisałeś że masz dużo czasu bo czekasz tak se pomyślałem czy nie akurat czeka na zostanie ojcem bo to tak jakoś znajomo zabrzmiało

Tomaszu, otóż dzieci na stanie nie mam i stan ten na razie utrzymać planuję. Czekam na dom.

Co do filtracji to chyba nie problem z refugium ująć glonów, a skimmer na pół gwizdka włączać. Z tak dużym akwarium do czynienia nie miałem, ale pewnie nie różni się to bardzo od mniejszych pod tym względem.

Tester - czytałem Twój artykuł / zbiór postów już dawno temu (jak i większość dostępnych materiałów PL i EN. Teraz przeczytałem ponownie. Planujesz odświeżyć ten temat? Od 2012 roku sporo się na rynku zmieniło. Wtedy LEDy niemalże nie miały szans ze świetlówkami, teraz jest już dużo szerszy wybór części do budowy i wiedza trochę na angielskich forach również się rozszerzyła. Trochę też badań od tamtego czasu doszło, które na przykład poruszyłem poprzednio. Sporo z opracowań, na które natrafiłem jest ładnie zebrane i opisane w tym wątku:

http://www.thereeftank.com/forums/f77/pur-spectra-best-for-zooxanthellae-220705.html

Myślę, że temat warty poruszenia po kilku latach, bo już wiemy sporo więcej, a jest to zagadnienie kluczowe. Producenci już nie wkładają do swoich lamp wyłącznie royal blue, blue i 20000K, tylko pakują po 6 rodzajów niebieskiego pokrywając niemal całą szpilkę 400-470nm, pomarańczowe, czerwone, zielone, UV <380nm, etc... Warto się zastanowić, czy są one potrzebne czy jedynie jest to pretekst aby wcisnąć nowy model lampy. Moim skromnym zdaniem brakuje w języku ojczystym takiego opracowania.

Edytowane przez FunWorld (wyświetl historię edycji)

500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie duże to chyba łatwiej prowadzić

Jak dom to parapetów

duże opakowanie "pudło karton" SIPORAX POND 25mm 50L kosztuje mniej więcej 1100zł - około 22zł za litr

a gdzie tak tanio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ebay ==> Wyszukaj "siporax 50l" Obecnie 180 funtów kosztuje. Jak zamawiałem to po 3 dniach z Niemiec przyszło,

A czy duże łatwiej prowadzić?

jakby tak było to wszystkie duże, które mamy okazje widzieć byłyby przepiękne... A jak jest sami wiecie. Różnie z tym bywa.

Czsasami niestety czyta się takie tematy:

http://nano-reef.pl/topic/46896-umierajace-akwarium-we-wroclawskich-arkadach/


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupowałem na allegro ten o którym pisze Marek 22zł/L ze zbiorczego opakowania, niczym się nie różni od tego używanego na forum a nowy. Durze bakterie to ML 3,7 l dobra cena.

Pokarz ten "Tank" bo na FB to tylko jezioro i motel jest a ta wanna fajna musi być.


Akwarium OW 120x60x60 + Sump 80x50x45h + Dolewka 40 l. / Deltec APF 600 na NJ 800 // Obieg Jebao DCT 8000 // Cyrkulacja 2 x Jebao RW 8 // Lampa Led Lumini glisten 150r2 + 120r1 // Grzałka Jager 250 wat // Sentry ATO //

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie siedzą jak linia w jednej długości tylko zawsze mają pewne rozmycie (rozbicie?), dlatego 410nm może być 405-415nm (przydałoby się jakieś dokładniejsze badanie, bo to informacja niepotwierdzona dobrym źródłem).

Tyle, to może podaje producent jako położenie wierzchołka piku emisji. Rzeczywiste pasmo jest dużo szersze. Tutaj są wyniki konkretnych badań: http://journals.plos...ne-0092781-g001 (artykuł ten był już wielokrotnie cytownay na NR).

Podają, że szerokość pasma emisji jest ok. 70nm! A o tym jak selekrtwny jest spoektrometr, którym wykonywano pomiary świadczy wykres widma świetlówki z bardzo wąskimi pikami. Nie jest to więc wina instrumentu pomiarowego, tylko rzeczywiście LEDy tak świecą.

Pytanie jest, czy w ogóle warto świecić poza pikiem absorbcji dla chlorofilu A (430nm). Jeżeli chlorofil jest ten sam, to rodzaj zooksanteli ani kolor korala nie mają żadnego znaczenia - świecenie poza tym zakresem w niczym nie pomoże oprócz marnowania energii.

Sam drążę ten temat, bo projektuję lampę 400-600W LED do swojego akwa. Jest jeszcze czynnik ekonomiczny - diody LED w zakresie 445-450nm ("Royal Blue") są bardzo popularne i tanie. Diody 425-430nm ("UV") są mniej popularne i 4x droższe (choć i tak tanie jak barszcz w porównaniu z firmowymi lampami).

Edytowane przez Cyborg (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla ledów jest to dosyć wąska i stała szerokość z tego co drążyłem ten temat. Przy świetlówkach jest inaczej. Jeśli np 5% mocy przypada poza ten obszar(10-20nm), który wymieniłem to można go pominąć i traktować jako zanieczyszczenie, bo przecież nasze akwaria nie stoją w sterylnie ciemnych pomieszczeniach i mają dostęp do chociażby odbitego światła słonecznego lub z oświetlenia pokoju.

Pytanie jest, czy w ogóle warto świecić poza pikiem absorbcji dla chlorofilu A (430nm).

Kwintesencja tematu. Jak na razie skłaniam się ku stwierdzeniu, że ważne jest pokrycie pasma absorbcji chl a w jak najdokładniejszym stopniu, ale...

- czy tam gdzie jest pik na około 438nm powinniśmy dawać najwięcej mocy?

- a może na całej długości zakresu ~420 - ~470nm zooksantele mogą pobrać taką samą ilość fotonów, ale w piku potrzebują mniej mocy, a na brzegach trzeba dawać więcej mocy, aby skompensować mniejszą absorbcję?

). Jeżeli chlorofil jest ten sam, to rodzaj zooksanteli ani kolor korala nie mają żadnego znaczenia - świecenie poza tym zakresem w niczym nie pomoże oprócz marnowania energii.

Tu sprawa się komplikuje, bo koral na warunki oświetlenie reaguje trochę jak mięśnie. Szybko się napina i ciężko pracuje, ale odwołanie rozkazu trwa wolniej i można porównać do zakwasów mięśni ich "leczenie" po przepaleniu. Korale zrzucają zooksantele bardzo szybko, a namnażają je bardzo wolno. Czasami dochodzi do zbielenia, innym razem do brązowienia. Tylko czy to dobrze? Może więcej zooksanteli to źle, bo są mniej wydajne i gorzej wyglądają? Niektóre warunki mogą pozornie wydawać się lepsze, ale można to porównać do dwóch diet ludzkich:

1) Jedzenie zwykłe

2) Jedzenie zwykłe z domieszką amfetaminy

Nasze wnioski mogą być mylące i prowadzić do błędnych podsumowań wynikających z krótkich testów.

Człowiek może jechać tygodniami na amfetaminie i statystycznie będzie miał lepsze osiągi od człowieka z normalną dietą.

Brakuje ciągle wiedzy na te tematy.

czasami myślę, że dochodzę do jakichś konkluzji i wtedy zaczynam analizować na przykład serię TOTM i schodzę na ziemie, bo zaprzecza moim wcześniejszym obserwacjom.

Ostatnio daje mi do myślenia nasze być może ignoranckie podejście do tematu. opisałem to nawet dzisiaj:

http://nano-reef.pl/..._20#entry878632

Edytowane przez FunWorld (wyświetl historię edycji)

500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla ledów jest to dosyć wąska i stała szerokość z tego co drążyłem ten temat. Przy świetlówkach jest inaczej.

A właśnie, że nie. Cytowane wyniki badań pokazują że LED ma pojedynczy ale dość szeroki pik, a świetlówka kilka bardzo wąskich pików (poszczególne domieszki w luminoforze) a po za tym praktycznie nic. "Białe" LEDy też powinny tak świecić.

Masz jakieś inne wyniki pomiarów?

- a może na całej długości zakresu ~420 - ~470nm zooksantele mogą pobrać taką samą ilość fotonów, ale w piku potrzebują mniej mocy, a na brzegach trzeba dawać więcej mocy, aby skompensować mniejszą absorbcję?

To jest do sprawdzenia - wystarczy scałkować obszar pod wykresem. Jak zanajdę czas...

Ale to nie da ostatecznej odpowiedzi. To co mamy na wykresie to widmo zaabsorbowanej energii. A jak sie to ma do tego co koral lubi i potrzebuje? Natura nie jest doskonała. Może koral wykorzystuje tylko to co jest w piku (pikach) a reszta to nieporzadany efekt uboczny i energia idzie w gwizdek (ogrzezwanie)?

Problem "jedzenia z amfetaminą" można rozwiązać chyba najprościej przez mniejsze świecenie. Dla portfela to tylko lepiej.

czasami myślę, że dochodzę do jakichś konkluzji i wtedy zaczynam analizować na przykład serię TOTM i schodzę na ziemie, bo zaprzecza moim wcześniejszym obserwacjom.

Ostatnio daje mi do myślenia nasze być może ignoranckie podejście do tematu. opisałem to nawet dzisiaj:

http://nano-reef.pl/..._20#entry878632

Dzięki - poczytam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A właśnie, że nie. Cytowane wyniki badań pokazują że LED ma pojedynczy ale dość szeroki pik, a świetlówka kilka bardzo wąskich pików (poszczególne domieszki w luminoforze) a po za tym praktycznie nic. "Białe" LEDy też powinny tak świecić.

Masz jakieś inne wyniki pomiarów?

Trzeba by dokładniej poszukać tych informacji w takim razie jeśli mamy sprzeczne. Nie mam w tym kierunku wykształcenia i wszystko uczę się od podstaw praktycznie. Dobrze, że zwróciłeś na to uwagę. Kwestia jeszcze tego czy "zwykłe" diody<1w mają taką samą charakterystykę jak power ledy.

Na szybko w moim "archiwum" mam jedynie wyrwany z kontekstu wykres jednego z ledów, ale nie znam szczegółów.

VbPbxl8.png

To jest do sprawdzenia - wystarczy scałkować obszar pod wykresem. Jak zanajdę czas...

Zakładając, że metodologia pomiarów jest prawidłowa i faktycznie odpowiada konsumpcji w danym zakresie. Tak jak słusznie zauważyłeś, to też nie wiadomo co jest zdrowe, a co nie...

Człowiek też może dużo zjeść, ale jak wiadomo niedożywieni ludzie są zdrowsi niż otyli.

Problem "jedzenia z amfetaminą" można rozwiązać chyba najprościej przez mniejsze świecenie. Dla portfela to tylko lepiej.

Tu nie chodziło mi o ciągłe utrzymanie akwarium, a o fakt, że badania laboratoryjne są przeprowadzane w krótkim czasie. W tym czasie koral w danych warunkach może mieć boosta, który na dłuższą metę może doprowadzić go do złej kondycji. Wnioski z takiego badania będą mylące i łatwo je źle zinterpretować.

Pytania, pytania, pytania...


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc przejdźmy od słów do czynów :-)

Pierwotnie zakładałem że poskładam sobie poszczególne składowe z kilku modułów LED po 100W (chcę mieć bliki jak Waldi) ale doszedłem do wniosku, że nie chcę nienaturalnych, kolorowych cieni które nieuchronnie spowodowane będą tym, że modyły poszczególnych kolorów będą odsunięte od siebie, a swiatło chcę / muszę zawiesić tuż nad powierzchnią wody. Zdecydowąłem się ostatecznie na moduły 100W 5-kanałowe: http://www.aliexpres...1591375484.html z od razu założonym przez producenta udziałem barw:

20% 10kK dla człowieka

20% 15kK dla człowieka

20% 445nm dla chlorofilu B

20% 455nm dla chlorofilu B

10% 420nm + 10% 410nm dla chlorofilu A

Wszystkie(?) kanały będą sterowane niezależnie przez Profiluxa.

Paski białego po bokach powinny zamaskować niebieskie po środku - nie powinno być kolorowych cieni.

Za jakiś czas dam znać, co z tego wszystkiego wyszło :-)

Tu nie chodziło mi o ciągłe utrzymanie akwarium, a o fakt, że badania laboratoryjne są przeprowadzane w krótkim czasie. W tym czasie koral w danych warunkach może mieć boosta, który na dłuższą metę może doprowadzić go do złej kondycji. Wnioski z takiego badania będą mylące i łatwo je źle zinterpretować.

Masz rację. To samo mi się nasuneło po lekturze atykułu. Tym bardziej, ze jakieś tam jaja zaczęły wychodzić na sam koniec, w 6tym tygodniu eksperymentu. Żeby wyciągnąć jakieś konkretne wnioski eksperyment powinien być prowadzony dużo dłużej. Kasy lub zapału im zabrakło..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile tych modułów planujesz?

Wysłane z galaktyki S4


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile tych modułów planujesz?

4x 100W

Ale nie jest tak łatwo. Moduły przyszły i przy zasilaniu środkowego kanału (10W 410nm + 10W 420nm) świeci tylko 1 sekcja (10 LED). Cyżby barany podłączyły w szereg 10x 410nm i równolegle do tego 10x 420nm zamiast 5+5 równolegle?? Dodatkowo przy świeceniu aktyniki (410/420nm) świeci dodatkowo luninofor 10/15K białych...

post-7607-0-02294400-1470686964_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydałeś jakieś 10 tyś zł na 6 lamp z 3w Bridgelux led ... i teraz pytasz jakie kupić bakterie ?

ręce opadają

ps. maxpect razor 180wat - ma 160W

razor160width.jpg

Mylisz się. 180W ma nowa wersja, a 160W miała stara i jet nadal w sprzedaży w sklepach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.