Skocz do zawartości
hajtaler

Wymiana skaly

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Szykuje sie do wymiany skały ponieważ przegrałem z glonami valonia i mam kilka pytań:

1.czy ktoś używa aquaroche skal czy one sa dobre i naprawdę nic nie oddają do wody, planuje takie cos zakupic

http://www.abyssaqua...014/03/9720.jpg

2. ponieważ valonie mam na wszystkich kawałkach skały w rachubę wchodzi 100% podmiana na raz i czy będę potrzebował zaopatrzyć się w bakterie nitryfikacyjne czy jest to zbędne, posiadam dsb

3. czego mogę się spodziewać po takiej podmianie, zbiornik sps i kilka lps

Edytowane przez hajtaler (wyświetl historię edycji)

e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A próbowałeś algae-x ze środków chemicznych?

Mi pomógł z red turf algae i czytałem, że pomaga na valonię też.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz spodziewać się dojrzewania i powrotu plagi.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy samych spsach nie miał problemy z wymianą skały Pan,K.Tryc sądzę że gdybyś się do niego zgłosił po poradę to ci wytłumaczył co i jak pokoleń robić.Kiedys opisywał to w swoim wątku.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko Krzysztof wymieniał na RRR.

p.s.

na valonie polecam mitraxa - robi doskonałą robotę


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No mi zrobił ale z 2 lps juz wszystkiego spróbowałem włącznie z borsukiem i mam jej tysiące niestety skala do wymiany

Możesz spodziewać się dojrzewania i powrotu plagi.

Jakiej plagi ?

Edytowane przez hajtaler (wyświetl historię edycji)

e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie chodzi o valonie. Zarodniki pływają w wodzie. Nie jest łatwo przenieść ryby, korale, refugium, sprzętu bez przeniesienia zarodników.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mitrax'a trzeba trafić takiego który gustuje w tym glonie inaczej tak jak u Kuby - zacznie podskrobywać korale.

Śmiem nawet twierdzić że u mnie Mitrax doprowadził do zwiększenia plagi - przecież on rozwala te kulki a zarodniki lecą do wody. Gdyby była duża ilość tych krabów to i owszem są w stanie plagę opanować ale w przeciwnym wypadku one ją jeszcze potęgują.

Zaznaczam że są to moje spostrzeżenia ... i nie twierdzę że u innych nie robią roboty. Ja się na Mitrax'ie przejechałem.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może bys tak dzwignoł kh, ca mg w górę i powino odpuścić

Tylko podmiany co 2-3 tygodnie bardziej na niebiesko i dało by rade

Tak jak dasz nową to i tak dojrzewanie na nowo


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam takie doświadczenia jak Paweł. Mitraxy jedzą wszystko poza kulkami. Najchętniej łapią płatki. W sumie się z tego cieszę, bo jak widzę kulkę to sam ją usuwam bez rozwalania. Krab by rozlał zawartość kulki z zarodnikami i zjadł tylko "zielone".


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pewnie tak ale na takiej skale co dałem linka będzie to łatwo kontrolować a na tej nie ma szans, najgorsze jest to ze wszystko pięknie rośnie i aż zal tego rozwalać ale valonia włazi już wszędzie

Może bys tak dzwignoł kh, ca mg w górę i powino odpuścić

Tylko podmiany co 2-3 tygodnie bardziej na niebiesko i dało by rade

Tak jak dasz nową to i tak dojrzewanie na nowo

a jest to gdzieś udokumentowane ze one nie lubią wysokich parametrów to spróbuje, nie będzie łatwo bo jadę na produktach AF i do jakich trzeba było by to podnieść


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może żółtek i borsuk? Jak skończą robotę, to do większego akwarium albo sprzedać.

Tu kolejny przykład za tym, że TM algae-x działa na valonie

http://nano-reef.pl/topic/44696-valonia-buble-alg/page__st__20#entry561407

Edytowane przez FunWorld (wyświetl historię edycji)

500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mistrzu, nie wymieniaj skały!!! Po co!!!

Ja też miałem tego chyba z 10kg - całe skały miałem tym pokryte, pompki cyrkulacyjne mi się tym zapychały.

http://nano-reef.pl/topic/86442-dino-cyjano-valonia-bryopsis-victoria/

Wszystkie glony odeszły...

aha - chemia nie pomagała - na cyjano i dino owszem ale na valonie ni chu chu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mr_mgr czyli valonia też sama odeszła ??

Sama?? :) z pomocą ale odeszła. Zrobiłem kilka kroków i plagi odeszły wraz z valonią, choć było jej tyle, że traciłem nadzieję - jak odnajdę gdzieś fotki to pokaże ile tego badziewia było. Teraz działa i pięknie rośnie refugium spaghetti więc jest stabilnie. Mam jeszcze kilka kulek valoni ale widzę, że nie rozrastają się i pojedynczo znikają - ma nadzieję do zera.

Teraz staram się dbać o stabilne parametry wody - SYSTEMATYCZNE - podmianki. Od czsu do czasu wleję biogro123. No i nie dopuszczam do syfu w akwa :) to tak z grubsza.

Wcześniej próbowałem na prawde masy rzeczy a plagi nie znikały - jeśli cyjano znikło to po miesiącu / dwóch znowu wracało i tak cały czas. Teraz odpukać nie ma nic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś też tego chwasta.

Moja metoda była taka:

W obsadzie Mitrax, Percnon i "borsuk". Podczas podmiany wody na wężu miałem zaostrzoną jak stalówka rurkę. Skrobałem glona żeby się rozwalił albo oderwał i poszedł z wodą. Resztę zrobiła wielka trójca wspomagana przez przegłodzone trzy pokolce. Z pomp już ręcznie podczas czyszczenia.

Do dzisiaj spokój a to już ze dwa lata.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam żółtka, borsuka i krab wylądował w sumpie i kulki wielkości kciuka i 1000 małych nie jest to miesięczny problem ale narastający przez 6,7 miesięcy i niestety kończy mi się cierpliwość


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj. Wiadomo że podczas jednej podmiany tego nie usuniesz.Przegłodzenie zwierzaków zmusi je do szukania naturalnego pokarmu. Resztki rozwalonych kulek będzie dla nich alternatywą, jeść albo głodować. Wymiana skały może nie rozwiązać problemu.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Valonia będzie ci rosła nawet w akwarium w którym nie ma skały. Na przykład w szczepkarium w ktorym nie mam ani kawałka skały mialem kiedyś z nią problem. Ona wyrasta wszędzie - na ścianach zbiornika, pompach, podstawkach, kratkach. Skrobanie tego dziadostwa a tym bardziej dolewanie czegokolwiek nie ma sensu. Ona i tak po pewnym czasie odrasta. Podobnie jest z innymi makroglonami. Jeżeli nie masz w zbiorniku czegoś co wyjada glony to po przyniesieniu malutkiego kawałka jakiegokolwiek glona będziesz miał problem.

Jedyny skuteczny sposób to naturalny "predator" który wyjada valonie. Oczywiście jak masz plagę to musisz ręcznie usunąć wiekszość plagi. Resztę zjedzą zwierzaki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile mozna bezpiecznie przyglodzilec ryby ? Co by nie pozdychaly ?


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym przegłodzeniem to też tak nie do końca :)

Mam żółtka i hepcia - i jak miałem duuuużo kulek to jeśli któryś skubnął choć jedną to raczej z nudów albo przez pomyłkę :)

Dołożyłem 3 miitraxy - jeden w zasadzie nie przeżył aklimatyzacji a dwa poszły na żer. I one rzeczywiście z pasją podchodziły do kulek ale tak jak koledzy Ci wcześniej pisali - co możesz ręcznie usunąć to tak zrób reszte zostaw naturze. I radzę Ci to robić POWOLI bo jak usuniesz zbyt dużo za jednym razem to inne plagi też są czujne i zaraz się zaczynają bujać :)

Masz refugium ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plag sie nie boje mam stabilne parametry i zbiornik co miało być to juz było tylko te kulki zostały, kupie chyba jeszcz 2 kraby z innego sklepu moze one bedą jeść te kulki.

Mam DSB z refugium

Edytowane przez hajtaler (wyświetl historię edycji)

e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę się mądrować ale musisz zrobić konkurencje pokarmową dla tych glonów. Rozbujaj refugium :)

No i mitraxy, borsuki i inne krowy :)

Bakterie lejesz??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Borsuk w 145l?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Borsuk w 145l?

;) no dobra, nie zwróciłem uwagi na litraż ;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.