Jump to content
AquaManiac

[22000L] To były czasy...

Recommended Posts

Starsi użytkownicy tego forum kojarzą pewnie to akwarium, młodsi stażem chyba nie a tak jakoś wyszło, że nigdy tego baniaczka nie opisywałem na forum. Aby sprawa była jasna, na początek gwoli wyjaśnienia:

1. baniaczek nie był do końca mój

2. baniaczka już nie ma...

Ale po kolei:

Gdzieś tak na początku 2008 roku świat akwarystów morskich w Niemczech zelektryzowała wiadomość o tym, że sklep Zoo und Co w Filderstadt poszukuje kierownika działu akwarystyki i terrarystyki. Niby nic specjalnego, bo w końcu co jakiś czas sklepy zoologiczne poszukują pracowników, ale ten sklep zwykły nie był, o nie... Był to ogromny, dwupiętrowy market zoologiczny, którego dolny poziom (podziemny) mieścił dział akwarystyki i terrarystyki z tysiącami litrów wody slodkiej i słonej oraz dziesiątkami terrariów, ale znany był przede wszystkim z czego innego: z ogromnego akwarium rafowego o wymiarach 5mx5mx1,3m. Akwarium owo powstało w roku 2001, założył je właściciel firmy Fauna Marin a mój serdeczny wróg, Claude Schumacher. Kiedy w roku 2003 Schumacher wyleciał z hukiem z tego sklepu, schedę po nim przejął dr. Gerald Meixner, który z różnych powodów w 2007 zrezygnował z prowadzenia działu akwarystyki i terrarystyki a co za tym idzie, z opieki nad tym akwarium. Kiedy ta wiadomość dotarła do mnie, zastanawiałem się może 1-2 dni, po czym udałem się do Frankfutu nad Menem na rozmowę kwalifikacyjną z szefostwem Zoo und Co. Miałem wtedy wyrobioną już całkiem niezłą renomę na niemieckim rynku akwarystycznym, tak więc tego samego dnia dostałem tę robotę :) Przez prawie trzy lata prowadziłem dział akwaterra oraz opiekowałem się tym akwarium.

Po tym przydługim wstępie, przystępuję do opisu baniaczka:

Akwarium o wymiarach, jak wspomniałem, 5mx5mx1.3m. Akwarium rafowe, z dużą ilością koralowców z każdej możliwej rodziny, ukwiałami oraz wieloma rybami. Oświetlone to wszystko było trzema halogenami o mocy 1000W, czterema halogenami o mocy 400W - wszystkie o temperaturze barwowej 14000k oraz 20x80W T5 - światło niebieskie. Od frontu baniaczek prezentował się tak:

FRA 0152

System filtracyjny był bardzo konserwatywny a jednocześnie niesamowicie wydajny. Podstawą była żywa skała, naprawdę nie mam pojęcia ile jej było, ale podobno ponad tona. BYło także sporo piasku, w niektórych miejscach spokojnie ponad 10 cm. Odpieniacz AquaMedic Turboflotor 5000, dość mocno przerobiony, mianowicie wysokość została sporo zwiększona, dołożono drugą pompę a powietrze podawane było pod sporym ciśnieniem wytwarzanym przez pompę Wisa, nie pamiętam jaki model, ale mocna była :) Odpieniacz wywalał codziennie ok. 5L czarnej, oleistej cieczy o potwornm zapachu... Cyrkulacja była dość skromna, jak na akwarium rafowe i składała się z 3 pomp Red Dragon 12000L/h połączonych w system closed-loop oraz pojedyńczych pomp Eheim Compact 5000, było ich chyba 4 lub 5. W akwarium podmianiałem regularnie co 2 tyg. 10% wody, poważnie... Mieliśmy dobre układy w Tropic Marin i dostawaliśmy ich sól w naprawdę dobrej cenie. Poza tym stosowany był Balling, raczej taki w moim luźnym wydaniu, niż klasyczny :) Od czasu do czasu kilka kilogramów węgla bądź Rowa-Phos.

Obsada rybna wyglądała następująco: 1 Acanthurus achilles, 1 A. japonicus, 4 Z. flavescens, 1 Z. Desjadrinii, kilka Hepatusów, kilka borsuczków... Dużo Anthiasów - różne gatunki, sporo Chromisów, ze 20 Chrysiptera hemicyanea, ze 20 różnych wargatków, Chelmony, sporo babek kopiących... Kilka Centropyge też było, skubały koralowce ale nie robiło to większej różnicy :) Ryby karmione były dość obficie, dziennie ok 500g różnego mrożonego pokarmu.

Niestety, nie zachowało się ani dużo filmów, ani dużo zdjęć tego zbiorniczka. W tamtych czasach najlepsze telefony filmowały w 480p, tak więc jakość zachowanych filmów pozostawia sporo do życzenia, niemniej dają one pewnien pogląd na to, jak wyglądał ten zbiornik.

Pod koniec 2010 roku zrezygnowałem z pracy w Zoo und Co i poświęciłem się nowemu projektowi. Nie żałuję tej decyzji, jednak wspominam ten zbiornik z ogromnym sentymentem...

post-7231-0-27264500-1475868113_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

faktycznie super zbiornik. Nie pasuje mi tylko litraż 5 x 5 x 1,3 to trochę więcej niż 22000 ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odliczając szkło, piasek i skałę, tyle mniej więcej wychodzi wody w obiegu, ktoś to zmierzył przy napełnianiu i tyle mu wyszło :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Codzienne czyszczenie specjalnym czyściciem magnetycznym Tunze, ważył ze 2 kilogramy :) Do alg wapiennych także mieliśmy specjalny czyścik, ale kiedy trzeba było zrobić jakąś grubszą robotę w akwarium, to wskakiwaliśmy do środka :) Poszukam jeszcze zdjęć z takich różnych akcji, filmów niestety już raczej więcej nie znajdę...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zbiornik pomimo upływu lat, robi wrażenie.. Piszesz o minimalistycznej filtracji. Ciekawy jestem jak wyglądało to od zaplecza :-) Zachowały się może jakieś fotki, którymi mógłbyś się z nami podzielić. Zżera mnie ciekawość...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Się pamięta :)

Można powiedzieć, że legendarny baniak !

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie było zaplecza :) w rogu akwarium był zrobiony komin, z niego woda była pompowana prosto do odpieniacza a z odpieniacza grawitacyjnie przelewała się do akwarium. To naprawdę wszystko. Na którymś z filmików jest pod koniec krótki rzut oka na odpieniacz.

Jak ludzka pamięć jest zawodna... znalazłem właśnie zdjęcie z wymiany żarników i okazuje się, że halogenów 400W było trochę więcej, niż 4 :)

27092010070

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest ensso

Odwiedzałem na początku roku Frankfurt. Widzę, że w niedalekiej przyszłości będę musiał nadrobić odwiedziny.

Share this post


Link to post
Share on other sites

... i nie zamierzam przestać tutaj pisać. Prawda, bywa że nie piszę czasami nawet po kilka tygodni, ale to tylko z braku czasu... Robimy w tej chwili nowy, ekscytujący projekt, może nie na taką skalę ale niewiele mniejszy. Nie mogę za bardzo jeszcze o tym pisać, ale kiedyś napiszę, bo projekt jest bardzo ciekawy. Sam wiesz Staszku, jak to wygląda w Niemczech, na jaką skalę uprawia się tu akwarystykę morską... Mamy np. jednego klienta, który ma zbiorniki na wszystkich 4 poziomach swojego domu, a każdy w innym stylu... w sumie ponad 10000 litrów wody morskiej... I praktycznie co miesiąc zdarzają się takie ciekawe projekty. Najciekawszy niestety upadł, mieli u nas kręcić europejską wersję programu Tanked!, ale niestety grupa RTL nie dostała licencji od NG, a sprawa była już prawie dogadana, pisałem tu chyba nawet kiedyś o tym.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cześć Andrzej, cześć Stachu widzę że Polacy z Niemiec czatują hihi.

Ten Claude to tak zalazł Ci za skórę hihi?

Taki baniak to sam bym chciał mieć tylko z braku miejsca jest trochę mniejsza solniczka :)

Edited by gibraltar (see edit history)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odwiedzałem na początku roku Frankfurt. Widzę, że w niedalekiej przyszłości będę musiał nadrobić odwiedziny.

Nie, we Frankfurcie jest tylko centrala Zoo und Co, to jest sieciówka, mają już chyba ponad 30 sklepów... Zaś co do baniaczka to jak pisałem, niestety już nie istnieje, jakiś rok po moim odejściu Zoo und Co zwinęło się z tego sklepu, zbiornik został rozebrany i w tej chwili działa tam sklep sportowy, czy rowerowy... :(

Cześć Andrzej, cześć Stachu bo widzę że Polacy z Niemiec czatują hihi.

Ten Caude to tak zalazł Ci za skórę hihi?

Taki baniak to sam bym chciał mieć tylko z braku miejsca jest trochę mniejsza solniczka :)

Cześć! Z Niemiec jest nas trochę więcej, może by mały Stammtisch stworzyć? :)

Co do Schumachera to nie chcę się wypowiadać publicznie, szczególnie że to bezpośrednia konkurecja bo zarówno on jak i my, mamy i sklep ze zwierzętami, i własną markę produktów do morszczyzny, i sklep internetowy z ofertą innych firm. A w dodatku jesteśmy oddaleni od siebie o 20 minut jazdy. Ale nie tylko o sprawy zawodowe poszło między nami, nieważne zresztą :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fajnie sobie tak powspominać :)

pamiętam kiedyś na forum był fajny baniak, bodajże jakiś Dr. z Kielc ,nie mogę nigdzie tego odszukać

a fajny baniak pamiętam ,chyba ze 2 tys l.

te stare tematy gdzies znikają z czasem czy co

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam pytanko, czy jest sklep godny polecenia po niemieckiej stronie na wysokości Berlina ? I pewnie ceny będą powalać :)

Pytam, gdyż będąc u rodziców w odwiedzinach, chciałem wyruszyć na chwilkę w stronę Berlina.

A wracając do tematu - baniak świetna sprawa, ale koszta ogromne...500 gram mrożonek, nie mówiąc o 2 kubiach wody co 2 tygodnie...plus prąd :) Ale choroba :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak właśnie czytam, że zaplecza brak - a jak wyglądała procedura podmiany wody? Mieszanie "domowo" w wiadrach to raczej niewykonalne...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Paweł tak :thumbsup:

to jest ten baniak,zawsze mi się podobał miał chyba z 100cm wysokości

ale było gdzieś jeszcze więcej fotek tego zbiornika,i jakieś zdjęcie z daleka.

I bardzo mądrze gość podchodził do tematu

ps; ooo widzę nawet swój wpis,byłem wtedy juwewaldi :pirate:

Edited by Waldi (see edit history)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja zaczynałem później ale robię już dużo przy akwariach i jestem pod wrażeniem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Piekny zbiornik, tylko pozazdroscic rozmachu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.