Skocz do zawartości
michu94

Kompletny nowicjusz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Panowie, mam takie oto akwarium :

w zwiazku z tym mam pare pytan :

akwarium.jpg

1. Ile to jest L?

2. Mam do tego grzalke, filtr, lampe (swiatlo biale) co powinienem dokupic ?

3. Jak przygotowac zywa skale do wsadzenia?

4. Czy koralowce same wyrastaja na tej skale czy trzeba je jakos 'doczepiac' ?

Edytowane przez michu94 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Najlepsze pytanie ile ma to litrów hehe nie znam osoby która miała by w oczach miarkę :p

Na resztę pytań odpowiedz znajdziesz na forum w dziale dla nowicjusza.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weź miarkę i zmierz - wynik w litrach = to szerokość x głębokość x wysokość (w cm) /1000

W gimnazjum tego nie uczyli?? :wallbash:

Edytowane przez montymick (wyświetl historię edycji)

Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

montymick zamiast dać chłopakowi samodzielnie pomyśleć to całą robotę odwaliłeś :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok jaki masz filtr, następnie światło co to znaczy mam białe światło.

Skałę żywą wsadzić do wody (słonej) i czekać aż dojrzeje.

Korale nie wyrastają tak same z siebie.

Na moje oko powinieneś kupić na start:

- filtr bo jeżeli to ten co na zdjęciu to nie pojedziesz na tym - Aquael FZN3 powinien dać radę

- media filtracyjne do filtra np. siporax albo matrix

- odpieniacz

- cyrkulator

- bakterie na start

- podstawowe testy NO3, NO2, PO4,

- miernik zasolenia

- oświetlenie pewnie też, jeżeli masz ze słodkowodnego to możesz o nim zapomnieć

Ze sprzętu chyba tyle

Czyli praktycznie oprócz akwarium i grzałki to musisz kupić całą resztę.

Tak jak piszą koledzy dział dla nowicjuszy, ewentualnie odwiedzić sklep z akwarystyką morską tam zdobędziesz wszystkie informacje


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ehhh, dobrze że jak ja zaczynałem, na forum byli przyzwoici ludzie a nie tylko tacy jak wy...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ehhh, dobrze że jak ja zaczynałem, na forum byli przyzwoici ludzie a nie tylko tacy jak wy...

Marek bo jak ty zaczynałeś to niewiele wcześniej startowało to forum i nie było za dużo informacji.

A teraz jest tego tyle ( i to tu na miejscu) , że nic tylko czytać i chłonąć wiedzę.

Jak takiemu jednemu z drugim delikwentowi podać wszystko na tacy to może jeszcze potem wodę podmieniać co tydzień bo mu sie nie będzie chciało.

Sam dobrze wiesz , że jak się komuś chce to można tutaj znaleść (prawie) wszystko.

Wystarczy przeczytać 5-10 wątków "jak zacząć posoloną przygodę" i wszystko będzie jasne.


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie zawsze osoba która nie miała żadnej styczności z akwarium morskim dowie się bez problemów o jego założeniu czytając tylko forum, jest wiele opinii i poglądów na ten temat a niektóre są sprzeczne i tu przydałby się wątek o zakładaniu akwarium napisany przez grupę ludzi z dużym doświadczeniem w tej dziedzinie, coś jak elementarz morszczaka.


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie zawsze osoba która nie miała żadnej styczności z akwarium morskim dowie się bez problemów o jego założeniu czytając tylko forum, jest wiele opinii i poglądów na ten temat a niektóre są sprzeczne i tu przydałby się wątek o zakładaniu akwarium napisany przez grupę ludzi z dużym doświadczeniem w tej dziedzinie, coś jak elementarz morszczaka.

Nie mniałem żadnej styczności z akwarium morskim, a takie akwaria widziałem tylko na obrazkach w książkach, czasopismach i na filmach w telewizji i na youtube no i w oceanarium Gdyńskim w latach 80-tych. Moją wiedzę na temat założenia i prowadzenia zdobyłem głównie dzięki Temu forum, czytając różne tematy związane z podobnym litrażem jaki chciałem założyć.Analizowałem wszystkie za i przeciw i obrałem własną drogę. Ale co można powiedzieć o człowieku który chce przerobić akwarium słodkowodne które ma, na akwarium morskie i nie wie ile ono ma litrów? Nie potrafi sobie tego wyliczyć? Nie uczą tego w szkole? Po takich pytaniach można się domyśleć, że jest to młody człowiek nastoletni. Idzie na łatwiznę żeby ktoś to zrobił za niego. Można by było zaktualizować dział dla nowicjuszy, bo jest tam trochę przestarzałych informacji i niedziałające linki. Ale najważniejsze są chęci, kto chce to znajdzie większość odpowiedzi jest na forum, tym lub innym bez zadawania pytań. Ja tak zrobiłem.

Edytowane przez maciej01 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mniałem żadnej styczności z akwarium morskim, a takie akwaria widziałem tylko na obrazkach w książkach, czasopismach i na filmach w telewizji i na youtube no i w oceanarium Gdyńskim w latach 80-tych. Moją wiedzę na temat założenia i prowadzenia zdobyłem głównie dzięki Temu forum, czytając różne tematy związane z podobnym litrażem jaki chciałem założyć.Analizowałem wszystkie za i przeciw i obrałem własną drogę. Ale co można powiedzieć o człowieku który chce przerobić akwarium słodkowodne które ma, na akwarium morskie i nie wie ile ono ma litrów? Nie potrafi sobie tego wyliczyć? Nie uczą tego w szkole? Po takich pytaniach można się domyśleć, że jest to młody człowiek nastoletni. Idzie na łatwiznę żeby ktoś to zrobił za niego. Można by było zaktualizować dział dla nowicjuszy, bo jest tam trochę przestarzałych informacji i niedziałające linki. Ale najważniejsze są chęci, kto chce to znajdzie większość odpowiedzi jest na forum, tym lub innym bez zadawania pytań. Ja tak zrobiłem.

Święte słowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maciej01 piszesz że czytając forum i analizując dane wybrałeś własną drogę i pięknie życzę Tobie aby to była droga gładka.

Ale na jakiej podstawie stwierdzisz że wnioski do których doszedłeś są słuszne skoro nie miales żadnego doświadczenia? Na forum jest mnóstwo informacji i jak osoba która nic o tym nie wie ma wiedzieć które są prawidłowe? Jest wiele osób które nie dały rady i zrezygnowały bo nie potrafiły odnaleźć właściwej drogi. I nie dotyczy to tylko autora tego tematu który zadaje pytanie o litraż swojego akwarium bo...


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie zawsze osoba która nie miała żadnej styczności z akwarium morskim dowie się bez problemów o jego założeniu czytając tylko forum, jest wiele opinii i poglądów na ten temat a niektóre są sprzeczne i tu przydałby się wątek o zakładaniu akwarium napisany przez grupę ludzi z dużym doświadczeniem w tej dziedzinie, coś jak elementarz morszczaka.

uwierz mi, że się dowiesz, w dziale dla nowicjuszy jest wszystko, absolutnie wszystko co jest Ci na start potrzebne, poświęć jeden wieczór albo dwa, wkuwać nie musisz, bo napisane językiem zrozumiałym, startujesz zbiornik wg tego co MaciekZ Ci napisał, a dalej to już tylko cierpliwość, cierpliwość, cierpliwość, powodzenia :)


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łukasz ja od roku już mam akwarium zalane i pewne doświadczenie w akwarystyce też i pisze o tym aby nowicjusze mieli łatwiej, na forum jest wielu którym się zdaje że już wszystko wiedzą i potrafią źle doradzić, a prawda jest taką że w tym hobby trzeba się uczyć cały czas, i to u osoby zaczynajacejj bez żadnego doświadczenia może rozwalić system i doprowadzić do likwidacji zbiornika.


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maciej01 piszesz że czytając forum i analizując dane wybrałeś własną drogę i pięknie życzę Tobie aby to była droga gładka.

Ale na jakiej podstawie stwierdzisz że wnioski do których doszedłeś są słuszne skoro nie miales żadnego doświadczenia? Na forum jest mnóstwo informacji i jak osoba która nic o tym nie wie ma wiedzieć które są prawidłowe? Jest wiele osób które nie dały rady i zrezygnowały bo nie potrafiły odnaleźć właściwej drogi. I nie dotyczy to tylko autora tego tematu który zadaje pytanie o litraż swojego akwarium bo...

Ja nie twierdze, że wnioski są słuszne. Tak jak piszesz w kolejnym poście, że akwarystyki morskiej trzeba się uczyc cały czas i to jest prawda i ja tak robię. Trzeba dokładnie obserwować zbiornik, a jak jest coś niepokojącego to wtedy szukam informacji na forum i w internecie aż znajdę odpowiedź na nurtujące mnie pytania, niewiadome. A Ty miałeś doświadczenie? I tak jak pisałem wyżej, trzeba śledzić kilka tematów z podobnym litrażem i na ich podstawie można analizować, wyciągać wnioski żeby ustrzec się podobnych problemów jakie mogą w nich wystapić. Akwarium morskie mam 19,5 miesiąca i jak u prawie każdego było lepiej i gorzej, ale się nie poddaję. Jest plan na założenie większego akwarium, ale jeszcze nie wiem kiedy to nastąpi a nastąpi napewno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i oto chodzi, a przypomnij sobie początku, zapewne miales mentlik w glowie i powiedz że nie przydał by się poradnik dla nowicjusza opracowany przez osoby z dużym stażem.


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i oto chodzi, a przypomnij sobie początku, zapewne miales mentlik w glowie i powiedz że nie przydał by się poradnik dla nowicjusza opracowany przez osoby z dużym stażem.

Mentlik w głowie miałem jak zapewne każdy kto zaczynał z akwarystyką morską, bo doświadczenie ponad 30-letnie z akwariami słodkowodnymi na nic mi sie nie przydało. Pisałem kilka postów wyżej, że przydało by się zaktualizowac dział dla nowicjuszy bo są tam przestażałe informacje i niedziałajace linki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tak jak ja i myślę że doświadczenie z akwarystyki slodkowodnej trochę pomaga, jeśli ktoś hodował trudne ryby nauczył się cierpliwości i sumienności które są potrzebne przy akwarystyce morskiej.


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale Ty kolego miałeś łatwiej na starcie, bo w Bydgoszczy jest sporo akwarystów morskich i wystarczyło się z nimi zgadać. Do tego masz sklep na miejscu i zawsze możesz podjechać do Marka z CrazyCoral i od niegu uzyskać pomoc, porady, a ja na miejscu u siebie nie mam nikogo do pomocy. Do Bydgoszczy do Marka jeżdżę dwa-trzy razy w roku na zakupy, bo to jednak prawie 70km w jedną stronę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jak zaczynałem przygodę z pierwszym słonym to nawet nie znałem tego forum.

Jeździłem ponad 80km do sklepów we wrocławiu i podglądałem co i jak.

Mało tego - pieniążków też nie było za wiele i przerabiałem "słodką" 240-ke.

Doklejałem podwyższenie boków akwarium, kleiłem zewnętrzny komin.

Ba nawet zrobiłem odpieniacz DIY tylko na podstawie zdjęć - nowy oryginalny zobaczyłem dopiero pół roku później :)

Praktycznie to forum "znalazłem" tuż po odpaleniu akwarium i wprowadzeniu pierwszego życia.

I wierzcie - da radę zdobyć niezbędną wiedzę tylko z tego forum.

Wystarczy chcieć. Jest dużo opisów i do tego jeszcze fotki.

Edytowane przez montymick (wyświetl historię edycji)

Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A ja na początku siedziałem w ukryciu i studiowałem forum. Jest tu wszystko żeby bez problemów wystartować zbiornik. Wystarczy chcieć poszukać.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.