Skocz do zawartości
Dexter2k13

Problem z wilgocią w pokoju

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jako, że ostatnimi czasy się zrobiło trochę chłodniej, nie można mieć już cały dzień otwartego okna w pokoju ze zbiornikami (mam 3). z ok 600 litrów paruje woda co sprzyja powstawaniu grzybów na ścianach itd. Jakie najlepsze sposoby aby tego uniknąć? Okno otwarte przez dłuższą część dnia nic nie daje już. Okna drewniane "puchną". zamontować wentylację? czy jakieś inne sposoby ? Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko sprawna wentylacja!

Musi być też zapewniony stały dopływ powietrza.

Wysłane z galaktyki S4


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzić dokładnie wentylację czy spełnia normy i czy działa poprawnie, pewnie jest grawitacyjna. Akwaria otwarte czy z pokrywą?


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam problem paruje około 5 litrów na dobę.Zastanawiam się nad przykryciem baniaka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To widzę jest nas więcej.

Ilu z was ma przykryty baniak ?

Czym szkło akryl poliwęglan ? może jakieś zdjęcie :)


Akwarium:150x80x70h sump:100x70x40h Lampa:hybryda TC 6xT5 + LED 120W,Odpieniacz TC 200,Jetcode 12000 ,XF150 Gyre,Refugium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 240l, przykryte pokrywa DIY z plyty meblowej, ale mocno wentylowane (i pokrywa i szafka z umpem). Mieszkanie niecale 50m, paruje 4-5 litrow na dobe. Wilgotnosc na ta chwile 46%.

Nie ma rozwiazania. Trzeba wymieniac powietrze.

Wilgotnosc powietrza wzgledna wyrazana w procentach tez moze nie byc taka oczywista, wiec wyjasnie. Chodzi o zawartosc pary wodnej.

.thumb_1900_1280_2%5B12798%5D.jpg

Widac na obrazku wyzej jak zmienia sie ilosc pary wodnej w powietrzu w zaleznosci od temperatury.

Wezmy np wilgotnosc 80% przy temperaturze 20*C. W tych warunkach powietrze zawiera prawie 15g pary wodnej. Ale 80% przy 25*C, to juz zawartosc pary wodnej rzedu prawie 20g.

Z tego mozna wyciagnac dosc prosty wniosek, ze przy stalej zawartosci pary, wzrost temperatury obniza wilgotnosc wzgledna. Po prostu powietrze jest w stanie zmagazynowac pary wiecej, nie jest tak nasycone.

I tutaj propozycja z mojej strony. Podnies temperature w domu (o ile nie masz juz jakiejs absurdalnej). Wtedy przy zachowaniu tego samego poziomu wymiany powietrza co teraz(wentylacji) pozbedziesz sie wiecej wilgoci. Zimne powietrze ma mniejsza zdolnosc magazynowania pary, wiec swieze, zimne powietrze naplywajace do domu, jest suche.

I nie ma innej rady. Trzeba wietrzyc/wentylowac i grzac. Pamietaj, ze grzyby lubia chlod. Zobacz jak rosna pieczarki na uprawach.

No chyba, ze elektryczny osuszacz powietrza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam nakryte akwarium i sump szybą, z około 100 l w obiegu paruje 200 ml na dobę więc polecam nakrycie zestawu.


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam przykryte , wystarczy zwykła plexa.

A jak u ciebie wygląda pH dobowo?

Jak masz przykryte akwarium to nie masz prawidłowej wymiany gazowej i pH leci w dół na maxa pewnie w okolice 7.

Chyba, że się mylę?


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Boki mam odkryte tzn nie da się aż tak szczelnie przykryć .A do tego mam cały czas temperaturę pokojową , nie używam grzałki . Temperatura średnio 24stopnie . Zauważ że na zachodzie gotowe zestawy zamknięte to norma zresztą refmax też ma pokrywę.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMG 20141126 233141


IMG 20141126 233108


Ja mam przykryte i sum zamknięty w szafce, szafka ma otwory wentylacyjne, fotki zimowe - to znaczy brak wiatraków chłodzących powietrze pomiędzy taflą wody i lampą. Odparowanie około 3L/24h w obiegu jest 500L.
Szafkę od sumpa dwa razy w tygodniu zostawiam otwartą na noc do wietrzenia.

Nie zmiena to faktu że czynności opisane powyżej trzeba wykonać - wietrzyć i nagrzać Edytowane przez Tom_Killer (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łącznie mam w domu 920L odkrytej wody .Średnia wilgotność 45% przy "normalnej " pogodzie , w deszczowe dni do 78 % , w mroźne dni od 30% .Ale ,co najmniej dwa okna w domu zawsze lekko rozszczelnione( dosłownie ledwo czuć że cokolwiek wieje ) , wentylacja w dwóch łazienkach i kuchni .Do tego nawiew fi 60mm z piwnicy do kuchni i nawiew z poddasza do jednej z łazienek .Mimo wszystko w planach nawiew gruntowy .

Nic i w żaden sposób nie zastąpi dobrej wentylacji .Ale to taka gdzie mamy wlot i wylot powietrza .(No chyba że osuszacze mechaniczne )


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cb30c41982697438med.jpg

Ja mam akwarium 240l bez sumpa na dachu standardowa wytloczke pcv do ktorej wsadzilem 3xt5 54w, wody ubywa moze z pol litra na dzień. Robiąc podmianki co tydzień nie robie dolewki tylko wleje z 5 litrow wiecej troszeczke mniej zasoloną ofkors. Latem wywalalem tylko te klapki i bez wentylatorów temp podnosila sie do 28

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to chlodny masz dom u mnie w zimie bez pokrywy mam 28 stopni.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważ że na zachodzie gotowe zestawy zamknięte to norma zresztą refmax też ma pokrywę.

ReefMax ma pokrywę, wentylacje a i tak u mnie ubywa z pól litra na dobę w ciepłe dni. Teraz może trochę mniej.


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

140L otwarte , temp w pokuju ustawiona na 21.5, żona wietrzy dość intensywnie a odparowuje ok 8L na tydzień,

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Ja mam 240l, przykryte pokrywa DIY z plyty meblowej, ale mocno wentylowane (i pokrywa i szafka z umpem). Mieszkanie niecale 50m, paruje 4-5 litrow na dobe. Wilgotnosc na ta chwile 46%.

Nie ma rozwiazania. Trzeba wymieniac powietrze.

Wilgotnosc powietrza wzgledna wyrazana w procentach tez moze nie byc taka oczywista, wiec wyjasnie. Chodzi o zawartosc pary wodnej.

.thumb_1900_1280_2%5B12798%5D.jpg

Ten wykres jest bez sensu. Co to jest 1 m2 powietrza?

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to chlodny masz dom u mnie w zimie bez pokrywy mam 28 stopni.

hm dziwne moze za duzo sprzetów generujacych cieplo :smoke:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jako, że ostatnimi czasy się zrobiło trochę chłodniej, nie można mieć już cały dzień otwartego okna w pokoju ze zbiornikami (mam 3). z ok 600 litrów paruje woda co sprzyja powstawaniu grzybów na ścianach itd. Jakie najlepsze sposoby aby tego uniknąć? Okno otwarte przez dłuższą część dnia nic nie daje już. Okna drewniane "puchną". zamontować wentylację? czy jakieś inne sposoby ? Pozdrawiam :)

A jak z ociepleniem całego budynku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

I tutaj propozycja z mojej strony. Podnies temperature w domu (o ile nie masz juz jakiejs absurdalnej). Wtedy przy zachowaniu tego samego poziomu wymiany powietrza co teraz(wentylacji) pozbedziesz sie wiecej wilgoci. Zimne powietrze ma mniejsza zdolnosc magazynowania pary, wiec swieze, zimne powietrze naplywajace do domu, jest suche.

I nie ma innej rady. Trzeba wietrzyc/wentylowac i grzac. Pamietaj, ze grzyby lubia chlod. Zobacz jak rosna pieczarki na uprawach.

No chyba, ze elektryczny osuszacz powietrza.

Z tym podnoszeniem temp. powietrza to jest tak sobie, bo problemem jest chłodna sciana i okno, na której masz temp. ponizej punktu rosy i stale wykraplającą sie wodę z tego cieplego wilgotnego powietrza.

Tak wiec tylko wentylacja na tyle sprawna zeby nie osiagac punktu rosy na scianie czy szybach


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten wykres jest bez sensu. Co to jest 1 m2 powietrza?

Fakt, że ktoś popełnił literówkę nie stanowi o tym, że "wykres jest bez sensu".


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym podnoszeniem temp. powietrza to jest tak sobie, bo problemem jest chłodna sciana i okno, na której masz temp. ponizej punktu rosy i stale wykraplającą sie wodę z tego cieplego wilgotnego powietrza.

Tak wiec tylko wentylacja na tyle sprawna zeby nie osiagac punktu rosy na scianie czy szybach

To juz inna sprawa, jeszcze bardziej skomplikowana i nie chcialem jej juz poruszac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.