Skocz do zawartości
MaciejK

Acropory nie rosną w górę

Rekomendowane odpowiedzi

Dokładnie tak, światło z tych samych świetlówek w różnych lampach jest zupełnie inne. Wystarczy wyłączyć chłodzenie w Ati i też świeci słabo. Chińczyki go nie mają wcale więc od razu nie świeci, przerabialiśmy to nie raz.


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy świetlówka przełożona z Ati do chinczyka będzie inaczej świecić?

Ależ oczywiście że będzie inaczej świecić - inne stateczniki, odbłyśniki, inna temperatura pracy zarówno rur jak i stateczników..

Inna będzie zarówno ilość jak i spektrum światła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale swiatla tak malo nie mam 6x24w świetlówki tez chyba nie najgorsze bo od PS. Akry rosną i to ładnie ale tylko na boki. Wiec warunki tez nie są takie najgorsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Ależ oczywiście że będzie inaczej świecić - inne stateczniki, odbłyśniki, inna temperatura pracy zarówno rur jak i stateczników..

Inna będzie zarówno ilość jak i spektrum światła.

Ciekawe. Możesz to poprzeć jakimiś danymi technicznymi? Chodzi mi o wpływ rodzaju statecznika, temperatury pracy na strumień oraz widmo światła emitowanego przez świetlówki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę bardzo:

http://www.thelightedge.com/technology/t5-temperature-performance

I proszę nie wdawajmy się w idiotyczną polemikę i łapanie za słówka tudzież przerzucanie "naukowością" źródeł danych - zimna lub przegrzana świetlówka świeci inaczej niż pracująca w optymalnej temperaturze i ten fakt zdaje się nie podlega dyskusji.Każdy kto ma lampę T5 może zaobserwować jak świeci lampa 5 sekund po włączeniu a jak 15 min gdy się już "rozgrzeje"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wystarczy zmienic lampe i wtedy mozna lac wszystko :)
Rozumiem,że odpowiedź jest wszystkim znana i prosta skoro po jej uzyskaniu od razu jest negacja i atak z tekstami sponsorskimi. Panowie naprawdę jest to żałosne ,szczególnie widzę że kolega z Wrocławia nosi jakiś uraz bo w każdym wątku próbuje być mądrzejszy. i dopisuje coś o AF,może napisu made in Germany brakuje ?

Akry nie rosną więc Debora proponuje zmienić lampę Pacyfic Sun(na RC można znaleźć opinie ze lepsza od ATI i Giessmana) w momencie w którym AF wprowadza swoje oświetlenie i nie ma w tym grama "szeptanego marketingu".

Panowie naprawdę jest to żałosne

Używam dozownika Kore5th i dolewki "made in poland" więc nie trafiłeś.

Nie neguje jakości produktów Af, tylko ten "żałosny" forumowy marketing.

Wysłane z Tapatalka

Edytowane przez grzegorz88wroc (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używam dozownika Kore5th i dolewki "made in poland" więc nie trafiłeś.

Nie neguje jakości produktów Af, tylko ten "żałosny" forumowy marketing.

Takie "made in poland" jak i polska strona, polskie instrukcje dodawane do produktów (a może coś się zmieniło w tym względzie? ) Czy choćby soft w polskiej wersji językowej (czy tutaj również mam nieaktualne informacje?). A marketing i kopanie konkurencji po kostkach zawsze było tutaj. Dlatego temat odpuścić należy.

Korale, jak rośliny - w tym wypadku. Tym samym prawom dotyczącym wzrostu będą się poddawały. Czyli w większym stopniu światło będzie miało wpływ na iwch wzrost (jakość i ilość - z naciskiem na ilość), w drugim rzędzie mikro i makro. Brak składników będzie powodował karłowacenie, wpływał będzie na barwę, czy też na kruchość szkieletu. Oświetlenie i ustawienie skały, w mniejszym stopniu cyrkulacja, będą wpływały na kształt i sposób wzrostu korala. Dlatego też często pod dobrymi ledami tworzą się zwrte konstrukcje, zaś pod świetlówkami równomiernie rozkrzewione egzemplarze.

Jakość lampy ma wpływ na jakość i ilość pozyskanego ze świetlówki światła (temperatura pracy, jakość i długość kabli między elektroniką i świetlówką, czy lampa jest ściemnialna czy nie i jak sterowana, ba nawet kształt i umocowanie względem świetlówki odbłyśnika), ale nie będą to ilości rzędu 300% jak niektórzy pisali, w skrajnych wypadkach, porównując idealną lampę ze skrajnie źle zrobioną można mówić o dwukrotnej różnicy w ilości światła. Oczywiście móimy o świetle postrzeganym gołym okiem, czy też ogólnym wrażeniu akwarium, ponieważ barwy składowe mogą być różne. Np. zwróćcie uwagę, im bardziej światło przesunięte w kierunku aktyniki, ile razy trzeba zwiększyć natężenie, by oko zauważyło różnicę, gdzie przy świetle białym jest to dostrzegalne przy dużo mniejszych zmianach. Nie mówię tu już o uv czy składowej widma w kierunku czerwieni. A korale to wszystko wyłapują.

Wnioski pozostawiam Czytelnikowi :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Akry nie rosną więc Debora proponuje zmienić lampę Pacyfic Sun(na RC można znaleźć opinie ze lepsza od ATI i Giessmana) w momencie w którym AF wprowadza swoje oświetlenie i nie ma w tym grama "szeptanego marketingu".

Używam dozownika Kore5th i dolewki "made in poland" więc nie trafiłeś.

Nie neguje jakości produktów Af, tylko ten "żałosny" forumowy marketing.

Wysłane z Tapatalka

Zejdź na ziemie:)

Kolega nie napisał ze używa lampy Pacific Sun- przynajmniej wtedy kiedy mu dawałam odpowiedz- dlatego pisałam o lampach chińskich i ATI.

Mozesz przeczytać moje posty i NIGDY NIE POLECAŁAM INNEJ LAMPY NIŻ ATI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Debora

Acha, czyli nie masz pojęcia o systemie ale proponujesz zmiany? Nie mam więcej pytań ;)

@Dale

Wg KRSu firma polska.

Z tego co mi się wydaje produkty są własnego projektu i nie da się ich kupić z "inną metką" jak to ma miejsce w przypadku dozownika ATI i Jebao.

Wysłane z Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Debora

Acha, czyli nie masz pojęcia o systemie ale proponujesz zmiany? Nie mam więcej pytań ;)

Spoko, będziesz miał więcej doświadczenia, też nie będziesz zadawał zbędnych pytań :)

@Dale

Wg KRSu firma polska.

Z tego co mi się wydaje produkty są własnego projektu i nie da się ich kupić z "inną metką" jak to ma miejsce w przypadku dozownika ATI i Jebao.

Ja trochę inaczej definiuję te sprawy. Ale to nie jest tematem dyskusji.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pytanko organizacyjne...

Kto według Was powinien udzielać rad czy dzielić się swoimi opiniami na forum? Nowicjusze? Tacy co maja akwaria 3 miesiące i uważają że pozjadali wszystkie rozumy? Czy może osoby które mają jakieś doświadczenie w tym temacie i jakieś osiągnięcia? Chyba lepiej posłuchać opinii kogoś kto miał sprzęt u siebie w domu, testował, miał wyniki (lub nie miał) niż osoby które czerpią wiedzę z katalogów producenta. Dlaczego wszystkie takie rozmowy kończą się obrzucaniem błotem i tekstami o kontraktach sponsorskich? Nie potraficie już ze sobą normalnie rozmawiać? Czemu zamiast czytać i wyciągać wnioski, hejtujecie bez przerwy wszytko?

Jeśli Debora odnosi sukcesy na lampie ATI to czemu nie może o tym normalnie napisać? Przecież od tego jest forum - żeby się DZIELIĆ DOŚWIADCZENIAMI. Ja sam używam ATI od 4 lat i też jestem z niej bardzo zadowolony. Czy to jakiś wstyd? Powinienem się chować z tą lampą i zaklejać logo jak przychodzą ludzie z forum po szczepki? Wcześniej miałem LED'y, DIY T5, Chińczyka T5 i HQI i kilka innych "projektów" i powiem szczerze że ta lampa (ATI) naprawdę robi dobrą robotę. Większość kolegów z forum u których byłem i oglądałem kozackie akwaria też używa tej lampy - przypadek???

@grzegorz88wroc jeśli masz własne doświadczania z inną lampą dawaj śmiało, pisz chętnie poczytam o PS? AF? GIESSMAN? Tylko proszę nie powielaj informacji z internetu bo tak tworzą się plotki i legendy. A przede wszystkim nie czepiaj się i pozwól innym dzielić się swoimi doświadczeniami bo coraz mniej już takich osób mamy na forum

Jeśli chodzi o sam temat to jak już zostało powiedziane wcześniej wszystkie (albo prawie wszystkie ) SPSy najpierw oblewają skałę/podstawkę, dopiero potem idą w górę. W przypadku acropor, które nie rosną najszybciej niestety trzeba trochę poczekać zanim zrobią sobie stopkę i dopiero wystrzelą ku słońcu. A odpowiednio dobrane "słońce" to IMHO 95% sukcesu przy hodowli SPSów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle podobnie jak Marcin i nie wydaje mi sie, zeby lampa PS powodowala wzrozt "na szerokosc". Jesli juz, to moze rury (zbyt niebieskie swiatlo lub aktyniczne itp).

Przy polowie bialego (lub np: Coral+) i polowie niebieskiego (Blue Plus lub Ostram 67) szczepki beda rosly "w gore" po przyzwyczajeniu sie do warunkow i wybudowaniu stopy. Zalozenie - parametry "w miare" graja. :yes


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety niektórzy są tak nabuzowani na af że z nerwów nie potrafią ze zrozumieniem czytać. Przeczytałem wątek dwa razy i nigdzie nie jest napisane że lampa to PS tylko świetlówki PS, dla mnie to nie to samo niestety. Jak lampa słaba to nawet świetlówki z niemiec nie będą dobrze świecić. Jeżeli ktoś tego nie potrafi i nie chce zrozumieć, to niestety ja nie zamierzam tego udowadniać. Fakt jest taki,że dobra lampa 6xt5 daje więcej niż kiepska 10xt5.


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.instytutelektrotechniki.pl/pliki/ogolne/prace%20IEL/269/01.pdf

Polskie opracowanie, warto przeczytać i sprawdzić temperatury naszych lamp.

Edytowane przez Jacek56 (wyświetl historię edycji)

Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.instytute... IEL/269/01.pdf

Polskie opracowanie, warto przeczytać i sprawdzić temperatury naszych lamp.

Poprawiłem link http://www.instytutelektrotechniki.pl/pliki/ogolne/prace%20IEL/269/01.pdf


90x50x50 225l | 108l sump + 20l dolewka | RO+Di | PS Diuna 8x39w | Eco Runner 2700 | Tunze 7095 + 2 x 6055 |

Vertex Omega 150 | jager 200 W | Fp 400-100 + DC Runner 1200 | PS Kore + Baling | Aqua Trend Evo Shark |

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.