Skocz do zawartości
Dan86PL

Akwarium, hydraulika, sump, odpieniacz. Kilka upierdliwych pytań.

Rekomendowane odpowiedzi

Tak, spływ i rewizja 3/4" ,powrót 1/2". Rewizja 1,5 cm wyżej od spływu. położenie spływy było tak dobrane aby lustro wody znajdowało się

poniżej wzmocnień. Na początku za sitkiem spływowym były dwa kolanka co dawało możliwość regulacji wysokości spływu ale się okazało że na dobrej wysokości wywierciłem otwory więc je usunąłem.

Kurcze... Rzeczywiście. Przecież spływ i rewizję można całkiem łatwo regulować na 2 kolankach. Jakoś to nie dotarło do mnie wcześniej, gdy czytałem. :) No ale fajnie by było spróbować wywiercić optymalnie, żeby obyło się bez złożonych konstrukcji kolankowych w akwarium.

Tylko nie rozumiem przerobionego przez Ciebie rysunku... 1,5cm to odległość od górnej krawędzi redukcji do poziomu wody? Czy może do połowy spływu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jedno i drugie :smiling: jak zastosujesz sitko do spływu jednostronnie powycinane(sam wycinałem bo nie znalazłem gotowego) to lustro wody będzie do połowy spływu,a rurka od rewizji ma się stykać z powierzchnią wody...tak było u mnie :baby:


Tylko 300 litrów:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam u siebie w 100l pudełko przelewowe. Nie chciałem ryzykować wiercenia ani kleic zewnętrznego komina. I to był błąd. Ogólnie nie narzekam bo wcześniej wyczytalem co i jak trzeba z tym robić, nic mnie w sumie nie zaskoczyło. Ale jednak teraz przy drugim podejściu robilbym komin wewnątrz. Co za problem dokleic kawałek szyby w rogu akwa i grzebień. Na dole skoro i tak będziesz wiercil, 3 otwory i mieć normalne rozwiazanie, takie jak połowa forumowiczów. Tak jak ktoś wcześniej słusznie zauważył, rury z tyłu też zajmują miejsce. A tak byś miał pionowo w dół i spokój i estetyka.

Posłuchaj bardziej doświadczonych kolegów i odpuść sobie te rozwiązanie, rób komin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eridanus czyli spływ nie był w całości zakryty wodą? Nie chlupało przez to? Dobrze to rozumiem...?

NA RYS. MOWA O CALACH HYDRAULICZNYCH! (przez godzinę kminiłem czemu mi się to nie zgadza... ;/ )

fd204e857cdb9.png

@ grooke

W sumie mam ciągle trochę mętlik w głowie i się zastanawiam ale na chwilę obecna widzę to tak:

- otwory + rurki PVC są tańsze, nie zajmują miejsca w akwarium i nie wymagają wiercenia otworów w szafie jak w przypadku komina wewnętrznego

- otwory + rurki PVC są tańsze niż komin zewnętrzny i odpowiednio zrobione mogą zajmować ciut mniej miejsca :)

Edytowane przez Dan86PL (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ,spływ był w połowie zanurzony, zaworem w supie trzeba tak ustawić aby rurka była pełna wody do poziomu jaki jest w akwarium.

Te 1,5 cm to tak orientacyjnie napisałem, nie pamiętam dokładnie. Tego baniaka już 4 lata nie ma a składałem to 7 lat temu...tak w przybliżeniu :yes

Jak zrobisz tak jak na rysunku tym ostatnim będzie dobrze.

P.S.

....przemyśl jeszcze temat komina :baby:

Edytowane przez Eridanus (wyświetl historię edycji)

Tylko 300 litrów:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanwiam ile jest koszt komina w akwa? i jeżeli to jest powód naprawdę powód nie zkładania komina to wogóle czy jest sens zakładania morskiego skoro komin to jest nic przy reszcie rzeczy do akwa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koszt to nie jedyny powód. Zresztą komin też ma swoje plusy dodatnie i ujemne. Już pisałem... Dzięki temu nie szpecę sobie powierzchni w akwarium i nie potrzebuje tak dużo miejsca za akwarium jak w przypadku komina zew. A skoro takie rozwiązanie się sprawdza, to dlaczego nie skorzystać?!

Co do kasy, to gdzieś w okolicach 50-100zł można zaoszczędzić. Gdyby na każdym elemencie tyle, to w sumie się tego trochę nazbiera... Nie wiem, może jestem za biedny na morszczaka, ale mam takie marzenie i chcę je realizować... ;]

Nie wspominając o rozwijaniu swoich umiejętności intelektualnych i manualnych, co nie byłoby możliwe w przypadku zlecenia szklarzowi budowy komina w akwarium... ;]

Dobranoc. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hydraulika i tak i tak musi być, więc gdzie tutaj oszczędność-wyciecie 1dziury więcej, czy 1przelot za 10zl? Wklejenie kawałka szyby możesz zrobić sam-to nie takie trudne. Silikon w akwarystycznym 5zl za tubke. Koszt szyby wycietej laserowo (30x40x5mm)to jakieś 30zl. Do tego grzebień wycięty choćby ręcznie z pleksy czy nawet siatka ogrodnicza w pvc. A jak bardzo nie chcesz widzieć hydrauliki to szybę na czarno. Zresztą i tak u ciebie będzie chyba widać hydraulika jeżeli robisz otwory w tylnej szybie? Chyba że cała będziesz oklejac?

Rozumiem oszczędności, ale w takim przypadku to chyba już przesada.

Mnie osobiście nie przekonałeś tym pomysłem, ale każdy robi jak uważa.

Tak czy inaczej życzę powodzenia! :)

Edytowane przez grooke (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dajcie koledze nauczyć się na własnych błędach :) Zrobi tak jak uważa. Nie mniej jednak życzę powodzenia.


..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ grooke

Z tym kominem wewnętrznym, trójkątnym w rogu masz rację. Ja prosiłem o wycenę akwarium z kominem zewnętrznym, myślę że wewnętrzny by tyle nie kosztował. Też wystarczą 2 otwory (najlepiej 3 też na powrót, ale wtedy to już dużo miejsca zabiera) i dolepienie kawałka szkła. Nie powinno to wyjść wiele drożej, więc mój argument o oszczędności w tym przypadku mogę sobie darować.

Plusy i minusy komina wewnętrznego, trójkątnego w moim przypadku:

+ cena akwarium mniej więcej taka sama jak z moimi przelotami

+ powinno być ciszej, bo rury nie wychodzą na zewnątrz, tylko bezpośrednio pionowo lecą do sumpa

- szkoda mi tego miejsca w akwarium, które i tak nie będzie duże, bo max 70x45x45 - pakowanie do tego komina ma sens?

- jak dla mnie taki skos w rogu czy nie daj boże prostokąt szpeci całość...

Także jeszcze kminie nad tym jak to rozwiązać... Ma być cicho, ładnie, tanio i skutecznie :).

@wassilllo

Co wg Ciebie jest błędem? Czego będę żałował? Co da mi typowy komin czego nie dadzą mi moje przeloty? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mogę się z Tobą zgodzić co do jednej rzeczy ... komin wewnątrz akwarium zabiera miejsce i dlatego w nowym akwarium zrobiłem komin zewnętrzny :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=2601484

Przykład budowy, podobny do Twojego projektu. :thumbup: Innym wychodzi, Tobie też się uda.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W UK na rynku jest kilka gotowych zestawów, które wykorzystują przeloty zamiast komina. Jest to TMC Signature, EA Reef, Clearseal Reefspace. Jak sobie pogooglujesz każdy z nich to może coś jeszcze podpatrzysz.


The more you know, the less you don't know.

5a2103787c297b436c09ce400f180611u966a839.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tu masz fajne proste rozwiązanie (chyba nie znam za dobrze anglikańskiego) ale problem siorpania rozwiązany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh, akurat gdy w końcu pojawiają się jednak wypowiedzi, które nie są sceptyczne zaczynam się nieco skłaniać ku kominowi wewnętrznemu. Chodzi o to, że nie mam dużo miejsca na akwarium zarówno na szerokość jak i na głębokość. I z tym drugim jest problem jeżeli chodzi o przeloty z rurkami. Wiadomo, że akwarium nie może stać na styk przy samej ścianie, ale gdy zdecyduję się na rurki wtedy ten odstęp będzie musiał być ciut większy i wtedy albo zmniejsze głębokość akwarium albo będzie ono wystawało przed mebel stojący obok co może źle wyglądać i być niebezpieczne dla ruchu pieszych. :)

Jacek i Artur. Rzeczywiście w tej Angli robią takie akwaria. :) No i jeszcze Adam dodał ciekawy filmik, którego nie widziałem jak pisałem tego posta. Co ciekawe nikt się nie przejmuje tym, że robione są bez rewizji!

Poniżej zdjęcia akwarium TMC Signature:

90cm-Signature-Aquarium-Set-doors-open.jpg

23190890955_f4a6621d3b_c.jpg

Tu jeszcze linki:

http://www.aquahome....-aquariums.html

http://www.clearseal...eefspace-range/

http://www.reefcentr...d.php?t=2513664

Edytowane przez Dan86PL (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- szkoda mi tego miejsca w akwarium, które i tak nie będzie duże, bo max 70x45x45 - pakowanie do tego komina ma sens?

ło Panienko przenajswiętrza czyli jak robię obecnie projekt akwa 110L i będę miał komin wewnętrzny bo inne rozwiązania zajmują za dużo miejsca poza akwa to czy błazenek będzie miął gdzie zakręcić?

EDIT:

Tak serio przy tym litrażu komin moża zrobić maksymalnie mały bo od góry nie jest ci potrzebny praktycznie żaden dostęp na co dzień. Rurki mogą być wyjmowane

Edytowane przez oliwer21 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dan86 Człowieki mają taką przypadłość że słuchają innych ludziow a nie siebie, jak sobie umyśliłeś takie akwarium to sobie takie zrób.

Akwarium ma odpowiadać tobie a nie koledze,który przyjdzie po szczepke xeni.

A zresztą nie ma takiego przykazu że wszyscy mają jeździć oplem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem rewizji w poprzednim akwarium i było OK.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z rewizją jest jak z ubezpieczeniem, na co dzień zbędne gorzej jak będzie potrzebne

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Volf mądrze napisane. :) A tak w ogóle to pracuję w Oplu... :D

Temat mi się powoli kończy, zostały mi do wyjaśnienia szczegóły i wtedy podejmę męską decyzję czy komin wew. czy przeloty z rurkami. :)

1. Dobrze narysowałem? Monety duże 25mm średnicy czyli spływ i rewizja. Mała 20mm - powrót. Chyba, że otwory na śrubunki robi się większe niż rurki?

Wychodzi mi, że na każdej ze ścian muszę wziąć po ok 13cm na ten komin. Oczywiście chę jak najmniej. Jak ścieśnię to ciut mniej się da, jak zrobię większe odstępy to ciut więcej wyjdzie ale 13cm to chyba realna długość i mniej nie powinienem a więcej nie muszę?

370a6e9ddcc24.jpg

2. Ile cm będzie wystawało kolanko?

a919c54de3a52.jpg

Edytowane przez Dan86PL (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otwory musza byc wieksze. Niestety nie pamietam o ile i jeszcze dochodza kolnieze przelotow. Generalnie prostokatny jest jakby mniejszy.

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najtańsze przeloty z erybki na rurę 25mm śr.otworu 35, a śr. zewnętrzna przelotu 49mm http://erybka.pl/product-pol-920-Przelot-PCV-Srubunek-25-mm.html, a na 20mm rurę 27 otwór zewnętrzny 40mm http://erybka.pl/product-pol-919-Przelot-PCV-Srubunek-20-mm.html . To musisz komin trochę powiększyć, bo będzie ciasno żeby to poskładać przy tych wymiarach co podałeś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Maciej. Takie krótkie i na temat odpowiedzi są najlepsze. :)

Sobie to narysowałem i jeżeli jest tak jak piszesz, to komin wewnętrzny trójkątny zabierze mi ok 15 cm na obu ścianach. Jeżeli bym się zdecydował na kwadrat to ok 12cm.

Wiesz może ile by mi rurka z kolankiem za akwarium wystawała (2 rys.) gdybym nie zdecydował się na komin ale na przeloty w ścianie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymiary przelotów są ze strony erybki i podałem linki do nich, a co do tych kolanek i rurek ile będą wystawac po za akwarium to niestety nie wiem. Musisz podjechać do sklepu i zmierzyc samemu wymiary.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorki. Sformułowanie "jeżeli jest tak jak piszesz" było nie na miejscu. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.