Skocz do zawartości
Dan86PL

Akwarium, hydraulika, sump, odpieniacz. Kilka upierdliwych pytań.

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. :)

Od ponad roku posiadam akwarium morskie 85l. Filtracja to kaskada, odpieniacz wewnętrzny Tunze 9001.

Ogólnie jako tako to działa, ale marzy mi się sump z wydajniejszym odpieniaczem które zdecydowanie poprawiłyby funkcjonowanie zbiornika. No i przy okazji instalacji sumpa przeniósłbym się do nowego, powiedzmy objętościowo 2 razy większego akwarium - ok 160l.

Chciałbym aby cały ten zabieg kosztował jak najmniej, dlatego co tylko się da chcę zrobić sam (łącznie z wierceniem otworów na przelot) i użyć materiałów w 100% spełniających swoje zadanie bez zbędnych nazwijmy to funkcji. Oczywiście wszystko musi być też bezawaryjne i ciche jak tylko się da.

1. Póki co mam wątpliwości odnośnie obiegu i hydrauliki. Czy konieczny jest komin czy wystarczą 2 przeloty w tylnej ścianie (1 na spływ i 1 dopływ), żeby było cichutko i bezpiecznie? Oceanlife-Aquarium-Overflow.png

Ewentualnie dodałbym 3 taki przelot jako rewizję. Wtedy rewizja musi być wyżej niż spływ? Jeżeli tak to o ile? Czy woda zakrywa cały spływ czy spływa tylko po najniższej części ścianki?

Zauważyłem też, że w kominie rewizja jest dużo wyżej niż spływ. Z drugiej strony gdzieś czytałem, że dzięki rewizji regulujemy poziom wody w kominie i jesteśmy w stanie całkowicie wyciszyć obieg wody. Czyli, że spływ znajduje się cały czas pod wodą w kominie, ona dochodzi aż do rewizji i tam lekko spływa i wtedy jest bezszelestnie?

Czy i na rewizji i na spływie muszą być zawory, aby było bezszelestnie?

Edytowane przez Dan86PL (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Same przeloty nie zbiorą Ci filmu z powierzchni wody. A to utrudni wymianę gazową.

Według mnie komin.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pudełko przelewowe

Skoro robi nowy zbiornik to po co ma improwizować z pudełkiem?


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Same przeloty nie zbiorą Ci filmu z powierzchni wody. A to utrudni wymianę gazową.

Według mnie komin.

No to wtedy kolanko i takie cuś pol_pm_Aqua-Medic-Sitko-splywu-20-mm-882_1.jpg i bedzie jak grzebień w kominie :)

Tylko czy taki sam spływ bez rewizji jest bezpieczny i da się to ustawić, żeby było bezszelestnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawić się da. Ale dlaczego bez rewizji?


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Romek dobrze radzi

RAZ A PORZADNIE :D

Komin , panel(spły,rewizja,powrót)

I oczywiście sump

Nie jakies pierduły tym podobne

Po grzyba na starcie już robić sobie pod górkę lub kuku ;)


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby zaoszczędzić sobie czasu, pracy, miejsca za akwarium i pieniędzy. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I wycierania podłogi


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupuje akwarium, wiercę w tylnej ścianie 3 dziury albo zlecam to komuś. Dziura 1 spływ, 2 rewizja, 3 dopływ. Po co ten cały komin, który zajmuje miejsce w albo poza akwarium? Nie można jedną dziurą puścić spływ bezpośrednio do przelotu podłączyć rurę, drugą rewizje a trzecią dopływ z sumpa?

drain-heights-gmacreef1-300x206.jpg

Proszę wytłumaczcie mi jeszcze z czego wynika fakt, że na 1 obrazku jest głośno a na drugim cicho?

Czy to jest tak, że w obu przypadkach spływ zawsze jest zalany w 100% wodą a reguluje się to zaworem pod akwarium tak, żeby tylko minimalnie leciało rewizją? A głośno jest dlatego, że w 1 przypadku różnica między poziomem wody w kominie i akwarium jest duża i stąd słyszalny wodospad?

Edytowane przez Dan86PL (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spywajaca woda po sciankach przelewu ( wodospad :) )

Rys.A


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oki. Teraz kapuje. Główna moja wątpliwość dotyczyła spływu i jego wyciszenia. Już wiem, że robi się to regulacją na zaworze spływu tak aby cały był pod wodą i niewielka część wody spływała rewizją.

Co myślicie o moim projekcie? ;] Zamiast komina wewnetrznego czy zewnętrznego wiercimy 2 dziury w tylnej ścianie, dajemy przeloty i bezpośrednio do nich rury pcv. Nie wiem teraz tylko czy brak mozliwości regulacji wysokosci poziomu spływu i rewizji, który mamy w komienie, a w moim pseudoprojekcie nie, może odbić się jakoś na bezpieczeństwie i hałasie?

20962a64772a6.jpg

Edytowane przez Dan86PL (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś z forum już miał kiedyś takie akwarium i po chyba 2-3 tygodniach żałował bo było to praktycznie nie do wyregulowania, niewiem jakie masz miec akwa ale sobie policz jak bedziesz chciał podniesc poziom w akwa o 0,5cm ile ci spadnie poziom w komorze obiegówki w sumpie. Albo w drugą stronę...

P.S. komin zew zajmuje Ci miejsce ale rury wystające pod kątem 90 stopni z akwa już nie... :ninja:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam otwory na tylnej ściance. Firmowe akwarium TMC, bardzo podobne zrobił Clearseal. Rozwiązanie jest koszmarne. Nie ma rewizji. Lekkie przytkanie spływu i poziom wody może się podnieść w parę godzin. Ciągle mi to wariuje i muszę regulować co kilka dni. Podmiana wody to robota na pół dnia, może dlatego, że nie mam zaworu na powrocie, ale jednak. Nie polecam takiego rozwiązania. Teraz brałbym tylko normalne akwarium z kominem, albo pudełkiem. Nie wspominając już o tym, że albo siorbie albo chlupie, więc muszę trzymać poziom wody jakieś 0,5 cm od górnej krawędzi ;)

Aha, i jeszcze przy braku prądu układ się zapowietrza i wody spływa ciurkiem a wypływa na maksa, dobrze, że u mnie to tylko jakieś 8-10 litrów na podłodze :)


250 L w obiegu. BM Curve 5, refugium. IT Evergrow 2060. Jebao DCT4000, RW-4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ma to jak komin,jaki by nie był

Bardzo ładny kot, wypisz,wymaluj mój Cyryl

Skoro takie akwaria (jak w temacie/Kelvezu) są w ciągłej produkcji to pewnie da się jakoś wyregulować, inaczej nie mieli by zbytu.

edyt. Był kiedyś temat że 2te akwa są popularne na zachodzie, ktoś nawet wstawial linki

Edytowane przez volf (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ooooo! Właśnie o takie wypowiedzi mi chodziło. :) Dzięki Panowie za włączenie się do dyskusji. Już wiem, że to moje roziązanie odpada. Czytałem też o pudełkach, że potrafią być upierdliwe a swoje kosztują, więc chyba zostaje komin.

Ja mam taki problem, że nigdy nie widziałem działającego sumpa na żywo... i nie wiem jak to ugryźć. Nie wiem jak ta woda leci, jak to wygląda w samym sumpie, jak to się reguluje, jakie to jest głośne itp. itd Chciałbym w takim sumpie mieć refugium.

Czy ktoś z Gliwic lub okolic za drobne miękasy zaprosiłby mnie do siebie i pokazał co i jak? :D

Edytowane przez Dan86PL (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem wcześnie takie rozwiązanie spływu i powrotu wody bez komina. Jak najbardziej da się wyregulować,

ale typowe sitko do spływu odpada.Będzie chlupać,siorbać itp., musi być jednostronnie powycinane

i ustawione wycięciami do góry.

Miejsca nie wiele mniej takie rozwiązanie zajmuje niż komin zewnętrzny.Wywiercone otwory w bocznej szybie ją

osłabiają więc miałem wklejone wzmocnienie zaraz nad śrubunkami.Ogólnie działało bez zarzutu.

Odnośnie pudełka przelewowego...żuć nim za tym co Ci je sprzeda.

1

Edytowane przez Eridanus (wyświetl historię edycji)

Tylko 300 litrów:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eridanus miałeś spływ i rewizje tym sposobem zrobione? Ta sama średnica dla obu? Jak z poziomem wysokości otworu dla spływu i dla rewizji?

Fajne ułożenie skały. W nowym baniaku też planuje takie kolumny ze skały. :)

Edytowane przez Dan86PL (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, spływ i rewizja 3/4" ,powrót 1/2". Rewizja 1,5 cm wyżej od spływu. położenie spływy było tak dobrane aby lustro wody znajdowało się

poniżej wzmocnień. Na początku za sitkiem spływowym były dwa kolanka co dawało możliwość regulacji wysokości spływu ale się okazało że na dobrej wysokości wywierciłem otwory więc je usunąłem.


Tylko 300 litrów:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eridanus właściwie to spadłeś mi z nieba. :) Już zwątpiłem w swoją koncepcję a tu proszę. :)

Chcę zrobić krok do przodu, przenieść się z 85 do 140l, dodać sump. Każda złotówka się liczy, a niestety kominy znacznie zwiększają koszt baniaka. Z samymi otworami powinno być taniej i wcale nie musi być gorzej jak Twój przykład pokazał. Sam wierciłeś otwory czy zlecałeś? W moim przypadku (140l) otwory po 1/2" na spływ i rewizję powinny wystarczyć prawda? Co do powrotu to już bym puścił górą i też 1/2" tak?

1b341df772a87.png

Jeszcze pytanie o tą różnice 1,5cm. Ty miałeś chyba z 500l, nie wiem czy w przypadku mojego powinno być tak samo... No i 1,5cm jak w przykładzie A czy jak w przykładzie B?

Edytowane przez Dan86PL (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przed tymi bocznymi otworami mozna przykleic balkonik z grzebieniem (taki komin w gornej czesci). Wtedy bedziesz mial pewnosc, ze do sumpa splywa najbrudniejsza woda z powierzchni akwarium. Na rurze splywu, tuz przed sumpem, powinienes miec zawor (ale to wiesz).


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi wydaje sie, że moze być duzy problem z wyciszeniem tego ale Ci kibicuje :D

Co do spływu wydaje mi sie, że B ale obawiam sie, że jeśli beda fale na powierzchni wody to może Ci chlupać wtedy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Michał za zabranie głosu w kluczowej dla mnie na chwilę obecną sprawie. :) Czyli: jakie wielkości otworów i ułożenie względem siebie, żeby było cichoooo... :)?

Z tego co wiem w kominie, żeby było niesłyszalnie trzeba zakryć cały spływ i delikatnie ma lecieć rewizją. Więc może tu podobnie?Zresztą to można też wyregulować kolankami, rurkami, balkonikami chyba... Może to nie jest tak, że raz źle wywiercisz i nic nie poradzisz...?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium miało 300 l, 1/2" może okazać się za małą średnicą na spływ.Dobierz do pompy(wydajność) jaką chcesz założyć, uwzględniając wysokość na jaką ma podnosić wodę. Powrót też puściłem górą(1/2" wystarczy ...miałem AB2000 )

Tak miałem zrobione:

1b341df772a87


Tylko 300 litrów:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.