Skocz do zawartości
matheroz

Planowanie Nowego Baniaka 270+112

Rekomendowane odpowiedzi

Morskie hobby przechodzi w kolejną fazę ... Jako że z 30L idzie mi całkiem spoko postanowiłem zacząć kompletować sprzęt do nowego akwarium. Planowana wielkość to 200-300L . A jeżeli koszty nie będą znacznie większe to można zastanowić się nad czymś większym...

Jak każdy wie te hobby do najtańszych nie należy a na to żeby wydać parę tysiączków na raz, nie stać mnie, więc postanowiłem powoli kompletować sprzęt do nowego baniaczka którego start zaplanowany jest na styczeń/luty 2017. Będę raczej szukał używek na naszym forum więc czatuję na okazje :p

Więc na początek proszę o pomoc w doborze odpieniacza. Proszę o sprecyzowanie przykładowych modeli, na co muszę zwrócić uwagę i cenę która według was byłaby odpowiednia/okazyjna za taki sprzęcik :)

Pozdrowienia przy piątku :)

Edytowane przez matheroz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam przy 250l w obiegu Turboflotor Blue 1000 i jest ok - jest tani i niezależny od poziomu wody w sumpie

Tapnięte mobilnie


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy co planujesz mieć w środku i ile rybek , ja osobiście ostatnio kupiłem z drugiej ręki Buble Magnus nac 7 za ułamek ceny nowego patrz na targowisko i olx musisz być czujny to co ma dobrą cene szybko sie sprzedaje

Wysłane z mojego MSP95009 przy użyciu Tapatalka


400

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i stało się .. Kupiłem akwarium od naszego forumowicza. Padło na 90x50x60 plus sump 70x40x40. Czas na dalsze kompletowanie :) Mam już belkę na t5 3x39W jedank z pewnością będzie to zamało więc pewnie padnie na samoróbkę ledów, coś z tego ukulam :D Ciekawe ile zejdzie mi z tym czasu ... Do końca stycznia mam plan pozbierać cały sprzęt, w lutym skałę i czekać na dojrzewanie. Jaką proponujecie pompę oraz cyrkulację dla tego litrażu ? Ilość skały i piasku ?

Edytowane przez matheroz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i stało się .. Kupiłem akwarium od naszego forumowicza. Padło na 90x50x60 plus sump 70x40x40. Czas na dalsze kompletowanie :) Mam już belkę na t5 3x39W jedank z pewnością będzie to zamało więc pewnie padnie na samoróbkę ledów, coś z tego ukulam :D Ciekawe ile zejdzie mi z tym czasu ... Do końca stycznia mam plan pozbierać cały sprzęt, w lutym skałę i czekać na dojrzewanie. Jaką proponujecie pompę oraz cyrkulację dla tego litrażu ? Ilość skały i piasku ?

No światła to za mało wiec albo dodatkowo ledy albo więcej T5. Ja przy 90x50x50 mam 8x39.

Co do obiegu mam Aquamedic ecorunner 2700 ale z chęcią bym przesiadł się na 3700 i w sumie tobie taką proponuje. Pracuje niesamowicie cicho wręcz bezszelestnie.


90x50x50 225l | 108l sump + 20l dolewka | RO+Di | PS Diuna 8x39w | Eco Runner 2700 | Tunze 7095 + 2 x 6055 |

Vertex Omega 150 | jager 200 W | Fp 400-100 + DC Runner 1200 | PS Kore + Baling | Aqua Trend Evo Shark |

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do akwarium dochodzi powoli sprzęcik :

Odpoeniacz : Deltec 1351, jeszcze nie kupiony ale już niedługo :)

Obiegówka: Newa Jet 2300 [

Co sądzicie ?

Ogólnie zastanawiam się czy dodać power ledy czy t5 ? Ile wat z ledów musiałoby być żeby dobrze świeciło wraz z belką t5 3x39w ?

Edytowane przez matheroz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobno spokojnie da radę ... Hmmm no zobaczymy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg. Mnie obieg za mały. Ja do swojej 250 kupilem jecod dcp5000 jesli coś to jest możliwość skręcenia mocy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oto mój sump :) wymiary ogólne 70x40x40, zastanawiam się czy go nie przerobić na 3 komorowy ? co o tym myślicie ? Zastanawiam się nad przeklejeniem przegród tak aby zmieścić jeszcze refugium z dsb .. Co myślicie o tym planie czy zostawić 2 komorowy ?

post-27223-0-13810100-1483087321_thumb.jpg

Edytowane przez matheroz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Refugium i dsb ? wydaje mi się że za mały nie ma sensu ,masz komorę na odpieniacz ,druga na pompę a resztę zasyp siporaxem . Pompa trochę mała lepiej większa i skrecona .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strasznie dużo tych przegród, zbyt skomplikowane i zbędne a w kwestii DSB: u mnie jest małe DSB bez makroglonów (20x35) i "problem" z zerowymi parametrami w obiegu 200l.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie wiem ... kupiłem od użytkownika tego forum całe akwa no i teraz zagwozdka czy jest sens przeklejania przegród ..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak jeszcze nie kupiłeś obiegówki, albo możesz ją zwrócić to kup mocniejsza. 2300 to za mało na taki litraż.


90x50x50 225l | 108l sump + 20l dolewka | RO+Di | PS Diuna 8x39w | Eco Runner 2700 | Tunze 7095 + 2 x 6055 |

Vertex Omega 150 | jager 200 W | Fp 400-100 + DC Runner 1200 | PS Kore + Baling | Aqua Trend Evo Shark |

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie wiem ... kupiłem od użytkownika tego forum całe akwa no i teraz zagwozdka czy jest sens przeklejania przegród ..

To nie znaczy, że jest zle. Sump robisz pod siebie i metodę jaką obierasz, Ty decydujesz.

Przy pierwszym sumpie warto zbudować kartonową makietę. sprawdzisz jak będziesz operować odpieniaczem, pompa obiegową, czy na pewno chcesz DSB zatem jak wysoko przegrody zrobić, gdzie worki z czymśtam zawiesisz itp itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie będziesz robił refugium ani dsb to zerknij u mnie jak wygląda. Ja mam wymiar 80x40x40.

Z tych wszystkich przegród które powycinasz na pewno uda Ci się coś sensownego zrobić.

post-23044-0-23169300-1483095725_thumb.jpg


90x50x50 225l | 108l sump + 20l dolewka | RO+Di | PS Diuna 8x39w | Eco Runner 2700 | Tunze 7095 + 2 x 6055 |

Vertex Omega 150 | jager 200 W | Fp 400-100 + DC Runner 1200 | PS Kore + Baling | Aqua Trend Evo Shark |

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki wszystkim za porady .. A czy ktoś może się wypowiedzieć na temat odpieniacza z kompletu redsea 250 .. nada się ? Czy raczej nie bawić się w sprzęt z kompletu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takim litrażu szukał bym coś co będzie ci pasowało pod względem planowanej obsady, z sporym zapasem.

Deltec, vertex, Twistmana polecam, odpieniacza.

Odrazu lepiej kupić coś z zapasem niż potem kombinować, świeży przykład z głównej gdzie kolega mimo tego że więcej osób polecało mu inny sprzęt, kupił inny bo w promocji i jeszcze go nie uruchomił a już kombinuje z wymianą pompy itd, a coś czuje że na tym się nie skończy. Lepiej raz a porządnie. :p


90x50x50 225l | 108l sump + 20l dolewka | RO+Di | PS Diuna 8x39w | Eco Runner 2700 | Tunze 7095 + 2 x 6055 |

Vertex Omega 150 | jager 200 W | Fp 400-100 + DC Runner 1200 | PS Kore + Baling | Aqua Trend Evo Shark |

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedziemy dalej :)

No i posłuchałem rad i zainwestowałem w delteca 1351. Ładnie się prezentuje i pasuje do sumpika:P no zobaczymy jak będzie dziergać.. na początku musi wystarczyć ta newa jet .. trochę popracuję a potem kupię coś większego.

Dzisiaj też doszła używana jebałka.. tylko nie wiem jaka. W falowniku chyba wymieniony był zasilacz i na tabliczce nic nie pisze .. jakieś rady jak mogę sprawdzić co to z model ? Muszę znaleźć jeszcze jeden cyrkulator.

Kolejna sprawa w której muszę się poradzić to oświetlenie. 3x39w to na pewno za mało, no i pytanie co tu dodać. Raczej myślałem o ledach. No i tu pojawia się pytanie, ile watów musiałbym do tego dodać żeby dobrze świeciło, prawdopodobnie będę się opierał na diodach 3W. Planuje obsadę mieszaną z małą ilością miękasów. No chyba że radzicie mi co innego.

Ogólnie akwarium będzie stać między kanapą a wolna przestrzenią więc dostęp do niego będzie z 4 stron :) jutro powinno już wszystko stać na właściwym miejscu więc na bank się pochwalę :)

Edytowane przez matheroz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20170107_125058.jpg

Tak to się teraz prezentuje i prawdopodobnie już tak zostanie. W tej perspektywie wygląda na małe :) Pasowałoby gdyby akwarium miało około 180cm długości ... No ale to jeszcze nie ten etap w moim życiu :p Jak się podoba ? kompletuje kolejne elementy i chyba na start wszystko jest oprócz skały i oświetlenia.

Edytowane przez matheroz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mamy progresssss :P 

 

Jestem na ukończeniu 1 etapu, sprzęt prawie kompletny :)

Dzisiaj skończyłem belkę led. 

Wyszło 51x3w:

-32x Niebieskie blue i royal blue

-12x Białe 9000/10000k i 11000/12000k

-2xUV

-3xFull Spectrum

-2xCyjan

Puszczone na dwóch kanałach niebieskie+uv i białe+full+cyjan. Zapasu jest jeszcze na 10 diod, więc będzie można kombinować

Poniżej zdjęcia z projektu :) Swoją drogą ciekaw jestem czy ktoś zgadnie z czego zrobiona jest podstawa mojej belki :P 

Większość części użytych do stworzenia obudowy (radiatory+podstawa) belki jest po prostu ze złomowca dlatego zdaje mi się że wyszło całkiem fajnie :)

Poniżej fotki:

 

20170117_141012.jpg

 

 

 

20170117_203820.jpg

20170117_141031.jpg

Dorobiłem też obudowę do stelaża no i nabrało to wszystko kształtów ... Chce jeszcze w tym tygodniu kupić skałę, posklejać. Wyjeżdżam w sobotę na tydzień więc po powrocie wielkie zalewanie :) Powiedzcie mi czy suchą skałę powinienem moczyć w ro/di przez jakiś czas ? No i może jakieś macie jeszcze rady na start ?

20170117_202323.jpg

20170117_201550.jpg

20170117_153804.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie grzeje ci się za bardzo ta belka LED?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.