Skocz do zawartości
n3on

Dla tych co mają mikroskop stereoskopowy

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Jeśli macie jakiś mikroskop stereoskopowy pod ręką to proponuję odpiąć głowice, łokcie na kolana i podziwiać. Zabawa dopiero się zaczyna przy obserwacji w tej skali :-)

81a1d3fe1db35faeffe764c0ecb38a54.jpg

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


2be237c8c1a392bde0e105de98876e4bu1407a1301.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm.. tak patrzę na zdjęcie i zastanawiam się, co tu bardziej podziwiać... :)

A na poważnie, to działa z każdym mikroskopem stereoskopowym?


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm.. tak patrzę na zdjęcie i zastanawiam się, co tu bardziej podziwiać... :)

A na poważnie, to działa z każdym mikroskopem stereoskopowym?

Sorry za off top ale nie mogłem się powstrzymać hahaha Andrzej słuszna uwaga ;] Pozdrowienia dla Pani z fotki ;]

Wracając do mikroskopu to zaczniemy zabawę od 1,5k zł czy od 10k zł ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hahah :-) tak myślałem że zdjęcie zostanie zauważone :-)

Mój mikroskop to model za 2k i działa elegancko

http://deltaoptical.pl/blizej_zycia/mikroskop-stereoskopowy-delta-optical-sz-430t,d3697.html

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


2be237c8c1a392bde0e105de98876e4bu1407a1301.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nooo ładne :p fajnie jest mieć taki sprzęt heh

Wysłane gołębiem pocztowym z pomocą Tapatalka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A masz może możliwość nakręcenia krótkiego filmu z tego mikroskopu?


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dopiero po paru sek.załapałem że biega o akwa

Temat przegladałem na kom.i fajnie mi kawałek firo pokazało pokazało;)

W instrukcji pisze że można podpiąć aparat lub kamer.

Więc może pare fotek :)


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Może jakiś na USB by się też sprawdził ? mają np. 800x zbliżenie ... a nie wywraca portfela na 2-gą stronę :D

albo chiński "kieszonkowy" x60 za naście zł - pełno tego na allegro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A masz może możliwość nakręcenia krótkiego filmu z tego mikroskopu?
postaram się coś zmontować bo mam okular z przystawką do nexa wiec może się coś uda

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Może jakiś na USB by się też sprawdził ? mają np. 800x zbliżenie ... a nie wywraca portfela na 2-gą stronę :D

albo chiński "kieszonkowy" x60 za naście zł - pełno tego na allegro

Mój ma powiększenie do x40 i moim zdaniem w zupełności to wystarcza zwłaszcza że przy takim oglądaniu max 10-20 powiększenie bez statywu bo im większe powiększenie tym płytsza głębia ostrości i ciężko ją utrzymać w łapkach.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Edytowane przez n3on (wyświetl historię edycji)

2be237c8c1a392bde0e105de98876e4bu1407a1301.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajne :-) Pokaż jakieś fotki co to cudo potrafi...


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajne :-) Pokaż jakieś fotki co to cudo potrafi...

Niestety mam słabą przystawkę do tego mikroskopu i ciężko mi jest robić zdjęcia. Ale załączam kilka z tych które udało mi się zrobić aby pokazać przynajmniej skalę.

To najmniejsze powiększenie jakie osiąga mikroskop.

post-27229-0-09989200-1479081728_thumb.jpg

post-27229-0-30990700-1479081737_thumb.jpg

post-27229-0-70435900-1479081765_thumb.jpg

post-27229-0-66536300-1479081773_thumb.jpg

post-27229-0-72906700-1479081780_thumb.jpg


2be237c8c1a392bde0e105de98876e4bu1407a1301.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wow

Jakby się przyłożyć do fotek lub filmu to faktycznie niezła zabawa. Ile max cm w głąb akwa musi być obiekt by zobaczyć coś sensownego ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wow

Jakby się przyłożyć do fotek lub filmu to faktycznie niezła zabawa. Ile max cm w głąb akwa musi być obiekt by zobaczyć coś sensownego ?

Do 10 cm niestety . Ale podejrzewam że są jakieś magiczne sposoby aby sobie zwiększyć zasięg.


2be237c8c1a392bde0e105de98876e4bu1407a1301.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odp. Może temat się rozwinie i ktoś coś wymyśli by dojechać chociaż do 20-25cm. Ja na razie korzystam z Nano Scope od DD ale to sprzęt do którego ciężko nawet telefon zamontować a od patrzenia gołym okiem po 5 min bolą strasznie oczy lecz do 30cm na prawdę fajne rzeczy można zobaczyć:)

Edytowane przez Panoramiks200 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

na 30cm to powinna się sprawdzić jakaś lustrzanka + pierścienie pośrednie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję lekturę http://www.fotografia-przyrodnicza.art.pl/porady.php?p=1

Wiele się wyjaśni :)

Osobiście do "makro" przyrodniczego używałem tele i soczewki. Pierścienie tylko przy nieruchomych i płaskich powierzchniach. Inaczej wychodziło spore rozmycie.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na 30cm to powinna się sprawdzić jakaś lustrzanka + pierścienie pośrednie

I tak, i nie.

Uzywam kilka obiektywow, 58mm, 90mm, 135mm i 200mm.. Przy uzyciu 58mm pierscieni na obiektywie 58mm mozna siegnac zaledwie kilka cm w glab zbiornika, nie pamietam ile dokladnie, ale miesci sie to w przedziale 5-8, moze 10cm. Do 90 nie mam pierscieni, ale to jest obiektyw makro ze skala 1:1. przy 135 z pierscieniami 58mm juz nie ma takiej skali odwzorowania, to samo 200. O ile moge zalozyc 2 zestawy do 135 i 200, wtedy 135 ostrzy gdzies 30cm, a 200 przynajmniej 40, bo takie mam akwarium. Problem powstaje ze swiatlem, im wiecej pierscieni.... tym ciemniej. I niestety zrobienie czegokolwiek co sie rusza jest praktycznie niemozliwe. Czasy siegaja 1/3 sekundy, oczywiscie do tego niezbedny statyw i spust z pilota, bo inaczej albo przy naciskaniu przesunie sie glebia ostrosci, albo powstaja drgania.

Rozwiazaniem jest soczewka, ale to tez ma swoje wady. Mianowicie degraduje jakosc obrazu. Wprowadza dodatkowe znieksztalcenia, potrafi rozmywac...

Jest tez cos takiego jak pierscienie odwrotnego montazu. Dzieki nim mozna zalozyc obiektyw odwrotnie, badz polaczyc 2 obiektywy ze soba jeden normalnie, a drugi tylem. Co mozna uzyskac? Ogromna skale odwzorowania. Ale sa tez problemy. W zaleznosci od uzytych obiektywow mozne pojawic sie bardzo duza winieta i glebia tez nie jest zbyt wielka.

Tutaj przyklad polaczenia 2 obiektywow, nie pamietam juz jakich.

Rozowe to pojedynczy kwiat rozowej koniczyny z jakims niewielkim robalkiem

Biale to dmuchawiec

Grafik, wysokosc kratki 2mm, wysokosc czcionki okolo 1mm.

Zdjecia cale, bez cropa

I jedno, w pelnym rozmiarze, ale ze wzgledu na forum, przyciete.

post-22756-0-66185700-1479133961_thumb.jpg

post-22756-0-78225200-1479133968_thumb.jpg

post-22756-0-30064300-1479133978_thumb.jpg

post-22756-0-81239400-1479134595_thumb.jpg

Edytowane przez mnap86 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Pierścienie tylko przy nieruchomych i płaskich powierzchniach. Inaczej wychodziło spore rozmycie.

Przydatność pierścieni pośrednich w makrofotografii.

Zalety:

zwiększenie skali odwzorowania każdego obiektywu, także obiektywów makro,

minimalizowanie strat jakości obrazu z uwagi na brak jakichkolwiek elementów na torze optycznym,

koszt znacznie niższy od dedykowanych obiektywów makro,

taka samą jakość obrazu uzyskana niezależnie od producenta pierścienia (co wynika ze sposobu działania).

Wady:

trudność uzyskania rozsądnej skali odwzorowania z teleobiektywami (z uwagi na ograniczenia w rozmiarze pierścieni),

wymagany demontaż obiektywu za każdym razem, gdy chcemy zmienić skalę odwzorowania,

zmuszanie obiektywu do pracy w obszarach odległości, do jakich nie był projektowany,

powodowanie, że używanie obiektywu zostaje ograniczone tylko do małych odległości przedmiotowych,

redukcja ilości światła docierającego do matrycy (także liczba przysłony zapisana w danych EXIF nie będzie prawdziwa),

trudna do przewidzenia współpraca z obiektywami zmiennoogniskowymi.

nie wiem jak niektórzy ale dla hobbystycznych fotek domowego zbiornika - i niekoniecznie chęci wygrania ogólnopolskiego konkursu na "costam" to jednak wolę pierścienie za 50zł - a nie przewracać portfel na lewą stronę

przykładowa fotka z pierścieniami

post-23855-0-92797800-1479160911_thumb.jpg

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem wszystkich metod i osobiście polecam jakiś stary obiektyw 50tkę i odwrócony pierścień.

vY0WdQAN.png

5wxDP5fr.png

oGaW6j55.png

Tanio i dobrze.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Bardzo dobry i za grosze obiektyw makro to Industar 50-2 3,5/50 pod M42. Wystarczy adapter i dobra lampa do doświetlenia sceny. Nie trzeba majątku wydawać. Zdjęcia zrobi tak jak ten mikroskop, jak nie w lepszym powiększeniu.

5002573600_1367247509.jpg

mouche2.jpg

Wysłane gołębiem pocztowym z pomocą Tapatalka.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki jeden przyklad, sztuka dla sztuki. ;)

Kto zgadnie co to (za koral;p)?

To jest kineskop telwwizora RGB :)


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry i za grosze obiektyw makro to Industar 50-2 3,5/50 pod M42. Wystarczy adapter i dobra lampa do doświetlenia sceny. Nie trzeba majątku wydawać. Zdjęcia zrobi tak jak ten mikroskop, jak nie w lepszym powiększeniu.

5002573600_1367247509.jpg

mouche2.jpg

Wysłane gołębiem pocztowym z pomocą Tapatalka.

No świetnie to wygląda.

Mam parę starych teleobiektywów i z pierścieniami do NEX6 - jak znajdę chwilę to się pobawię i dam znać jak mi poszło.


2be237c8c1a392bde0e105de98876e4bu1407a1301.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest kineskop telwwizora RGB :)

Blisko. Pixelopora Samsungi :p. Matryca monitora, wielkosc plamki 0.24825mm.

Powyzsze fotki...ladne. ale brakuje w nich jednego istotnego czynnika. Szyby... i wody. Fotografowanie akwarium to nie taka prosta sprawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Pomijając już problemy z odbiciami od szyby, czy powierzchni wody, bo to da się obejść, dochodzą trudności wynikające z samego akwa. Wszelkie pyłki w wodzie, czy jakieś mikro żyjątka potrafią zepsuć kadr. Obiekt mamy w odległości od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu centymetrów od aparatu. Do tego dochodzi kwestia oświetlenia.

Swego czasu uparcie stosowałem masakrycznie wielkie makro, zarówno mieszek, jak i soczewki. Nie mówiąc o odwróconych obiektywach. Ale nie tędy droga.

Stosując jasny obiektyw, z małą ogniskową (bo są dużo tańsze niż długie i jasne :) ) Plus pierścienie pośrednie dające duże odwzorowanie, mamy bardzo małą głębię ostrości i niewielką maksymalną odległość od obiektywu.

Natomiast stosując relatywnie niedrogi i przyzwoity teleobiektyw bądź zoom, w połaczeniu z soczewką makro (szklaną, średniej klasy) nawet +2 dioptrie, możemy uzyskać odległość od obiektu rzędu 1 m i głębię ostrości wystarczającą na cały obiekt. Tło można sobie wtedy spokojnie rozmyć. Wielkość odwzorowania nie będzie wtedy powalająca, ale pamiętajmy że to nie koniec możliwości.

Soczewki wprowadzają nam często zauważalne wady brzegowe, które przydało by się wyciąć. Robiąc zdjęcie

nawet mocno amatorskiej klasy aparatem (choćby moim ulubionym Pentaxem KX)mamy matrycę 12 Mp, co pozwala nam zrobić mocny croop ze środka kadru, wolny od wad optycznych soczewki.

Co do kamer usb, nie ma sensu wydawać na nie kasy, są drogie a ten sam efekt można uzyskać sporo tańszym kosztem. Wystarczy kamerka internetowa usb, oraz nosek do niej wkręcany zamiast obiektywu. Koszt całości to nawet ok 100 zł, zaś pasuje do mikroskopu. Polecam tutaj poczytać o tym na forach astronomicznych, tam stosują to do astrofotografii (ot choćby taki astromaniak.pl).


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.