Skocz do zawartości
DamianRadom

Czujnik poziomu wody w sumpie. Zabezpieczenie przed przelanien odpieniacza.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Ostatnio budzę się rano do pracy, a tu pompa obiegowa stoi. W sumpie odpieniacz przesłany i masa piany w zbiorniku. Cały syf z kubka poszedł w obieg. Najgorsze to, że po tej akcji w jednym miejscu zaczęła mi bieleć moja ulubiona acra hiacyntus. Chcę wykombinować coś na zasadzie jakby odwróconej dolewki. Pływak w sumpie, który po podniesieniu się poziomu wody w komorze odpieniacza wyłączy go. Ktoś podpowie jak się do tego zabrać? Elektronik ze mnie żaden, ale jak trzeba polutuje co trzeba.

Ewentualnie taki pływak mogę jakoś zamontować w kubku odpieniacza. Tylko jak to zrobić żeby w miarę nie przeszkadzał w częstym odkrecaniu i czyszczeniu kubka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

można to zrobić z każdej dolewki nawet z jednym pływakiem

właśnie odwracając cały czujnik lub sam pierścień (to co pływa) do góry nogami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myśle że te urządzenie by mogło być odpowiednie do Twoich potrzeb.

http://www.sklep.aqua-trend.pl/awaryjny-wylacznik-pompy-cat050-p-101.html


90x50x50 225l | 108l sump + 20l dolewka | RO+Di | PS Diuna 8x39w | Eco Runner 2700 | Tunze 7095 + 2 x 6055 |

Vertex Omega 150 | jager 200 W | Fp 400-100 + DC Runner 1200 | PS Kore + Baling | Aqua Trend Evo Shark |

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla tego najlepiej co dziennie czyścić kubek z odpieniacza kiedyś tego też nie robiłem ale jak miałem podobny problem jak ty to się nauczyłem.Ja na chwilę obecną mam 2 czujniki tak na wszelki wypadek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

na arduino zmieścisz się w około 60zł z zasilaczem i obudową

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez arduino też się da...

Przekaźnik, zasilacz-ładowarka od telefonu, czujnik poziomu cieczy, puszka hermetyczna trochę kabelków i cyny oraz umiejętność lutowania. Bezcenne :)

Tylko jak zawiedzie podczas nieobecności to pozostanie system bez odpieniacza do czasu powrotu.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Silvia. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Urządzenie które przy minimalnej ilości pecha wywali Ci baniak. Robiłem tego typu dolewkę i na podstawie własnych doświadczeń powiem że prąd który leci przez czujnik musi być jak najmniejszy inaczej czujnik będzie się "sklejał" tzn po włączeniu, nie rozłączy się. Dlatego zamiast przekaźnika, sugerował bym element elektroniczny.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

(...) Dlatego zamiast przekaźnika, sugerował bym element elektroniczny.

takie się nie skleją

http://allegro.pl/listing/listing.php?order=d&bmatch=base-relevance-floki-5-ele-1-1-1018&search_scope=category-67363&string=przeka%C5%BAnik%20ssr

a czujnik jak się sklei - to nie "wysadzi baniak" bo nie włączy odpieniacza

wystarczy (pomyśleć i) podłączyć żeby prąd zamykający obwód - wyłączał a nie włączał odpieniacz

dlatego "niebieski" przekaźnik wystarczy

pół świata używa takich i .. trzeba by mieć serio MEGA DUŻEGO PECHA żeby coś wysadziło

ps. a jakby dać taki przekaźnik jak w około 8mej min filmu ... to już "bajka" :)

od razu zwłoka czasowa / opóźniony start

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobnie zrobioną dolewkę. Na pompę 12v. W celu nie sklejania styków przetwornica step down. Czujniki dwa. Jeden poziom,drugi w zbiorniku na dolewkę jako zabezpieczenie przed sucho biegiem. Działa już z 3 miesiące.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobnie zrobioną dolewkę. Na pompę 12v. W celu nie sklejania styków przetwornica step down. Czujniki dwa. Jeden poziom,drugi w zbiorniku na dolewkę jako zabezpieczenie przed sucho biegiem. Działa już z 3 miesiące.

Ważny jest prąd na czujniku, a nie jak nasz forumowy geniusz - Twój przedmówca sugerował, na przekaźniku. Fajnie że działa, ja też mam satysfakcję jak coś polutuję. Ja bym jeszcze (ale jestem gadżeciażem :) ) dodał timer by określiż maksymalny czas pracy pompy.

A jak ktoś umie (ja nie) programować proste układy może zrobić np. moduł uczący się, który pamięta np. czas pracy dobowy i przy przekroczeniu go sygnalizuje odstępstwo od normy :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Szanowny przedmówco

jeżeli chcesz dyskutować merytorycznie (a nie znów zaczepiać) to doczytaj najpierw jaki jest prąd na pinach arduino

np w takiej dolewce DIY

http://magu.pl/aqma-refill-automatyczna-dolewka

albo pokaż (nawet chiński) przekaźnik który skleja się od zasilacza np. 5V 100mA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

albo pokaż (nawet chiński) przekaźnik który skleja się od zasilacza np. 5V 100mA

Merytorycznie to ja mogę porozmawiać z kimś, kto wie o czym pisze. Ale spróbujmy łatwiejszej wersji:

http://www.aqua-trend.pl/foty/foty_artykul_modul/49_f1_levelautomatic_v2_SW.jpg

To białe, na zdjęciu, to czujniki.

To czarne, to elektronika, może zawierać przekaźniki.

Resztę sobie doczytaj. Nie chce mi się tłumaczyć.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak w temacie czujników dla ambitnych.

Można zastosować coś takiego:

https://botland.com.pl/czujniki-poziomu-cieczy/6612-czujnik-poziomu-cieczy-fs-ir02-fotoelektryczny-cyfrowy-dfrobot-gravity.html?search_query=czujnik+poziomu&results=79

albo

https://botland.com.pl/czujniki-poziomu-cieczy/6931-czujnik-poziomu-cieczy-bezkontaktowy-dfrobot-gravity.html?search_query=czujnik+poziomu&results=79

Powyższy mam i testuję teraz działa rewelacyjnie.

Do tego Arduino i po sprawie.

Przekaźnik do sterowania pompą ma obciążalność prądową przy 250VAC lub 110VDC 10A więc sklejenie styków raczej mało prawdopodobne. Warto sobie taki przekaźnik dać w podstawce i prewencyjnie wymienić np. raz w roku (jak ktoś czuje potrzebę).

Dodatkowo jak ktoś pisał kilka linijek kodu i zabezpieczenie przed zalaniem w postaci czasowego sterowania.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Merytorycznie to ja mogę porozmawiać z kimś, kto wie o czym pisze. Ale spróbujmy łatwiejszej wersji:

http://www.aqua-tren...matic_v2_SW.jpg

To białe, na zdjęciu, to czujniki.

To czarne, to elektronika, może zawierać przekaźniki.

Resztę sobie doczytaj. Nie chce mi się tłumaczyć.

widać że wogóle nie rozumiesz tego co pisałem - więc zero meteorytyki a wyłącznie złośliwość

wyjaśnisz z łaski swojej jak działają te czujniki w firmowych dolewkach że się nie skleją ? zaprojektowali je kosmici ?

przykładowy przekaźnik "niebieski" ma "2 pary styków" (fotka)

a czujnik gdy się zewrze (dopiero wtedy popłynie przez niego prąd) ma rozewrzeć/rozłączyć styki stycznika / wyłączyć urządzenie

i trwać w tym stanie aż do zaniku napięcia/prądu na czujniku - więc nawet sklejony czujnik WYŁĄCZA odpieniacz (LOL DA SIĘ ?)

czyli do kiedy ? - np. aż ktoś opróżni kubek odpieniacza ... wow co tu może wysadzić zbiornik ?

jedyny problem to brak hiterezy - a "uczenie urządzenia" co ile średnio ma sens w przypadku braku obsady - np. gody ślimaków i masz przelany odpieniacz

więc jeszcze raz proszę 3x się zastanów zanim znów coś skrytykujesz

post-23855-0-58102100-1479158629_thumb.jpg

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uuu. Ale tu jakby jeden o jednym drugi o drugim. Ja tam elektronik żaden.

Jeśli przez arduino i na przekaźnik to pewnie spoko - 5V 9v i dalej to nie wiem ale pewnie mało mA. Ale jeśli w jednym obwodzie czujnik i pompa to tu może być problem i o to chodzi koledze aby ktoś na skróty nie poszedł.

Zasilacz od ładowarki też potrafi mieć 1A i jakiś tam czujnik nie wydoli bo ma max 300mA. Zresztą też jest chyba tak że nawet jak zasilacz ma 500mA to przy zamknięciu obwodu potrafi być więcej przez ułamek sekundy i bumm.

Dlatego u siebie dałem przetwornice choć nie mam zielonego pojęcia czy aby to rozwiązanie jest prawidłowe. Na razie działa ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja cały czas o tym samym

że nawet "sklejony" czujnik nie wysadzi baniaka

(a czujniki/pływaki chińskie [takie za 1$] "mają" 70W 500mA 110V)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj. Wysadzi nie wysadzi.

Chodzi o to żeby kupić odpowiedni lub odpowiednio połączyć bo są i takie za 18 zł

- maksymalne napięcie pracy 50V

- maksymalny prąd 0,3A

Po co robić 2 razy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.