Skocz do zawartości
M@ti

Który ukwiał wybrać i czy na pewno?.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów. Moje akwarium ma 130l ,a chciałbym usadzić tam ukwiał lecz biję się ,że będzie parzył inne korale. Akwarium jest średniej wielkości ,wiec nie mam mam dużo miejsca do usadowienia go ,a wiem również że będzie spacerował :smiling:.Czy będę mieć w tym akwarium chociaż jeden ukwiał i jaki polecacie na początek oprócz quadrcolor?.

Edytowane przez M@ti (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze zastanawiałem się nad dywanowcem czy raczej nie bawić się z tym ukwiałem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stichodactyla w/g mnie jest najmniej "mobilna" - od wielu lat mam dwie sztuki /siedzą na dnie zbiornika-bardzo parzące...jeżeli jakiś koral spadnie na niego ze skałki to "umarł w butach"/ -mieszkają w nich clarki regularnie składające ikre - ten gatunek dokarmiam stynką ./żarłoczny ,"kleisty"-bez problemu złapie słabą i chorą rybe/

Mam również kilka quadricolorów -zasiedlonych przez ocelarisy -te ukwiały choć są przyczepione nisko między skałami "wyciągają się" do światła bardzo wysoko - szybko reagują na zmiany kierunku cyrkulacji wtedy mogą sie przemieszczać no i parzyć wszystko co na ich drodze -dokarmiam tylko co 2tyg/

oczywiście decydując się na jakiegokolwiek ukwiała oprócz zapewnienia mu "przyzwoitych" parametrów wody musisz zapewnić wokół niego odpowiednią ilość wolnego miejsca , jeżeli akwarium jest małe warto również pomyśleć o zabezpieczeniu pomp cyrkulacyjnych... a przede wszystkim kiedy ukwiał znajdzie już sobie odpowiadające mu miejsce -to nie zmieniać już kierunków cyrkulacji ,nie zasłaniać innymi dużymi koralami czy skałkami mogącymi zmienić cyrkulacje i natężenie światła .

Ukwiały to naprawdę piękne zwierzaki a w symbiozie z błazenkami .... łooooł... ten widok to chyba "ikona'' akwarystyki morskiej !


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy da się ukwiała błazenkom zastąpić innym koralem? Np Euphylia glabrescens? Coś innego?

Mam podobne rozterki przy planowaniu obsady korali.

Z jednej strony chciałbym błazenki, z drugiej nie jestem przekonany do ukwiałów, które będą sobie wędrować po zbiorniku.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy da się ukwiała błazenkom zastąpić innym koralem? Np Euphylia glabrescens? Coś innego?

Mam podobne rozterki przy planowaniu obsady korali.

Z jednej strony chciałbym błazenki, z drugiej nie jestem przekonany do ukwiałów, które będą sobie wędrować po zbiorniku.

osobiście u mnie błazny od lat tylko w ukwiałach... ale widziałem w innych zbiornikach parki nemo "taplające się" w euphyliiach ,gonioporach a nawet w zielonych fluo rhodactisach... ale nie wiem jak na dłuższą mete koral wytrzyma ... skubanie ,ocieranie się i agresywne drażnienie korali


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ukwiał jak ma dobra miejscówkę i warunki to nie będzie wędrował, miałem tez quadricolor co nie parzył korali.

Ja Ci proponuje dla błaznów Cribrinopsis Crassa rośnie do 10 cm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy da się ukwiała błazenkom zastąpić innym koralem? Np Euphylia glabrescens? Coś innego?

Mam podobne rozterki przy planowaniu obsady korali.

Z jednej strony chciałbym błazenki, z drugiej nie jestem przekonany do ukwiałów, które będą sobie wędrować po zbiorniku.

U mnie blazenki wybraly sobie goniopore .... nie mam ukwiala i ciagle zastanawiam sie nad jego zakupem. Gonioporze chyba ten zwiazek nie do konca sie podoba bo odkad blazenek sie do niej przykleil nie rozwija sie jak przedtem , chyba ja stresuje ten ciagly ruch wokol niej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jeden siedzi w euphylii, drugi w catalaphylii. Żadnemu z tych koralowców ten układ nie przeszkadza.

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim baniaku mam trzy ukwiały a błazny i tak siedzą w sarcopytonie . koral po czasie się przyzwyczaił i nie chowa polipów


400

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szorstnik to taka kolorowa aipitasia a nie ukwiał :) polecam quadri - mam 2szt , male ale juz widze ze sa zadowolone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A aiptasia to nie ukwiał? :thumbup:


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla nie których do końca nie wiedzących.Szorstnik jest ukwiałem tak samo jak i aiptasia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A zombi zombi zombi ;)


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szorstniki mają obledne kolory i pieknie faluja ramionami. Są bardzo parzace. Nie żywią sie światłem bo nie mają zooksantelli wiec trzeba je regularnie karmic. Ich zaletą jest to, ze nie chodzą, moga zyc w ciemnych zakamarkach akwarium, ale wymagają grubej warstwy piachu, zeby sie zakopac i pustego miejsca dookola.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ukwiał Quadri parzy wszystkie inne korale?

może są jakieś korale, które można umiejscowić obok niego bez wzajemnej szkody?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam takiego foto poglądowe bo tera siedzi schowany:)polecam!

gallery_11117_3572_280319.jpgupload


80x35x40, LED PS black phyton 90w+ T5 24W Actynic, 2X tunze 6015, Deltec MCE600 Kolorowo miękko-lps-owo:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie blisko ukwiała była euphilia, i chyba dawała sobie z nim radę, na tyle że lekko się przemieścił, odsuwając się od niej.

Ale.. czy ona mu przeszkadzała, pewności nie mam, może po prostu teraz mu wygodniej :p


start 04.02.2014

120x60x60=432l

sump 84l

PS metis 2x150w

whiteskim200

1xJebaoo 40wp

DC6000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim baniaku mam trzy ukwiały a błazny i tak siedzą w sarcopytonie . koral po czasie się przyzwyczaił i nie chowa polipów

Ciekawą informację znalazłem na francuskiej stronce http://www.recif-fra...Database/23.htm

Jest tu napisane, że żyje symbiotycznie z 13 gatunkami błazenków m.in.Amphiprion frenatus, A. melanopus, A. clarkii, A. bicinctus, A. chrysoprterus i Premnas biaculeatus

Jednak nie z A. ocellaris i A. perculla. Jest tam napisane, że nawiązanie współpracy między tymi dwoma gatunkami błazenków i quadricolor może przebiegać z trudnościami. Trochę z braku laku i ocellaris dobry.

To może tłumaczyć, dlaczego czasem błazenki wybierają inne korale albo quadri nie chce wpuszczać A. ocellaris.

Z kolei pod opisem A.ocellaris jest napisane, że żyje symbiotycznie z ukwiałami: Stichodactyla haddoni (Stoichactis sp.) Stichodactyla mertensii (S. giganteum), Stichodactyla gigantea (Stoichactis kenti), Heteractis magnifica, (Radianthus ritteri).

Trochę z braku laku... i quadri dobry

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moj quadri lazil po koralach i nie zrobil im krzywdy, schowaly sie tylko. A blazny siedza w heteractis magnifica (nowa nazwa to radianthus magnifica). Tylko ten ukwial rosnie ogromny, u mnie w 360l zajmuje bardzo duzo miejsca

mDudHtA.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam takiego foto poglądowe bo tera siedzi schowany:)polecam!

gallery_11117_3572_280319.jpgupload

Niekarmiony dodatkowo szorstnik też potrafi dać dyla. był czas, że schował się w moim akwarium w kokon, po tygodniu znalazł się na drugim końcu akwarium nie wiadomo jak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.