Skocz do zawartości
lukasz_warszawa

Maksymalne podniesienie wartości w zbiorniku

Rekomendowane odpowiedzi

Przykładowo, moje kh wynosi 5. Tak więc muszę podnieść do 10. Pytanie teraz wygląda następująco : Jak dużo mogę wlać ballinga Preisa skoro 5ml podniosło mi kh z 5 do 6? Czy jest jakaś maksymalna dawka dzienna o ile można podnieść kh? Mogę od razu wlać 20-30ml? Zbiornik 400l + sump

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tego nie robił, jeśli 5ml podnosi tobie o 1KH to lał bym codzień 5ml aż do pożądanego wyniku. Z reguły podnosi się 1KH na dobę.Najlepiej lać co 2 dzień.

Tapatalk S5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Im wolniej będziesz podnosił dowolny parametr do żądanej wartości tym mniej ucierpi na tym życie. Podstawa to stałość parametrów i brak dużych wahań. Tak niskie KH jest wynikiem wielu złych parametrów. Podaj więcej danych, więcej parametrów.


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Im wolniej będziesz podnosił dowolny parametr do żądanej wartości tym mniej ucierpi na tym życie. Podstawa to stałość parametrów i brak dużych wahań. Tak niskie KH jest wynikiem wielu złych parametrów. Podaj więcej danych, więcej parametrów.

Problem w tym, że reszta jest " w miarę " ok. Wynika to pewnie z niskiego kh.

Mg 1260

Ca 370

No3 2 ( być może mniej, ale zawsze wolę podać większą wartość )

Po4 0,03 ( tak samo jak wyżej, podaję większą, aczkolwiek powiedziałbym 0 )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5ml na 400l wody podnosi kh o 1?chyba bardziej nawet nie drgnie kh


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że reszta jest " w miarę " ok. Wynika to pewnie z niskiego kh.

Mg 1260

Ca 370

No3 2 ( być może mniej, ale zawsze wolę podać większą wartość )

Po4 0,03 ( tak samo jak wyżej, podaję większą, aczkolwiek powiedziałbym 0 )

Ca,Mg trochę niskie jak na mój gust

Tapatalk S5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 ml to łyżeczka od herbaty, raczej źle zmierzyłeś różnicę w KH.

P.

Edytowane przez piotr7 (wyświetl historię edycji)

Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmian wody nie było, zbiornik ruszyłem miesiąc temu. Od tamtego momentu nie podmieniałem nic, mam podmienić po nowym roku jak wpuszczę ryby. Mogę zrobić jeszcze raz pomiar. W takim razie ile lać tego?

Ca,Mg trochę niskie jak na mój gust

Tapatalk S5

Tak, jest niskie. Też tak uważam. Na chwilę obecną nie ma życia za dużo, miękasy same. Chcę podnieść parametry, żeby już zacząć trzymać parametry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm w tej sytuacji to zmienia całkowicie sprawę, akwarium jest dopiero założone -podmiana w najbliższym czasie jest niepotrzebna. Jak również raczej nie załącza się uzupełniania makro w tak krótkim czasie.

Teraz to powinieneś podać parametry założenia: rodzaj skały, podłoża, woda sonetyczna czy z innego zbiornika. Jest tutaj wielu o znacznym doświadczeniu, wypowiedzą się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz jeszcze dosyć świeży zbiornik który jeszcze nie jest stabilny i dojrzewa.Ja bym zrobił podmiany 10% na lepszej soli i za 2 tygodnie jeszcze raz 10%. I potem dopiero jeśli wszystko będzie ok,ryby.

Tapatalk S5

Lejesz jakieś bakterie startowe?

Tapatalk S5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała : Żywa z 4letniego baniaka, bardzo obfita w życie. Zaledwie 4 tyg, a już mam 242749334 mysisów i 20 nowych dość sporych ślimaków, bardzo bogata w glony wapienne.

Woda : 120 l z działającego zbiornika

Podłoże : Żywy piasek, nowy

Sump skała : Działający zbiornik, kilka kg

Bakterie leję co tydzień, na razie bez podmiany.

Zasolenie 1,023

Na chwilę obecną brak dojrzewania, coś porosło trochę na piasku. Raz się pokaże i zaraz znowu ucieka, na pewno zauważam następnego dnia po wlaniu bakterii. Glony porosły tylko cyrkulator i loc-line. Czekam więc na jakaś plagę egipską...

Masz jeszcze dosyć świeży zbiornik który jeszcze nie jest stabilny i dojrzewa.Ja bym zrobił podmiany 10% na lepszej soli i za 2 tygodnie jeszcze raz 10%. I potem dopiero jeśli wszystko będzie ok,ryby.

Tapatalk S5

Lejesz jakieś bakterie startowe?

Tapatalk S5

Robię testy co 5 dni, zapisuję na kartce. Oprócz spadającego kh wszystko stoi w normie, ca i mg. Czy spowodowane jest to spadającym kh? No i oczywiście no3 i po4 leci w dół na szczęście

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała : Żywa z 4letniego baniaka, bardzo obfita w życie. Zaledwie 4 tyg, a już mam 242749334 mysisów i 20 nowych dość sporych ślimaków, bardzo bogata w glony wapienne.

Woda : 120 l z działającego zbiornika

Podłoże : Żywy piasek, nowy

Sump skała : Działający zbiornik, kilka kg

Bakterie leję co tydzień, na razie bez podmiany.

Zasolenie 1,023

Na chwilę obecną brak dojrzewania, coś porosło trochę na piasku. Raz się pokaże i zaraz znowu ucieka, na pewno zauważam następnego dnia po wlaniu bakterii. Glony porosły tylko cyrkulator i loc-line. Czekam więc na jakaś plagę egipską...

Robię testy co 5 dni, zapisuję na kartce. Oprócz spadającego kh wszystko stoi w normie, ca i mg. Czy spowodowane jest to spadającym kh? No i oczywiście no3 i po4 leci w dół na szczęście

zmniejszył bym ilość mysisów o 37712 sztuki he


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A sprawdzałeś NO2?

Tapatalk S5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdziłbym również zasolenie na czymś wiarygodnym. Wydaje mi się że będzie dużo mniej niż 1.023

Edytowane przez szutarek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jesteś pewny w 100% co do zasolenia? Porównywane z innymi urządzeniami?

W miesięcznym zbiorniku z miękkimi nie ma nic, co może zjadać kh w takich ilościach. Być może też błąd pomiaru, jakim testem robione?

I jaka sól była używana do uzupełnienia działającej wody?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zmniejszył bym ilość mysisów o 37712 sztuki he

Nie gwarantuje, że akurat o tyle się uda ;)

A sprawdzałeś NO2?

Tapatalk S5

Niestety nie, nie mam testu. Kupię i zrobię, dam znać.

Czy jesteś pewny w 100% co do zasolenia? Porównywane z innymi urządzeniami?

W miesięcznym zbiorniku z miękkimi nie ma nic, co może zjadać kh w takich ilościach. Być może też błąd pomiaru, jakim testem robione?

I jaka sól była używana do uzupełnienia działającej wody?

Wszystkie testy saliferta. Zasolenie robiłem wg zaleceń producenta co do grama + sprawdzenie na hydrometrze

https://www.google.pl/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&ved=0ahUKEwiRnebfwZrRAhWMVhQKHTTIAN8QjRwIBw&url=http%3A%2F%2Fwww.fishlore.com%2Ffishforum%2Fwater-parameters%2F61966-newbie-question-hydrometer-red-sea.html&psig=AFQjCNG4wIBP6B8QP-eDsFYaKCz2KVzqKg&ust=1483139074619468

Czy jesteś pewny w 100% co do zasolenia? Porównywane z innymi urządzeniami?

W miesięcznym zbiorniku z miękkimi nie ma nic, co może zjadać kh w takich ilościach. Być może też błąd pomiaru, jakim testem robione?

I jaka sól była używana do uzupełnienia działającej wody?

Sól H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała zmiana po tym jak mnie zlinczowaliście odnośnie dawkowania kh. Wczoraj przed pójściem spać, czyli koło 4-5h po dawkowaniu ballinga dodałem kolejną cześć myśląc sobie, że skoro 5ml to całe nic... Na chwilę obecną wartość podskoczyła z 6.1 do 7.4.

Wartośc 6,1 zmierzona o 21.00

Wartość 7,4 zmierzona o 7.00

Mg 1290

Ca 390

Czy godziny pomiarów mają znaczenie? Czy światło powoduje zmiany w wahaniach kh?

Edytowane przez lukasz_warszawa (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy podnosisz to kh ? ze 5ml robi az taka zmiane

jeżeli klasycznym roztworem ballinga (gdzie 84 g NaHCO3 rozpuszczasz w około 1 litre wody) to żeby podnieść kh o 1 w 400l musisz wlac 160ml? o sumpie nie wspomne


Akwarium 120x60x55

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A poco dajesz Ati na dojrzewający zbiornik ? Mnie się wydaje, że bailing też nie jest potrzebny. Sam piszesz , że zbiornik dojrzewa to albo dasz mu dojrzeć ale podmieniasz ok 5% wody co tydzień bo masz jakieś życie. Te podmianki pozwolą ci ustabilizować parametry. A bailling czy ati będxiesz lał jak będziesz miał więcej korali. A jeżeli teraz dokewasz baillingiem CA to KH będzie ci spadać

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Upewnij się w 100% co do zasolenia zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki bo bigosu mozna narobic. Porownaj swoj hydrometr z jakims areometrem (skalibrowanym!)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jateż uważam że żadna interwencja nie jest potrzebna,to dojrzewający zbiornik i niczego nie potrzebuje sam się ustabilizuje. baling nie jest potrzebny. Po ok 0,5 do roku dojrzeje to zobaczy się co i jak. Wpuść ekipe czyszczącą , lej bakterie i 3 miesiące sobie czekaj. Podstawa to dojrzały zbiornik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem znowu. Kupiłem hydrometr oczkowy czy jak on się tam nazywa RedSea. Pokazał 1.028!

RO już się robi, stopniowo będę zmniejszać zasolenie. Zbiję do 1.025. Potem zrobię testy i sprawdzimy co się będzie dziać dalej z parametrami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.