Skocz do zawartości
mem_phis

Przeprowadzka akwarium 1300l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Szukam kogoś kto by się podjal odplatnej usługi przewiezienia akwarium 1300l wraz z życiem z Łodzi do Wrocławia.

Ewentualnie chętnie wypozycze na pare dni zbiorniki do transportu wody i pojemniki na zwierzaki oraz akwarium 300-400l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji jeszcze następujące pytania.

Trochę poczytałem o suchej skale i piasku ale chciałem jeszcze dopytac o detale.

Proszę nie koncentrować się dlaczego chce to robić tylko na tym jak ;)

1 - plukanie piasku. Czy plukac go

A) tylko w wodzie z akwarium

B ) RO + woda z akwarium

C) solanka i woda z aqa

D) inny Mix z powyższych

2 - jak samemu odgazowac/ przygotować suchą skalę z czyjegoś zbiornika

Płukanie ro solanka i wrzucić do osobnego akwarium na dojrzewanie czy po plukaniu dokładać po pare kawalkow do sumpa głównego zbiornika ?

Inny system ? Bo ciężko by mi było o przeplywajaca przez nie wode morska :)

Edytowane przez mem_phis (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałbym jak przygotować "używaną" skalę ale zaraz zostanę wyzwany od heretykow i zlinczowany ;-)

Dariusz Barcikowski

wysłane via Tapatalk Samsung Galaxy S7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałbym jak przygotować "używaną" skalę ale zaraz zostanę wyzwany od heretykow i zlinczowany ;-)

Dariusz Barcikowski

wysłane via Tapatalk Samsung Galaxy S7

Od tego jest forum żeby pisać na temat. A każdy ma prawo do swojego zdania.

Linczu bym się nie obawiał bo spsobów i to nie konwencjonalnych jest wiele.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przy okazji jeszcze następujące pytania.

Trochę poczytałem o suchej skale i piasku ale chciałem jeszcze dopytac o detale.

Proszę nie koncentrować się dlaczego chce to robić tylko na tym jak ;)

1 - plukanie piasku. Czy plukac go

A) tylko w wodzie z akwarium

B ) RO + woda z akwarium

C) solanka i woda z aqa

D) inny Mix z powyższych

2 - jak samemu odgazowac/ przygotować suchą skalę z czyjegoś zbiornika

Płukanie ro solanka i wrzucić do osobnego akwarium na dojrzewanie czy po plukaniu dokładać po pare kawalkow do sumpa głównego zbiornika ?

Inny system ? Bo ciężko by mi było o przeplywajaca przez nie wode morska :)

Pytanie dlaczego chcesz to robic jest istotne bo prowadzi do wyboru metody. Zalanie RO zabije morskie życie (jeśli jakies było) a restart będzie trwał dłużej.

Moczenie w czystej solance odgaduje skale i powoli (bardzo powoli) wprowadzi florę bakteryjna. Obie metody nieco szybciej oczyszcza chemicznie skale, np z fosforanów.

Solanka zmieszana z woda ze zbiornika szybciej wprowadzi życie do skaly. To samo można osiągnąć dodając bakterii...

We wszystkich przypadkach obieg wody i jej podmiana jest wskazana :)

Co do drugiego pytania to jeśli wyjmiesz skale z dziejącego akwarium to bym ja przepłukał w solance i prosto wsadził do akwarium.

Ew. Do wiadra, zalać solanka i niech dojrzewa :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może źle napisałem. Skala już jest sucha od paru miesięcy a była w czyims zbiorniku. Czyli nie jest czysta ze sklepu.

A będę potrzebowal sporo skały w tym zbiorniku a tej suchej mam 50kg i chciałbym jej użyć do akwarium które odbieram za 2tyg-3tyg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już masz taką skałę to zacznij od 0 ponieważ nie będziesz musiał się zmagać z wszelkimi problemami od startu . Obecni startowałem na suchej i jestem zadowolony z decyzji , wolniejszy start ale bez glonisk ,fosforanów itp. Masz link o sposobie dezynfekcji

http://nano-reef.pl/topic/63966-czym-chlorowac-skale/


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://nano-reef.pl/...-tam-trojkacik/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To może źle napisałem. Skala już jest sucha od paru miesięcy a była w czyims zbiorniku. Czyli nie jest czysta ze sklepu.

A będę potrzebowal sporo skały w tym zbiorniku a tej suchej mam 50kg i chciałbym jej użyć do akwarium które odbieram za 2tyg-3tyg

To po oczyszczeniu włożyłbym jak najszybciej do solanki z bakteriami żeby czyszczenie biologiczne sie zaczęło. W porach skaly jest sporo wyschniętych szczątków żywych organizmów które trzeba rozłożyć :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej...Ja moczylem kawalki suchej skaly w kwasie (nie pamietam jakim i jakiego stezenia) ze sklepu spozywczego i mysle ze wyzarl on wszystkie dziadostwo,ktore tam bylo,no a potem moczenie w RODI...Pozdrowki.


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z podeslanego linka konsensusu nie ma ale chyba puentą było jednak chlorowanie i plukanie w RODI

Poza tym chlorowanie jest zalecane przez producenta do czyszczenia np. Purigenu czyli coś w tym może być.

Dla pewności na koniec moczenia przed solanka i wodą z podmiany uzylbym preparatu do usuwania chloru. I chyba dobrym pomysłem mogło by być włożenie wegla i absorbera fosforanow na sam koniec. Ok ten temat powiedzmy ze mamy zalatwiony (postaram się dac znać za parę tyg co z tego wyszło).

A odnosnie płukania piasku, jakieś sugestie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak w ogóle, to ciężko będzie to wszystko przerzucić bez strat na życiu. Najlepiej dać korale na przechowanie albo sprzedać i wystartować nowe akwa, nowy piach no a skałę to już temat znasz. Chyba że wystartujesz całkiem oddzielne akwa i życie przerzucisz później.


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No lekko nie będzie ale jak dobrze się to rozplanuje to powinno być ok.

4m temu kupiłem cały roczny zestaw 240l i przyjechal do mnie w lecie bez żadnych strat - przewozila mi to firma.

Wczoraj z kolegą przewiezlismy to do niego przy minus 10 - bez strat (dam znać za tydzień jak parametry i czy dalej wszystko żyje) a jutro będę u niego to zrobię fotki.

Różnica taka że firma zrobiła to w 5h my w 10 :)

W ramach odpowiedzi na moje własne pytanie.

Plukanie piasku w wodzie z akwa - kilkukrotne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w niedzielę zrobiliśmy jeszcze podmiankę 30l wody i w tym tyg zrobię testy żeby potwierdzić, że parametry nie zwariowały i w wolnej chwili wstawie fotki

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.