Skocz do zawartości
Dawidowski_ok

[980L] Jako ściana - ponowna przygoda z rafą

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam na imię Dawid i wracam do akwarystyki morskiej. Kiedyś miałem już akwarium morskie - miało ono 145l i funkcjonowało jakiś czas, było to jakieś 10 lat temu... całość można zobaczyć tu (jak będzie działać) 145-l-akwarium-z-koralami-miekkimi funkcjonowałem wtedy pod nickiem dawidowski :)

Od 2014 jestem posiadaczem akwarium 980l (200x70x70), które od zawsze było planowane na rafę (m.in.: dlatego optiwhite) ale przez 3 lata było zagospodarowane jako Malawi. 980l jako ściana . Jednak ciągłe walki i gonitwa tych wspaniałych ryb kiedyś się nudzą. Przystąpiłem więc do sprzedaży ryb oraz opróżnienia zbiornika i chciałem na spokojnie (jakieś 3-4 miesiące) przygotować się do ponownego startu morskiego z koralami miękkimi. Zawsze starałem się dawać sobie dużo czasu na wszelkie zmiany aby wszystko dobrze przemyśleć i nie popełnić błędów.

Jednak plany swoje a życie swoje :)

Przeglądając internet w poszukiwaniu sprzętu i cen trafiłem na bardzo korzystne ogłoszenie o sprzedaży zbiornika jakieś 300km od mojego miejsca zamieszkania. Trochę mnie poniosło :) i od soboty (później wkleję link do opisu przeprowadzki) jestem jego właścicielem jest to akwarium o pojemności 375 l + sump 150l. Akwarium to działający od roku zbiornik wraz z całym "dobrodziejstwem inwentarza:

  • Żywa skała 40-50 kg + ok 10 kg suchej (w kartonie)
  • Koralowce miękkie + ukwiał (jestem w trakcie odkrywania co tam rzeczywiście jest)
  • 4 ryby: Pomacanthus navarchus azul,Chrysiptera parasema,Premnas biaculeatus,Coris gaimavd + Jeżowiec Diadema setosum + krab + ślimaki
  • pompa obiegowa Jebao dc-6000
  • Odpieniacz Octopus z pompą OCT 1000
  • Lampa tj świetlówki t5 3x54watt
  • Filtr osmozy + testy + refraktometr + wiele innych przydatnych rzeczy

Akwarium od niedzieli wieczorem jest już wyklarowane i działa. Rybom i koralom przeszedł stres i wszystko wróciło do normy. Akwarium stoi w tymczasowej lokalizacji w kotłowni SIC! (nie bijcie)

DSC_0068.JPG

DSC_0083.JPG

Teraz chciałbym przygotować się do przeniesienia życia do akwarium docelowego. Mój zmysł ogólny jest taki że zachowuję wszystko tak jak do 450l tylko zwiększam ilość wody w obiegu (jak na razie oczywiście).  Planuję przenieść życie, ryby + piasek i zastosować sprzęt który mam. Następnym etapem będzie wymiana sprzętu na docelowy krok po kroku w kolejności:

  • Oświetlenie
  • Pompa obiegowa
  • Pompy cyrkulacyjne
  • Odpieniacz

Kiedy sprzęt będzie kompletny zacznę zwiększać obsadę oraz ilość skały - ale to przyszłość. Na teraz chciałem się skupić na zaadoptowaniu zbiornika głównego. Mam kilka wątpliwości:

  1. Na tą chwilę zacznę przelewać wodę z podmiany do głównego akwarium - myślę robić podmianki co 2 dni po jakieś 50 litrów zatem zejdzie jakieś czas zanim na zbieram dosyć wody do przenosin - czy dobrze myślę ? woda będzie już z działającego zbiornika jak osiągnie rozsądną wysokość dam grzałkę oraz cyrkulację potem pierwsze skały.
  2. Instalację mam zrobioną na białych rurach czy ktoś takich używa w morskim - stosuję je u siebie od 3 lat i nigdy nie miałem żadnych problemów. Czy są jakieś poważne przeciwwskazania ? bo średnio uśmiecha mi się zmieniać całość hydrauliki tylko dlatego żeby zmienić kolor.
  3. Co dać pod skałę - mam 70 cm wysokości więc trochę tego będzie. Zwykle dawałem styropian (w słodkim) ale tworzy on duże strefy beztlenowe. Może pienione PCV ?
  4. Co do sumpa to mam komory podzielone jak na zdjęciu poniżej. Chciałbym zaadoptować je (patrząc od prawej) komora: 1) Nic/filtracja mechaniczna 2) Odpieniacz 3) filtr glonowy (z czasem) 4 komora pompy

DSC_0051.JPG

Ps. Wcześniej zakrywałem komin takim "tłem strukturalnym" ze styropianu i cementu cekol cx5. Tło to dawało wiele kryjówek dla ryb i narybku - robiłem je z kilku warstw sklejonego styropianu i lutownicą wycinałem zagłębienia.

DSC_0066.JPG

teraz planuję od środka mieć czystą szybę a na zewnątrz i w środku komina dam czarne pcv. W ten sposób szyba będzie czarna ale bez miejsc ukrycia dla ryb/życia ale za to będzie można ją łatwo wyczyścić z glonów. Co będzie lepsze ?

 

Edytowane przez Dawidowski_ok (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może się mylę,ale ten Navarchus wygląda mi na Semiciculatusa :)

Co do hydrauliki to spokojnie daje radę.Sam miałem na tych rurach poprzednie 440L przez ponad dwa lata.

Żadnych styropianów bym nie dawał na twoim miejscu bo jednak one sa chłonne i wróżą kłopoty z parametrami. Lepiej obserwować Targowisko i na pewno uda ci się zdobyć skałę na podbudowę za niewielkie pieniądze.

Na Twoim miejscu wężyk RO bezpośrednio do zbiornika i lać a nie robić podmian po 50L w 350L które masz bo roboty przy tym będzie  duzo zeby tyle podmian zrobić.

Sumpa przemyśl dokładnie bo zawalić z projektowaniem jest bardzo łatwo a wygoda obsługi w morskim jest bezcenna.

Nic nie napisałeś na temat wielkości sumpa a do takiego litrażu to już dość spory wyjdzie.

Komory zaprojektuj konkretnie pod swoją metodę prowadzenia zbiornika,ale z reguły pierwszą komorę do której trafia spływ z baniaka przeznacza się na odpieniacz,żeby jak najwięcej syfu wywalił z obiegu jako pierwszy.To on jest glównym filtrem mechanicznym a poza nim raczej innych się nie stosuje bo są upierdliwe w czyszczeniu(częstotliwość czyszczenia filtrów mechanicznych w akwarium morskim to prawie codzienna babranina,mam tu na myśli wszelakiego rodzaju gąbki,waty,tudzież inne wkłady )

Nie zapomnij o lokalizacji dolewki bo przy takim litrażu to trzeba liczyć minimum 10-25L/dzień

Jeszcze cała masa pracy przed Tobą. Projekt fajny i będę kibicował

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozesz na dno akwarium przykleic na silikon spienione pvc i rowniez uszczelnic "po obwodzie", zeby pod spod sie piach nie dostal.

Czysty komin i jak napisal Maciek: filtracja, bylaby rowniez dla mnie wiecej warta niz te rozne filtry z piachem, glonami i innymi rurkami. Silny odpieniacz jest w obsludze znacznie wygodniejszy.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.01.2017 o 03:18, KRUSZYNA napisał:

Może się mylę,ale ten Navarchus wygląda mi na Semiciculatusa :)

Tak to zdecydowanie on :)

Dnia 18.01.2017 o 03:18, KRUSZYNA napisał:

Sumpa przemyśl dokładnie bo zawalić z projektowaniem jest bardzo łatwo a wygoda obsługi w morskim jest bezcenna.

Nic nie napisałeś na temat wielkości sumpa a do takiego litrażu to już dość spory wyjdzie.

Sumpa mam takiego:

\sump2.png

Od prawej komory będą zawierały: 1) Odpieniacz 2) nic / kiedyś może DSB + glony 3) pompa + grzałka + kiedyś inny sprzęt. Dolewkę muszę jeszcze ogarnąć.

Dnia 19.01.2017 o 08:07, Stani napisał:

Mozesz na dno akwarium przykleic na silikon spienione pvc i rowniez uszczelnic "po obwodzie", zeby pod spod sie piach nie dostal.

W czeluściach garażu znalazłem siatkę PCV której używałem do zrobienia koszy na wkłady w sumpie. Ma ona ok 2 mm grubości. Dam 2 warstwy i powinno być ok jednocześnie zapewniając swobodny przepływ wody.

Przerobiłem już hydraulikę i zrobiłem test szczelności. Największy problem był z dobraniem przejścia z rur metrycznych (szare) na calowe (białe) rozwiązaniem okazało się przejście wodociągowe których używa się do podłączenia rur podziemnych z instalacją wewnętrzną. Zastosowałem przejście z GZ 3/4 na szlauch 18 mm z pompy. Po skręceniu trzyma jak "diabeł sołtysa"

DSC_0135.JPG

Akwarium zalewam od kilku dni - mam ok 550l świeżej wody + woda z podmianki 30 - 60l co dzień lub dwa. Mam jakieś 2/3 akwarium. Pozostaje mi do zalania jakieś 400 litrów - akurat tyle będę miał w akwarium i sumpie na dole. Wygląda to tak:

DSC_0136.JPG

Przygotowuję też suchą skałę którą dostałem jak kupowałem akwarium - jest tego jakieś 15-20 kg. Sklejam z tego konstrukcję na której będę bazował przy układaniu żywej z baniaka z kotłowni. Używałem do tego kleju cx5.

DSC_0134.JPG

Przenosiny życia planuję na spokojnie zrobić w piątek lub sobotę.

Mam jeszcze pytanie czy macie jakieś doświadczenia z blachą ocynkowaną w obudowie akwarium - jak się zachowuje czy nie koroduje - chce zrobić lampe LED na szkielecie z takiej blachy, dokładnie z takiej z jakiej produkuje się np profile pod płyty karton gips.

Edytowane przez Dawidowski_ok (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem"odbłyśnik" w mojej lampie DIY 6x54W i przez 2 lata lekko spatynował ten ocynk.Poza tym nic poważniejszego się nie działo.Nie boisz się pchania tej skały  bez wcześniejszego przygotowania do zbiornika? W tym małym zbiorniku życia masz niewiele,ale szkoda by się było z nim pozegnać [rzez zbytni pośpiech.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała trafi na kilka dni do akwa 65 l z wodą z podmianki i z silną głowicą. Mam nadzieje ze to ją oczyści z wszelkiego brudu. Wyboru za dużego nie mam, bo skały w tej 400 jest jakieś 50 kg + trochę piasku - było tego wiadro ok 30 litrów. Chcę dać choć trochę skały więcej bo jak na 1000l to i tak się straci. Piasek dam za jakiś czas. Chcę to robić etapami tak żeby nie przechodzić dojrzewania akwarium od nowa a tylko zasiedlanie nowych "terenów" przez istniejące życie (akwarium które kupiłem ma niewiele ponad rok zatem jest już ustabilizowane).

A tak po ludzku to chce też mieć rafę już w pokoju bo chodzić co chwila do kotłowni to żadna przyjemność.

Co do ocynku to mogę to też zrobić z blachy ocynkowanej pomalowanej farbą organiczna - taka powłoka ma 35 lat gwarancji na korozję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z piaskiem to się zastanów, co bedziesz chciał mieć na dnie. Jak go będzie mało to zawieje pod skały i tyle go zobaczysz a jak za dużo to może być przyczyną przykrych niespodzianek z parametrami. Warto się zastanowić czy wogole go sypać, czy puścić po dnie jakieś za czy inne korale które je zakryja.

Wysłane z mojego SM-J500F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.01.2017 o 23:55, Dawidowski_ok napisał:

Tak to zdecydowanie on :)

Sumpa mam takiego:

\sump2.png

Od prawej komory będą zawierały: 1) Odpieniacz 2) nic / kiedyś może DSB + glony 3) pompa + grzałka + kiedyś inny sprzęt. Dolewkę muszę jeszcze ogarnąć.

W czeluściach garażu znalazłem siatkę PCV której używałem do zrobienia koszy na wkłady w sumpie. Ma ona ok 2 mm grubości. Dam 2 warstwy i powinno być ok jednocześnie zapewniając swobodny przepływ wody.

Przerobiłem już hydraulikę i zrobiłem test szczelności. Największy problem był z dobraniem przejścia z rur metrycznych (szare) na calowe (białe) rozwiązaniem okazało się przejście wodociągowe których używa się do podłączenia rur podziemnych z instalacją wewnętrzną. Zastosowałem przejście z GZ 3/4 na szlauch 18 mm z pompy. Po skręceniu trzyma jak "diabeł sołtysa"

DSC_0135.JPG

Akwarium zalewam od kilku dni - mam ok 550l świeżej wody + woda z podmianki 30 - 60l co dzień lub dwa. Mam jakieś 2/3 akwarium. Pozostaje mi do zalania jakieś 400 litrów - akurat tyle będę miał w akwarium i sumpie na dole. Wygląda to tak:

DSC_0136.JPG

Przygotowuję też suchą skałę którą dostałem jak kupowałem akwarium - jest tego jakieś 15-20 kg. Sklejam z tego konstrukcję na której będę bazował przy układaniu żywej z baniaka z kotłowni. Używałem do tego kleju cx5.

DSC_0134.JPG

Przenosiny życia planuję na spokojnie zrobić w piątek lub sobotę.

Mam jeszcze pytanie czy macie jakieś doświadczenia z blachą ocynkowaną w obudowie akwarium - jak się zachowuje czy nie koroduje - chce zrobić lampe LED na szkielecie z takiej blachy, dokładnie z takiej z jakiej produkuje się np profile pod płyty karton gips.

Blacha ocynkowana w kontakcie z solą mimo wszystko koroduje. Najpierw robi się jakby kożuch z białym nalotem a po pewnym czasie na blaszce robią się czarne przebarwienia a to co się skrapla i spada do wody nie jest dobre dla utrzymania parametrów wody.

Skała którą kleisz też nie nadaje się do morskiego akwarium Ogrodnicy wykorzystują ją do ogrodów , na tej skale będziesz miał problemy z parametrami.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dawno nie pisałem ale nabawiłem się dosyć poważnej kontuzji kręgosłupa i nie było jak.

Cytuj

Skała którą kleisz też nie nadaje się do morskiego akwarium Ogrodnicy wykorzystują ją do ogrodów , na tej skale będziesz miał problemy z parametrami.

Dzięki za info, szkoda że trochę za późno przeczytałem. Rzeczywiście podczas przeprowadzki a właściwie po niej ta skała nastarczyła mi kłopotów :( padł mi jeżowiec oraz semiciculatus i to dopiero na drugi dzień po przeprowadzce, niestety ale poszło błyskawicznie i nie mogłem nic zrobić. Szkoda, ale gość od którego kupowałem całość mówił że ta skała jest do ożywienia (może sam nie wiedział). Skałę wywaliłem od razu + wymiana 20% wody i już jest ok.  Błazenek oraz coris mają się dobrze. Jednakże akwarium na 45kg skały wygląda bardzo ubogo.

DSC_0364.JPG

W sobotę przybędzie ok 50 kg nowej i zacznę kleić konstrukcje z tych kawałków z których nie wyrasta nic interesującego + dodatkowo kupię jakieś płyty żeby porobić półki na przyszłe korale. Akwarium o dziwo przeżywa ponowne dojrzewanie - właśnie zakończyłem walkę z cyjano.

Przed odpieniaczem zrobiłem tymczasowe DSB z doniczek ogrodowych oraz rur do ogrzewania podłogowego, które zostały mi w garażu. Wywierciłem w rurach serie otworów skierowaną na dno a na końce dałem zatyczki i całość zasypałem 14 cm warstwą piasku. Zrobiłem 2 sztuki, mieszczą ok 22 kg piasku 0,1-0,5 mm średnicy. Zamysł jest taki że będzie się tam rozwijało życie aż do czasu założenia fishroom'u lub nowego sumpa, wtedy zasypię całość piaskiem a doniczki cm po cm wytnę nożem do tapet - już sprawdzałem że da się to zrobić bez problemu.

DSC_0246.JPG

DSC_0359.JPG

Równolegle oczywiście pracuje też odpieniacz o dziwo całkiem nieźle pieni myślałem że będzie gorzej - to wynik pracy za 7h, kubek muszę czyścić co drugi dzień inaczej może się przelać.

DSC_0360.JPG

Zrobiłem też pierwszą z trzech lamp - w zasadzie to nie jest jeszcze skończona ale już świeci nad akwarium. Czekam na profile aby móc uszczelnić diody przed zalaniem/rdzewieniem. Zastanawiam się tylko czego użyć jako osłony przed chlapaniem, szkła, akrylu, plexi czy może litego poliwęglanu - są różne szkoły ? Najlogiczniejsze wydaje mi się zwykła szyba.

Edytowane przez Dawidowski_ok (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Widzę że temat nie ma zainteresowania zatem będę traktował go jako swoistego bloga.

Trochę czasu minęło i po wielu problemach z miejscem pod akwarium stwierdziłem że zrobię Fishroom :). Jako że na parterze nie miałem miejsca padło na garaż piętro niżej.

Po uprzątnięciu gratów wyglądało tak:

DSC_0391.jpg

W trakcie budowy:

DSC_0407.jpg

I zakończenie:

DSC_0413.jpg

Muszę jeszcze otynkować i pomalować ale już mi się podoba.

 

 

Edytowane przez Dawidowski_ok (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Fajnie że masz takie możliwości. Oprócz zbiornika jakiś sprzęt grający, lodówka z alkoholem, leżak i można żyć nie umierać ;)

Wysłane gołębiem pocztowym z pomocą Tapatalka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, fresz33 napisał:

Fajnie że masz takie możliwości. Oprócz zbiornika jakiś sprzęt grający, lodówka z alkoholem, leżak i można żyć nie umierać ;)

Tylko po co całą reszta chaty :D Ale fakt, taki pokój z akwarium to bajka.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, Arturro napisał:

Nie załapałem, gdzie będzie akwarium na górze czy w  garażu ?  Czy może poziom niżej pokój techniczny z sumpem itp itd ?

Na parterze jest salon i kuchnia, które oddziela akwarium i tworzy coś a'la ścianę. W piwnicy mam garaż w którym jest ów fishroom. Natomiast jest on oddalony w poprzek domu o jakieś 4 m od akwarium - także fishroom nie jest idealnie pod akwarium.

W fishroomie planuje narazie DSB z akwarium 450l + istniejący sump w którym będzie odpieniacz grzałki i pompa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem ostatnimi czasy jakieś 70 kg skały z działających lub likwidowanych baniaków - Od kolegi kmirko jakieś 35 kg + krewetki (PS. jedną zjadł mój coris - a właściwie złapał, zgniótł i zostawił) oraz drugie tyle od kolegi JanuszZabrze. Dodatkowo wybrałem 10kg ciekawych płyt ze sklepu. 

Mam zakupiony klej cx5 oraz plastikowe pręty i na dniach biorę się za sklejanie konstrukcji skalnych. W sumie będzie to ok 120kg - mam nadzieję że wystarczy aby zrobić coś ciekawego. Może jest ktoś z Chorzowa lub Świętochłowic, kto ma ochotę i doświadczenie w klejeniu konstrukcji a jest chętny do pomocy ?

Poniżej fotki jak wygląda akwarium obecnie.

DSC_0427.jpg

DSC_0426.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ojoj, troszkę mnie nie było :( , ale nie próżnowałem :).

Poniżej opiszę trochę historii z życia baniaka.

Majówka, wyciągnąłem całą skałę i posklejałem jak leci w ekspresowym tempem ceresitem CX 5 (mam jakieś zdjęcia z klejenia ale nie potrafię ich odszukać), i oto rezultat:

Na drugi dzień rano - akcja klejenia odbywała się w nocy i nie do końca miałem czas skupiać się na szczegółach.

DSC_0519.thumb.jpg.b05e08bec0e1f9755326f1ce01f4f0be.jpg

DSC_0520.thumb.jpg.27be32be15ff398be6631e26e8316dd7.jpg

Po ostatecznym ustawieniu wszystkich skał.

DSC_0557.thumb.jpg.693f57540bf4f1309e41de60e40d5dd3.jpg

DSC_0552.thumb.jpg.3ed728408469291e27a4584b919cc82e.jpg

Edytowane przez Dawidowski_ok (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopiero teraz znalazłem ten temat. Bardzo podoba mi się Twój zbiornik! Skała ładnie ułożona, dużo miejsca na korale ale i dużo miejsca do pływania. 

Pokaż jakieś aktuvalne foto :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.10.2018 o 17:02, ZiomEkk_ napisał:

Dopiero teraz znalazłem ten temat. Bardzo podoba mi się Twój zbiornik! Skała ładnie ułożona, dużo miejsca na korale ale i dużo miejsca do pływania. 

Pokaż jakieś aktuvalne foto :)

Bardzo proszę. Trochę życia doszło, ale stwierdziłem ostatnio, że będę kupował je powoli, bardzo powoli tak żeby całe akwarium nabrało kształtów za jakieś 2-3 lata a może więcej. 

Od kuchni:

DSC_1198(1).thumb.JPG.e5d7f467ebf59bc0d014a8a275ca838b.JPG

Bok

DSC_1200(1).JPG.e8a6664e3331f9b27913cb4d9c2aa5a3.JPG

Od strony salonu:

DSC_1199(1).thumb.JPG.adc56666dc36a57fb590bf18f2308404.JPG

 

Edytowane przez Dawidowski_ok (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Dawidowski_ok napisał:

Niestety linki mi nie działają :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Zaje projekt coś takiego planuję w nowym domku :P

Jakaś aktualizacja?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.