Skocz do zawartości
grzegorz77

Zmiana soli

Rekomendowane odpowiedzi

Mam takie pytanie,właśnie zmieniłem sól,i po pierwszej podmianie 10% wody z nowa solą większość korali zaczęło sporo gorzej polipować.Czy jest to przyczyna tego że zmieniłem parametry soli i na efekty trzeba czekać dłuższy czas aż korale się przyzwyczaja do nowej soli ,czy coś innego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

a kolega się pochwali z jakiej soli na jaką...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Adi1977 napisał:

a kolega się pochwali z jakiej soli na jaką...

Z AF na ML

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, grzegorz77 napisał:

Z AF na ML

Może być ale nie musi. Porównaj parametry obu soli a w szczególności Kh, tutaj bywają różnice. Druga sprawa to jak wykonałeś podmianę, temperatura wody była zbliżona, lejesz do sumpa czy bezpośrednio do akwa. Jeśli bezpośrednio to ten efekt może być silniejszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Przemek78 napisał:

Może być ale nie musi. Porównaj parametry obu soli a w szczególności Kh, tutaj bywają różnice. Druga sprawa to jak wykonałeś podmianę, temperatura wody była zbliżona, lejesz do sumpa czy bezpośrednio do akwa. Jeśli bezpośrednio to ten efekt może być silniejszy.

Leje bezpośrednio bo sumpa nie mam,gdyż posiadam 40l kostkę.Rożnicę w kH mogą być, na AF miałem w granicach 9, po podmianie na ML tylko 10% raczej większych zmian w kH nie zaobserwowałem.Podejrzewam że na pewno są różnicę w parametrach,więc korale jako zwierzęta mogą na to reagować różnie,bo jak to mówią przyzwyczajenie to przyzwyczajenie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmianę lepiej wcześniej zaplanować i stopniowo przechodzić zanim się skończy wiaderko z poprzednią solą. Na przykład  jak masz jeszcze pół wiaderka AF, to mieszasz obie sole w proporcjach 30:70, później 50:50, 70:30 i tak stopniowo przyzwyczajasz system do zmiany warunków.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Soli się nie miesza.

A korale mogły zareagować na świeżą solankę, 10% szału nie robi, solanka mogła być o innym zasoleniu albo temperaturze i na jakiś czas korale zgrymasiły.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego soli sie nie miesza? Pytam, bo pierwszy raz sie z tym spotkalem.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo cytując klasyka od cukru - ilość soli w soli w zależności od producenta jest różna. Oczywiście chodzi mi o mieszanie suchej soli, w baniaku podmianami można dowolnie zmieniać.

Wysłane z NOKIA 3310


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, kiflu napisał:

Bo cytując klasyka od cukru - ilość soli w soli w zależności od producenta jest różna. Oczywiście chodzi mi o mieszanie suchej soli, w baniaku podmianami można dowolnie zmieniać.

Wysłane z NOKIA 3310

Jakie to ma znaczenie? Zakładam, że ktoś przygotowując wodę sprawdzi jej zasolenie przed wlaniem do baniaka.


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma znaczenie w bilansie pierwiastków i do tego dochodzi jakość "pomieszania".
Dla jednych ma to znaczenie dla innych nie, ja należę do tej pierwszej grupy.


Wysłane z NOKIA 3310


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tu zdania są podzielone.

Jedni nie mieszają, inni mieszają.

Ja zmieniałem sole bardzo często i nigdy z tym problemów nie miałem.

Co do pytania autora wątku, nie sądzę żeby fochy koralowców były spowodowane tylko podmianą na nowej soli - no chyba że sól była popsuta np. zbrylona.


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, kiflu napisał:

Ma znaczenie w bilansie pierwiastków i do tego dochodzi jakość "pomieszania".
Dla jednych ma to znaczenie dla innych nie, ja należę do tej pierwszej grupy.


Wysłane z NOKIA 3310

Ciekawy temat. Teoretycznie sama podmiana na innej soli już niszczy bilans jeśli są inne poziomy niż w akwarium. Nawet podmiana na "starej" soli niszczy go.

Jakby nie patrzeć, to podmiana wody skutkuje tym samym co używanie soli bez soli, która przecież sprawia ludziom problemy w baniakach.

Wymieszanie soli tak na logikę to jedynie osłabia ten szok wynikający na przykład z różnic w KH, CA, MG etc...

Ciekawe co na to producenci - jak zalecają przechodzić na ich sole. Może jest tu ktoś z AF i się wypowie jak to u nich jest?


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Ja zmieniając sól pierwszą podmianę robiłem 75% starej soli i 25% nowej. Później 50 do 50 , nastepnie 25 do 75 i 4 podmiana na nowej soli. Bywało tak że jak planowałem przejście na inna a mając zapas starej to te proporcje były mniejsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmiany robi się przeważnie 5-10%, to taka podmiana na nowej soli nie zmieni drastycznie parametrów w akwarium. Jak większość z nas zaczynałem na instant ocean i nie zastanawiałem się przy zmianie na inną sól mieszać ją, czy od razu robić podmianki na nowej. Zmieniłem na nową bez mieszania i nic się nie stało. Mogę się założyć, że tak robi większość akwarystów. Takie problemy czy mieszać, czy nie to jest tylko utrudnianie sobie życia. Jak kiedyś będę zmieniał na inną sól, to ponownie nie będę mieszał soli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ble...ble...ble... Mój pies podobnie reaguje na zmianę karmy i tu też zdania mogą być podzielone..

Mój pies woli suchą karmę na bazie " wołowiny" z " drobiem " nie ruszy , bo nigdy nie miał okazji się przekonać i choćby była markowego producenta to nie ruszy.

Soli się nie miesza, ale nikt nie każe mieszać soli tylko stopniowo wprowadzać nową sól np: 5 % co 4 dni , korale to też zwierzęta i potrzebują stopniowej aklimatyzacji do nowego nośnika pierwiastków, który w trochę inny sposób oddaje je do systemu.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miesza nie miesza , a ktoś to sprawdzał  ,czy nie miesza się bo "nikt " tak nie robi .Ja zmieszałem , reszta TP poszła do RS .Do tego przerzucenie bańki , nowa skała , 10L świeżej solanki , co dzień 4L dolewka .I korale nie zauważyły .Ba nawet bałagan z ustawianiem skały miały gdzieś .Jednym słowem dwu dniowe wpierdziel na wszelkich możliwych poziomach i za cholerę nic nie chce pójść źle .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używałem od dłuższego czasu soli RS korale i ukwiały pięknie napompowane, z powodu nacisków na oszczędności zmieniłem ostatnio na AF. Pierwszą  podmiane zrobiłem mieszając sól po połowie, teraz jestem po trzeciej i żadnych zmian w zachowaniu korali nie widzę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.