Skocz do zawartości
Seba89

Akwarium 200l + sump 50l kilka pytań

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jako iż jest to mój pierwszy post chciałem wszystkich przywitać.

Od dłuższego czasu zabieram się za założenie akwarium morskiego. Do tej pory pogłębiałem wiedzę teraz czas zacząć kompletować sprzęt.

Akwarium chcę 200l o wymiarach 80x50x50 oraz sump 60x30x27,5

Pompa obiegowa Aqua Nova N-RMC 3000

Odpieniacz Tunze 9004

Lampa led DIY 24RB + 12CW sterowana z attiny łącznie 108w + kilka led do refugium.

W akwarium chcę komin na środku tylnej szyby, spływ i rewizja 3/4" powrót 1/2".

Pierwsze pytanie dotyczy cyrkulacji wody. W jednym z artykułów na reefhub'ie przeczytałem że dobra cyrkulacja to 20-30-krotność pojemności zbiornika głównego czyli zsumowana moc wszystkich pomp w moim przypadku wyszłaby około 4-6k l/h tylko łącznie z powrotem czy bez? Także zastanawia mnie ile pomp cyrkulacyjnych powinienem dać, czy jedną z jednego końca akwarium i wylot z powrotu w drugim czy wylot dać przy kominie na trójniku w obie strony i 2 mniejsze pompy cyrkulacyjne na bocznych ścianach akwarium?

Kolejne pytanie o sump. Chcę zrobić trzy komory. 1- spływ + odpieniacz. 2- dsb + refugium. 3- pompa obiegowa. I moje pytanie brzmi czy mogę zrobić układ jak na załączonym poniżej rysunku czy jednak zrobić komory szeregowo? Ile powinny wynosić  zaznaczone na rysunku czerwonymi kreskami odstępy przedziałek?

Jeśli ktoś ma porównanie pomiędzy power led i cree led prosiłbym o kilka zdań czy warto płacić więcej za cree, czy różnica w cenie jest za jakość czy za markę?

Na koniec czwarte i najważniejsze pytanie o skałę. Powinno się dawać 20% pojemności akwarium czy całego systemu? W moim wypadku będzie to 20% z 200 litrów (40kg) czy +/-250 litrów (około 50)kg?

Obawiam się także o niechciane dodatki przy żywej skale dlatego zdecydowałem się na skałę marco rocks oraz suchy piach. I teraz zastanawiam się czy są jakieś zestawy startowe mikroorganizmów do wpuszczenia do dsb coś na zasadzie bakterii startowych czy może wystarczy odkupić od kogoś zaufanego trochę żywego piasku i wsypać na wierzch dsb?

Jeśli chodzi o sprzęt to jeszcze niczego nie zakupiłem więc jeśli ktoś może mi doradzić jakiś lepszy sprawdzony sprzęt to bardzo proszę o porady.

Start zbiornika przewiduje na połowę sierpnia więc koncepcja może się jeszcze zmienić, chcę wszystko przemyśleć kilka razy i doczytać zamiast na starcie strzelać sobie w kolano.

sump.png

Edytowane przez Seba89 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz dobra pompe cyrkulacyjna, ale jej wydajnosci nie wliczaj do cyrkulacji.

Odpieniacz jest za slaby, w zwiazku z tym pewnie komora dla odpieniacza bedzie za mala. 

Cyrkulacje dobirzesz w zaleznosci od tego, czy bedziesz chcial hodowac rowniez sps-y. Dla miekkich wystarcza cdwie pompy np: Tunze 6025, dla sps-ow moze 1 x 6025 i 1 x 6045 wystarczy. Umiescisz je po przeciwnych stronach zbiornika, zeby powstawaly zawirowania i prad wody nie padal wprost na korale.

W sumpie, te dwie  komory 1 i 3 bylyby po polaczeniu moze wystarczajace dla wydajnego odpieniacza, takze nie robilbym dwoch malutkich. Raczej w sumpie wydzielilbym komore dla pompy obiegowej, czujnika dolewki, grzalki i nie bawilbym sie w malutkie, niewygodne komory. 

Do "przewiewnego" ustawienia dekoracji, wystarczy 10-15 kg skaly.  Warto ja tak ustawic, zeby dotykala piach jak najmniejsza powierzchnia.

Osobiscie wolalbym zywy piach a nie zabawe w bakterie (podobnie jak silny odpieniacz a nie dsb i refugium, ale szkoly sa rozne).

Powodzenia :thumbup:

 


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o skałę to najlepiej podjedź do sklepu, zabierz z sobą kawałek kartonu wielkości dna akwarium i na nim ułóż sobie odpowiednią ilość skały która Tobie będzie odpowiadać. Moim zdaniem 10-15kg to za mało na taki litraż, ludzie w reefmaxach mają po 20kg. Cyrkulacja w zależności od obsady, a najlepiej jakieś regulowane i będzie mozna samemu dopasować odpowiednią moc. Takie odpieniacze mają akwaryści w 200-250l bez sumpa, a kolega aquamaniac miał nawet w 360l i jakoś dawał radę. Ale wszystko zależy od obsady akwarium. Decyzja należy do Ciebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o odpieniacz to jaki polecilibyście do mojego litrażu? Obsada będzie mieszana korale głównie miękkie + kilka sps i lps oraz kilka małych ryb typu błazenek oraz ekipa czyszcząca. Przeglądając filmiki na youtube najbardziej urzekają mnie hipnotyczne ruchy ukwiałów i w tym kierunku chcę iść.

Ze skały chcę ułożyć mniej więcej coś takiego header.jpg

Niestety nie mam odniesienia ile kg skały potrzebuje aby wykonać podobną aranżację.

Jeśli chodzi o żywy piasek spotkaliście się z niechcianymi dodatkami typu pasożyty czy też wirusy czy głównie mogą do nas przywędrować na skale?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Seba89 napisał:

Jeśli chodzi o odpieniacz to jaki polecilibyście do mojego litrażu?

Bubble Magus curve 7?


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od skały czy będzie lekka porowata, czy ciężka i wyglądała jak kamienie. Może to być 20kg, może i być 40kg. Pisałem wyżej najlepiej podjedź do sklepu i sobie dobierz tyle, ile potrzebujesz. W żywym piasku są tylko bakterie, a pasożyty czy wirusy możesz przynieść np. ze szczepkami, rybą, ślimakiem itp. Jedni polecają mocne przewymiarowane odpieniacza, inni na styk, a teraz jest moda na akwaria bez odpieniacza z DSB i refugium - ja tak mam, ale do małej kostki wielkiego wyboru odpieniaczy nie miałem to wybrałem takie rozwiązanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Seba89 napisał:

Jeśli chodzi o odpieniacz to jaki polecilibyście do mojego litrażu?

Jak dla mnie to w takiej kolejności bym patrzył:

Twistman ob100 ale lepiej ob150. Lepiej mieć zapas i raz wydać pieniądze niż za pół roku kombinować i bawić się w odsprzedawanie i kupowanie. 
Vertex omega 150 - ten mam i sobie bardzo chwale. Bezproblemowy w ustawieniu i bardzo cichy.

Deltec SC 1456 - ma swoje grono klientów. 

Z tych trzech poszedł bym w Polski produkt, z uwagi na serwis i pomoc w razie jakiś problemów. 

W ostatnim czasie miałem przyjemność reklamować sprzęt "renomowanych" niemieckich producentów. Oczywiście wszystko skoczyło się pozytywnie (wymiana na nową, ale trwało to prawie 4 miesiące. 


90x50x50 225l | 108l sump + 20l dolewka | RO+Di | PS Diuna 8x39w | Eco Runner 2700 | Tunze 7095 + 2 x 6055 |

Vertex Omega 150 | jager 200 W | Fp 400-100 + DC Runner 1200 | PS Kore + Baling | Aqua Trend Evo Shark |

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, maciej01 napisał:

Jedni polecają mocne przewymiarowane odpieniacza, inni na styk, a teraz jest moda na akwaria bez odpieniacza z DSB i refugium

Chyba pozostanę przy Tunze. Przeczytałem mnóstwo pochlebnych komentarzy o posiadaniu dsb+refugium oraz ich korzyściach dla całego ekosystemu także sam spróbuję. W razie czego przerobie projekt sumpa aby w przyszłości można było dać większy odpieniacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz DSB i refugium, to tym bardziej nie potrzebujesz mocnego odpieniacza. Ten Tunze ma sporo dobrych opinii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemyśl długość zbiornika bo 24w t5 nie doświetlą boków a 39w będą za długie

Edit: widzę teraz że będą ledy, więc oki

Edytowane przez akarka (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz sumpa to bez sensu brac Tunze ktory jest przeznaczony do zbiornikow bez sumpa, wez normalny odpieniacz z tych co Ci kolega wyzej napisal a nie zabawke.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Piotr1 napisał:

Jak masz sumpa to bez sensu brac Tunze ktory jest przeznaczony do zbiornikow bez sumpa, wez normalny odpieniacz z tych co Ci kolega wyzej napisal a nie zabawke.

Sump to też akwarium więc tunze będzie jak najbardziej spełniał swoją rolę. Wszystkie odpieniacze zaproponowane przez Was będą bardzo wyjaławiać wodę i nic nie trafi do DSB na które się uparłem więc prosiłbym o pozostawienie tej sprawy w spokoju.

Jeśli chodzi o pozostałe pytania to wciąż czekam na odpowiedź czy układ sumpa z obrazka może być czy zrobić komory szeregowo?

Resztę doczytałem na forum i mniej więcej ogarniam co i jak. Skała marco rocks zajmuje trochę ponad 2l na każdy kilogram więc 40kg będzie zajmowało około 40-45% zbiornika.

Co sądzicie o cyrkulatorach AquaEl Reef Circulator modele 2500 i 4000? Ma ktoś z Was takie? Jak są wykonane i jak z rzeczywistą wydajnością?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam planuję podobny układ sumpa na przyszłe większe akwarium, tylko o wymiarach dna 50×40-45. Myślę, że taki układ zda egzamin. Gdzieś na forum w jakimś temacie już coś takiego widziałem. Jak znajdę ten temat to dam link. Sam jestem ciekaw co o takim sumpie myślą inni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

40 kg skaly na taki maly zbiornik?


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tutaj przesadziłem sporo patrząc po zdjęciach na forum 25kg będzie idealnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie planujesz korale ? Wejdzie Ci zbiornik na dolwekę i ewentualmy Balling ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem wyżej korale głównie miękkie plus jakieś mało wymagające lps i sps. Na początek dolewka ręcznie bez ballinga, jak już ogarnę co i jak dołożę dodatkowy zbiornik z komorą na dolewkę i 3 na ballinga.

W ciągu tygodnia ile wody RO schodzi wam na dolewki i ile roztworów ballinga? Prosiłbym także o podanie litrażu zbiornika aby mieć jakieś porównanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nie bardzo rozumie na te korale co piszesz przy regoralnej podmianie wody 10% co 7-10dni nie musisz urzywac balinga same podmiany ci dostarcza wszystkiego.ewentualnie sprawdzaj wode ca kh i mg jak cos z nich spadnie to uzupelnisz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się nad Tunze 9006 ma nieco większe wymiary może Ci wejdzie jest na zwężce bez igły tak więc dla Ciebie fajna sprawa do tego jest o wiele mocniejszy. Bo te 150 litrów powietrza dla tunze 9004 to malutko.

Edytowane przez owler (wyświetl historię edycji)

3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dlatego na początek nie będę używał ballinga żeby zobaczyć czy w ogóle jest taka potrzeba. Zobaczę też ile wody wyparuje pomiędzy podmianami żeby zaplanować zbiornik na automatyczną dolewkę z lekkim zapasem. Na forum widziałem kilka projektów DIY więc nie będzie z tym problemu. Zastanawiam się też nad wymiarem akwarium. Waham się pomiędzy 80x50x50 i 100x40x50. Czy ktoś z was ma porównanie jeśli chodzi o takie głębokości akwariów? O tym Tunze 9006 poczytam sobie opinie ludzi i może się skuszę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ile wody wyparuje??? DZIENNIE na 250l akwarium ja dolewam prawie 1litr Ro i zobaczysz ballinga nie bedziesz dolewal rob tylko podmiany 7-10 dni.to ze jest taka metoda nie oznacza ze kazdy ma to wlewac.to sa metody dla akwarium o duzych wymaganiach pod kontem koraliwcow.

Ja bym wybral hydora 250

Edytowane przez Adi1977 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast 100×40×50, to lepiej będzie 100×50-60×50. Głębia ma duże znaczenie w akwarium morskim, bo słona woda bardzo spłaszcza tą głębię. Te 50-60cm w porównaniu do 40cm to dużo na plus. Jak możesz rób głębsze akwarium, nie będziesz żałował tej decyzji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Adi1977 napisał:

Ile wody wyparuje??? DZIENNIE na 250l akwarium ja dolewam prawie 1litr Ro i zobaczysz ballinga nie bedziesz dolewal rob tylko podmiany 7-10 dni.to ze jest taka metoda nie oznacza ze kazdy ma to wlewac.to sa metody dla akwarium o duzych wymaganiach pod kontem koraliwcow.

Ja bym wybral hydora 250

Tu z kolegą  się  nie zgodzę. Mam podobny litraż i balling idzie po prawie 100 ml na dzień a dolewka to 1,5 litra ro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Mam podobny problem z sumpem. Ma mieć 500x500x400 wysoki. 

Jeszcze nie znalazłem odpowiedniego projejtu do takiego rozwiązania.

Ma ktoś coś podobnego i może podzielić się opinią. Chciałbym uniknąć błędów.

Sumpa ma wspierać kostke 60x60x50. Inne wymiary nie wchodza w grę.14881175217861588066352.jpg

Edytowane przez yaro071 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
16 minut temu, Zaleg napisał:

Tu z kolegą  się  nie zgodzę. Mam podobny litraż i balling idzie po prawie 100 ml na dzień a dolewka to 1,5 litra ro.

Ale drogi kolego napisalem nie zawsze dla niektorych korali wystarczy sama podmiana wszystko zalerzy jakie bedzie je miał. Wiec nie wiem dla czego podważasz moje zdanie tak jak bym nie prawde pisał wyraznie napisalem ze nie zawsze jest ta potrzeba zeszlym posvie lub jeszcze poprzednim.Co do parowania wody to kazde akwarium bedzie inaczej wszystko zalerzy od tem w pokoju tem samej wody w nim i jaka jest wilgoc w domu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.