Skocz do zawartości
SheerG

[ 150L ] Pierwsze słone ;)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam po 3 miesiącach od zalania akwarium ;)

Pozwoliłem sobie dodać nowy wątek w tym dziele...coś tam już można pokazać.

A i dla mnie będzie to jakiś pamiętniczek ze zmian zachodzących w akwarium ;)

Od strony technicznej:

Akwarium: 150l o wymiarach 60x50x50h OW +sump 45x30x40h

Oświetlenie: Samoróbka 6x24W t5

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Cyrkulacja: Tunze 6015 i 2x Koralia nano

Odpieniacz: :Deltec SC 1350

Skała; Sucha ok 15kg...teraz wiem że za dużo ;D

Sól; Aquaforest reef salt

Inne; bakterie microbe-lift special blend,w sumpie 3l siporaxu, dolewka TMC V2

 

Z techniki chyba wszystko...

Akwarium wystartowało na suchej skale przez co nie widać jakiegoś drastycznego dojrzewania.

Po trzech tygodniach na skale zaczęły pojawiać się okrzemki piasek też trochę oberwał.Zignorowałem w końcu zaczyna dojrzewać ;)

Po kolejnych kilku dniach zaobserwowałem bąbelki na piasku i skale więc szczoteczka do zębów poszła w ruch,do sumpa wata i jakoś przeszło po tygodniu ;)

Pierwsze testy po trochę ponad miesiącu dały takie efekty:

Zasolenie 1.023 

temperatura 26 stopni

NH4 <0,25

PO4 <0,03

NO3 5

PH 7,7

Kh 8 dKH

Po testach kupiłem kilka ślimaków turbo i stomatella żeby nie patrzyć tylko na suchą skałę ;D

Akwarium zostawiłem same sobie na kolejny miesiąc dolewając tylko bakterie co 10 dni.

Na początku lutego zrobiłem pierwszą 10% podmianę wody...Po kolejnych kilku dniach kupiłem szczepki miękasów tzn: Discosoma niebieska,Ricordea,Clavularia papaya,zoanthusai caulastrea trochę za szybko jak na nią ale jakoś daje radę ;)

Jako że pierwsi mieszkańcy mieli się dobrze dokupiłem jeszcze Anthelia spp,  Xenia spp, Capnella spp

Pod koniec lutego zrobiłem drugą turę testów:

PO4 <0,03

NO3 <5

Ph 7,7

Kh 9,9 dKh

Ca 390

Od 1 marca zaczynam robić regularne podmiany wody...nie wiem tylko czy w systemie co tygodniowym czy co dwa tygodnie...

Fotka pierwszych kilku dni po zalaniu

9a2r8g.jpg

I fotka z teraz

rmjluf.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz sump, to czemu grzałki nie dasz do niego? Na suchej skale dojrzewanie może dopiero się zacząć i się zazieleni, ale nie musi. Masz sporo płaskich kawałków pod korale, ale lewa strona i góra z prawej jest chyba za blisko szyby. Ile kilogramów i jakiego masz piasku? Interesuje mnie to, bo w planach jest akwarium o takich samych wymiarach lub 60×60×50. Akwarium wygląda estetycznie, tylko ta grzałka. Powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, maciej01 napisał:

Jak masz sump, to czemu grzałki nie dasz do niego? . Ile kilogramów i jakiego masz piasku?

Z bardzo prostego powodu...grzałka jest na tyle długa że nie zmieściła się do sumpa ;) Nie sprawdziłem długości podczas zakupu;D

A co do piasku to mam jeden worek Nature's Ocean Bio-Activ Live Natural White 9,07kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 godzinę temu, SheerG napisał:

Od 1 marca zaczynam robić regularne podmiany wody...nie wiem tylko czy w systemie co tygodniowym czy co dwa tygodnie..

wiesz co ja robię teraz co 10dni 10%

 

1 godzinę temu, SheerG napisał:

Kh 9,9 dKh

Ca 390

te Kh- ciut w dół a te Ca ciut w górę i można jakąś rybcie by wpuścić myślałeś już o tym?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak opanuje parametry pewnie coś wpuszczę...

Na ten moment nie podoba mi się wartość PH i NO3.

Zobaczę co przyniosą systematyczne podmiany i jakieś chromisy pewnie zawitają na początek ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważaj na anthelie, szybko opanuje skałę i sparzy wszystko po drodze


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info ;) Anthelia jak i Xenia są na oddzielnych skałkach co mam nadzieje je trochę ograniczy.

Od kilku dni mam natomiast problem z calustreą w ciągu dwóch dni odsłoniła mocno szkielet (2-4 mm),nie wiem czy to nie wina mojego NO3 czy dodatkowego oświetlenia które zawitało do akwa 2 tyg temu...

Przestawiłem ją niżej mam nadzieje że pomoże ;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemka SheerG^_^

Jak sytuacja w szkiełku? Ja odpalam w niedzielę reefmaxa hehe

Dziś wybieram się po skałę i piach, całą reszta max do jutra dotrze kurierem i działam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś podmiana ;) Po godzinie zrobiłem testy,parametry według mnie strasznie rozjechane...:

Po4-0,03

No3-5

Ph-7,7

Kh-7,4

Mg-1470

Ca-400

Za szybko zrobiłem testy???Ca tylko 400??

Podmieniłem 15l wody,teraz żałuje że nie sprawdziłem przed podmianą;/

Powtórzyć testy jeszcze raz czy na razie nie panikować??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, SheerG napisał:

Dziś podmiana ;) Po godzinie zrobiłem testy,parametry według mnie strasznie rozjechane...:

Po4-0,03

No3-5

Ph-7,7

Kh-7,4

Mg-1470

Ca-400

Za szybko zrobiłem testy???Ca tylko 400??

Podmieniłem 15l wody,teraz żałuje że nie sprawdziłem przed podmianą;/

Powtórzyć testy jeszcze raz czy na razie nie panikować??

Ca=400 to chyba wartość w normie, stawiam, że właśnie taka powinna być na Twojej soli.


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio niestety poszalałem z zakupami i do akwarium trafiły...

3x chromis viridis, Lysmata amboinensis, różowy quadricolor, Seriatopora milka, Zoa różowe i zielone, Euphylia, Pavona fioletowa, Favia czerwona, Duncanospamia axifuga.

Pomimo zwiększonej obsady życia nie mam jak na razie problemów,przynajmniej tak mi się wydaje ;)

Wiem że lps-y za szybko...jak z nimi się nie uda zostanę przy miękkich na pół roku ;)

Testy zrobię w poniedziałek

Po podmiance strzeliłem dwie fotki dla zapamiętania ;)

inga2x.jpg

28vsw34.jpg

i tu "problematyczna caulastrea " o której pisałem jakiś czas temu...

2cfbd5j.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skały masz bardziej zielone w porównaniu ze zdjęciem z przed miesiąca. Wygląda tak  jakby dopiero teraz zaczynało się dojrzewanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Telefon podbija mi kolor...nie jest tak zielono jak mogłoby się wydawać; )

Szczerze powiem że osobiście nie widzę różnicy obserwując akwarium; )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie widzisz różnicy obserwując akwarium, bo je widzisz codziennie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wieczorkiem zrobiona podmiana po 14 godzinach zrobiłem testy.Prezentują się następująco:

Ph 7,7

NO3 5

PO4 0 (salifert)

KH 6,7

Ca 390

MG 1480

SG 1023

Od tej podmianki robię testy co 3 dni żeby sprawdzić czy parametry zjeżdżają w dół...

Od kolegi z forum kupiłem 3 krewetki tzn 2x lysmata seticaudata i 1x lysmata wurdemanni...Po 2 dniach od wpuszczenia Seriatopora milka ma powyjadane polipy w górnej części,a w połowie szkieletu nie ma już tkanki...został sam szkielet...;/

Tam gdzie jest tkanka normalnie polipuje ...Podejrzewam krewetki ze względu na to że po powrocie z pracy widziałem jak jedna z krewetek siedziała na niej.

Parametry ją tak załatwiły czy raczej krewetki???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krewetki raczej nic nie zrobiły milce.. Z tego co piszesz to raczej usuwaly obumarle resztki korala.

Dariusz Barcikowski

wysłane via Tapatalk Samsung Galaxy S7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne że lysmata wurdemanni i Lysmata amboinensis które były z tym koralem od 14 dni go nie ruszyły...dopiero jak przywiozłem te coś zaczęło się z nim dziać;/

Szkoda;/ Ale dzięki za informacje ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie krewetka tanczaca zalatwila 2 acropory i przylapalem ją jak przycina euphylie i acropore

wyladowala w sumpie i jest nowa acropora i sie z nia nic nie dzieje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium cały czas dojrzewa...;)Jakoś ciągnie...raz lepiej raz gorzej ważne że do przodu... ;)

Dużo w sumie się nie zmieniło przez trzy miesiące... ;)

 

i1iv76.jpg

2cifdvr.jpg

2ytpkk8.jpg

t4xoip.jpg

A tak się kończy skok temp w akwarium do 29stopni ;/

Zostawię ją może coś jeszcze z niej będzie...

2lw7hmq.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba zaczęły mi się rozjeżdżać parametry wody...Dziś standardowa podmianka wody a po trzech godzinach pomiar podstawowych parametrów...Oto wyniki:

Ph 7,8

Ca 420

Mg 1500

Kh 5,9 (średni wynik z trzech pomiarów)

W jaki sposób to korygować???

Kupić na razie Aquaforest KhBuffer i dozować tylko to???

Mam już niby kupionego całego balinga AF Component +1, +2, +3 ale nie ma sensu chyba lać po równo wszystkiego???

Liczę na was ;)

Pozdrawiam ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Nic nie lej. Rób podmiany ale na soli która nie ma podbitych parametrów. Masz bardzo wysoki magnez i dlatego lepiej zrobić podmianę kilka razy i za jej pomocą obniżyć magnez i podnieść kH.  Powinieneś przy zasoleniu 1.025 mieć Mg 1250 mg/l, Ca 400 mg/l kh  ok 8 max 10  . Twardość węglanową zmieniaj powoli. Jeśli chcesz zmienić tylko kH to dolewaj roztwór wodorowęglanu sodu NaHCO3. 

Korale ci zdychają bo masz kompletnie rozjechane parametry. Korale zdychają bo mają złe warunki wodne a krewetki zjadają padlinę.  

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mg jest od samego początku tak wysoki...Od startu akwarium używam soli Aquaforest Reef Salt...

Parametry zawsze wyglądały podobnie...

Ca ok 400

Mg ok 1470

Kh ok 6,7

Teraz zaczęło zjeżdżać w dół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Woda w oceanie ma inny skład niż w morzach. Jeśli masz organizmy które żyją w oceanie to powinieneś mieć trochę inne parametry niż jeśli masz zwierzaki na przykład z morza czerwonego. Oczywiście organizmy morskie tolerują pewien zakres parametrów i czasem są w stanie się przystosować. Jedne korale mogą rosnąć inne zdychać... 

06142013-2.gif

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze powiem że teraz nie za bardzo wiem jak mogę skorygować ten magnez...I zastanawiam się czy nie powinienem wyrównać w pierwszej kolejności tego kh...a potem dopiero zająć się zbijaniem Mg...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.