Skocz do zawartości
dampus

Kranówka, aqwa bez pienidła

Rekomendowane odpowiedzi

Ja swoje zaczynałem na kranowce. Nie powiem ze było źle dojrzewanie i pozniej przez jakiś czas było ok  ale od momentu jak doszło więcej życia zaczely się plagi. Było to jakoś blisko po roku od startu. I do dzisiaj mam byle jakie ro za 100zl i widzę że jest dużo lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, -OSA- napisał:

Witam. A robiłeś testy swojej wody kranowej to po pierwsze ?

To ze inni wybrali te metodę to nie znaczy że tobie się to uda a za tym zmarnujesz całe życie.. więc po co to robić skoro po twoich tematach ty nie rozróżniasz  glonów od koralowców ?.

Trochę to śmieszne kolego, daj sobie spokój według mnie po co to wszystko męczyć ? I to jest tylko moje zdanie może ktoś odważny się z tym nie zgodzi pewnie..

PS. Warto poczytać też wątek na REFHOBE tam tester opisuje ten temat prowadzenia zbiornika w podobny sposób...

Po pierwsze akwarium prowadzę na wodzie RODi z odpieniacZem itd. Po drugie fajnie że przeglądasz moje posty ale te glony to na szczęście nie w moim akwarium ( po prostu trafiła się okazja to przygarnął em i teraz chce wyjść na prostą) chyba po to jest to forum żeby pytać. 

Temat założony żeby poznać opinie ludzi, którzy mieli z tym jakaś przygodę, a nie dla propagowania kranówki w solniczce. A Ty od razu mnie atakujesz jakbym co najmniej męczył zwierzęta. 

Dzięki Damian K. za Twojego posta.

Dajcie spokój z postami, że się nie da że nie wolno bo to wszyscy ogólnie wiemy. Niech się wypowiedzą Ci, którzy próbowali i mają w tym jakieś doswiadczenie. Jak widać nie tylko Kici prowadził zbiornik na wodzie z rur. 

Poza tym podanie linka z argumentami przeciw to nie to o co mi chodziło zakładając ten temat.

I powtarzam jeszcze raz nie prowadzę i nie propaguje kranówki w akwa! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że na forum jest kilka osób stosujących 100% wody kranowej, ale z obawy przed "moralnym ukamienowaniem" wolą siedzieć cicho. 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A szkoda bo temat mega ciekawy. Chętnie zobaczył bym foto takich zbiorników.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem też na kranówce, ale przy tej ilości krzemianów dałem sobie spokój.

Woda, wodzie nie jest równa,

To , że ktoś z forum jedzie na kranówce, to nie znaczy , że. Tobie się też uda , no chyba , że na tym samym ujęciu wody jesteście to wtedy jest szansa..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zaczynałem przygodę z morszczyzną to swoje pierwsze zwierzęta w 115 litrowym baniaczku trzymałem na kranówce . Był to rok 1998 . Nawet bardzo nie było mowy wtedy o osmozie , Słyszałem , że coś takiego istnieje , ale tym nawet się nie zainteresowałem . Poza tym ceny były z kosmosu . Jak pamiętam to około 5000zł . Zaprzyjaźniony sprzedawca ze sklepu zoologicznego  przywoził wtedy goniopory , ukwiały i inne dość ciężkie w utrzymaniu koraliki . nie wspomnę o rybkach . ów ten sprzedawca miał znajomego w wodociągach miejskich i informował klientów na bieżąco o jakości wody . Jak woda była kiepska to podmianek się nie robiło . Nie powiem , bo z tego co pamiętam jak na takie warunki to moje akwarium wyglądało dość dobrze i zwierzęta  też były dość szczęśliwe. Teraz bym nie zaryzykował taką extremę .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko zależy od kranówy i od akwarium.

Ja w moim wcześniejszym akwarium nie stosowałem DI, a czasami robiłem podmiankę na kranówie, ale po pierwsze mam dobrą kranówkę a po drugie miałem dojrzałe akwarium pełne koralowców, które wchłaniały wszystko.

Ludzie trochę dramatyzują, tak jakby w kranie jakaś trucizna leciała, a przecież często woda w kranie nadaje się do picia bez gotowania, więc aż tak straszna nie jest.

No i jeszcze dochodzi kwestia co trzymamy w akwarium - łatwe miękkasy spokojnie będą rosły na kranówie, a bardzo wymagające akropory pewnie nie.


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, rysio2000 napisał:

Ludzie trochę dramatyzują, tak jakby w kranie jakaś trucizna leciała, a przecież często woda w kranie nadaje się do picia bez gotowania, więc aż tak straszna nie jest.

 

Akurat ten argument jest z kosmosu. To co dla jednych organizmów jest OK dla innych może być  trujące  np czekolada dla psa.

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja u siebie kranówki bym nie zaryzykował...woda twarda jak diabli, a poza tym, co rusz "w promocji" dostajemy mnóstwo bakteryjnej "coca-coli" w gratisie ;-)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
16 minut temu, wiesiektbg napisał:

ja u siebie kranówki bym nie zaryzykował...woda twarda jak diabli, a poza tym, co rusz "w promocji" dostajemy mnóstwo bakteryjnej "coca-coli" w gratisie ;-)

 

Twardość to głównie wapń i magnez więc to nawet na plus. Ważne co w tej wodzie jeszcze siedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie dyskwalifikacja kranovitu głównie ze względu (o czym zresztą w wątku już było):

1. przy Mg i Ca w kranówce jak suplementować, np. Ballinga - strasznie skomplikowany temat by się zrobił...

2. zmienność parametrów kranówki.

3. okresowe "bonusy" w wodzie, które nawet dobrze prowadzony słodki zbiornik potrafią wysadzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam kolego, jesteś z Rybnika, pewnie chodzi ci o sklep w Wodzisławiu Śląskim, Zoovitek.

Ostrzegam wszystkich>>> Proszę nie słuchać tego właścicela!!

Ten sklep nadaje się do zgłoszenia w jakiejś fundacji o męczeniu zwierząt.

Akwaria na kranówie, wszędzie glony, i wymysły właściciela że w internecie wszystko źle, wszyscy się mylą, łącznie z renomowanymi sklepami.

Ten Pan w tym sklepie opowiada o tym ze korale rosną przecież w ujściach, rzek gdzie jest różna woda, wulkany itp. Odpieniacz białek to przekleństwo Niemieckiej myśli technicznej.

I w ogóle to on zapoczątkował akwarystyke morską w Polsce , a może i pewnie w Europie.

Dajcie spokój, jak ktoś mi mówi ze cyjano jest dobrym glonem, to dla mnie to dyskwalifikacja.

Ryby mają ospe, wszędzie smród, żadnych korali, bo jak twierdzi właściciel każdemu korale padą po pół roku, a on chce pokazać ludzią dobrą drogę akwarystyczną.

Sam po sobie wiem, że wszystkie skróty w naszym hobby kończą się źle... sam mam teraz problemy, bo myślałem ze zrobię coś taniej, inaczej. Niestety starsi koledzy mają rację i każdy błąd znajdzie swoje konsekwencje.

Lepiej zacząć od mniejszego litrażu, ale na wodzie RO-DI. Znajdziesz napewno kogoś w rybniku, kto udostępni ci wodę. Nie rób tego błędu.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, wacoplaco1987 napisał:

Witam kolego, jesteś z Rybnika, pewnie chodzi ci o sklep w Wodzisławiu Śląskim, Zoovitek.

Ostrzegam wszystkich>>> Proszę nie słuchać tego właścicela!!

Ten sklep nadaje się do zgłoszenia w jakiejś fundacji o męczeniu zwierząt.

Akwaria na kranówie, wszędzie glony, i wymysły właściciela że w internecie wszystko źle, wszyscy się mylą, łącznie z renomowanymi sklepami.

Ten Pan w tym sklepie opowiada o tym ze korale rosną przecież w ujściach, rzek gdzie jest różna woda, wulkany itp. Odpieniacz białek to przekleństwo Niemieckiej myśli technicznej.

I w ogóle to on zapoczątkował akwarystyke morską w Polsce , a może i pewnie w Europie.

Dajcie spokój, jak ktoś mi mówi ze cyjano jest dobrym glonem, to dla mnie to dyskwalifikacja.

Ryby mają ospe, wszędzie smród, żadnych korali, bo jak twierdzi właściciel każdemu korale padą po pół roku, a on chce pokazać ludzią dobrą drogę akwarystyczną.

Sam po sobie wiem, że wszystkie skróty w naszym hobby kończą się źle... sam mam teraz problemy, bo myślałem ze zrobię coś taniej, inaczej. Niestety starsi koledzy mają rację i każdy błąd znajdzie swoje konsekwencje.

Lepiej zacząć od mniejszego litrażu, ale na wodzie RO-DI. Znajdziesz napewno kogoś w rybniku, kto udostępni ci wodę. Nie rób tego błędu.

 

Tu kolego trafiłeś w 10! Chyba wszystkim mówi to samo. 

Mam nawet kumpla który tam zrobił zakupy, z tego co pamiętam hepatusy kupił i jakiegoś ukwial i od tej pory ma problemy i nie umie z nich wyjść. Czy to możliwe czy tylko zbieg okoliczności?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dampus jak namierzyłeś taki sklep to trzeba pisać prosto z mostu, żeby wszyscy wiedzieli kogo omijać szerokim łukiem.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Katani ale nie chciałem robić nikomu reklamy czy antyreklamy, okazuje się że gdy już ktoś tam trafi to i tak usłyszy to samo bo to chlubą właściciela.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakieś 15 lat temu kupowałem u tego pana zwierzęta w Jastrzębiu Zdroju.Już wtedy obiło mi się o uszy iż prowadzą całe zbiorniki z morszczyzną lub ich część na kranówce.Odpieniacze były używane,sam widziałem. Nie wiem jak jest teraz w Wodzisławiu.

Kondycja zwierząt jak na tamte czasy wydawała mi się ok,jedyny minus to często oferował zwierzęta bardzo trudne w hodowli jako proste ,bezproblemowe np. Liliowce itp.


W planach piko-rafa 30ltr z miękkimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

widzieliście Hepatusy  - w .. sumpie ? bo jeżeli to jest zbiornik pokazowy w sklepie to .. gratuluję

Jeśli ktoś ma blisko pls. zróbcie kilka fotek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak będę w okolicy to podjadę i cyknę jakieś foto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, dampus napisał:

Po pierwsze akwarium prowadzę na wodzie RODi z odpieniacZem itd. Po drugie fajnie że przeglądasz moje posty ale te glony to na szczęście nie w moim akwarium ( po prostu trafiła się okazja to przygarnął em i teraz chce wyjść na prostą) chyba po to jest to forum żeby pytać. 

Temat założony żeby poznać opinie ludzi, którzy mieli z tym jakaś przygodę, a nie dla propagowania kranówki w solniczce. A Ty od razu mnie atakujesz jakbym co najmniej męczył zwierzęta. 

Dzięki Damian K. za Twojego posta.

Dajcie spokój z postami, że się nie da że nie wolno bo to wszyscy ogólnie wiemy. Niech się wypowiedzą Ci, którzy próbowali i mają w tym jakieś doswiadczenie. Jak widać nie tylko Kici prowadził zbiornik na wodzie z rur. 

Poza tym podanie linka z argumentami przeciw to nie to o co mi chodziło zakładając ten temat.

I powtarzam jeszcze raz nie prowadzę i nie propaguje kranówki w akwa! 

Jak wiesz, że nie da się, że nie wolno to po co zakładasz taki temat? Takie tematy na forum już były i wystarczy poszukać. Tak dla ścisłości glonów o które pytałeś w innym temacie to było majano, a to widać na pierwszy rzut oka, że to nie jest glon. I piszesz, że na szczęście nie w Twoim akwarium, ale w Twoim, bo przygarnąłeś. Bez komentarza. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję wiedzy! Po to jest forum żeby podyskutować i poradzić się. Chyba nic w tym złego, gdy ciekawy temat pojawia się cyklicznie. Twoja wypowiedź akurat nic nowego nie wnosi do rozmowy zwykła uszczypliwość pod adresem autora. Pozdrawiam Cię ale zastanów się po co tu jesteś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja prowadze baniak na starej osmozie ma 9 lat bez pienidła,na dsb-100 kg piachu,żywa skała około 150kg w sumpie i kuweta ze spagetti które rośnie jak szalone.ale przyznam że mam same miękasy i ryby ,wode podmieniam jak mi sie nudzi co 3mies do pół roku,w obiegu wody mam około 1500l.więc można,miałem plage wszystkiego cyiano z dino i wywalone krzemiany,zaczołem lać wódke najtańszą z lidla i plagi po 3 tyg.przeszły,dlaczego nie można poeksperymentować tylko nie kosztem zwierzaków.myśle że każdy baniak to swego rodzaju eksperyment,bo każdy jest inny i o wiele za mały:)chyba że ktoś posiada 5-10 tyś litrów a są tacy,wtedy można mówić o komforcie ryb i koralowców.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć prowadze morskie juz kolo 3 lat na kranówce, ale odpieniacz mam :) leje butle zimnej i prosto do akwarium. Moze to ma małe znaczenie ze mieszkam w Łodzi podobno mamy najlepsza wode, ale w rurach syf. Jak ktos u mnie jest po korala to nie powiem ale wywala oczy na to że moje akwarium jest prowadzone własnie na kranówce :)
Powiem Ci że wiele razy na forum widziałem strasznie zasyfione akwaria z plagami, glonami, dino itd a miały RO DI, sump, DSB, refugium itp. ja w życiu tego nie miałem, raz na początku pamiętam ze była malutka plaga cyjano 1-2 kuracje chemiclean i do tej pory czysto. Najlepiej u mnie trzymają się SPS-y i LPS-y (poza Euphylliami) ale je też miałem kiedyś w świetnej kondycji obecnie nie mam pojęcia co im szkodzi ale obstawiam za duzo światła. 
Zapraszam do Swojego tematu 

niedawno robiłem aktualizacje ze zdjęciami i filmem, także zobaczysz sobie jak sie trzyma takie akwarium :) wg. mnie całkiem nieźle 

 

PS. maciej01 nie da się ? :(

Edytowane przez t2mek2 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20161012_170632.jpgt2mek2 widzę że jest nas dwóch. Akwarium miękkasowo ukwiałowe.  Od czterech lat na wodzie z marketu z wynikiem sporo po przecinku, plagi oczywiście widziałem glony,dino,cyjano a jakże, ale tylko na zdjęciach i u kolegów z 0,00 Jeden raz miałem rudy nalot na piasku ale prawdopodobnie  była to wina przemeblowania w zbiorniku albo laniu do dolewki nałęczowianki przez córkę, nalot po kilku dniach zszedł i dalej czysto. Dlatego zawsze się uśmiecham jak czytam o di i tych ulamkach po przecinku podobno wpływających na plage okrzemkow. 

Edytowane przez volf (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, t2mek2 napisał:

Cześć prowadze morskie juz kolo 3 lat na kranówce, ale odpieniacz mam :) leje butle zimnej i prosto do akwarium. Moze to ma małe znaczenie ze mieszkam w Łodzi podobno mamy najlepsza wode, ale w rurach syf. Jak ktos u mnie jest po korala to nie powiem ale wywala oczy na to że moje akwarium jest prowadzone własnie na kranówce :)
Powiem Ci że wiele razy na forum widziałem strasznie zasyfione akwaria z plagami, glonami, dino itd a miały RO DI, sump, DSB, refugium itp. ja w życiu tego nie miałem, raz na początku pamiętam ze była malutka plaga cyjano 1-2 kuracje chemiclean i do tej pory czysto. Najlepiej u mnie trzymają się SPS-y i LPS-y (poza Euphylliami) ale je też miałem kiedyś w świetnej kondycji obecnie nie mam pojęcia co im szkodzi ale obstawiam za duzo światła. 
Zapraszam do Swojego tematu 

niedawno robiłem aktualizacje ze zdjęciami i filmem, także zobaczysz sobie jak sie trzyma takie akwarium :) wg. mnie całkiem nieźle 

 

PS. maciej01 nie da się ? :(

Ja nie pisałem twierdząco, że się nie da. Moja wypowiedź była w odniesieniu do wcześniejszej wypowiedzi kolegi "dampus", który to napisał, że wie że się nie da. Nawet wcześniej dałem mu link do tematu Kiviego, który prowadził akwarium na kranówce, ale jak widać najprawdopodobniej go nie przeczytał. Bardzo dobrze wiem, że są takie akwaria. Ja bym się nie odważył, bo u mnie z kranu często leci syf. Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów w prowadzeniu akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, t2mek2 napisał:

Cześć prowadze morskie juz kolo 3 lat na kranówce, ale odpieniacz mam :) leje butle zimnej i prosto do akwarium. Moze to ma małe znaczenie ze mieszkam w Łodzi podobno mamy najlepsza wode, ale w rurach syf. Jak ktos u mnie jest po korala to nie powiem ale wywala oczy na to że moje akwarium jest prowadzone własnie na kranówce :)
Powiem Ci że wiele razy na forum widziałem strasznie zasyfione akwaria z plagami, glonami, dino itd a miały RO DI, sump, DSB, refugium itp. ja w życiu tego nie miałem, raz na początku pamiętam ze była malutka plaga cyjano 1-2 kuracje chemiclean i do tej pory czysto. Najlepiej u mnie trzymają się SPS-y i LPS-y (poza Euphylliami) ale je też miałem kiedyś w świetnej kondycji obecnie nie mam pojęcia co im szkodzi ale obstawiam za duzo światła. 
Zapraszam do Swojego tematu 

niedawno robiłem aktualizacje ze zdjęciami i filmem, także zobaczysz sobie jak sie trzyma takie akwarium :) wg. mnie całkiem nieźle 

 

PS. maciej01 nie da się ? :(

Piękne. Będę obserwował pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.