Skocz do zawartości
Shellik

Opti nie opti po raz kolejny

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Obiecałem sobie, że nie założę tego tematu i będę się cieszyć akwarium. Zamawiałem zbiornik w ........., odebrałem, przywiozłem do domu i się zaczęło. Oglądanie, cmokanie, zmiana światła - "chyba opti".  Na nowo moje obawy uruchomił znajomy który od razu zapytał czemu nie wziąłem w opti. Opti jest przód i boki. Różnicę to ja widzę tylko dla mnie tył jest float, a przód i boki guardianimages?q=tbn:ANd9GcRe2rYUNYCfrNjGN-gGrZk

właśnie tak to wygląda. Przez przednią krawędź widzę do drugiego pokoju co mnie trochę uspokoiło. Tylko ten osobnik który od razu stwierdził, że nie opti. Powiedział (i chyba się przejdę do niego) że u niego tafla 200x60 jest faktycznie bezbarwna. 

Jakie są wasze spostrzeżenia? Sam odbiór akwarium też wzbudził pewne wątpliwości.... Już  pal sześć całą optykę. Chodzi tylko o pozostawione (być może niesłusznie) pieniądze. 


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A próbowałeś przyłożyć białe tło na przeciwleglej krawedzi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam cały biały przedpokój i białe zimne światła led :) świeciłem, przykładałem, lewym okiem, prawym okiem......Błękit to to nie jest, wciąż jest zielonkawe.


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ten odbiór to jakie wątpliwości wzbudził ??? nie chcieli wydać bo nie ogolony byłeś, zapomniałeś krawatu  czy o zgrozo miałeś buty zakurzone :) trzeba było dopytywac przy odbiorze czy aby na pewno to właściwy towar. Odcienie szkła mogą się  różnić, ja dla przykładu kleiłem  z najtańszego zwykłego szkła a krawędzie są błękitne jak opti.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no musi być błękit..

U mnie z dwóch metrów krawędź jest błękitna i nie trzeba się mocno starać, aby to zobaczyć, bo pomimo tego, że faceci z natury rzeczy to daltoniści to nie sposób tego nie zauważyć..

Jeśli. 3 osoby powiedzą. Ci , że to zielony to niestety tak jest.

Po prostu ktoś. Cię oszukał i powinien zwrócić Ci różnicę w cenie, bo to oszustwo, kupujesz mercedesa , a odbierasz fiata.

15 minut temu, volf napisał:

A ten odbiór to jakie wątpliwości wzbudził ??? nie chcieli wydać bo nie ogolony byłeś, zapomniałeś krawatu  czy o zgrozo miałeś buty zakurzone :) trzeba było dopytywac przy odbiorze czy aby na pewno to właściwy towar. Odcienie szkła mogą się  różnić, ja dla przykładu kleiłem  z najtańszego zwykłego szkła a krawędzie są błękitne jak opti.

Sorki , że się wtrącam. , ale to niemożliwie..

Nie sposób nie odróżnić zwykłego szkla od opti, trudno uwierzyć, że ktoś Ci takiego bonusa strzelił

Edytowane przez slovy (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze nad jednym sie zastanawiam. Czy moze tak byc, ze w przypadku pomieszania 2 rodzajow szkla ten float tak nam falszuje wrażenie, ze opti to nie opti? Bo ja mam kurcze podobnie, niby mam 3 boki opti, ale są zielonkawe. To juz dno, ktore ma byc float bardziej wyglada na opti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapłaciłem 150 za szkło na 160L z panel wiec nie sądzę że się mógł walnąć ale mniejsza z tym. A Shellik musi  zgłosić że ma wątpliwości i wykonawca to sprawdzi, pomyłki się zdążają. 

Edytowane przez volf (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sytuacji odbioru na razie nie będę opisywał. Odbiór miał miejsce w styczniu lub na początku lutego. Kiedy już się przekonałem, że to opti okazuje się, że tak nie jest. I coś mnie strzela bo jeżeli moje i innych przypuszczenia się potwierdzą to oszukanych będzie więcej :/ Potrzebował bym pewnie tylko opinii rzeczoznawcy bo sklep pewnie powie, że taką partię dostali. No ale skoro partia opti nie jest opti to nie sprzedaję/kupuję tafli szkła. 

Ktoś zmierzył się już z taką reklamacją? Zbiornik jeszcze stoi pusty. 


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba zacząć od tego że Float (czyli szkło tak określone na zdjęciu które wstawiłeś) jest bardzo ciężko dostępny, ponieważ ostatnia huta w Polsce nie produkuje już przynajmniej 1,5 roku takiego szkła. Więc albo jakiś wschodni import, albo jakaś prastara dostawa. Pozostałe zakłady euroglas,guardian czy pilkington produkują szkło na zdjęciu oznaczone jako guardian (każdy ma inną swoją nazwę), tzw średnio żelazowe. Szkła nisko żelazowe jak optiwhite pilkingtona czy ultraclear guardiana (nie znam nazwy takiego szkła euroglasu ale pewnie też ma) są praktycznie takie same i do rozpoznania tylko przez XRF. Co do odcieniu to też temat rzeka, szkło średnio żelazowe też może mieć niebieskawy odcień a zależy to od surowców idąc po przez parametry reakcji utleniania i redukcji, ale to inny temat rzeka.

Prawda jest taka że rozpoznanie szkła na gotowym wyrobie jest dosyć trudne, i podejrzewam że rzeczoznawca też wolał by rozkleić to akwarium i oddać szkło do badania bo sam "na oko" z całą pewnością tego nie oceni.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Załóż lampę i zaświeć nad akwarium - może zrobi się niebiesko i jest opti jednak ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja może jakimś mega doświadczonym akwarystą nie jestem, ale miałem już kilka zbiorników [ok 10], i odkąd raz kupiłem OW, to teraz kupuję tylko takie. Wg. mnie w mocno oświetlonym zbiorniku widać różnicę i opłaca się dopłacić. Zwłaszcza jakbyś kupował używane szkło, różnica w cenie nie wielka.

 

Edytowane przez kenizeg (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, kenizeg napisał:

Ja może jakimś mega doświadczonym akwarystą nie jestem, ale miałem już kilka zbiorników [ok 10], i odkąd raz kupiłem OW, to teraz kupuję tylko takie. Wg. mnie w mocno oświetlonym zbiorniku widać różnicę i opłaca się dopłacić. 

Super!!? Ja też uważam że widać różnice! Kupujmy dalej takie akwaria, a co...

Kurde, tylko co ma piernik do wiatraka? Hmm...

Edytowane przez RaLe (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra to ja tez sie wypowiem bo 3 miechy temu kupilem wlasnie uzywke opti i jak postawilem w salonie to poczulem sie oszukany ale teraz jak jest zalane i lampka swieci to jestem pewien na 10000% ze to opti, wiec mysle ze ty tez tak masz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się wypowiem inaczej, otóż często ludzie kupują na tylną ścianę float lub guardian tak samo na dno. Poprzez refleksy i odbijanie światła etc wychodzi mocna różnica na tle szkła bardziej przezroczystego.

Dlatego też widzisz taką różnicę, sam brałem szkło 180x60x65 z full opti, gdzie w Erybce jak powiedziałem Full opti, to wpierw liczyli o dziwno tylną ścianę float z wklejoną,malowaną folią niebieską oraz dnem float.

Gdy zobaczyłem podsumę projektu, wyszło że chcieli dać float na dwóch taflach szkła.

Widać różnicę zwłaszcza przy grubych szybach, u mnie są to 15mm.


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam akwa 60X50x50/8mm z guardiana i jakie światło by się nie paliło (ledy nad akwa, zimne w pokoju czy ciepłe w przedpokoju) zawsze krawędzie są jasnoniebieskie. Miałem akwa full opti i uważam że różnica jest znikoma w porównaniu do ceny szkła opti. Jeżeli masz zielonkawe krawędzie to na bank jest szkło float.


Blue Lagoon II [200L w obiegu] -> http://nano-reef.pl/...blue-lagoon-ii/

24215be9f10266e9ed82b8bafd0f7b0bu301a872.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa
22 minuty temu, Jimbim napisał:

Ja mam akwa 60X50x50/8mm z guardiana i jakie światło by się nie paliło (ledy nad akwa, zimne w pokoju czy ciepłe w przedpokoju) zawsze krawędzie są jasnoniebieskie. Miałem akwa full opti i uważam że różnica jest znikoma w porównaniu do ceny szkła opti. Jeżeli masz zielonkawe krawędzie to na bank jest szkło float.

Z mojego doświadczenia wynika, że różnice w OPTI widać dopiero od 10mm. Moje OPTI przy nie OPTI wygląda tak:

20160728_103848.jpg

Edytowane przez michalfa (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapewne nie powinienem zabierać głosu, ale jako osoba prywatna, która nie klei osobiście szkieł mogę tylko powiedzieć, że tak wiele odcieni "szkła typu opti" to kiedyś nie było jak widzę obecnie u morszczaków.

Opti White to produkt firmy Pilkington. Za nią poszły inne firmy produkując podobny produkt (równie dobry lub inny). Żyjemy w Polsce, gdzie nieraz musimy stanąć na głowie by coś w życiu sobie kupić - stąd klienci obdzwaniają całą Polskę, wysyłają miliony zapytań o wycenę szkła by wybrać najtańszą ofertę. Wiedzcie, że ceny nie biorą się z kapelusza - różnice potrafią być duże, a diabeł tkwi w szczególe - cena zakupu i obróbki materiału, koszty robocizny etc. Także jest sporo pozycji więc jest miejsce na różne niekoniecznie zgodne ze 100% prawdy praktyką. 

Autorze tematu - nie wiem, gdzie zamówiłeś szkło i nie chcę wiedzieć bo nie o to tutaj chodzi. Piszę tutaj te słowa dla ludzi, którzy dopiero będą zamawiać "szkło" - jeśli chcesz mieć akwarium o danej specyfikacji, marce szkła etc. to tak skonstruuj zapytanie by otrzymać odpowiedz na konkretne pytania. W dynamicznie zmieniającym się rynku, gdzie dany szklarz o wąskiej specjalizacji nie zareaguje - nie odpowie "na potrzeby rynku" czyt. nizsza cena lub bez umiejetnosci sprzedania swojej oferty jako "bardziej wartosciowa" to moze się pakować i zamykać biznes. To sam hobbysta wybiera z kim chce "dobić targu". Wtedy nikt nie odczuje smaku zawodu - bo kupujący wybierze ofertę świadomie co do ceny i specyfikacji technicznej towaru - zobaczy cene, przemyśli, czy chce taki materiał lub inny. 

Jeśli podejdziecie do zagadnienia szkła na chłodno, bez emocji, po lekturze wlasnej nt grubosci szkła i jego typach... wtedy wybierzecie świadomie bez gierek w kotka i myszkę.

mam nadzieje, ze pomogłem :)

pozdrawiam

luft


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie w tych tematach fascynuje to, ze za kazdym razem ktos kupuje 1-3 szyby OW, a pozniej sie zastanawia co dostal.

Sens albo 100% OW albo 0% szyb OW bo krawedzie wszystkie I tak skupia sie na przedniej szybie.


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całkowicie popieram. Albo wszystko albo nic. Zmieniałem 3 razy akwaria - full opti, 2 szyby opti(front i bok), jedna szyba opti(front ). Za każdym razem miałem 2 akwaria obok siebie. Kupione w różnych miejscach w kraju. W konfiguracjach mieszanych nigdy nie byłem pewien czy faktycznie dostałem opti. Zależnie od miejsca gdzie stało (podłoga, pokój, przedpokój, zalane, niezalane) + światła tak miało barwę od niebieskiego do zielonego/szarego ! Jak dla mnie nie jest możliwe ustalenie prawdy bez speca - no chyba że są to grubości 15mm i w górę. Jedna rzecz - sam bezbarwny silikon już robi bardzo dużą różnicę w postrzeganiu szyby. Teraz nawet przy 10mm nie kupiłbym opti. (szkoda kasy na full a mieszany jest bez sensu).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie szyby są 12mm. Zamawiałem tam gdzie mówiąc o opti dostajemy opti i płacimy za opti. Na rachunku widnieje opti. Wydaje mi się, że już wiem jak to sprawdzić. Dzisiaj nad akwa stanęła zabudowa. Jak będzie ściągnięta obrócę cały baniak o 180 stopni i przycisnę do ściany. Mam biały lateks na ścianach. Teraz wyraźnie widać tylną szybę na tle ściany. Jak obrócę zbiornik szyba "powinna zniknąć". Dobrze myślę?


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak obrócisz o 180 stopni, to obecna tylna (stająca się na chwilę przednią) da ci znów ten sam kolor widoczności.

Jak obrócisz o 90 stopni akwarium, zakładając że boczne szyby masz OW, to nie wpłyną w żaden sposób na barwę ściany, będzie przezroczysto :)


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki fajny mały test dla specjalistów. Które szkło to optiwhite?

Zdjęcie-0012.jpg

Zdjęcie-0014.jpg

Dla ułatwienia podam że na fotkach są 4 różne próbki szkła.

Edytowane przez RaLe (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak obrócę to rzecz jasna, że nie będę patrzał przez dwie szyby tylko od środka akwa :) Nie chcę tu robić dyskusji ile szyb opti powinno być, czy się opłaca czy nie. Zamówiłem 3 opti, na rachunku (opłaconym) jest opti i takie mają być. Będę też miał kontakt to firmy specjalizującej się w szkle i mam nadzieję, że nabędę jakiejś przydatnej wiedzy którą dla przyszłych z pewnością się podzielę. 


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz możliwość to jedz do producenta baniaka i powiedz żeby ci pokazał co jest jakie. Jak ja zamawiałem zbiornik to osobiście byłem u producenta i miałem pełno pytań i na wszystkie uzyskałem odp. I dostałem to co chciałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

możliwość mam ale tak myślę, że to może być częsta praktyka tzn. 2 rodzaje szkła zwykłe/lepsze, a opti schowane dla bardzo wymagających klientów. Opti na pewno mam wzmocnienia, wiadomo robi się je z odpadów. One są bialutkie ale wiadomo to wąski pasek.


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.