Skocz do zawartości
kuba1985

Idealne parametry wody - testy wody i suplementy

Rekomendowane odpowiedzi

37 minut temu, jimi napisał:

Czy ostatnio kupowałes sól aquaforest?Tu może być problem z wysokimi parametrami tej soli.Ostatnie partie tej soli mają za wysoki Mg i Ca.

Badałeś sól w niezależnym laboratorium, że wyrażasz takie opinie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, jimi napisał:

Czy ostatnio kupowałes sól aquaforest?Tu może być problem z wysokimi parametrami tej soli.Ostatnie partie tej soli mają za wysoki Mg i Ca.

kolego jak nawet sól ma 20% czegoś za dużo przykładowo Ca 500mg/l zamiast 400mg/l to robiąc podmiankę 10% wprowadzasz zmianę w systemie 2% więc o czym my tu wogóle dyskutujemy? większe wahnięcie zrobisz dając koledze szczepki w 2litrach solanki jak nie dosypiesz soli tylko dolewka osmoze doleje albo wrzucając zakupione ryby razem z wodą do akwarium.

Poprostu nie jesteś spełniony jako akwarysta i szukasz winnych nie upatrując przyczyny niepowodzenia w samym sobie.

Edytowane przez Coltrane (wyświetl historię edycji)

dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, jimi napisał:

Czy ostatnio kupowałes sól aquaforest?Tu może być problem z wysokimi parametrami tej soli.Ostatnie partie tej soli mają za wysoki Mg i Ca.

Tak, dokładnie 2 tygodnie temu. Od tamtego czasu zauważyłem ten problem, liczyłem że to wina testów bo nie mam na nich daty ważności. Dziś podjadę do sklepu i dopytam się co oni o tym myślą. Proszę w dalszym ciągu o informację co robić w takim przypadkach. Jak podwyższać, a jak zmniejszać parametry aby pomóc "życiu" :-)

Edytowane przez kuba1985 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heja,sa sole bogatsze i ubozsze,te pierwsze do akwarium z duza obsada np.SPS-ow i w takim zbiorniku ma to sens,gdyz korale szybko "wyciagna" nadwyzki i zazwyczaj trzeba jeszcze lac Balling'a...Trzeba pamietac ze i LPS-y i glony wapienne tez sporo "ciagna",tak ze jezeli akwarium z wieksza obsada juz "zatrybilo" to mozna sie spodziewac uzupelniania Mg,Ca,KH wlasnie powyzszym Balling'iem...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wątek o idealnych parametrach a zaraz krew się poleje w temacie wiadomym ;)

Niestety najłatwiej jest szukać winnych zewnętrznych a nie w swoich działaniach, to zdecydowana większość przypadków; też tak miałem.

 Z drugiej strony znany mi niedawny przypadek zalanego akwarium 400l ww solą z parametrami z sufitu. Wyprowadzanie na prostą trwało ze 3 miesiące.

A mnie nie martwi kiedy nieudana seria jakiegoś produktu ujrzy światło dzienne tylko postawa Producenta, to pozostawię bez komentarza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arturro masz całkowitą rację,potem takie akwarium wyprowadzić na prostą trwa bardzo długo nie licząc strat jakie wyrządziła sól z parametrami z sufitu przez producenta.Można załatwić akwarium w jeden dzień.Odnoszę się teraz aTomek do Ciebie czy czytałeś wyżej wszystkie posty ze zrozumieniem w tym temacie bo mam wrażenie że nie.Nie będę znowu to samo wyjaśniał.Coltrane tu nie jest mowa o jednej podmianie tylko co tygodniowej to ci nie wyjdzie 2%.Używając tą sól w zależności ile jej kupiłeś.Wierząc producentowi nie robiąc pomiarów szybko można załatwić zbiornik.

Edytowane przez jimi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nasuwa się jedno pytanie.Czy istnieje takie coś jak idealne parametry dla wody akwariowej w morszczyźnie?Zapewne wielu się spotkało z tym że  parametry wody akwariowej sporo odbiegały od ideału wody morskiej,a i tak życie w akwarium hulało jakby nigdy nic.Myślę że najgorsze jest gdy ktoś spowoduje nagły skok jakiegoś istotnego parametru w akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, grzegorz77 napisał:

Nasuwa się jedno pytanie.Czy istnieje takie coś jak idealne parametry dla wody akwariowej w morszczyźnie?Zapewne wielu się spotkało z tym że  parametry wody akwariowej sporo odbiegały od ideału wody morskiej,a i tak życie w akwarium hulało jakby nigdy nic.Myślę że najgorsze jest gdy ktoś spowoduje nagły skok jakiegoś istotnego parametru w akwarium.

Dokładnie tak najbardziej niebezpieczne i najgorsze są skoki parametrów wtedy acroporki podwijają spódniczki ;-)

Co do soli af to się nie wypowiadam bo nie używam ale widziałem parę pięknych zbiorników z acroporami w których też nie używają soli AF ;-) 

Na testy kropelkowe też trzeba uwazac, kiedyś miałem test na kh saliferta i źle pokazywał a ostatnio test na potas saliferta zaniżał mi o 100 także grubo

Edytowane przez Moljzesz (wyświetl historię edycji)

39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, jimi napisał:

...Odnoszę się teraz aTomek do Ciebie czy czytałeś wyżej wszystkie posty ze zrozumieniem w tym temacie bo mam wrażenie że nie.Nie będę znowu to samo wyjaśniał....

Czytałem, mam nadzieję, że ze zrozumieniem. Może Reef Cristals ma złe parametry a Aquaforest dobre, wszystko zależy od testów i to miałem na myśli pisząc o sprawdzeniu w warunkach laboratoryjnych. Sam jestem zainteresowany dobrym wyborem soli bo w kwietniu planuję wystartować z nowym zbiornikiem i myślałem o AF.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.03.2017 o 08:50, kuba1985 napisał:

OK, w takim razie czy ktoś mi powie czym podnosi parametry jeżeli mu spadają lub w jaki sposób je obniża np. w przypadku gdy po podmianie one tak mocno skaczą. Moje parametry skoczyły ostatnio do góry dlatego chce się zabezpieczyć i jednocześnie zastanawiam się czy to wina wadliwych testów czy składu soli. Planuje pożyczyć "hanny" z zaprzyjaźnionego sklepu może one wyjaśnia sytuację. Wspominam o tym ponieważ od grudnia mój zbiornik jest stabilny i parametry są niemalże identyczne co tydzień, skok na te opisane powyżej zaczął się 2 tygodnie temu. Jedyne co zmieniłem to dodałem rybki i kilka większych miękkich korali, prędzej spodziewał bym się spadku niż skoku :-)

Moje pytanie brzmi.Czy w związku z tym skokiem parametrów kolega zauważył że coś złego dzieje się w akwarium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry w akwarium musza byc stabilne, a co to znaczy idealne to juz kwestia podejscia I tego co kto chce trzymac w baniaku.  Stabilne = mniej podawac, a czesciej zeby nie bylo skokow. To tak jak z dieta I regularnym jedzeniem. Mniej a czesciej.

Kolejne wypadkowe to swiatlo I karmienie. Moze to troche filozoficzne ale wystarczy przerzucic to na grunt czlowiek. Masz dostep do swiatla I jedzenia + picia to sie dobrze czujesz. Nie masz to marudzisz jak ci zle.

Pozdr


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu prosze bardzo dla wszystkich niezadowolonych, oszukanych przez producenta soli itp... To nadal nie jest powód Waszych porażek :)

http://www.ultimatereef.net/TOTM/2017_april/

 

Water Parameters

Temperature: 26
Salinity: 35ppt
pH: 8.1 - 8.4
Ammonia: 0
Nitrite: 0
Nitrate: 0-2.0ppm
Phosphate: 0.040 mg/l
Calcium: 570
KH: 9
Magnesium: 1440
Iodine: 0.06ppm
Potassium: 400


Gosciu nie marudzi tylko sie cieszy z akwarium :)

Edytowane przez Coltrane (wyświetl historię edycji)

dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tu prosze bardzo dla wszystkich niezadowolonych, oszukanych przez producenta soli itp... To nadal nie jest powód Waszych porażek [emoji4]

http://www.ultimatereef.net/TOTM/2017_april/

 

Water Parameters

Temperature: 26 Salinity: 35ppt pH: 8.1 - 8.4 Ammonia: 0 Nitrite: 0 Nitrate: 0-2.0ppm Phosphate: 0.040 mg/l Calcium: 570 KH: 9 Magnesium: 1440 Iodine: 0.06ppm Potassium: 400
Gosciu nie marudzi tylko sie cieszy z akwarium [emoji4]


Akwarium ładne ale do efektu WOW to jeszcze trochę brakuje.
Krzysiek "dzym" nie chce pokazać swojego całego bo nie chce nas stresować cwaniak ;-)

Dariusz Barcikowski

wysłane via Tapatalk Samsung Galaxy S7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie sie podoba i wielu innym jak widac również [emoji6] ale prawda d*py nie urywa

de gustibus non est disputandum

Natomiast pokazuje ze bajki o niepowodzeniu przez sol co ma czegos za duzo mozna opowiadać dwulatkom bo we wszystko wierzą [emoji6]

Poprostu konkretne parametry wody w okreslinych widełkach to nie główna determinanta sukcesu

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, Coltrane napisał:

Mnie sie podoba i wielu innym jak widac również [emoji6] ale prawda d*py nie urywa

de gustibus non est disputandum

Natomiast pokazuje ze bajki o niepowodzeniu przez sol co ma czegos za duzo mozna opowiadać dwulatkom bo we wszystko wierzą [emoji6]

Poprostu konkretne parametry wody w okreslinych widełkach to nie główna determinanta sukcesu

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Zgodzę się z Tobą, że niepowodzenie przez sól to w większości przypadków to bajki. Na coś trzeba winę zrzucić. Wiele razy doświadczeni akwaryści pisali, że winny niepowodzeń jest sam akwarysta, a nie sól.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Winne są złe parametry wody a nie akwarysta....

Akwarysta może jedynie wpływać na zmianę warunków w zbiorniku i to od niego zależy co doda do wody. Marka nie ma tu nic do rzeczy...

 

A są tacy którzy bronią danej marki - i to nie bez powodu. Najczęściej finansowego... Bo komu bez interesu chciało by się pisać te same głupoty 100 razy...

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Winne są złe parametry wody z winy akwarysty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.03.2017 o 16:56, grzegorz77 napisał:

Moje pytanie brzmi.Czy w związku z tym skokiem parametrów kolega zauważył że coś złego dzieje się w akwarium?

Właśnie nic nie zauważyłem dlatego tym bardziej dziwiła mnie ta sytuacja. Jutro robię podmianę i zrobię wieczorem lub we wtorek testy na nowym sprzęcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 2.04.2017 o 16:59, kuba1985 napisał:

Właśnie nic nie zauważyłem dlatego tym bardziej dziwiła mnie ta sytuacja. Jutro robię podmianę i zrobię wieczorem lub we wtorek testy na nowym sprzęcie.

Pamiętnej że lepsze jest wrogiem dobrego.Jeżeli nic się w akwarium nie dzieje,to ja bym nie kombinował.Bardzo często powodem błędów czy to w akwarystyce słodko czy słonowodnej jest to że nie umiemy spokojnie usiedzieć na czterech literach:D.W dzisiejszych czasach kiedy masz dostęp do wszelakich testów,czy też bardziej skomplikowanych badań wody np.metodą ICP gdzie dostajemy multum wyników,często uważa się że stare sprawdzone metody można odstawić na boczny tor, a jedna z nich brzmi,"jak wszystko dobrze działa,to tak trzymaj". Zauważyłem że wielu akwarystów ślepo wierzy wynikom badań wody akwariowej (a wyniki ICP to wręcz niepodważalna świętość),tylko żeby te wyniki dobrze zinterpretować trzeba mieć po pierwsze wiedze w dziedzinie akwarystyki,a po drugie w dziedzinie chemii wody.Popadanie w panikę zwłaszcza w przypadku pierwiastków śladowych gdy są one w granicach kilku czy nawet kilkudziesięciu ug/l nie ma sensu ,zwłaszcza gdy widzimy że w akwarium wszystko hula jak marzenie.Porównywanie wody akwariowej do wody morskiej też często prowadzi na manowce,bo wystarczy że w akwarium trzymasz czyścik do szyb i części metalowe które mogą w nim być zaczną uwalniać się do wody pod wpływem np.korozji i już ci coś wyskoczy.Co nie oznacza że ma to jakikolwiek wpływ na życie w akwarium.Sam na swoim przykładzie jako świeżak w dziedzinie akwarystyki morskiej za dużo dodawałem soli,i moje parametry a zwłaszcza KH podskoczyło szybko do góry,co spowodowało że życie w akwarium mocno to odczuło,a nie to o zgrozo że Cu mam około 20 ug/l,Pb około 5 ug/l,czy Cd tez coś z 3 ug/l.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.