Skocz do zawartości
Nik@

Słownik poprawnej morszczyzny

Rekomendowane odpowiedzi

Często w postach widuję błędy w nazwach zwierząt czy sprzętu (i nie tylko w tej materii). Niektóre z nich, to pewnie zwykłe literówki, ale sporo jest takich byków, od których oczy potrafią łzawić ;)  Sama pewnie też je popełniam, dlatego pomyślałam o utworzeniu małego słowniczka wyrazów związanych z morszczyzną. Szkoda, aby nowi koledzy i koleżanki "zarażali się" takimi niepoprawnymi nazwami, jak zebrosoma (71 wyników w wyszukiwarce forum), eufilia (51 wyników), veriferum (11 wyników), briarum (9 wyników), apitasia (176 wyników), refungium (96 wyników) czy "akwarii" (434 wyniki!!!).

Poniżej moje typy, jeśli macie swoje propozycje, to zachęcam do napisania i linkowania przy postach z nieprawidłowymi nazwami.

Na początek moje ulubione "akwariumy" i "akwarii". Oto poprawna odmiana przez przypadki:

Przypadek Liczba pojedyncza Liczba mnoga
Mianownik (kto? co?): akwarium akwaria
Dopełniacz (kogo? czego?): akwarium akwariów
Celownik (komu? czemu?): akwarium akwariom
Biernik (kogo? co?): akwarium akwaria
Narzędnik (z kim? z czym?): akwarium akwariami
Miejscownik (o kim? o czym?): akwarium akwariach
Wołacz (hej!): akwarium akwaria

 

Bywa tez problem z "przyglądaniem się rybą". Przyglądam się rybom, krewetkom, a nie rybą, krewetką:

Przypadek Liczba pojedyncza Liczba mnoga
Mianownik (kto? co?): ryba ryby
Dopełniacz (kogo? czego?): ryby ryb
Celownik (komu? czemu?): rybie rybom
Biernik (kogo? co?): rybę ryby
Narzędnik (z kim? z czym?): rybą rybami
Miejscownik (o kim? o czym?): rybie rybach
Wołacz (hej!): rybo ryby

 

Zestawienie prawidłowych nazw zwierzaków, które często przekręcamy. W przypadkach krewetek mnie to nie dziwi, bo przy samym czytaniu można sobie "oczy połamać", a co dopiero je napisać...

Aiptasia

Briareum

Caulastrea

Duncanopsammia axifuga

Euphyllia

Lysmata amboinensis

Lysmata kuekenthali

Lysmata wurdemanni

Pocillopora

Seriatopora

Zebrasoma flavescens

Zebrasoma veliferum

 

Inne: refugium, sump

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to idę na rekord...

Słowo diód -2171 wyników [emoji4]

To jest taki ewenement, że poprawnie napisane na forum słowo kłuje w oczy swoją innoscią :)

Przypadek Liczba pojedyncza Liczba mnoga

Mianownik (kto? co?): dioda, diody

Dopełniacz (kogo? czego?): diody, diod

Celownik (komu? czemu?): diodzie, diodom

Biernik (kogo? co?): diodę, diody

Narzędnik (z kim? z czym?): diody, diodami

Miejscownik (o kim? o czym?): diodzie, diodach Wołacz (hej!): diodo, diody

Mam nadzieję, że się nie pomyliłem [emoji6]

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, big daddy napisał:

No to idę na rekord...

Słowo diód -2171 wyników [emoji4]

To jest taki ewenement, że poprawnie napisane na forum słowo kłuje w oczy swoją innoscią :)

Przypadek Liczba pojedyncza Liczba mnoga

Mianownik (kto? co?): dioda, diody

Dopełniacz (kogo? czego?): diody, diod

Celownik (komu? czemu?): diodzie, diodom

Biernik (kogo? co?): diodę, diody

Narzędnik (z kim? z czym?): diody, diodami

Miejscownik (o kim? o czym?): diodzie, diodach Wołacz (hej!): diodo, diody

Mam nadzieję, że się nie pomyliłem [emoji6]

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

heh, uprzedziłeś mnie :)


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro Nik@ będzie mogła to wyczyścić to ja nieśmiało podsunę: SUMP czy SAMP? ja byłem uczony SUMP i już sam zgłupiałem bo SAMP pojawia się notorycznie.

Oczywiście jeszcze PALETKI czy PELLETKI? Bo o ile pelet wiadomo jak wygląda to się zastanawiam po kiego licha pchać dyskowce do filtrów.....czy tam rakietki do ping ponga

Edytowane przez Shellik (wyświetl historię edycji)

f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam aby tylko skupić się na tym aby tylko ortografia była prawidłowa,po co sobie komplikować jak wiadomo o co chodzi


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Sygen napisał:

Ja uważam aby tylko skupić się na tym aby tylko ortografia była prawidłowa,po co sobie komplikować jak wiadomo o co chodzi

Popatrz na pierwszy post. Niby też wiadomo o co chodzi ale jednak...... Mnie też bardziej w oczy koli ortografia (choć byki zdarzają się chyba każdemu) Przy ortografii ludzie wykręcają się najczęściej tym, że piszą z telefonu. Chociaż ostatnio 2 razy mi się zdarzyło "jestem dyslektykiem i ch..... "


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Popatrz na pierwszy post. Niby też wiadomo o co chodzi ale jednak...... Mnie też bardziej w oczy koli ortografia (choć byki zdarzają się chyba każdemu) Przy ortografii ludzie wykręcają się najczęściej tym, że piszą z telefonu. Chociaż ostatnio 2 razy mi się zdarzyło "jestem dyslektykiem i ch..... "


Niekryty krytyk [emoji14] telefon jak mu się pozwoli to za nas wprowadzi poprawnie słowo pisane. Jak piszemy na kompie to też wystarczy zainstalować funkcję słownika. Ale komu się w dzisiejszych czasach chce? A jakoś to będzie heh

Wysłane gołębiem pocztowym z pomocą Tapatalka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heja...Problem z bledami jest taki,ze kiedy widze pare razy pod rzad zle napisane slowo to zastanawiam sie jaka jest poprawna pisiwnia...Kiedys nie mialem problemow z ortografia a teraz czasem zdarza mi sie "strzelic byka"...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Już samo pisanie bez znaków diakrytycznych jest dla mnie rażące [emoji14]

Wysłane gołębiem pocztowym z pomocą Tapatalka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe, ja o słowie "diód" też pomyślałam, kiedy już odeszłam od laptopa.  Faktycznie, rekordowa ilość tych "diód" :banghead. Chyba się nie znajdzie już nic, co by je pobiło. Jeśli komuś uda się znaleźć nowego rekordzistę w temacie morszczyzny, to stawiam piwo lub soczek :D 

Co do ortografii, to mnie tez rażą takie błędy... poniżej link do tematu ortograficznego. Już po kilku pierwszych postach widać, jaki jest stosunek niektórych osób do języka polskiego.

Wcześniej "pracowałam" na forum głównie ze smartfona i nie umiałam znaleźć na nim patentu na kolorowanie błędów ortograficznych. Ale smartfon stracił czucie w wyświetlaczu, więc teraz, skoro już korzystam z laptopa staram się kolorować byki, jak mi jakieś wpadną w oko. Zgodnie z regulaminem, na tym forum nie toleruje się niechlujstwa ortograficznego, tym bardziej, że edytor pięknie podkreśla błędy na czerwono i podpowiada prawidłowe słowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja rozumiem że wiosna idzie... ale to już przesada :) Przeszkadzają błędy? W dobie autokorekty świadczą jedynie o braku szacunku dla czytającego. O ile błędy w nazwach jestem w stanie zrozumieć, tak samo jak sporadyczną literówkę, o tyle "nonszalancki styl pisma" zniechęca mnie do jakiejkolwiek aktywności w temacie.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poproszę piwo.  wundermani    965 wyników

 


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, TMK napisał:

Poproszę piwo.  wundermani    965 wyników

 

E tam. rekord to ponad 2100.

Znajdź taki 2200.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ę@dale, nie do końca kumam, o co Tobie chodzi. Czy przeszkadza Ci ten słownik?

Jakkolwiek ortografii uczymy się od dziecka, jesteśmy z jej znajomości rozliczani, oceniani w szkole, w pracy i w innych okolicznościach, tak z nazwami zwierząt morskich nie mamy styczności, dopóki nie trafimy na forum/blog/portal o tematyce morskiej.

Jeśli ktoś 20 razy przeczyta refungium czy zebrosoma, to będzie przekonany, że ta nazwa jest prawidłowa. Po to założyłam ten temat, żeby mogli sobie sprawdzić, jaka nazwa jest własciwa.

@TMK, no jak mogłam zapomnieć o kultowej wundermani!! :banghead Dzięki :) Mnie wyszukiwarka wyświetla 1047 wyników w tym momencie, razem z "wundermaniami" w tym temacie.

"diód" stoi jednak wyżej, ponad 2200. Ale mimo wszystko chętnie się z Toba piwka napiję przy okazji, zaraz dopisze w pierwszym poście prawidłową nazwę :) Krewetki są wyjątkowo skomplikowane w swoich nazwach :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Poproszę piwo.  wundermani    965 wyników

 

Nie ma piwa [emoji4]

Pierwsze 965

Drugie to jest nazwa własna, można się pomylić i to tak nie razi.

Sam piszę najczęściej z telefonu i nieraz jak mi się spieszy wysyłam takie kwiatki przez tą przeklętą autokorektę, że wstyd na całą wieś.

Inna sprawa, że taki słownik potrafi nauczyć ortografii. Jeśli ktoś robi podstawowe błędy, nigdy nic nie napisze ze słownikiem na telefonie.

Kto się nie myli, niech pierwszy rzuci kamieniem, ale jak pisał@dale niechlujstwo zaraz rzuca się w oczy.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zwróciłem kiedyś na forum takiemu jednemu uwagę za "daje moim rybą" chyba jakoś tak to było. Skończyło się na wyzwiskach i ogólnie sporo postów ze "miodek się znalazl" "przecież wszyscy wiedzą o co chodzi"... Fakt że chyba też cos za ostro napisałem ale nie lubię jak się mnie obraża. A za rozpetanie calej "awantury" dostałem od jednego moderatora priv z ostrzeżeniem ze następnym razem ban na tydzien dostanę. Ogólnie niestety stwierdzam że wielu użytkowników a może większość temat minimum poprawności językowej i szacunku dla czytającego czy chociażby zwykłej przejrzystości tekstu ma gleboko w d... niestety od tego zalezy tez renoma forum i przykro będzie kiedyś czytać opinie ze tu łamana polszczyzna się pisze jak na jakiejś zapyzialej wsi. Poza tym mamy problem upowszechniania błędów i błędnych nazw. Powodów za przestrzeganiem chociaż minimum uważam jest wcale nie mało a przeciw jest chyba tylko lenistwo ew olewka. 

 

Ps. Wiem ze w tym poście zrobiłem kupę błędów ale niestety telefon i przyznaje się. Lenistwo.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również uważam, że masz rację, ale jak widzisz wyżej masz masz już jednego zaprzyjaźnionego moderatora :)
Problem polega na tym że niektórym ludziom nie wytłumaczysz pewnych zasad. Szacunku do czytelnika. Obrażają się, bo przecież "da się odczytać o co chodzi" więc jeśli ktoś zwraca uwagę, to raczej chce się czepiać. Takie byle co musi wystarczyć do komunikacji.


Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stefan85, w razie czego zawsze możesz powołać się na regulamin forum ;) 

8. Piszemy po polsku zgodnie z zasadami słownika ortograficznego, a nie "po polskiemu" . Błędy ortograficzne będą zaznaczane i do autora postu należy ich poprawienie.

Uporczywe ignorowanie zasad ortografii skończy się ostrzeżeniem.

( 3 upomnienia na PW przez moderatora = 1 ostrzeżenie)

Na taryfę ulgową mogą liczyć JEDYNIE osoby przebywające za granicą naszego kraju od długiego czasu, przez co nie mają okazji do posługiwania się językiem polskim.

 

 

Nie ma sensu wszczynać pyskówek. Obrażanie i chamstwo również jest zabronione. Niestety, nie znam Twojej sprawy, nie kojarzę takiego tematu, więc trudno mi teraz ocenić, czyja wina była większa i czy tylko Ty dostałeś ostrzeżenie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dawno temu było i wina nie jest ważna. Też za ostro w sumie zacząłem się odszczekiwac. Jk obrażają potrafię pokazać pazur. I niestety czasem też nie mam racji ale adrenalina...krew sie burzy i gryzę:) ale nie o to chodzi tylko o przyzwolenie na błędy i atakowanie osób które te błędy wskazują. Nie chcę pokazywać palcem ale to moderatorzy są od egzekwowania regulaminu i trzymania poziomu forum. A to ze jakas czesc uzytkownikow jest przeciw to trudno. Wszystkim nie dogodzisz. Bardzo dobrze za zakładasz taki temat. Osobiście uważam że jeżeli ktoś wskazuje mi błąd to powinienem być mu wdzieczny bo mogę się poprawić i nie robić z siebie głąba. Niestety chyba nie wielu ludzi myśli podobnie... Błędy popełnia każdy.  Niektórzy uważają że zasady ich nie dotyczą.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że to będzie na czasie ;) Też niby wiadomo o co chodzi, a jak zwrócisz uwagę to ugryzie. 

orto.png


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 świetne podsumowanie... tak to czasem niestety działa :(

Mnie jeszcze irytuje "fobia interpunkcyjna". Są osoby, dla których nie istnieje przecinek i kropka. Nie to, że czasem nie trafią, gdzie wstawić, a gdzie nie. Post składa się z 15 wierszy i w tym ciągu znaków nie ma żadnego znaku przestankowego. Po 2 wierszach zaczynasz czuć niedobór tlenu, po 4 wiesz, że zaraz się udusisz, a po 6 tracisz przytomność...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Nik@ napisał:

 świetne podsumowanie... tak to czasem niestety działa :(

Mnie jeszcze irytuje "fobia interpunkcyjna". Są osoby, dla których nie istnieje przecinek i kropka. Nie to, że czasem nie trafią, gdzie wstawić, a gdzie nie. Post składa się z 15 wierszy i w tym ciągu znaków nie ma żadnego znaku przestankowego. Po 2 wierszach zaczynasz czuć niedobór tlenu, po 4 wiesz, że zaraz się udusisz, a po 6 tracisz przytomność...

to wtedy pewnie zadziała melisa

 


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poziom znajomości języka ojczystego na tym forum jest poniżej krytyki. Nikt tego nie pilnuje ani nie koryguje. Brak szacunku do czytających a jednocześnie oczekiwanie na pomoc przy lenistwie językowym jest dla mnie nie do zaakceptowania. To nie jest facebook tylko forum znane jako jedno z najlepszych w Polsce. Proszę zwrócić uwagę na aktywność forumowiczów z wieloletnim stażem, chyba ludzie tracą szacunek do tego forum bo jest przyzwolenie na bylejakość. Dla mnie pisanie poprawną polszczyzną jest podstawą kultury osobistej, mimo iż przebywam poza granicami Polski  ponad 14 lat nie przyjmuję tłumaczenia: " Na taryfę ulgową mogą liczyć JEDYNIE osoby przebywające za granicą naszego kraju od długiego czasu, przez co nie mają okazji do posługiwania się językiem polskim." - to bzdura, albo ktoś szanuje język ojczysty albo ma to gdzieś i nas wszystkich.  Błędy w nazwach zwierząt też są dowodem ignorancji piszącego. Ale to i tak walka z wiatrakami. Tyle w temacie.


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Popatrz na pierwszy post. Niby też wiadomo o co chodzi ale jednak...... Mnie też bardziej w oczy koli ortografia (choć byki zdarzają się chyba każdemu) Przy ortografii ludzie wykręcają się najczęściej tym, że piszą z telefonu. Chociaż ostatnio 2 razy mi się zdarzyło "jestem dyslektykiem i ch..... "


W oczy kole [emoji4]

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.