Skocz do zawartości
outta82

odwrócona osmoza - filtr - czy taki ok?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam koleżanki i kolegów,

ponieważ mam już dość bycia zależnym od wody Ro od znajomych, chcę kupić sobie filtr odwróconej osmozy. Pytanie, czy taki jak w linku będzie ok? Czy musi być RODI? Koszty pomiędzy tymi filtrami różnią się bardzo. Woda tylko do akwarium ( nie pitna ).

http://allegro.pl/filtr-osmoza-vontron-akwarystyczna-75-ro-3-usa-i6082033622.html

Dzięki z góry,

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie ok tylko musisz jeszcze dokupić jeden pojemnik na DI, tutaj masz samą osmozę.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli lepiej od razu szukać RODI zamiast bawić się w dostawki...

Rozumiem że To-->http://allegro.pl/filtr-osmoza-ro4-akwarystyczna-75-demi-di-ro-4-i5591706550.html

będzie już ok?

 

Edytowane przez outta82 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek ( silvia), ale to nadal samo RO, o ile dobrze czytam. a DI? Spójrz proszę na mój link wyrzej, czy tamten już się nadaje żeby mieć wodę ok?

Kuźwa, to powie mi ktoś co teraz, skoro się okazało że brałem wodę na dolewki z samego RO? d*pa blada czy coś się da zrobić? Nie widać żeby coś złego się działo, ale akwa na szczęście dopiero dojrzewa, 1,5m, bez żadnego życia jeszcze....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
30 minut temu, outta82 napisał:

Kuźwa, to powie mi ktoś co teraz, skoro się okazało że brałem wodę na dolewki z samego RO? d*pa blada czy coś się da zrobić? Nie widać żeby coś złego się działo, ale akwa na szczęście dopiero dojrzewa, 1,5m, bez żadnego życia jeszcze....

Spokojnie. Woda po samej membranie nie jest straszna. Niektórzy twierdza że bez DI wyskakują sinice albo okrzemki ew. dino? Niektórzy tez twierdza że to bzdura. Ekstremalnie niektórzy też solą kranówkę bez filtracji. W każdym razie nie powoduje to katastrofy co najwyżej komplikacje w dodatku to wcale nie musi się źle skończyć. A w ogóle to sinice, okrzemki itd przy starcie niczym nadzwyczajnym nie są.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Stefan85 napisał:

Spokojnie. Woda po samej membranie nie jest straszna. Niektórzy twierdza że bez DI wyskakują sinice albo okrzemki ew. dino? Niektórzy tez twierdza że to bzdura. Ekstremalnie niektórzy też solą kranówkę bez filtracji. W każdym razie nie powoduje to katastrofy co najwyżej komplikacje w dodatku to wcale nie musi się źle skończyć. A w ogóle to sinice, okrzemki itd przy starcie niczym nadzwyczajnym nie są.

Że tak powiem, ufff :) No ok, to teraz warto RODI, czy samo RO jest ok? To zawsze cenowa różnica, a nie jednym hobby człowiek żyje i chętnie wydam zaoszczędzoną kasę na coś innego ;) Dzięki za odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

membrana ma swoją sprawność - zależy jaką masz wodę "przed" to "po" możesz mieć np. 035 lub 005 - po DI masz 000 (póki DI się nie zużyje)

jeśli nie planujesz wymagających korali to samo RO wystarczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, silvia napisał:

membrana ma swoją sprawność - zależy jaką masz wodę "przed" to "po" możesz mieć np. 035 lub 005 - po DI masz 000 (póki DI się nie zużyje)

jeśli nie planujesz wymagających korali to samo RO wystarczy

Nie, wiem że może zabrzmi trochę zlewczo i może urazić fanatyków morszczaków, ale planuję jak najłatwiejszą w utrzymaniu obsadę...niestety oprócz wymaganego minimum nie mam czasu się zajmować akwarium, postawiłem bo 1) lubie akwarystykę, wodę i żyjątka  2) lubię wyzwania - stąd morskie nie słodkowodne 3) ma być ozdobą domu i cieszyć oko rodzinki :)

Dodatkowo mam inne czaso i kasochłonne hobby, więc muszę jakoś ważyć wydatki. Skoro samo RO jest ok, to pójdę w tą stronę. Jeśli z czasem się coś zmieni, i stwierdzę że chcę rozbudować akwa, wejść w trudniejsze tematy, na pewno nie zaoszczędzę i filtr Di również się znajdzie.

Dziękuję Tobie Marek i wszystkim za uwagi i podpowiedzi.

Pozdrawiam

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Sugerowalbym jednak zaczynać wg standardu tzn z Di. Jak już będzie stabilnie i zorientujesz się jak to wszystko działa, możesz pokombinować ale na początek odradzam. Może się zdarzyć że akurat w twoim akwarium perfekcja ma znaczenie a w takim przypadku plagi i zdychajace zyjatka wyczyszcza portfel i zniechęca do tego hobby. Czasem oszczędności to duże koszty. W szczególności kiedy jeszcze wiedza jest skąpa.

 

Póki co zbiornik jest świeży i plagi to norma. Podmianami i ew adsorbentami wyprostujesz parametry. Ale jednak doradzam jak najszybciej załatwić di. Jak żywica się zużyje zdecydujesz czy wkładać nową ale będzie to zmiana i pewnie jedyna w tym momencie więc łatwo ocenisz czy coś się zmieniło i czy jest potrzebna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem TDS, woda po RO ma 10ppm (z kranu ma 200ppm), pod DI ma nadal 1-2ppm. I teraz mnie wkurza że nie mam 0 a wydałem 40 zł na filtr DI z allegro. Więc gwarancji jak widać nie ma że zejdziesz na 000. Właśnie mam plagę glonów, ale zakładam że to wina nowego zbiornika a nie filtra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zaczynał bym nowego baniaka od oszczędności. Jak masz problem że wydałeś 40zł to może daruj sobie tą całą zabawę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, mmaadd napisał:

Ja kupiłem TDS, woda po RO ma 10ppm (z kranu ma 200ppm), pod DI ma nadal 1-2ppm. I teraz mnie wkurza że nie mam 0 a wydałem 40 zł na filtr DI z allegro. Więc gwarancji jak widać nie ma że zejdziesz na 000. Właśnie mam plagę glonów, ale zakładam że to wina nowego zbiornika a nie filtra.

Jeśli po nowym DI nie ma zera to coś jest nie tak i warto by drążyć temat .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja kupiłem TDS, woda po RO ma 10ppm (z kranu ma 200ppm), pod DI ma nadal 1-2ppm. I teraz mnie wkurza że nie mam 0 a wydałem 40 zł na filtr DI z allegro. Więc gwarancji jak widać nie ma że zejdziesz na 000. Właśnie mam plagę glonów, ale zakładam że to wina nowego zbiornika a nie filtra.

Na problemy z zerem po DI...Pomaga częsta i reguralna wymiana zywicy dobrej jakości oraz poprawne skalibrowanie miernika TDS na początek.

Dariusz Barcikowski
Wysłane z Samsung Galaxy S 7 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
25 minut temu, mmaadd napisał:

Ja kupiłem TDS, woda po RO ma 10ppm (z kranu ma 200ppm), pod DI ma nadal 1-2ppm. I teraz mnie wkurza że nie mam 0 a wydałem 40 zł na filtr DI z allegro. Więc gwarancji jak widać nie ma że zejdziesz na 000. Właśnie mam plagę glonów, ale zakładam że to wina nowego zbiornika a nie filtra.

pokaż co kupiłeś i jak jest założone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, outta82 napisał:

Że tak powiem, ufff :) No ok, to teraz warto RODI, czy samo RO jest ok? To zawsze cenowa różnica, a nie jednym hobby człowiek żyje i chętnie wydam zaoszczędzoną kasę na coś innego ;) Dzięki za odpowiedź.

Piszesz, że masz akwarium 1,5m i chcesz zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych na DI? Żywych zwierząt będziesz miał w tym akwarium pewnie za kilka tysięcy. Często jeden koral, ryba, ślimak, krewetka itd. kosztują więcej niż DI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, egon24 napisał:

Jeśli po nowym DI nie ma zera to coś jest nie tak i warto by drążyć temat .

Na razie wymienię żywicę, jak będzie bez mian to będę drążył dalej. Obecnie mam żywicę z tej aukcji: http://allegro.pl/filtr-demi-di-demineralizacja-klipsy-gratis-i6432672302.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tę czyli którą ci wyslali MB400 czy MB20?

Dariusz Barcikowski
Wysłane z Samsung Galaxy S 7 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W teorii MB400 ale żywica już była w puszcze więc żadnego opakowania nie widziałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, maciej01 napisał:

Piszesz, że masz akwarium 1,5m i chcesz zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych na DI? Żywych zwierząt będziesz miał w tym akwarium pewnie za kilka tysięcy. Często jeden koral, ryba, ślimak, krewetka itd. kosztują więcej niż DI.

1,5m znaczy 1,5 miesiąca :) A akwa jest małe, 64L brutto, ale fakt, że nie chcę oszczędzać na rzeczach niezbędnych. Stąd moje pytanie było czy RO czy koniecznie RODI. Odpowiedzi nie są jednoznaczne, mimo wszystko jednak wezmę RODI bo chcę mieć psychiczny spokój że robię wszystko tak jak się powinno. Ale dodam, że jeśli mógł bym zaoszczędzić chociaż by na 40zł, to zrobił bym to bez wachania...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, outta82 napisał:

A akwa jest małe, 64L brutto, ale fakt, że nie chcę oszczędzać na rzeczach niezbędnych.

ja bym wcale nie kupował osmozy do tej pojemności, taniej Ci wyjdzie kupować wodę nawet po 1 zł za litr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 minuty temu, DarekB30 napisał:

ja bym wcale nie kupował osmozy do tej pojemności, taniej Ci wyjdzie kupować wodę nawet po 1 zł za litr

Nie zgodzę się. Raz że w dłuższym okresie ale jednak RO się zwróci, 2 że wiesz jak jest demineralizowana i co może w niej siedzieć. A co wiesz o demineralce ze sklepu??

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, DarekB30 napisał:

ja bym wcale nie kupował osmozy do tej pojemności, taniej Ci wyjdzie kupować wodę nawet po 1 zł za litr

Jasne, tak też do dzisiaj robię. Tylko jest to bardzo uciążliwe. Wody RO nie powinno się trzymać za długo. Ja biorę 5L baniak, starcza mi średnio na 5 dni. Zdarzało się już że osoba od której biorę nie jest dostępna przez 2/3 dni, i wtedy zonk. Dopóki nie mam życia, nic wielkiego się nie dzieje, ale pomyśl jak bym miał już zwierzaki i przez brak dostępu do wody RO paruje 3L wody....Spać bym nie mógł po nocach :) To może jak już piszę, odpowiedź mi na pytanie, wg. Ciebie ile może stać woda RODI w zaciemnionym miejscu? Bo może mogę brać więcej niż 5L, i wtedy kupowanie miało by sens....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Stefan85 napisał:

Nie zgodzę się. Raz że w dłuższym okresie ale jednak RO się zwróci, 2 że w wiesz jak jest demineralizowana i co może w niej siedzieć.

myślę że ten okres zwrotu kosztów może być na tyle długi biorąc pod uwagę również koszty ilości wody utraconej przy osmozie że:

a: albo akwarium już przestanie istnieć zanim się zwrócą koszty zakupu sprzętu i produkcji wody.

b: kolega połknie bakcyla akwarystyki i założy większe akwarium niż 100 litrów, wtedy osmoza ma sens.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
15 minut temu, DarekB30 napisał:

ja bym wcale nie kupował osmozy do tej pojemności, taniej Ci wyjdzie kupować wodę nawet po 1 zł za litr

Pod warunkiem że sprzedającym będzie "sąsiad zza płotu" - bo jeśli specjalnie trzeba robić wycieczkę do sklepu a potem biegać ze zbędnymi pojemnikami to już przestaje być różowo - po prostu strata czasu, przyjdzie zima / będzie lało / aa tam dziś mam katar - nie chce mi się ... a jak masz filtr to po prostu przekręcasz zawór

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.