Skocz do zawartości
outta82

odwrócona osmoza - filtr - czy taki ok?

Rekomendowane odpowiedzi

Gość
58 minut temu, DarekB30 napisał:

myślę że ten okres zwrotu kosztów może być na tyle długi biorąc pod uwagę również koszty ilości wody utraconej przy osmozie że:

a: albo akwarium już przestanie istnieć zanim się zwrócą koszty zakupu sprzętu i produkcji wody.

b: kolega połknie bakcyla akwarystyki i założy większe akwarium niż 100 litrów, wtedy osmoza ma sens.

1m3 wody =1000l => ok 9zł w zależności od miasta. Przy wydajności filtra rzędu 30%, mamy ok 330l wody demineralizowanej za 9zł tj 1l wody demineralizowanej kosztuje ok 3 gr i oszczędzamy ok 97gr na litrze (u mnie woda demineralizowana jest ok 1,5zł/l ale załóżmy twoją cenę.) zakładając cenę filtra na 300zł, na "0" wychodzimy po "wyprodukowaniu" ok 300l wody do akwarium. Outta pisze że 5l wystarcza mu na ok 5 dni więc z prostego rachunku po ok 2 miesiącach filtr się zwrócił a dalej to czyste oszczędności - pomijam sprawę serwisu prefiltrów bo raz że grosze, 2 że przy tym zapotrzebowaniu wystarczą na długo.

Założenia bardzo ogólne i nieprecyzyjne ale okres zwrotu kosztów filtra na pewno będzie miedzy 2 a 4 mies. Jeżeli akwarystyka się znudzi ze sprzedaży filtra będą jakieś grosze. Jeżeli przygoda dopiero się zacznie, dobrze mieć taki sprzęt. A bez względu na sensowność inwestycji pozostaje wygoda - mam ile i kiedy potrzebuję i nie muszę nigdzie jechać, nikogo nie muszę prosić i na nikogo czekać.

 

 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Stefan85 napisał:

1m3 wody =1000l => ok 9zł w zależności od miasta. Przy wydajności filtra rzędu 30%, mamy ok 330l wody demineralizowanej za 9zł tj 1l wody demineralizowanej kosztuje ok 3 gr i oszczędzamy ok 97gr na litrze (u mnie woda demineralizowana jest ok 1,5zł/l ale załóżmy twoją cenę.) zakładając cenę filtra na 300zł, na "0" wychodzimy po "wyprodukowaniu" ok 300l wody do akwarium. Outta pisze że 5l wystarcza mu na ok 5 dni więc z prostego rachunku po ok 2 miesiącach filtr się zwrócił a dalej to czyste oszczędności - pomijam sprawę serwisu prefiltrów bo raz że grosze, 2 że przy tym zapotrzebowaniu wystarczą na długo.

Założenia bardzo ogólne i nieprecyzyjne ale okres zwrotu kosztów filtra na pewno będzie miedzy 2 a 4 mies. Jeżeli akwarystyka się znudzi ze sprzedaży filtra będą jakieś grosze. Jeżeli przygoda dopiero się zacznie, dobrze mieć taki sprzęt. A bez względu na sensowność inwestycji pozostaje wygoda - mam ile i kiedy potrzebuję i nie muszę nigdzie jechać, nikogo nie muszę prosić i na nikogo czekać.

 

 

Kurde, Stefan, przekonałeś mnie ;) Jednak nie ma to jak cyferki :) Dzięki i pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A myślałem że ktoś wytknie mi błąd w obliczeniach:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, Stefan85 napisał:

1m3 wody =1000l => ok 9zł w zależności od miasta. Przy wydajności filtra rzędu 30%, mamy ok 330l wody demineralizowanej za 9zł tj 1l wody demineralizowanej kosztuje ok 3 gr i oszczędzamy ok 97gr na litrze (u mnie woda demineralizowana jest ok 1,5zł/l ale załóżmy twoją cenę.) zakładając cenę filtra na 300zł, na "0" wychodzimy po "wyprodukowaniu" ok 300l wody do akwarium. Outta pisze że 5l wystarcza mu na ok 5 dni więc z prostego rachunku po ok 2 miesiącach filtr się zwrócił a dalej to czyste oszczędności - pomijam sprawę serwisu prefiltrów bo raz że grosze, 2 że przy tym zapotrzebowaniu wystarczą na długo.

Założenia bardzo ogólne i nieprecyzyjne ale okres zwrotu kosztów filtra na pewno będzie miedzy 2 a 4 mies. Jeżeli akwarystyka się znudzi ze sprzedaży filtra będą jakieś grosze. Jeżeli przygoda dopiero się zacznie, dobrze mieć taki sprzęt. A bez względu na sensowność inwestycji pozostaje wygoda - mam ile i kiedy potrzebuję i nie muszę nigdzie jechać, nikogo nie muszę prosić i na nikogo czekać.

 

 

nie wiem jak u Ciebie, w Warszawie m3 wody to 4 zł, po tyle płacę rachunki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Policzyłem łączny koszt woda + ścieki. Z tego co wiem w kraju cena waha się między ok 7 a 14zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To i tak macie tanio w tej Warszawie :) Ja na podtarnowskiej wsi płacę za m3 wody 4.99 zł (z vat). Do tego trzeba doliczyć 5.75 zł z tytułu kanalizacji bo u mnie liczą tak, że ile zużywam wody za tyle samo kanalizacji płacę.  Biorąc pod uwagę kwotę łączną (10.74 zł/ m3) mam drożej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet do nano solniczki opłaca się kupić filtr RO/DI. Jest się niezależnym od osób trzecich i ma się ten komfort, że kiedy potrzebna jest woda, to jest na miejscu. Zdarzają się sytuacje awaryjne i co wtedy? Najtańsze filtry RO/DI kosztują poniżej 200zł, to nie jest aż tak wielki koszt decydując się na solniczkę, a straty bez filtra mogą być o wiele wyższe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
9 minut temu, maciej01 napisał:

Najtańsze filtry RO/DI kosztują poniżej 200zł,

poniżej 150zł :) - (99 filtr + zasobnik z żywicą 40) mam taki i sprawuje się świetnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy to będzie 139, 150 i tak jest poniżej 200. Dlatego tak napisałem, bo są różne filtry np. ja mam taki http://sklep.osmoza.pl/aquarius-mini-najtanszy-dla-akwarystow-p-689.html i do tego http://sklep.osmoza.pl/demi-aqua-tic-demineralizujacy-zestaw-p-611.html. Jak ja kupowałem, to filtr był tańszy o 20zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kontekście kosztów to właśnie dokupiłem drugi DI i dopiero jak mam podłączone dwa pojemniki, jeden za drugim to mam 0 ppm (jeszcze raz sprawdziłem i za membraną jest 6 ppm). Jak jest tylko jeden DI to mam 1-2 ppm :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.