Skocz do zawartości
Dan86PL

Żółtek (zebrasoma flavescens) - dlaczego padł?!

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Co może być przyczyną tego że padł mi "żółtek"?

Wiem, że powinienem dokładnie opisać akwarium podać parametry wody itp. Niemniej uważam, że przyczyną musiało być jakieś zdarzenie, a nie ogólny stan mojego baniaka.

Ogólnie zachowywałem przykazania morszczaka. Nie robię co prawda żadnych testów, ale staram się zachowywać czystości jak tylko się da i żadnej chemii. Cotygodniowe podmiany wody (10%), zero chemii!, żadnych ulepszaczy wody, klejów do skały itp.,  stała temperatura, regularne i częste karmienie małym porcjami pokarmem suchym, mrożonkami a żółtek dodatkowo dostawał codziennie 2 x kilucentymetrowe paski alg norii. Żył sobie u mnie bez stresu. Żadna ryba go niepokoiła, bo był zdecydowanie większy od reszty załogi. Miałem go od kilku miesięcy od Ludka z tego forum. Z tego co mi powiedziano miał 2 lata. 

 

 

Obstawiam 3 możliwe przyczyny z ostatnich dni:

 

1. Glony z akwarium szwagra. Przyczyna z wczoraj.

Stwierdziłem, że dobrze będzie żółtkowi urozmaicić dietę w glony, bo z mojej skały już dawno wszystko oskubał.

Wziąłem więc kawałek skały i claustrei z akwarium szwagra i dałem wczoraj żółtkowi mały pączek. Mniejszy niż główka claustrei. Obawiam się, że albo sam glon zaszkodził albo było w nim jakieś paskudztwo, mimo że wcześniej to przepłukałem w wodzie z własnego akwarium.

5be694be20d7.jpg

 

 

2. Rozkładający się rhodactis. Przyczyna z ostatniego tygodnia.

Może fakt, że rhodactis którego odczepiłem od skały wydzielił jakieś toksyny? Na w sumie 5 rhodactisów, 3 z nich przeżyły bez niczego takie odczepienie (podważałem śrubokrętem z kawałkiem skały). 2 były zranione. 1 wyrzuciłem od razu a drugiego po przepłukaniu wodą z akwarium aby pozbyć się wydzieliny wrzuciłem z powrotem do akwa z nadzieją, że dojdzie do siebie.

2e1d3a915921.jpg

 

3. Zjedzenie kawałka loda? (mrożonka, która nie zdążyła się rozmrozić zanim połknął). Zazwyczaj mrożonki ogrzewam w ciepłej wodzie i dopiero później wlewam do akwarium. Kilka dni temu przypadkowo wpadł mi niewielki zamrożony kawałek grubego kryla i żółtek go połknął.

 

 

Poniżej zdjęcie akwarium, w którym ostatnio trzymałem niestety martwego już żółtka.

b79fc63e8bb36.jpg

d84076e89fce.jpg

04ad0e00abae.jpg

 

Że ryba padła dowiedziałem się dzisiaj telefonicznie w pracy od domowników. Jeszcze wczoraj wieczorem obserwowałem baniak i nie zauważyłem nic niepokojącego...

 

Edytowane przez Dan86PL (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak naprawdę nie podąłeś żadnych konkretnych danych ,nie wiesz jakie masz parametry wody ...a oczekujesz wróżenia z fusów  wiec wróże :P moim zdaniem padł  dlatego ze miał za "ciasno" ? takie male akwa a tyle ryb!!! chyba lekka przesada...


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, niwre37 napisał:

tak naprawdę nie podąłeś żadnych konkretnych danych ,nie wiesz jakie masz parametry wody ...a oczekujesz wróżenia z fusów  wiec wróże :P moim zdaniem padł  dlatego ze miał za "ciasno" ? takie male akwa a tyle ryb!!! chyba lekka przesada...

Proszę Cię... Z tego raczej zupy rybnej byś nie ugotował. 3 ryby na krzyż + żółtek 15cm w akwarium 200l a Ty piszesz "małe akwa a tyle ryb". <_<

Parametry nie mogły być tragiczne. Dbam o swoje zbiorniki. Morskie prowadzę o 2 lat i nie padło mi nic do tej pory oprócz czerwonej rozgwiazdy, które nie żyją zbyt długo w akwariach i błazenka, ale on akurat nie padł tylko wyskoczył, bo nie miałem dobrze zabezpieczonego baniaka.

Oczywiście skoro nie mierzę, to jakiś parametr mógł zostać znacznie przekroczony, ale chodzi mi o to, że ktoś może znać dobrze tą rybe i wie na co jest ona szczególnie wrażliwa i może coś zasugerować z info, które podałem.

Edytowane przez Dan86PL (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi żółtek też padł i stawiam na nierozmrożone jedzonko,  ja swojemu w pośpiechu podałem loda o smaku lasonoga i wywalił kite. 

 

Edytowane przez Sylwek79 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"odwalił kitę"... odwalił :) - jeśli już...

@Daniel, a musi być jakaś konkretna przyczyna - zależna od Ciebie? Może po prostu zdechł z przyczyn niezależnych? Wada wrodzona, uszkodzenie wewnętrzne organu, indywidualny pasożyt... przyczyn może być dużo... Niekoniecznie złe parametry czy agresja innego osobnika.

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.04.2017 o 09:50, Sylwek79 napisał:

Mi żółtek też padł i stawiam na nierozmrożone jedzonko,  ja swojemu w pośpiechu podałem loda o smaku lasonoga i wywalił kite. 

 

Hmmm... Z jednej strony wydaje mi się, że to mogła być przyczyna skoro Sylwek twierdzi, że u niego było podobnie, z drugiej gdyby ryby padały od zjedzenia nierozmrożonego pokarmu, to byśmy częściej o tym słyszeli i czytali na forach itp.

 

11 godzin temu, dale napisał:

"odwalił kitę"... odwalił :) - jeśli już...

@Daniel, a musi być jakaś konkretna przyczyna - zależna od Ciebie? Może po prostu zdechł z przyczyn niezależnych? Wada wrodzona, uszkodzenie wewnętrzne organu, indywidualny pasożyt... przyczyn może być dużo... Niekoniecznie złe parametry czy agresja innego osobnika.

 

Dokładnie Marek, ale zawsze warto się zastanowić, żeby wyciągnąć wnioski na przyszłość. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne. Wrato jednak pamiętać (o czym ja przekonałem się dopiero niedawno), że tu nie wojsko i lepiej nie robić nic niż robić coś, bez pełnych danych.

Dlatego sam też jestem ciekaw co mogło byt być przyczyną. Ale tebo dowiedzieli byśmy się pewnie dopiero po sekcji.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wątpię żeby ryby przez nie rozmrozone żarcie padały. Nie raz moje takie jak długo jak nie miałem czasu. Albo jakiś gwałtowny skok parametru mógł go zabić albo jakaś wrodzona wada. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja raczej wykluczył bym nierozmrożone jedzenie . Przez ładne kilka lat nie zdarzył mi się zgon ryb z tej przyczyny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Uruchomiłem niedawno baniak 200l (80x50x50) i pozostał mi do zrobienia SUMP.

 

Trudno zgadywać ale na pewno mógł mu w tym pomóc nowy baniak i koło 13 kwietnia porządki, dużo stresu a akwarium wygląda zbyt czysto by solanka była z jakiegoś stabilnego systemu, do tego dochodziły różne zakupy jak domniemywam z postów.10% podmian to trochę wcześnie jak na dojrzewający system, zresztą nie wiadomo na jakie soli te 10% może powodować całkiem spore skoki parametrów.

Żadne tam mrożonki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Jestem tego samego zdania - stres. Żółtki są naprawdę wrażliwe na stres...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny problem ryba kupiona w e ... i w ogóle nie podeszła do żarcia nic.

No i potem ospa i zgon.

Podawałem chyba wszystko : mysis, nori, płatki, spiruline w kulkach, kiełż, czewony plankton itd. nie dotkła niczego .

Ale za to zbierał duży łomot od dycelatusów potem dały jej spokój ale to już nie pomogło .Po tej wypowiedzi Andrzeja pomyślałem iż może to było przyczyna niepowodzenia.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.