Skocz do zawartości
BONSAIMANIA

akwarysta morski czy już nie ?

Rekomendowane odpowiedzi

Czasami mnie to zastanawia . Może od początku . W wieku 5 lat miałem słoik 2 litrowy z gubikami i wężyk przez który dmuchałem powietrze do niego . Później  były akwaria z mieszaną obsadą  , puszczaki. No i ostatnie słodkie z paletami . W tym czasie równo 20 lat temu zapragnąłem mieć morskie . Było to akwarium po paletkach . Początki  były mało owocne , ale po kilku latach wyglądało dość ciekawie . Zmieniłem na większe około 400 litrów . Przerabiałem przez kilka lat chyba wszystko co się dało na owe czasy - ukwiały przeróżnych maści , koniki morskie , plataxy , idolki , ogończe , jajka rekina , motyle , pokolce , sps ,  lps . Ogólnie  większość ryb i korali dostępnych na rynku . Jedna pasja to za mało i zacząłem interesować się też drzewkami bonsai ( przycinałem je i nadawałem ksztaut różnymi sposobami ) i sztuką , a w szczególności starożytną . Zaczołem dostrzegać piękno w przedmiotach . Do czego zmierzam - od tamtej pory inaczej patrzę na akwarium . Nie jako na akwen z życiem tylko jako dzieło sztuki . Począwszy od ułorzenia skały po dobranie obsady wszystko musi współgrać ze sobą i tworzyć zamierzony wizualny efekt . . Dlatego od kilku lat zakładam tylko małe akwaria i bawię się w ich dokończenie . Niestety po pewnym czasie akwarium jest już pełne i osiąga zamierzony efekt ( trwa to z reguły kilka miesięcy ). Zaczynam wtedy od początku z zupełnie nowym pomysłem , zbiornikiem i życiem w nim . Przez ostatnie lata  miałem kilka takich akwariów. Sam nie wiem czy jestem jeszcze akwarystą , czy już nie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... i czy kiedykolwiek nim byłeś ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarystą według mnie nadal jesteś, bo nadal masz akwarium. Tylko Twoja pasja tym hobby poszła w trochę innym kierunku, niż tradycyjnego akwarysty. Ty robisz coś na "chwilę" i od nowa, ale w trochę innym stylu, kierunku i znowu od nowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A kim jest akwarysta morski? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeeeetam, nie masz się co mazgaić niczym baba, akwarystą jest się, podobnie jak nałogowym alkoholikiem - do końca życia ;)


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Nik@ napisał:

A kim jest akwarysta morski? 

 

Nałogowcem, tak jak napisał baszurek i chyba dobrze o tym wiesz, bo już planujesz trzecie akwarium :P.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Nik@ napisał:

A kim jest akwarysta morski?

 

Czytając twoje wypowiedzi jestem pewien , że właśnie nim jesteś . Śledzę je od jakiegoś czasu . Kiedyś też tak miałem , że najmniejszy robaczek był cudownym stworzeniem . Teraz dla mnie najpiękniejszy jest efekt całości a nie pojedyncze zwierzątka .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękny, filozoficzny temat, aż się wzruszyłem ;)

A tak na serio akwarystą jesteś tylko zbocznym :huh:


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, baszurek napisał:

Jeeeetam, nie masz się co mazgaić niczym baba, akwarystą jest się, podobnie jak nałogowym alkoholikiem - do końca życia ;)

Dobrze piszesz  , chłopaki nie płaczą . Podciągam kalesony i jazda dalej z akwarystyką ;-)

Edytowane przez BONSAIMANIA (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, BONSAIMANIA napisał:

Dobrze piszesz  , chłopaki nie płaczą . Podciągam kalesony i jazda z dalej akwarystyką ;-)

:thumbsup::thumbsup::thumbsup:


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:clowning:clowning:clowning

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe, to Cię chłopcy zalatwili. Krótka piłka i kryzys tożsamości się rozpuścil, niczym garść soli w rodi :D

Podobnie chyba jest z pasją do motoryzacji. Jeden zmienia samochody jak rękawiczki, bo chce spróbować każdego, a inny piesci swój stary, ukochany wóz, az pozna na pamięć każdy jego element, prowadzi w Excelu listę wydatkow i potrafi rozpoznać każda usterkę bez otwierania maski.

(Ale na kalesony już chyba za ciepło :ph34r:)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, BONSAIMANIA napisał:

Czasami mnie to zastanawia . Może od początku . W wieku 5 lat miałem słoik 2 litrowy z gubikami i wężyk przez który dmuchałem powietrze do niego . Później  były akwaria z mieszaną obsadą  , puszczaki. No i ostatnie słodkie z paletami . W tym czasie równo 20 lat temu zapragnąłem mieć morskie . Było to akwarium po paletkach . Początki  były mało owocne , ale po kilku latach wyglądało dość ciekawie . Zmieniłem na większe około 400 litrów . Przerabiałem przez kilka lat chyba wszystko co się dało na owe czasy - ukwiały przeróżnych maści , koniki morskie , plataxy , idolki , ogończe , jajka rekina , motyle , pokolce , sps ,  lps . Ogólnie  większość ryb i korali dostępnych na rynku . Jedna pasja to za mało i zacząłem interesować się też drzewkami bonsai ( przycinałem je i nadawałem ksztaut różnymi sposobami ) i sztuką , a w szczególności starożytną . Zaczołem dostrzegać piękno w przedmiotach . Do czego zmierzam - od tamtej pory inaczej patrzę na akwarium . Nie jako na akwen z życiem tylko jako dzieło sztuki . Począwszy od ułorzenia skały po dobranie obsady wszystko musi współgrać ze sobą i tworzyć zamierzony wizualny efekt . . Dlatego od kilku lat zakładam tylko małe akwaria i bawię się w ich dokończenie . Niestety po pewnym czasie akwarium jest już pełne i osiąga zamierzony efekt ( trwa to z reguły kilka miesięcy ). Zaczynam wtedy od początku z zupełnie nowym pomysłem , zbiornikiem i życiem w nim . Przez ostatnie lata  miałem kilka takich akwariów. Sam nie wiem czy jestem jeszcze akwarystą , czy już nie .

trzeba było od razu napisać w stylu:zakładam,serwisuję mam również drzewka bonsai w dobrych cenach;)tak to odczytuję


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak w każdej branży , interesujesz się tematem , rozwijasz pasję , jesteś akwarystą . Dla mnie każdy kto nie skończył na krótkiej próbie typu jeden miesiąc i dziękuję jest już na zawsze uzależniony od szkła z wodą i rybką :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy można by akwarystą bez akwaria ??? 


Akwarium OW 120x60x60 + Sump 80x50x45h + Dolewka 40 l. / Deltec APF 600 na NJ 800 // Obieg Jebao DCT 8000 // Cyrkulacja 2 x Jebao RW 8 // Lampa Led Lumini glisten 150r2 + 120r1 // Grzałka Jager 250 wat // Sentry ATO //

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, egon24 napisał:

jest już na zawsze uzależniony od szkła z wodą i rybką

Dobrze, że ci się tam przypadkiem "ó" nie wpisało ;]

Podpisuję się pod tym jak najbardziej.

1 minutę temu, Kajtek77 napisał:

A czy można by akwarystą bez akwaria ??? 

Jeśli nie możesz przejść spokojnie obok sklepu z akwariami to tak, jesteś uzależniony. I prędzej, czy później w sprzyjających okolicznościach baniak się pojawi.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach


8 godzin temu, Nik@ napisał:




Hehe, to Cię chłopcy zalatwili. Krótka piłka i kryzys tożsamości się rozpuścil, niczym garść soli w rodi :D Podobnie chyba jest z pasją do motoryzacji. Jeden zmienia samochody jak rękawiczki, bo chce spróbować każdego, a inny piesci swój stary, ukochany wóz, az pozna na pamięć każdy jego element, prowadzi w Excelu listę wydatkow i potrafi rozpoznać każda usterkę bez otwierania maski. (Ale na kalesony już chyba za ciepło :ph34r:)






Dobre ;-) . Dopiekłaś mi . Tak poważnie to wiem , że jestem akwarystą z tą różnicą - większość z nas zmienia na większe akwarium by dalej się bawić . Ja, gdy nie ma już miejsca zakładam podobnej wielkości ! Nie rozumiem , też porównania do motoryzacji - przecież sama masz w planach większy basen ( czyli nowy )





8 godzin temu, Sygen napisał:




trzeba było od razu napisać w stylu:zakładam,serwisuję mam również drzewka bonsai w dobrych cenach;)tak to odczytuję






Nie wiem z czego to wywnioskowałeś . Treść raczej jest łatwa w przekazie i prosta do zrozumienia . Dobrze , że nie napisałem  - lubię bigos . Zarzuciłbyś mi może wtedy , że handluję kiszoną kapustą ;-) Mały hejt nie jest zły :-)


Edytowane przez BONSAIMANIA (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No baniak większy, ale wszystkie rybki i korale zostają ze mną.

Z porównaniem do motoryzacji, to powiedzmy, że samochod chcę tylko wiekszy, ale trzymam się tej samej marki, bo jestem wielbicielką tego znaczka, podobnego wyposażenia, bo je lubie i wszystkich pasażerów zabieram do nowego wozu. A wszystko po to, zeby im było wygodniej że mną podróżować i mnie z nimi. 

(Szczerze przyznam, że odkad mam akwarium, to mojego samochodu już tak nie pieszcze, jak wcześniej. Kosmetyków dla niego kupilam więcej, niż dla siebie i to takich z wyższej półki, jakich sobie nie kupuję :D ale kocham te swoją białą strzałkę tak samo, jak Przed Erą Akwarium).

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zostać akwarysta może warto wziąć przykład z sąsiada :P

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Nik@ napisał:

No baniak większy, ale wszystkie rybki i korale zostają ze mną.

Z porównaniem do motoryzacji, to powiedzmy, że samochod chcę tylko wiekszy, ale trzymam się tej samej marki, bo jestem wielbicielką tego znaczka, podobnego wyposażenia, bo je lubie i wszystkich pasażerów zabieram do nowego wozu. A wszystko po to, zeby im było wygodniej że mną podróżować i mnie z nimi.

(Szczerze przyznam, że odkad mam akwarium, to mojego samochodu już tak nie pieszcze, jak wcześniej. Kosmetyków dla niego kupilam więcej, niż dla siebie i to takich z wyższej półki, jakich sobie nie kupuję :D ale kocham te swoją białą strzałkę tak samo, jak Przed Erą Akwarium).

 

Niestety zaczęły mi się podobać od pewnego czasu tylko małe akwaria . Podniosłem sobie poziom trudności . Pewnie wiesz , że w takim maluchu nie jest łatwo . Po pewnym czasie akwarium jest już napchane życiem . I co dalej ? Muszę zaczynać od nowa , bo sama przyznasz - bez sensu było by przekładać wszystko do podobnej wielkości akwarium . Zaczynam zabawę od nowa  . Oczywiście dbam o wszystko , by zwierzątka były w dobrej kondycji .  Parametry i całe życie pilnuje z uwagą co przekłada się na efekt wizualny . Jest pięknie , oczywiście w moich oczach . Robię to tylko dla siebie  , dla własnej potrzeby dostrzegania w tym cudownego efektu własnej pracy . Daje mi to szczęście .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczęście daje Ci tworzenie i tylko do momentu osiągnięcia tego, co zamierzales. Jak już to osiągasz, to zamiast relaksować się z piwkiem przy tym ideale swędzi Cie mózg i kombinujesz nad nowym wyzwaniem, bo w "starym" już nie ma adrenaliny :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dążenie do perfekcji , od zawsze bardzo złożony temat . Myślę że prowadzenie akwarium morskiego można porównać do uporządkowanego domu . Każdy ma swój styl i to jest piękne . Osobiście kocham nieład , ale w miarę uporządkowany . Żona prowadzi dom i ład w nim a ja spokojnie nieład w akwarium , więc i faluje i rybki kolorowe i trochę twardych . Podsumowując najważniejsze oby nam się podobało :)  i tego się trzymajmy .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, Nik@ napisał:

Szczęście daje Ci tworzenie i tylko do momentu osiągnięcia tego, co zamierzales. Jak już to osiągasz, to zamiast relaksować się z piwkiem przy tym ideale swędzi Cie mózg i kombinujesz nad nowym wyzwaniem, bo w "starym" już nie ma adrenaliny :)

Zgadza się . Dlaczego Ty przymierzasz już się  do większego  ;-)   ? Piwko w rękę i siedź przed tym zbiórniczkiem kilka lat :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie jak w tej bajce:clowningsię dogadali..:-)

A piwko to bym wypił :P:P:P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo w tym moim 360 już nawalone, jak w stodole :( pierdylion małych szczepek na piachu. No i hepcio mi się marzy i naso. ..

I wiecej babeczek, bo uwielbiam te rybki. Także nie zmieniam systemu, bo przywiązalam się do wszystkich moich zwierzaków, jedynie upgrade chce zrobić, żeby tym obecnym było lepiej i żeby jeszcze kilka marzeń się zmieściło. 

Moim marzeniem jest więcej, niż mam, ale w tym samym kierunku.  Twoim jest coś innego, nowego i moim zdaniem każda droga jest ok, póki daje radość i zwierzaki są traktowane humanitarnie :) 

Jaki masz plan na nowe dzieło?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.