Skocz do zawartości
BzykU

Zwarcie pod wodą.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam .

Jakiś czas temu moja uwagę zwrócił uwage dziwny dzwięk dochodzący z akwarium po zlokalizowaniu dzwięku okazało się iż to woda bulgocze od palących się kabli.

Zwarcie trwało może 1 min może więcej może mniej ale wyrażnie widziałem ogień pod wodą.

Szybko wyłączyłem ta pompę cyrkulacyjna i wyjąłem z wody .

Pompa to jvp 202 .

Zastanawia mnie czy ktoś z was miał z taka pompą podobny problem i czy mogą być tego jakieś skutki .

p.s oczywiście do pompy idzie 230 v.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Skutki mogą być takie że masz skopaną instalację w domu - bo powinien wywalić bezpiecznik

a dla zbiornika - miedź w wodzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie musi być wcale wadliwa instalacja. W tym wypadku nawet wyłącznik różnicowo prądowy nie musi zadziałać, zabezpieczenie nadpradowe zadziałałoby w przypadku przekroczenia prądu nominalnego. Podejrzewam B16, gdzie prąd zadziałania wynosi ok 20A. 

Moze nie tyle co miedź w akwarium ale jakieś związki chemi. Trudno mi powiedzieć jakie ale tlenek miedzi na pewno...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok

Wiec co teraz robić ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Oczywiście że to zależy jaki prąd popłynął - ale jak było widać ogień to raczej mały nie był

a do zbiornika - węgiel i podmiana wody

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomku, odpusc, wójek google wie lepiej... Miedź i instalacja robiona przez pijanego elektryka....

Bzyku, z chińskimi pompami to jest loteria. Ale pociesze Ciebie że znam dwa przypadki wadliwych pomp przy blau scuma, gdzie poszła izolacja przy wejściu do pompy, u mnie, zanim się zorientowałem (brałem kopanie za objaw ładunków elektrostatycznych w lampie) pompa chodziła ze dwa tygodnie, zas u znajomego kilka godzin, ale iskrzyło, az łuk był. W każdym razie, u mnie kraby i krewetki miały miedź wpoważaniu i dożyły słusznego wieku.

Sugerował bym:

-podmianę (nigdy nie szkodzi :) i jest zgodna z duchem forum)

- węgiel (j.w - przydał by się też niektórym userom...)

-kupic markowa pompę w sklepie, na 100% nie uchroni, ale przynajmniej będzie na kogo wydrzec buzię ...

 

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok 

Teraz staram się używać wszystkiego co jest zasilane 12v bo to może przynajmniej mnie nie kopnie .

Ale może przynajmniej nie wytworzy łuku ognia bo ja tez go u siebie zaobserwowałem .

 

 

A co do miedzi .

Podobno węgiel aktywny jej nie usuwa .

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 minuty temu, dale napisał:

wójek

a może wujek ?

i przydało by się żebyś w końcu nauczył się z niego (wujka) korzystać, lub chociaż z wyszukiwarki tegoż forum bo było kilka razy o podobnych przypadkach i co zalecali inni ? 

bo co do węgla to rozumiem że (oczywiście) zaszkodzi i to właśnie on będzie ewent. przyczyną padania np. ślimaków ?

5 minut temu, BzykU napisał:

A co do miedzi .

Podobno węgiel aktywny jej nie usuwa .

 

sprawdź (wujek google podpowie)

http://tylkowoda.pl/filtry-do-wody/wegiel-aktywny/

http://tchie.uni.opole.pl/ecoproc08a/Lach_08.pdf

i wygogluj też SEACHEM CUPRISORB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki "wójek", takie "ó".

Bzyku, a czy ja pisałem że węgiel na miedź ?

Węgiel "tutaj" poleca sie na wszystkie dolegliwości... To była ironia, ale chyba za krótko tutaj jesteś żeby załapać :)

Po prostu - nie dzieje się nic w akwarium (a nie pisałeś że się dzieje) - naprawic awarię i nie ruszać. Wszelkie nerwowe ruchy prowadzą zwykle do katastrofy.

 

Zaś co do węgla, na poważnie, to jeśli chcesz uzywać i spac spokojnie, kupuj tylko sprawdzone marki i dozuj wyłącznie podług zaleceń.

Znam przynajmniej 3 akwaria gdzie wegiel był przyczyna problemów (jedno niestety moje....)

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

@dale kolego "miły" a wiesz na co ja zaproponowałem węgiel ?

bo chyba uszło Twej uwadze że kabel zasilający jest/był izolowany a izolacja w wysokiej temperaturze się topi (kolega widział łuk elektryczny - ogień) wydzielając toksyczne związki

oczywiście że można za Twoją radą właściwie nic nie robić - a można też choćby profilaktycznie wrzucić worek węgla  i .. mieć choć poczucie że się zrobiło cokolwiek prócz drapania po miejscu gdzie plecy tracą swą szlachetną nazwę ... ale przecież można spróbować komuś "dokopać" - no nie ? w sumie dopisek "Forumowy warchoł " do czegoś zobowiązuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety dale ale zgodzę się z sylvią, 

Jestem zdania iż węgiel raczej pomoże niż ma pogorszyć sprawę.

Lecz czy węgiel to lekarstwo na wszystko ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bzyku, zapytaj Pawła - Fox'a jak u Niego zakończyła się sprawa z weglem... A potem za radą naszego forumowego pieszczoszka, wsadź wegiel. Koniecznie w skrzynce na owoce (diy górą :) ).

 

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 godzinę temu, dale napisał:

Bzyku, zapytaj Pawła - Fox'a jak u Niego zakończyła się sprawa z weglem... A potem za radą naszego forumowego pieszczoszka, wsadź wegiel. Koniecznie w skrzynce na owoce (diy górą :) ).

 

 

Wydawało mi się że "sprawa skrzynek na owoce" została wyjaśniona w 100% - widać że do niektórych niestety nie dotarło ...

oczywiście że DIY górą - przecież Twój kolega też robi DIY - tyle że dokleja do tego firmowe nalepki

(sory za offtopa)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Błąd. Mój Kolega ma legalnie działająca firmę. ma profesjonalny sprzęt produkcyjny, o istnieniu jakiego widocznie nawet nie zdajesz sobie sprawy i wykwalifikowanych pracowników. Do tego wiedzę i doświadczenie, dzięki czemu jest w stanie skutecznie konkurować z każdą firmą robiącą osprzęt akwarystyczny. oczywiście pod kątem jakości wykonania i działania. Dlatego też na pewno nie jest to DIY. Nie jest to nawet garażowa produkcja uprawiana przez kilku userów.

Ale widocznie ci to umknęło. No cóż, jak nie ma argumentów, trzeba przejść na tematy osobiste.

 

Bzyku, poczytaj na reefhubie o węglu, poczytaj na sąsiednim forum o jego wpływie - również szkodliwym. Będziesz wiedział co i jak. Nie przejmuj się już tym, wyciągnij wnioski na przyszłość z kupowania taniego osprzetu :(. Mówię żebyś się nie przejmował, bo jeśli toksyny się wydzieliły, to działały doraźnie. teraz zostały już wchłonięte lub rozłożone.

Działania nerwowe w postaci dodawania rożnych adsorbentów czy dużych podmian jedynie naruszą równowagę i to może być bardziej szkodliwe. Ale napisz jeszcze jakie masz akwarium, jaka obsada.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
12 minut temu, dale napisał:

Błąd. Mój Kolega ma legalnie działająca firmę. ma profesjonalny sprzęt produkcyjny, o istnieniu jakiego widocznie nawet nie zdajesz sobie sprawy i wykwalifikowanych pracowników. Do tego wiedzę i doświadczenie, dzięki czemu jest w stanie skutecznie konkurować z każdą firmą robiącą osprzęt akwarystyczny. oczywiście pod kątem jakości wykonania i działania. Dlatego też na pewno nie jest to DIY. Nie jest to nawet garażowa produkcja uprawiana przez kilku userów.

 

sory - mój błąd bo przecież : DIY - z angielskiego "do it yourself" - oznacza samodzielne wykonanie czegoś

a skoro robotę wykonują pracownicy ... bo to czy robione jest w garażu pilnikiem i siekierą czy na profesjonalnym sprzęcie to szczegóły - sprzęt przeważnie działa tak samo tylko lepiej lub gorzej wygląda - już Ci kiedyś pisałem - mnie jakoś nie podnieca widok firmowej nalepki a wyłącznie to czy sprzęt działa poprawnie czy nie (no i oczywiście cena)

(sory za offtopa)

24 minuty temu, dale napisał:

 trzeba przejść na tematy osobiste.

przecież SAM zacząłeś

i oczywiście

(sory za offtopa)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dale
Napisz konkretnie o co z tym węglem biega, może jakiś link?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie.

@dale i @silva proszę o trzymanie się meritum z użyciem argumentów a nie pyskówki.

Chyba że chcecie zapoznać się z narzędziami administratorów.

Wszelkie wypowiedzi nie na temat będą usuwane.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 godzinę temu, Leel00 napisał:

@dale
Napisz konkretnie o co z tym węglem biega, może jakiś link?

pewno o to że są słabej jakości węgle na rynku i oddają do wody PO4 (fakt) - i o to żeby nie wsypać od razu "pół tony" do 10l zbiornika

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Leel00 napisał:

@dale
Napisz konkretnie o co z tym węglem biega, może jakiś link?

http://seaforum.pl/viewtopic.php?f=29&t=506&start=380

Z tego co się orientuję, jeśli tak to niech ktoś sprostuje, Paweł dostał inny węgiel niż stosowany uprzednio - bardziej aktywny. No i wyprał Mu wodę z całej organiki i mikro. Były straty :(.  U mnie skończyło się na marnej kondycji lps i wysypie cyjano.  Ale ja wrzuciłem potrójną porcję - czyli wpadka niejako na własne życzenie.

Od dziś - wegiel tylko doraźnie, a już na pewno, zgodnie z zaleceniami - żadnego "ja wiem lepiej"....

 

ehhh... jak zwykle ktos wiedział lepiej....

Weigel u Pawła był z tego co wiem KZ - więc faktycznie, kiepskiej jakości - pewnie chińczyk wypalający go w ognisku przysnął...

Zaś ja miałem najtańszy (coś koło 9 zł za paczkę) - pozostałość po starcie baniaka, jak czyściłem system z ewentualnej chemii (jakiś klej czy pvc nowe). Tyle że u mnie powinno isc 1/3 paczki a wsypałem całość.

Zaś co do fosforu - u Pawła była robiona analiza w tritonie, ja mierzę salifertem i w obu wypadkach nie stwierdzono podniesionego poziomu fosforu...

 

 

Edytowane przez dale (wyświetl historię edycji)

125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Węgiel jest bronią której używa się do oczyszczania systemu z różnych szkodliwych związków powstałych przy stosowaniu chemii w akwarium lub przygód zatruwających wodę.

W tym przypadku użycie jest uzasadnione. Ale trzeba pamiętać że to broń o dwóch ostrzach.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, dale napisał:

Błąd. Mój Kolega ma legalnie działająca firmę. ma profesjonalny sprzęt produkcyjny, o istnieniu jakiego widocznie nawet nie zdajesz sobie sprawy i wykwalifikowanych pracowników. Do tego wiedzę i doświadczenie, dzięki czemu jest w stanie skutecznie konkurować z każdą firmą robiącą osprzęt akwarystyczny. oczywiście pod kątem jakości wykonania i działania. Dlatego też na pewno nie jest to DIY. Nie jest to nawet garażowa produkcja uprawiana przez kilku userów.

Ale widocznie ci to umknęło. No cóż, jak nie ma argumentów, trzeba przejść na tematy osobiste.

 

Bzyku, poczytaj na reefhubie o węglu, poczytaj na sąsiednim forum o jego wpływie - również szkodliwym. Będziesz wiedział co i jak. Nie przejmuj się już tym, wyciągnij wnioski na przyszłość z kupowania taniego osprzetu :(. Mówię żebyś się nie przejmował, bo jeśli toksyny się wydzieliły, to działały doraźnie. teraz zostały już wchłonięte lub rozłożone.

Działania nerwowe w postaci dodawania rożnych adsorbentów czy dużych podmian jedynie naruszą równowagę i to może być bardziej szkodliwe. Ale napisz jeszcze jakie masz akwarium, jaka obsada.

No teraz ta wypowiedz całkowicie do mnie trafiła .

Bardzo chciał bym abyś miał rację w kwestii szybkiej degradacji toksyn.

Na razie węgiel czeka w pudełku .

A co do of topa to ok mi tam konstruktywna wymiana zdań nie przeszkadza, dla was niektóre tematy wydaja się oczywiste a ja czerpię z nich wiedzę i się dowiaduje różnyc ciekawych rzeczy .

Także no problem .

 

2 godziny temu, dale napisał:

Z tego co się orientuję, jeśli tak to niech ktoś sprostuje, Paweł dostał inny węgiel niż stosowany uprzednio - bardziej aktywny. No i wyprał Mu wodę z całej organiki i mikro. Były straty :(.  U mnie skończyło się na marnej kondycji lps i wysypie cyjano.  Ale ja wrzuciłem potrójną porcję - czyli wpadka niejako na własne życzenie.

O co do tego to tu mi dałeś bardzo do myślenia .

Nie dawno miałem też potężny wysyp cyjano oraz dino a wcześniej mi to się nie zdarzało, nawet dojrzewanie przechodziłem łagodnie, aż tu kolega mi tu wyperswadował węgiel .i ciekaw jestem czy przypadkiem coś nie jest na rzeczy z tym węglem .

A jvp akurat dostałem od znajomego więc doraznie ją stosowłem aż tu takie mi się porobiło. 

Jak to u mnie bywa wszystko na raz,.

No i od tego bo jeszcze tu nie pisałem padły mi chyba wszystkie trochusy inne typu turbo i scutusy raczej się trzymają.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak krewetki? Chyba kojarzę że miałeś jakieś na aiptasię.  Jak ślimaki padły po awarii, to znaczy że miedź jednak mogła być w nadmiarze. Węgiel, wbrew twierdzeniom niektórych ją też wyciągnie. Ale proporcjonalnie do innych składników, dlatego przed wprowadzeniem następnych, dobrze by było poczekać trochę.

Napisz więcej, jaka pojemność i obsada, jakie media, filtracja, czy jest piasek, skała czy ceramika... oświetlenie... sól To wszystko ma znaczenie.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krewetka padła . 

Zbiornik to 570 l. i pionowy sump około 610 netto .

około 5 ryb po ospie .

odpieniek skimz ale nie pamiętam modelu .

Piasek około 5 cm czasem 2 cm .

skała w ogólnym i trochę ceramiki w sumpie w różnych miejscach .

Oświetlenie 6 x 80 w t5 

Sól af .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.