Skocz do zawartości
Jarooooo

8 dzień makabra

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Dziś mija 8 dzień założenia zbiornika i wielka plaga brzydkich glonów, na początku lekki nalot a teraz przykryl dosłownie wszystko.  Dino, okrzemki. Testow na chwilę obecną nie mam, baniak 120l i sumpie około 60l. Temp. 25-27 stopni. Światłem świece 12h. Co robić?  Czekać cierpliwie aż sobie spokojnie dojrzewa, skrócic swiecenie?  

1494776220169-1097705666.jpg

Edytowane przez Jarooooo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam. 
Dziś mija 8 dzień założenia zbiornika i wielka plaga brzydkich glonów, na początku lekki nalot a teraz przykryl dosłownie wszystko.  Dino, okrzemki. Testow na chwilę obecną nie mam, baniak 120l i sumpie około 60l. Temp. 25-27 stopni. Światłem świece 12h. Co robić?  Czekać cierpliwie aż sobie spokojnie dojrzewa, skrócic swiecenie?  

8 dzień... Ja bym poczekal jeszcze 2 dni i wziął węgiel.

Dariusz Barcikowski
Wysłane z Samsung Galaxy S 7 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

W świeżym zbiorniku ja bym nie palił w ogóle światła, a jeżeli już na upartego to z 1-2h.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po tygodniu tak go wysypało? Aż się wierzyć nie chce, że dino, cjano i cała reszta weszły tak szybko...


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jarooo tak z ciekawości co to za skała jest?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłoże zagazowane jak w paro miesięcznej bańce :blink: .
 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jak pali 12h światło i pewnie za mocnym to nic dziwnego ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, katani napisał:

Jarooo tak z ciekawości co to za skała jest?

Hmm...  A bo ja wiem :)  można by tak powiedzieć że dostałem od znajomego. Wcześniej kolega też włożył taka sama i u niego wszystko w porządku 

1 minutę temu, fresz33 napisał:

Jak pali 12h światło i pewnie za mocnym to nic dziwnego ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
 

Ledy idą powiedzmy 8h na 100%

Co robić bo się złamie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tam są ślimaki czy tylko muszle (zostały po ślimakach ) . 

 

Miałem kawałek takiej bogatej skałki , co jeszcze po włożeniu do działającego akwa załatwiła mi okrzemki . Poszła w RO , wygotowana i problem znikł .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszelki sobie leżą. Czyli co czekać, skrócic światło?  Różne szkoły tego światła.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale wiesz, czy była wcześniej w innym akwarium, czy to żywa skałą morska, czy może jakaś sucha?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żywa, wyciągnięta z demontowanego zbiornika i przetrzymywana w solance z cyrkulacja. Jest na niej od groma rurowek które się ładnie pokazują. Nic więcej nie wiem. Wsadzilem do baniaka i tak się dzieje jak na załączonym obrazku.  Może za dużo światła faktycznie. Leje jeszcze bakterie Bio S

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przegiąłeś ze światłem, zakryj akwarium całkiem przed światłem na 3 dni a nie poznasz go :) a potem świec z 1-2h i stopniowo zwiększaj czas świecenia co tydzień o 30-40min  

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, azgar napisał:

Przegiąłeś ze światłem, zakryj akwarium całkiem przed światłem na 3 dni a nie poznasz go :) a potem świec z 1-2h i stopniowo zwiększaj czas świecenia co tydzień o 30-40min  

 

Tak uważasz. Może inni się wypowiedza co do świecenia, bo są co do tego różne szkoly. Inni świecą odrazu na max inni stopniowo podnoszą zaczynając od właśnie 2h. Hmm 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam. 
Dziś mija 8 dzień założenia zbiornika i wielka plaga brzydkich glonów,...
1494776220169-1097705666.jpg


Patrząc na zdjęcie które dodałeś ciężko wywnioskować jaka jest podstawowa przyczyna... na zdjęciu widać że skała która wziąłeś była kiepskiej jakości.. bardzo zaniedbana. Jeżeli zdjęcie jest zrobione 8 dnia od uruchomienia akwarium to patrzac na piasek czeka Cię sporo pracy z tą skała żeby wyprowadzić akwarium na prostą.
Pierwsza rzecz jaka powinieneś zrobić to ustabilizować biologię podając bakterie .

Dariusz Barcikowski
Wysłane z Samsung Galaxy S 7 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz możliwość to na twoim miejscu bym sukcesywnie wygotował skałę w RO ,po kawałku co jakiś czas .Lub poprostu uzbroił sie w cierpliwość , ograniczył światło i podmieniał większe ilości wody , usuwając w ten sposób "żarcie" dla plag .
 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może mogłem ją przed włożeniem co nieco przeczyscic, faktycznie mogła nie być dobrej jakości, ale co z tym światłem świecić jak swiecilem czy ograniczyć?  Odciągnąć co się da z tej skały?  

7 minut temu, SU1 napisał:

Jak masz możliwość to na twoim miejscu bym sukcesywnie wygotował skałę w RO ,po kawałku co jakiś czas .Lub poprostu uzbroił sie w cierpliwość , ograniczył światło i podmieniał większe ilości wody , usuwając w ten sposób "żarcie" dla plag .
 

Podmieniać wody w dojrzewającym zbiorniku to chyba nie o to chodzi. Ograniczyć żarcie przez podmiane z nowymi mikroelementami z soli to chyba nie to. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, SU1 napisał:

Jak masz możliwość to na twoim miejscu bym sukcesywnie wygotował skałę w RO ,po kawałku co jakiś czas .Lub poprostu uzbroił sie w cierpliwość , ograniczył światło i podmieniał większe ilości wody , usuwając w ten sposób "żarcie" dla plag .
 

Akurat z podmianami to bym dał spokój i to przynajmniej na 1,5 miesiąca, niech glony "pożrą" wszystko co się da.


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma swoje sposoby , które nie koniecznie dadzą radę w obcych rękach .Robię od lat rzeczy które nie mają prawa działać , a jednak .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja bym jednak światłem glonów nie stymulował do wzrostu ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja bym wymieniła skałę. Sama kupilam używaną i żałuję. Co prawda żadnych plag procz okrzemek nie było, ale rok czasu bujam się z wysokim no3 i "wybujac" się nie mogę.

Ale jak już nie chcesz wymieniać, to tak, jak radzą koledzy, oszczędzaj światło i najlepiej bez białego. Nie masz jeszcze tam komu świecić, tylko plagom. Włącz sobie wieczorem na godzinkę czy dwie, zeby popatrzeć co tam nowego wyłazi ze skał i tyle wystarczy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też bym wyp..ł skałę ;-). A ze świeceniem to może być różnie. Przestaniesz świecić będzie lepiej, zaczniesz i plaga od nowa.

Edytowane przez dari_a (wyświetl historię edycji)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Podsypie akwesanem i się skała zresetuje ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Jarooooo napisał:

Tak uważasz. Może inni się wypowiedza co do świecenia, bo są co do tego różne szkoly. Inni świecą odrazu na max inni stopniowo podnoszą zaczynając od właśnie 2h. Hmm 

12h i jeszcze na maxa cały czas to w dojrzałym akwarium nawet sie nie świeci

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.