Skocz do zawartości
Ura

Płytka rafa z mangrowcem 250L

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Nik@ napisał:

Tyle, że babki symbiotyczne nie kopią, a chodziło o koparkę. Ja bym nigdy żadnej babki, ślizg a czy wargacza nie dała do otwartego akwarium.

A gdzie kupiłeś tego ustnika? Też poluje na niego :)

 Ustnik jest z Akwa-Marin w Krakowie, jeszcze były dwa albo 3. Ryba jest bezproblemowa i bardzo kontaktowa do ludzi, spokojnie wcina mrożonki i nie podgryza korali, zjada wszystkie mrożonki jakie mam a mam sporo rozmaitych. Podpływa do szyby, prosi o jedzenie, jest ciekawski i uwielbia się siłować z pompą cyrkulacyjną np jak mu zwiększe do 18.000 litrów na godzinę to lubi sobie tak pod prąd popływać - stoi w miejscu ale widać że ma frajdę. Raz na jakiś czas robię taką zadymę, pompa na maks i grzebie w piachu starą kartą kredytową na kiju z rurki PCV :) bawię się w babkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myslalam, ze pistolet kopie tylko przy norze. Nigdy nie mialam takiego duetu. Ogolnie boję się krewetek pistoletowych. Widzialam kilka filmikow. Jeden strzal szczypcami i krewetka lub ryba na miejscu zabite bąblem kawitacyjnym... 

Ale może te male bellulus czy randalli są łagodne dla innych mieszkańców?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawno nie robiłem aktualizacji, byłem na krótkim urlopie i nie miałem jak pisać.

 

Co do akwarium to po urlopie stwierdziłem brak igliczni, nie wiem czy ją coś zjadło czy wpadła gdzieś w pompę czy coś szkoda bo ładnie jadła mrożonki i rosła coraz szybciej to bardzo delikatna ryba i cieżko nakłonić ją do mrożonek.

Byłem na likwidacji akwarium w Zabrzu, odkupiłem sporo LPS - około 10 fajnych korali i dwie rybki w gratisie 

Pictichromis paccangellae 

Dascyllus aruanus S

 

Dalej bawię się w babkę i grzebie piach raz na czas, myślę nad koroną by mnie wyręczyła jakaś babka, ale nie wiem czy to dobry pomysł bo mam sporo LPS na piasku i boje się ze zostaną zasypane piachem.

Ładnie mi spadły parametry No3 do 1mg/l  i Po4 do 0,05 mg/l - dawno tak nie miałem, wyczyściłem siporax oraz panel, i w sumie wszystkie filtry jakie były no i przestałem wreszcie dawać kulki z fauny te żelowe, do tego rozpocząłem płukanie mrożonek - wcześniej dawałem bez płukania. 

Postaram się jutro dodać jakieś zdjęcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To daj jutro zdjęcia, bo co to za aktualizacja bez zdjęć:).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przepraszam za brak zdjęć, ale mam mały kryzys w akwarium, Polylepis przywlekł mi ospę do zbiornika, wysypało go pięknie - niestety przez to padł mi manadryn i iglicznia, reszta trzyma się mocno, ładnie jedzą tylko te plamki :/  podaję lek Polyp Lab medic, już 7 dni i co ... kurka dziś patrzę a tu w panelu radośnie skacze woreczek z Cupri Sorb od Seachema ://  awww specjalnie wywaliłem węgiel z filtra a zapomniałem na śmierć o tym woreczku 100 gramowym adsorbera miedzi i metali ciężkich, pewnie osłabił mocno ten lek.

No nic czeka mnie znów 10 dni leczenia, dodatkowo miałem skok fosforanów i to spory bo na 0,2 mg/l - czyli już nieźle, absorber nie wytrzymał nawet miesiąca, fakt było go mało ale to i tak wielki skok - może dla tego że nie znalazłem ciała igliczni i gdzieś zgniła albo ją krewetki zjadły?   tak czy inaczej akany x2 z australii padły szkoda bo były bardzo ładne, do tego pada mi Trachypyllia XL również z australii :( szkoda bo bardzo ładny i wielki koral - ozdoba prawdziwa w 3 dni tkanka poleciała z prawie całego korala została 1/4 i narazie się zatrzymało, ale co z tego będzie to nie wiem :( Nowa Rowa nie płukana wylądowała w filtrze przepływowym i do tego dawkowanie coral snow plus na zbicie Po4 - jest lepiej. 

No i po urlopie wywinął mi test Collombo na jod numer - bo przekroczenie dwukrotne dozwolonej wartości jodu, a test Collombo radośnie wskazywał że jest OK. (weryfikowałem ICP oes MarinLab)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzymam mocno kciuki, żeby akwa się podniosło. Szkoda zwierzaków :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj przyszedł do mnie fish trap i lek Korallen Zucht Resistant Fish concentrate - wyłapałem Polylepisa i rybkę nie pamiętam nazwy połowa żółta a połowa magenta, taki mały zbój. Woda w wiadrze po wymieszaniu tego preparatu jest taka ciemna że musiałem wkładać ryby z całym pudełkiem do łapania do wiaderka, bo bym ich w tym nie zobaczył - widoczność 1 cm przy świeceniu mocną latarką. 

Zobaczymy co z tego wyniknie, dodatkowo podaję PolypLab medic od ponad 14 dni teraz w dawce x3 - nie widzę specjalnego efektu. 

Wyczyściłem odpieniacz - ale tam było rurówek i innych cudów, detrytus oczywiście też - teraz śmiga pięknie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak mam takiego zbója :) byłem kupić korale które pewien Pan akwarysta wystawił na allegro i przygarnąłem rybki, bo powiedział że zutylizuje O_O!  to nie wiem czy powinien się nazywać akwarystą ;( odrazu zabrałem tego Pictichromiska zbója i taką rybkę :

https://erybka.pl/product-pol-8258-Dascyllus-aruanus-S.html


Dascylluys też zbój u niego w małym akwarium może 50 litrowym cały czas się lały, teraz jest spokój i buszują po sporej przestrzeni, Dascyllus jest już ładnie upasiony i nic sobie z ospy nie robi, gwizda na nią :) ma się świetnie,  Pictichromis się ociera, i dodatkowo psują mu się płetwy - strzępią, dla tego został wykąpany.

Jeszcze doktora miałem złapać, ale mi jeżowiec diadema się wpakował do pułapki :/ 

Edytowane przez Ura (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O rany, ale sobie załogę zbierasz... sami terroryści. Będziesz miał kłopot jakąś rybkę dolozyc. Dascyllusy i na forum ludzie za darmo oddają, bo terroryzuja im obsadę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Nik@ napisał:

O rany, ale sobie załogę zbierasz... sami terroryści. Będziesz miał kłopot jakąś rybkę dolozyc. Dascyllusy i na forum ludzie za darmo oddają, bo terroryzuja im obsadę.

 Banda piękna to fakt, ale co miałem zrobić - zostawiłem postawiony pod ścianą, a pasiaka Dascyllusa lubię narazie jest dość mały, ciekawe jak będzie jak dorośnie, na ten czas dodałem do obsady ( po wpuszczeniu bandytów ) Doktorka i Magnificę - i bandyci ich nie biją.

 

Super news po płukaniu w preparacie z KZ  -  dziś rano na moje zaspane oko Polylepis czysty odpadły od niego kulorzęski :) jestem niesamowicie ucieszony, zobaczę jeszcze dokładnie w lepszym świetle ale w aktynice rano nic nie widziałem, podaje jeszcze profilaktycznie Polyp Laba Medic do 2 tygodni czyli do piątku. Mam nadzieję że to będzie koniec patogenu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz odkryte akwarium, wiec doktorek i babka mogą wyskoczyć :(

Cieszę się, że się sytuacja poprawia, oby tak dalej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Nik@ napisał:

Masz odkryte akwarium, wiec doktorek i babka mogą wyskoczyć :(

Cieszę się, że się sytuacja poprawia, oby tak dalej :)

Bardzo często jestem w domu i monitoruję sprawę, narazie nie skaczą może coś wykombinuję anty skocznego dla nich :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No kombinuj szybko. Wiele już wagatków,  slizgow i babek wyschło na panelach. 

Ja miałam swoje pierwsze 54l zakryte na ile się dało, bo sprzęty przeszkadzały. Szyba i kawalki sztywnych okładek biurowych wycięty na kształt kaskady.   W przeddzień sylwestra napisalam na tym forum, że została mi tylko jeszcze mała szparka za odpieniaczem Resun do zabezpieczenia, a kiedy wróciłam w nowy rok do domu, to moja piękna valenciennea wardii leżała już na podlodze ususzona. Nie zdążyłam. Gdybym to zrobiła od razu, kiedy o tym pomyslalam, to rybka może by żyła do dziś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się miewają rybki? Jakaś poprawa? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm Rano jest dobrze prawie bez kropek a wieczorem Polylepis ma kropy ale nie jakoś bardzo dużo, trochę mnie męczy ta terapia Polyp Labem, no ale nic trudno walczę dalej, przy następnej podmianie go odłowię i znowu wykąpie w tym prepracie z Korallen tylko w większym stężeniu (ale nie przekraczającym dopuszczalnego) 

Inne ryby nie mają kropek na szczęście, Pictichromis trochę się ociera o skały. Może jeszcze zakupie lampę UV podobno pomaga w leczeniu odpalenie lampy UV. Zauważyłem że doktorek rozpędem wpada w Polylepisa i albo coś odgryza albo się o niego ociera i ucieka - bo tamten się mocno wkurza na takie akcje i nie daje się skubać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie każda rybka zna z natury doktorka, ale przyzwyczai się. Moje ptereleotris evides kilka miesięcy uciekaly od niego, zanim zajarzyly o co mu chodzi. Po kilku miesiącach same przed nim rozkładały pletwy do czyszczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Nik@ napisał:

Nie każda rybka zna z natury doktorka, ale przyzwyczai się. Moje ptereleotris evides kilka miesięcy uciekaly od niego, zanim zajarzyly o co mu chodzi. Po kilku miesiącach same przed nim rozkładały pletwy do czyszczenia.

Uhm mój też inteligent zajażył w końcu i daje się czyścić.

Zauważyłem też coś niebywale dziwnego doktor pływa z babką prawie cały czas bok w bok i śpią w jednej norce, wieczorem doktor pakuje się do norki a raczej dołka Magnifici i tam idzie spać, po jakimś czasie przychodzi babka, a tam gość, no i trudno śpi z doktorem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po ponad  20 dniach leczenia polyp lab medic poddaję się i odstawiam preparat, dziś robię podmiankę, wkładam węgiel czyszczę system z leku.

Zamówiłem już Herbatanę oraz Artemis od Microbe Lift i postaram się wystartować łączoną terapię oboma preparatami, bo mój pictichromis ma jakąś infekcję płetw, stroszenie łusek i zmętnienie - nadmiar śluzu, pewnie infekcja bakteryjna. Polylepis - ospa jak nic, rano OK a wieczorem osypany.


Mam takie pytanie do osób stosujących te leki czy muszę wywalić z filtracji również Rowa Phos?  i czy to że ten preparat był cały czas w obiegu przeszkodziło w leczeniu polyp labem - boję się skoku fosforanów po wyjęciu Rowy, bo miesiąc temu mialem skok na 0,2 mg/l i poleciały mi korale z Australii :(, teraz ładnie zbiłem do 0,075 dodając co tydzień 6 łyżek stołowych Rowy - wreszcie nie ma skoków tak jak przy wymianie co miesiąc sporej dawki, systematycznie dodaję i idzie równo bez skoków.


Odpieniacz pewnie przy herbatanie trzeba bedzie wyłączyć :( ile trwa średnio kuracja 10 dni ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy herbtanie trzeba wywalić wszystkie adsorbery i zdjąć kubek z odpieniacza, bo będzie przelewal. 

Nie stosowałam dotąd polip lab, więc na temat rowy nie odpowiem. Artemiss faktycznie pomaga w infekcjach "skornych".

Chyba coś lata w powietrzu, bo mój żółtek też dzis ma jakieś kropeczki :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Nik@ napisał:

Przy herbtanie trzeba wywalić wszystkie adsorbery i zdjąć kubek z odpieniacza, bo będzie przelewal. 

Nie stosowałam dotąd polip lab, więc na temat rowy nie odpowiem. Artemiss faktycznie pomaga w infekcjach "skornych".

Chyba coś lata w powietrzu, bo mój żółtek też dzis ma jakieś kropeczki :(

dzięki

no nic to wywalę i zobaczymy może nie będzie tak źle, odpieniacz muszę wyłączyć zupełnie bo mam w sypialni akwarium i bez kubka to tak szumi że się spać nie da.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nigdy odpieniacza calkiem nie wyłączam, boję się, że mi się rybki poduszą. Ale są zbiorniki bez odpieniacza i napowietrzacza i ryby jakoś dają radę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akualizacja walki z ospą, doktor gdzieś zaginął, był osowiały i rano już go nie widziałem, ale objawów ospy nie miał - dziwne.

Pictichromis bardziej wysypany i polylepis po przestaniu podawania Medica od polyp Laba - mimo że nie pomagał to jednak hamował rozwój dziada, ale z drugiej strony Dascyllus i Magnifica bez ani jednej kropki - Dascyllus tłusty panoszy się w zbiorniku, broi i rośnie w oczach. Magnifica pracowicie polepsza swój dołek w piachu, super ma spanie teraz.

Z nowości to kupiłem dziś nową lampę Maxspect Etheral 130w wraz ze sterownikiem - miałem dość niedoświetlonych boków przy Radionie Gen3, lampka fajna ładnie rozbija światło bo w radionie na środku była patelnia a po bokach marnizna, trzeba by mieć ich kilka sztuk by było równo.

Jak by ktoś chciał to mam do sprzedania :) w dobrej cenie.

W Etheralu i tym sterowniku wifi ustawianie to dramat, mam apkę i nie mogę wejść w tryb fotoperiodu za diabła, tylko ustawianie kanałów suwakami a i tak nie mogę dać "zapisz" custom ustawień trochę słabo, ale oczywiście jak zostawię tak jak jest to świeci jak ustawiłem, tylko co z tego skoro muszę ręcznie "z palca" ją zgasić i włączyć :) będę musiał zadzwonić do obsługi technicznej bo nie ma instrukcji do kontrolera wifi ani do apki zupełnie - totalny brak nawet w sieci.

Chyba będę musiał odpalić jakąś mocną UV-C na tą ospę ;/ niby kupiłem ziołowe leki, ale nie chcę rozwalić nimi systemu  - bo wreszcie mam  Po4 0,05 i No3 0,5 - czyli ładnie wyszło na prostą i widać to po koralach, a tak d*pa odpieniacz wyłącz Rowę wyjmij i zrobi się degrengolada w akwarium.  Trzeba by odłowić gagatków do zbiornika plastikowego i tam ich przeleczyć, robiąc codziennie podmianki zamiast filtracji  jakąś miedzią ich potraktować i było by z głowy - oczywiście w zbiorniku głównym UV w koło .

 

Edit: Ha znalazłem jak ustawić fotoperiod na lampie, wszystkie lampy muszą być zgrupowane, nawet jak jest tylko jedna O_o

Edytowane przez Ura (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obiecywana aktualizacja zdjęcia - zdjęcie niestety z telefonu więc takie sobie - nowa lampa w akcji, w rzeczywistości nie jest aż tak bardzo niebiesko.

IMG_4136.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tam walka z ospa?

Goniopora piękna! Dlaczego tak skąpisz zdjęć? :)

I jak długo masz już mangrowca?

Moje na razie mają tylko po dwa listki, na oknie w sloneczku jakoś im lepiej było. Ale przynajmniej obydwa przeżyły. Już są z miesiąc w sumpie więc chyba będą żyć. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.