Skocz do zawartości
Engell1

jak się pozbyć Briareum

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Rozpleniło mi się to cholerstwo i chiałbym usunąć je ze skały . . . Macie jakieś dobre sposoby?

Jedynie co mi przychodzi do głowy to skrobanie szczypcami ale ciężko odchodzi i boję się, że te małe kawałeczki których nie wyłapię popłyną w inny kąt i tam zaczną rosnąć . . .

 

 

IMG_6402[10].JPG


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postaw w to miejsce galaxea'e ;)

Wysłane z mojego XT1650 przy użyciu Tapatalka


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie to kupiłem ostatnio Galaxeę ale dość małą i nie ma jeszcze parzydełek . .

acha i chodzi mi o tą skałę w tle bo ta na przodzie jest osobnym kawałkiem, który był przyczepiony do reszty skały i właśnie z tego kawałka przeniosło się na resztę. Teraz jest to sobny kawałek skały . . .

 

Tak na marginesie to czy dałoby radę zasadzić Briareum na tylnej ścianie akwarium ?? To by fajnie wyglądało i w jednym ze sklepów widziałem jak ktoś ma komin obrośnięty ale jak to przyczepić ??


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Engell1 napisał:

W sumie to kupiłem ostatnio Galaxeę ale dość małą i nie ma jeszcze parzydełek . .

acha i chodzi mi o tą skałę w tle bo ta na przodzie jest osobnym kawałkiem, który był przyczepiony do reszty skały i właśnie z tego kawałka przeniosło się na resztę. Teraz jest to sobny kawałek skały . . .

 

Tak na marginesie to czy dałoby radę zasadzić Briareum na tylnej ścianie akwarium ?? To by fajnie wyglądało i w jednym ze sklepów widziałem jak ktoś ma komin obrośnięty ale jak to przyczepić ??

W starym akwarium miałem przyklejone na tylnej szybie , dosyć szybko rośnie i ładnie to wygląda . Przykleiłem kropelką w żelu ,najpierw szybę wyczyściłem i kleiłem .

W obecnym akwarium też chciałem zrobić tak samo ale niestety nie dało rady do dwóch dni odpadało ,  nie wiem dlaczego nie chciało złapać i w końcu po paru podejściach odpuściłem .


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie masz możliwość wyjęcia tej skałki, to w akwarium tego nie usuniesz. U  mnie mimo że czyszcilem szczotką drucianą to i tak zawsze odrastało. 

Jeśli chcesz przykleić na tylną ściankę to odłam z kawałeczkiem skały i wtedy przyklej na kropelkę


330L+sump,Deltec SC 1455,6xT5 39W,Jebao RW 4 i 8,obieg DCP6500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja podwadzilem tkankę która obrasta skałę i po prostu odrywalem jak taśmę :) tylko nie wiem czy to było do końca bezpieczne bo gdy robiłem to poza woda to potrafiło pryskać woda z otworów gdzie się chowają polipy.

Wysłane z mojego SM-A500FU przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są slimaczki nagoskrzelne, phyllodesmium briareum, które żywią się tylko tym koralem, ale one w akwarium praktycznie nie mają szans przeżyć. Ja mialam piekne dwa w zbiorniku bez ryb i jeden juz mi po 2 miesiącach zginął, a z drugiego została połowa :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy jak sobie Galaxea poradzi z Briareum ... tak jak kolega zaproponował położyłem ja na briarieum gdzie chce się go pozbyć ....e9c962b7d28a5f1992b16fc9d1a667d2.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fest ci to skałę zarosło :(


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.06.2017 o 20:29, Nik@ napisał:

Są slimaczki nagoskrzelne, phyllodesmium briareum, które żywią się tylko tym koralem, ale one w akwarium praktycznie nie mają szans przeżyć. Ja mialam piekne dwa w zbiorniku bez ryb i jeden juz mi po 2 miesiącach zginął, a z drugiego została połowa :(

Nik@ moze nieco rozwinac mysl :) czemu nie maja szans ? przez to ze żarcie się skończy czy coś zje ślimaki ? mam troche tego korala w roznych miejscach i faktycznie jest poblem zeby to usunac na skale a mialo byc tylko na tylnej szybie :P

 

Edytowane przez niwre37 (wyświetl historię edycji)

837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chce cie martwić ale to jest nie do usunięcia. Ja u siebie skrobałem, zalewałem wrzątkiem, odłupywałem po kawałku. Efekt był taki że i tak po czasie wyłaziło. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja usunąłem wyparzajac cala skałę. Operacja się udała briareum nie odrasta, ale po włożeniu skały spowrotem parametry rozjechane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja coś też dodam. W poprzednim zbiorniku miałem jedną skalę ładnie obrosnieta i pewnego razu przeniósł się tam czerwony quadri. Koral coraz mniej polipowal po 2tyg w ogóle a po miesiącu zrobił się fioletowy i zaczął odpadac ze skały. Z tego co wiem to nie wrócił :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

Witam, w poprzednim akwarium też miałem problem z tym koralem. Zaczął on si wycofywać jak PO4 i NO3 zerowe przez dłuższy czas były

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, niwre37 napisał:

Nik@ moze nieco rozwinac mysl :) czemu nie maja szans ? przez to ze żarcie się skończy czy coś zje ślimaki ? mam troche tego korala w roznych miejscach i faktycznie jest poblem zeby to usunac na skale a mialo byc tylko na tylnej szybie :P

 

Ja mialam te slimaczki w akwarium bez ryb, i nawet bez cyrkulatora. Jedynie kaskada, na której dyszę założyłam bardzo drobną siateczke (zieloną, wyciętą z siatki do łowienia ryb). Mimo tego jednego z slimaczkow przyssało na tyle, że ogolilo go z "włosów", choc przepływ nie był duży, bo siateczka się zabrudzila. Niestety nie przeżył, choc go delikatnie odczepilam. Drugi odszedł że dwa tygodnie później, mimo tego, że na skalce z briareum było jeszcze spokojnie co szamac. To są bardzo delikatne slimaki. Turbo czy columbelle bezczelnie łażą po dużej mocy cyrkulatorze. Moze phyllodesmium by pozyly dłużej, gdyby miały całe akwarium porośnięte briareum? Moje miały tylko jedna skałke i choć było jeszcze na niej sporo do obgryzania, to lubily sobie polazic po całym akwarium, bo może gdzieś indziej znajdzie się smacxniejsze briareum. Przez pierwsze dwa miesiące były w świetnej formie, urosły, a potem coś się stało, że padly niedługo po sobie :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie briareum rośnie ładnie na szybie. Przykleiłem kropelka niewielki kawałek płaskiej skałki do szyby i leci jak szalone po niej. Fajnie wygląda od spodu. Zauważyłem, że bardzo szybko idzie po gładkich powierzchniach tj właśnie szyba czy np wew część muszli po małży. Dwa tyg i cała duża muszla ostrygi zarośnieta. Taka też można podkleic do szyby. A jak się pozbyć... Ze skał to się chyba nie da bez znacznej ingerencji. Chyba tylko bezpośrednia konkurencja innego korala. Zauważyłem, że rośnie dość daleko od rhodactis...ale rośnie w zupełnej zgodzie z seriatoporą tworząc ładny dywan.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

troche wykopek :) ma ktos moze do sprzedania lub wie gdzie mozna u nas kupic tego slimakahttps://en.wikipedia.org/wiki/Phyllodesmium_briareum


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.