Skocz do zawartości
Mariusz93

Przygotowanie do akwarium 80L

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jestem nowy na forum. Mam na imię Mariusz. Planuje rozpocząć przygodę z morszczyzną w zbiorniku 80L.

 

Akwarium: 50x45x45 ze szkła optiwhite/float wraz z panelem

MBiGaTB.jpg

EexlGRZ.jpgf2rtzl4.jpg

Odpieniacz: Tunze 9001

Pompa obiegowa: Eheim Compact 1000

Pompki cyrkulacyjne: 2x Hydor Koralia Nano Evolution 1600

Grzałka: Eheim Jager 75 W

Oświetlenie: Własnej roboty LED około 100W (Zaczerpane z : http://nano-reef.pl/forums/topic/78385-lampa-led-na-arduino/)

Wykonanie z plexi oraz spienionego PCV

Yyy0iQ9.jpg6qiZu4u.jpg

Co do Oświetlenia:

Diody:

12x 3W Cool White 13000-15000K = 36W

16x CREE XT-E Royal Blue 1W-5W ~48W

6x 3W aktynika 420-425nm =18W

Zastanawiam się czy nie odjąć białych diod a dodać np 2 czerwone.

 

Skała: Planuje 8kg żywej + 4kg suchej

Piasek: Nature's Ocean Bio-Activ Live Natural White 4,54kg

Sól: na początek słabsza: Aquaforest - Sea Salt, docelowa: Kent Marine Sea Salt

Filtr RO:  RO3 100GPD

 

Ważne by akwarium dość cicho pracowało gdyż znajdować się ma w kawalerce. Prosił bym o porady, szczególnie z budową panelu:)

 


Telechina - Nowości oraz recenzje chińskich telefonów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam bardzo podobne akwarium. Jeśli mogę coś radzić to:

- zwiększ szerokość panelu, 10cm będzie uciążliwe, poza tym raczej wszystko OK

- pompa główna o większym przepływie

- może wystarczyć jeden cyrkulator (lockline będzie robił za drugi)

- odpieniacz dałbym mocniejszy - 9004

- skały aż tyle raczej nie będzie potrzebne

- sól od razu dałbym docelową (sucha skała będzie i tak absorbować), ale tu zdania na pewno będą podzielone 

Edytowane przez dari_a (wyświetl historię edycji)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

-Widocznie trzeba będzie zmienić plan, dać akwarium dłuższe na 55 cm i panel wtedy na 15cm wrzucić. 

-a pompa: Aqua nova - N-RMC 2000?

-myślałem nad zakupem jednego, jeżeli będzie za słabo dokupić drugi

-odpieniacz kupie nieco później więc zainwestuje w mocniejszy

-co do skały początkowo myślałem nad 5kg żywej + 3 kg suchej

-no własnie z tą solą, zdania są podzielone na temat soli na start

 

A co do oświetlenia? Szczególnie do doboru diod? Czy nie za dużo białych?

 


Telechina - Nowości oraz recenzje chińskich telefonów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie chcesz dać samej żywej skały? Stosunek diod białych do niebieskich masz odpowiedni, ale jak lubisz bardziej niebiesko to możesz kilka białych wymienić na niebieskie, lub jak lampa będzie ze sterowaniem to sobie wyregulujesz podczas użytkowania na tych diodach co planujesz. Większość i ja startowało na soli instant ocean, a potem przechodziło na docelową. Są też tacy co startowali od razu na docelowej. Co do odpieniacza to wszystko zależy od obsady jaka będzie. Moim zdaniem ten Tunze 9001 powinien dać radę jak nie przesadzisz z rybami i nie planujesz samych SPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Mariusz, jeśli nie zamierzasz świecić swoją lampa z sufitu to zdecydowanie przesadziłeś z jej mocą. Nie wiem jaka planujesz obsadę ale podejrzewam że pójdziesz w LPSy i miękkie bo to najlepszy wybór do takiego szkła. W zupełności wystarczy Ci 60W w stosunku 1:2 White/RoyalBlue. Odpuścił bym też czerwony ale dla bajeru dał bym ze dwie diody UV i które wyglądają mega fajnie i w dzień i w nocy.
Z solą nie kombinuj tylko startuj na takiej na jakiej będziesz prowadził akwarium.
Powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego mix skały? Sucha jest tańsza, można ją łatwo uformować tzn będzie robić za podstawę pod skałę żywą.

Obsady nie chce dać nie wiadomo jakiej, co do korali to LPSy i miękkie. 

Właśnie dlatego tak chciałem na słabszej na początek a na lepszej później, przewertowałem trochę tematów i każdy podchodzi rożnie do tego tematu. Mam rozterkę tutaj:unsure:

Może moc faktycznie za dużą, zmniejszę o klika diod, dałem większą moc gdyż będą one wysterowane nie na full.

 


Telechina - Nowości oraz recenzje chińskich telefonów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w akwarium 81l miałem lampę DIY 56W i swieciłem w:60% rb:80%. Obsada miękkie, lps i proste sps i było super.

Z solą nie kombinuj. I jeśli nie chcesz dawać żywej skały to nie dawaj - ma to swoje plusy i minusy (jak wszystko). Trzeba po prostu z głową podejść do tematu i od początku do końca trzymać się planu - cierpliwie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LED białych za dużo , ale jak będzie sterowana to już nie problem .Przez długi czas miałem nad moim 80L 30W i wszystko wyglądało i rosło lux , przy 60W zaczęły się problemy .Mam SW-2 i chodząc na połowę mocy buja wodą aż miło .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie wystartuje na soli docelowej.

Co do oświetlenia:

3x 3W Cool White 13000-15000K

3x  Dioda 3W Cool White 15000K-20000 BRIDGELUX

2x 3W aktynika 420-425nm

12x Dioda 3W Royal Blue 450nm

Diody będą wysterowane.

 

Edytowane przez Mariusz93 (wyświetl historię edycji)

Telechina - Nowości oraz recenzje chińskich telefonów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Mariusz93 napisał:

-Widocznie trzeba będzie zmienić plan, dać akwarium dłuższe na 55 cm i panel wtedy na 15cm wrzucić. 

-a pompa: Aqua nova - N-RMC 2000?

-myślałem nad zakupem jednego, jeżeli będzie za słabo dokupić drugi

-odpieniacz kupie nieco później więc zainwestuje w mocniejszy

-co do skały początkowo myślałem nad 5kg żywej + 3 kg suchej

-no własnie z tą solą, zdania są podzielone na temat soli na start

 

A co do oświetlenia? Szczególnie do doboru diod? Czy nie za dużo białych?

 

Zwiększ głębokość akwarium tak dużo jak możesz. Jak możesz dawaj panel nawet 25cm, dużo wygodniej i zawsze to więcej wody w obiegu.

Pompa - weź jakąś ze sterownikiem, jak przy każdym karmieniu będziesz musiał schylać się do kontaktu to szlag Cię trafi ;-) To samo się tyczy cyrkulatora.


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chce ograniczyć wielkość akwarium do 100L Pomyśle nad wymiarami 55x45x45

Pompa Aqua nova ma kontroler. 

Co do cylkulatora czy grzałki planuje zrobić sterowanie z arduino+przekaźniki


Telechina - Nowości oraz recenzje chińskich telefonów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Mariusz93 napisał:

 

Co do cylkulatora czy grzałki planuje zrobić sterowanie z arduino+przekaźniki

Sterowanie cylkuratora nie przystosowanego do tego będzie problemowe , i raczej bym się nie bawił jak w małej kwocie masz już gotowca .Podobnie z grzałką .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nad cylkulatorem pomyśle.

Arduino będę i tak używał czy to przy lampie, czy też przy automatycznej dolewce.

 

Mam pytanie co do panelu, ja jakiej wysokości zrobić otwór wylotowy z panelu względem grzebienia?

Edytowane przez Mariusz93 (wyświetl historię edycji)

Telechina - Nowości oraz recenzje chińskich telefonów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i fitr kup RO + Di czyli z żywicą.To bardzo ważne:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do oświetlenia to diody niebieskie dałbym by stanowiły 75-85% całkowitej mocy lampy (jak kto lubi niebiesko) około 15% dał bym diody białe i 5% kolorowe ale do takiego litrażu albo wcale kolorowych albo do 1w mocy.

I polecam dać jedna 1W diodę niebieska na osobnym sterowaniu na nocne pewnie jeszcze ja będziesz skręcał na 20-50%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, dari_a napisał:

Zwiększ głębokość akwarium tak dużo jak możesz. Jak możesz dawaj panel nawet 25cm, dużo wygodniej i zawsze to więcej wody w obiegu.

25 cm panel w akwarium które ma 50 cm? Czy to ma być akwarium z panelem czy panel z akwarium?
10-12 cm panela w zupełności wystarczy. No chyba że ktoś ma baardzo grube dłonie ;)


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rysio,ja tez jestem za szerokim panelem i tylko w takim przypadku ma on dla mnie sens...Odpowioednio obszerny panel jest wedlug mnie lepszy od sump'a a kiedy jest za maly to lepiej by go wogole nie bylo...Moj nastepny zbiornik to 100 cm z tego 40sci bedzie panel...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

+1 

Ideał wg mnie to dziura w ścianie albo szafa i pół akwarium jest w pokoju a drugie pół w szafie :)

 

Co do soli, zalecane jest stosowanie docelowej soli od początku, przesiadka z "taniej na lepszą później" to podobno jeden z 10 błędów początkujących ;)

Jeśli planujesz same podmiany bez suplementacji, lepiej wybrać sól z dużą zawartością ca/mg. Sól Kent to nie jest dobry wybór: https://reefhub.pl/test-soli-drugie-starcie/

 

Mieszanie żywej i suchej skały imo nie ma sensu. Efekt będzie taki że sucha wydłuży dojrzewanie, a na żywej przyniesiesz problemy. Sucha jest tańsza, masz pełną kontrolę nad ułożeniem i gwarancję jakości producenta. Żywą kupuj tylko jeśli jest bardzo dobrej jakości - lekka, szorstka, twarda, i najważniejsze świeżo pachnie.

 

Edytowane przez tihs (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W niedzielę okaże się co do projektu, gdyż trafiła się opcja zakupu używanego sprzętu w przyzwoitym stanie.

Tutaj nasuwa się pytanie czy akwarium które stało 3 lata nieużywane nadaje się bez problemu ? Oczywiście próbne zalanie na okres 7 dni. Czy dać dodatkowa warstwę kleju i wzmocnienie na górze? Wysokość zbiornika 50cm.

Co do soli czy będzie lepsza:Red Sea Coral Pro  trochę martwi mnie to KH.


Telechina - Nowości oraz recenzje chińskich telefonów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak to zależy co się chce osiągnąć, jeśli chcemy mieć fajny duży panel, a w nim np. refugium, dsb czy choćby sporo sprzętu to oczywiście możemy zrobić akwarium pół na pół z panelem. Natomiast gdy ktoś zaczyna swoją przygodę z morszczyzną, to zapewne na początku skupia się na ładnym akwarium, a zaplecze powinno być w miarę niewidoczne i funkcjonalne. Uważam, że projekt autora tematu, przedstawiony w pierwszym poście jest w porządku i do jego akwarium panel 10cm powinien być w sam raz. Zmieści się w nim planowany odpieniacz, grzałka itp.


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na CoralPro KH wychodzi ludziom różnie, od 6 do 15 dKH. ( http://nano-reef.pl/forums/topic/46883-red-sea-coral-pro-parametry/ )

Jest zalecana do zbiorników ze szczepkami, a teoretycznie można na samych podmianach tą solą utrzymać proste LPSy, w praktyce 'your mileage may vary' ;)

 

RedSeaSalt wydaje się lepszym wyborem jako sól docelowa:

we would recommend our standard red Sea salt for low nutrient systems http://www.redseafish.com/red-sea-salts/red-sea-salt/ this salt has a dKH closer to natural seawater, we recommend the following parameters for high colour low nutrient systems at a salinity of 35PPT.

Low Nutrient (Red Sea Salt)
• Calcium 430 ppm
• Magnesium 1310 ppm
• Alkalinity 8.2
• No3 0.25ppm
• Po4 0.02 ppm 

 
__________________
Red Sea Kev


Red Sea Group Technical Support Manager.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Na CoralPro KH wychodzi ludziom różnie, od 6 do 15 dKH. ( http://nano-reef.pl/forums/topic/46883-red-sea-coral-pro-parametry/ )
Jest zalecana do zbiorników ze szczepkami, a teoretycznie można na samych podmianach tą solą utrzymać proste LPSy, w praktyce 'your mileage may vary' [emoji6]
 
RedSeaSalt wydaje się lepszym wyborem jako sól docelowa:


we would recommend our standard red Sea salt for low nutrient systems http://www.redseafish.com/red-sea-salts/red-sea-salt/ this salt has a dKH closer to natural seawater, we recommend the following parameters for high colour low nutrient systems at a salinity of 35PPT.

Low Nutrient (Red Sea Salt)
• Calcium 430 ppm
• Magnesium 1310 ppm
• Alkalinity 8.2
• No3 0.25ppm
• Po4 0.02 ppm 

  __________________
Red Sea Kev


Red Sea Group Technical Support Manager.
 
 



Jak Wy to robicie że podmiany wystarczają? :)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie zdecyduje się na Red Sea Salt.

Co do zestawu tak jak pisałem po weekendzie się okaże i dam znać jak sprawa wygląda.

Zainwestuję w żywą skałę. Wiecie gdzie w Łodzi lub okolicach można kupić dobrą żywą skałę?


Telechina - Nowości oraz recenzje chińskich telefonów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Mariusz93 napisał:

[...]

Zainwestuję w żywą skałę. 

[...]

Przemyśl tą decyzję porządnie, z dzisiejszym wyborem bakterii w płynie na suchej jest łatwiej.

https://reefhub.pl/skala-a-dojrzewanie-w-akwarium/ 

https://reefhub.pl/zywa-skala/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, tihs napisał:

+1 

Ideał wg mnie to dziura w ścianie albo szafa i pół akwarium jest w pokoju a drugie pół w szafie :)

 

Co do soli, zalecane jest stosowanie docelowej soli od początku, przesiadka z "taniej na lepszą później" to podobno jeden z 10 błędów początkujących ;)

Jeśli planujesz same podmiany bez suplementacji, lepiej wybrać sól z dużą zawartością ca/mg. Sól Kent to nie jest dobry wybór: https://reefhub.pl/test-soli-drugie-starcie/

 

Mieszanie żywej i suchej skały imo nie ma sensu. Efekt będzie taki że sucha wydłuży dojrzewanie, a na żywej przyniesiesz problemy. Sucha jest tańsza, masz pełną kontrolę nad ułożeniem i gwarancję jakości producenta. Żywą kupuj tylko jeśli jest bardzo dobrej jakości - lekka, szorstka, twarda, i najważniejsze świeżo pachnie.

 

Gdzie wyczytałeś, że zalecane jest stosowanie docelowej soli? Zawsze czytałem, że na start dajemy ubogą, a potem przechodzimy na bogatszą, ale wiem że są tacy co startują na docelowej. Na złej jakości suchej skale też można przynieść problemy, a jak nie ze skałą to że szczepkami. O jakiej gwarancji jakości producenta suchej skały piszesz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.