Skocz do zawartości
marcin_jarnot

ciągła podmiana wody

Rekomendowane odpowiedzi

witam 

tak wgłębiając się w temat morskiego zastanawiam się  nad  tematem  ciągłej podmiany a  nie tylko raz w tygodniu. Czy takie rozwiązanie dla korali nie było by  mniejszym szokiem  i nie pozbawiło nagłych  skoków parametrów a co najważniejsze uzupełniało by  bezpośrednio z soli minerały.

Mianowicie pomysł jest taki aby do tego wykorzystać pompę dozującą, zwykła   pompkę obiegową 500 litrów, włącznik czasowy, cyrkulator oraz  2 pojemniki jeden  5 litrów drugi  15 litrów. 

Więc myślałem nad pompą dozującą podwójna z czego jedna wypompowuje z  sumpa 100ml  przykładowo do pojemnika  5 litrów , a druga po minucie od zakończenia  pracy  pierwszej  wypompowuje  solankę z pojemnika 15 litrów również 100ml, dalej w pojemniku 5 litrów zamontować pompkę  obiegową 500 litrów  która powiedzmy raz dziennie przez minutę lub  dłużej w każdym razie opróżniała by go do kanalizacji. W powyższy sposób na przykładzie 100ml x 24 dawki  2,4  litra dziennie podmieniło  by  wody co nie wiem czy jest dobre, ale tak szukając informacji  wydaje się pozbawiać  szkodliwych nagłych skoków. Oczywiście w pojemniku 15  litrów  zamontować cyrkulator który czasówka  by  włączała  powiedzmy tez co  godzinę czy 30 minut na 2 minuty  aby poruszyć  wodą. 

Jak uważacie ma  to sens i może się sprawdzić czy nie bardzo, dzięki z  góry za radę 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze sprzętu którego chcesz użyć drugi zbiornik byś postawił ;). 

A tak na poważnie to wyobraź sobie że masz 100l zbiornik. Robisz raz w tygodniu podmiane 10l. Rezultatem jest zmniejszenie stężenia np NO3 o 10%. Oczywiście przy okazji uzupełniasz minerały itd. 

Teraz twój system. Zlewasz 100 ml wody i wlewasz 100ml świeżej solanki. Po pewnym czasie znowu zlewasz 100 ml wody, ale w tych 100 ml zlanej wody  jest teraz trochę tej świeżej którą przed chwilą uzupełniłeś. Przy każdej kolejnej małej podmiance ze zbiornika zlewasz coraz więcej świeżej wody która starasz sie dolewać. Kiepski jestem z obliczeń stężeń procentowych, ale żeby podmienić 10% na pewno nie wystarczy 10l świeżej wody. 

Ciekawy pomysł ale w rezultacie walczył byś ciągle z parametrami przez kiepska podmiane wody.

 

Przy podmianie najważniejsze żeby woda miała ta sama temperaturę co ta w zbiorniku i warto żeby solanki trochę odstała zanim wlejesz ja do zbiornika. Wlewasz powoli, po trochu i z szokiem nie ma problemu.

Edytowane przez Darek85 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pacific sun AWC w kore 5th takie rozwiazanie planuje u siebie- z tego co wyczytałem takie rozwiazanie jest lepsze dla korali ale droższe i wymagające większej logistyki sprzętowej (dodatkowy cyrkulator co najmniej nie wiem czy grzałka do solanki) W PS masz tez ATO ktore nie uzupełni tobie uciekającej wody do kanalizy czysta woda ro z dolewki bo system jest zintegrowany. Ja wybiorę zdecydowanie PS

Edytowane przez flexin
Nazwa producenta błąd (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Plynow do ballinga sie nie miesza wiec zastanawiam sie czy taka solanke do ciaglej podmiany trzeba. Mialem kiedys podobny pomysl ale nie probowalem. I tak za duzo kombinuje i nie za dobrze na tym wychodze... Moze lepiej byloby podmianke raz dziennie np 1.5l? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie pomysł jest ciekawy ale czy gra jest warta świeczki? Masa sprzętu. Przydała by się jeszcze grzałka. A co jak coś zawiedzie? Zacznie tylko zlewać albo co gorsze dolewać? W połączeniu z automatyczną dolewka może drastycznie spaść poziom zasolenia.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w obiegu wody 450l więc jak  co godzinę  ubędzie 125ml to taka nie podgrzana solanka 125ml myślę że wlana do sumpa  nie powinna zamieszania  zrobić w temperaturze, sprzęt  taki  akurat posiadam bo i  tak pompką dolewałem  wodę przy podmianach, cyrkulatorem mieszałem sól, pojemniki wąż to powiedzmy  100zł a  i tak miałem  kupić dozującą pompę więc zamiast na  3 to na 5  kupić.  Co  do zabezpieczenia  całości cenna uwaga, ale  to można  zastosować zabezpieczenie  w  postaci odcięcia napięcia pływak jak w automatycznej  dolewce w razie podniesienia poziomu w  pojemniku ściekowym,  bo  ze solankę doleje a nie wyleje nic nie problem sump  przyjmie te  12  litrów a  tu i tu to samo 1025 jest,, a  że nagle  więcej minerału to i tak mniej jak  przy zwykłej podmianie. Na  pewno  więcej  roboty  jest tak bo co ten 2 max 3 dzień  trzeba  pamiętać  żeby  te 5-7,5  litra świeżej RO  dodać  i  dosypać  odpowiednio  soli a resztę  sobie cyrkulator  wymiesza.o  co do tego z  czasem pół na  pół (świeża  do  starej) się robi  to  zamiast 2,5  litra na dobę  podnieść do 5.  Więc  wstępnie  zaryzykuję te  100zł  wydatek jakoś  przeżyje,  jak odpalę dam znać  jak parametry 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie  kończę programować za tydzień dam znać jak korale i parametry  czas  pokaże

pierwsza uwaga  to że zamiast  drugiej  czasówki do  pompy  ścieku powód prosty  albo by wypływ z pompy  zaworem musiał dławić albo  czasówka z dokładnością do 1 sekundy musiała  by  być (standardowe  do  minuty  są- a po sprawdzeniu  swojej 1,5 litra  wlała  w 15sekund) ale po zastanowieniu zawsze  to człowiek raz na 2 - 3 dni włączając  pompę ścieku zobaczy  czy ok  jest. druga  w sumie  czasówka  też  jak się  woli koszt czasówki  około  30zł , koszt prądu jaki cyrkulator zużyje  przez rok  przy pracy 24  godziny to około 43zl a przy  włączniku czasowym i pracy interwałowej dającej 8 godzin pracy  na  dobę 15zł  na rok  więc w teorii się spłaci po roku  czasówka,  no chyba  że ktoś  taryfy nocne  i swiiateczne ma to się  będzie  2 lata  czasówka spłacać  więc  ja  osobiście cyrkulator praca 24  godziny  stawiam  a czasówek nie daje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem deko inną koncepcję podmian wody .
System działa w zbiornikach słodkowodnych (krewetkaria)  już od dawna i jest mega ułatwieniem .
Całość składa się z zbiornika świeżej wody , zbiornika (sumpa) z wodą do podmiany (15% pojemności obiegu) i trzech pomp . 
Zbiornik wody podmienianej jest w obiegu z wszystkimi akwariami i działa podobnie jak normalny sump w morskim .
Dzień podmiany  , wypompowanie do ścieku  wody ,po czym pompa wlewa świeżą wodę  .
Robię to ręcznie (wtyczki do kontaktu) , mikrokomputer jest już zaprogramowany i czeka od roku na montaż .Niestety system zabezpieczeń jest dość rozbudowany i założenie ponad 32 czujników poziomu przerosło moje chęci .
 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no przy słodkim to starczyło by wypompować w dniu podmiany do żądanego poziomu kreskę na zbiorniku zrobić jaki to poziom z  sumpa i odkręcić kran a wężem chodź ogrodowym dopuścić świerzej kranówki 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, marcin_jarnot napisał:

no przy słodkim to starczyło by wypompować w dniu podmiany do żądanego poziomu kreskę na zbiorniku zrobić jaki to poziom z  sumpa i odkręcić kran a wężem chodź ogrodowym dopuścić świerzej kranówki 

W tym przypadku nie do końca , tu  tylko i wyłącznie  woda RO i "sole" .Do tego szybka zmiana parametrów bardzo źle wpływa na mieszkańców  i woda jest uzupełniana na raty .Uzupełnianie miało być przez kilka dni ale jest co kilka godzin .Do tego podmiana wody w 25 akwariach trochę upierdliwa bez automatyki a tak to może trwać 11 minut  . 
 

Gdyby była możliwość podciągnięcia kanalizacji do morskiego ( starczył by wężyk od RO ) na pewno bym skopiował system po części . Nie ciągła podmiana a np: cykliczna co 24 h . 
Np : Całość składała by  się z dwóch małych pomp , dwóch czujników , zbiornika na świeżą solankę i dolewkę  RO .
Odłączenie czujnika dolewki RO (odparowanej )  ,wypompowanie 2% wody , uzupełnienie z wykorzystaniem czujnika dolewki ,podłączenie czujnika dolewki .
 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w  summie  właśnie muszę się  rozglądnąć za jakąś przejściówka z wężyka 16mm na wężyk RO  bo jeden mi  idzie do zbiornika  więc  o wiele mniej problematyczne  będzie  puszczenie  RO, co do  cykli to  na razie dałem  20 na  dobę po   75ml  po  tygodniu  zrobię  pomiary i  wtedy  będę podnosił docelowo  bym chciał 20 dawek po  200ml co  da  dobowo  wymianę około 1% wody netto w  moim  obiegu 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok  projekt zakończony no może  w  95% bo  po zastosowaniu  przejścia na wąż  silikonowy  z 12mm na 5mm i podniesieniu wylotu ścieku  na  h=1m wypłynięcie  1,5 litra wody zajęło 5 minut więc  opcja lenistwo niech  sobie  samo  dziennie  wyleje to co się odleje. efekty  pomiary  jak  się spisuje przez najbliższe  2  miechy co tydzień dam żeby ocenić samemu  czy system się  sprawdza jak ktoś będzie chciał podobnie  rozwiązać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pierwszy i same plusy byłem na końcu dojrzewania a  po dniu jak by 3x przyśpieszyło jutro dam pierwsze  pomiary korale pompują się  lepiej  jak przed modyfikacją

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak obiecałem dodaje  pierwsze uwagi oraz  pomiary 

z uwag to tyle  ze  po 4  dniach podniosłem dawkę na 20x100ml dziennie, dzisiaj  planuje  na 20x125ml  podnieść docelowo chcę dojść na 20x250ml,  zobaczę czy  przy tej ilości azotany nie zbije  do  5  póki  co NO3=10, jednak to będzie  wymiany zbiornik na solankę ponieważ przy tym co mam  co 2 dzień bym musiał  dolewać-- a tak dam 25 litrów i raz na 4 dni doleje 20 litrów RO  oraz dosypię 860g soli  w moim wypadku taka stała wychodzi. Co do NO3 nna razie bez zmian jak przed tak  teraz. PO4=0,25 również bez zmian, mam atrament ii w sumie mogę to zbić ale boję się że  NO3 wtedy wzrośnie. Ciekawie z Ca = ponad 500  na salifercie 2x  sprawdzane bez dodania kropli  ze  strzykawki 3 płynu od razu kolor odczytu  było 450. co do Mg=1230, jednak u mnie jest  ciągła konsumpcja Mg  od  zawsze i  raz w tygodniu musiałem dosypać Magnesium  z Aquaforest,, tym razem dodałem go więcej do zbiornika  z  solanką będzie się dawkował w 120 dawkach na tą chwilę. Kh=7 na  początku po 3 dniach spadło do 6.7 więc pod pompkę dozującą wpiąłem sodę po 2 dniach dalej stanęło więc zwiększyłem dawkę  na  pompie i na dzień  dzisiejszy Kh=7,6. się jeszcze zastanawiam nad zwiększaniem  dozowania wódki  celem dalszego obniżenia NO3 na dzień dzisiejszy dawkuję 2x3mml

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po kolejnych dniach obserwacji  dojrzewanie się zakończyło mg=1410 ca=500  kh=8 no3=5 ph=8,43  zaznaczam  że  do solanki podawanej dałem 160g  magnesium  Aquaforest, prócz podmiany popa dozuje 7ml   w 2  dawkach  wódki  oraz litrowy  roztwór sody  15ml  w  3  dawkach na  dobę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla zainteresowanych działa pomysł a obsługa zbiornika do minimum ograniczona raz na 3-4 dni dolewam ro i dosypuje sol ;) wsio rosnie sps lps miekkie ukwiały się dzielą olałem ze wzgledu na brak czasu pomiary poza raz na 2 tygodnie zasolenie mierze. tak pompy aplikuja wapn kh wodke odzywke na korale oraz jod a sam raz na 7 dni ampulke stront daje więc obsługa do minimum ograniczona a jak wczesniej pisalem wsio rosnie jak glupie ponizej zdjecie jak wyglada po 14 miesiacach takiego dzialania 

41903798_2120423974841480_8196001278237605888_n-2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, marcin_jarnot napisał:

dla zainteresowanych działa pomysł a obsługa zbiornika do minimum ograniczona raz na 3-4 dni dolewam ro i dosypuje sol ;) wsio rosnie sps lps

Ale jak bo nie kumam?jak odparuje to dolewasz Ro ale jeszcze sól? ale  coś kręcisz:-):smile_wink:

Logika to jak odparuje to dolewasz Ro,a po co dodatkową sól???.ale sie porobilo....:wallbash:ale nie rozumie,sorki"-)

Jak sól dolewasz? Do Ro? 

Co odparuje z obiegu to dolewasz RO ale dodatkową sól to trzeba być pewnym czy trzeba,czasem kubek wywali dość sporo syfu i może być różnica ale to niweiwlka i dopiero po sporym czasie.

Edit,muszisz to opanować

Edytowane przez @Beti (wyświetl historię edycji)

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do zbiornika na solankę nalewa RO i dodaje soli co by na kolejne podmiany było :] tak chyba należy to rozumieć :)

Edytowane przez flexin (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.