Skocz do zawartości
@Pawel

[240l] Pierwsze morskie

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem nowym użytkownikiem, więc cześć wszystkim :)

Czytam, czytam i czytam i w końcu postanowiłem zrobić pierwszy krok, a mianowicie zacząć od przedstawiania moich planów zanim coś kupię. Mam nadzieję, że otrzymam kilka porad na wstępie.
Planuję od dłuższego czasu postawienie akwarium morskiego na modelu Juwel Rio 240, bez sumpa. Akwarium posiadam po zamknięciu zbiornika słodkiego dlatego padł wybór na ten model. Wiem jaki jest Wasz stosunek do braku sumpa, ale proszę uszanujcie to :)

Akwarium ma stanowić dekorację salonu z niewielką obsadą rybną. Bardziej zależy mi na zbiorniku z ładnie zarośniętym koralami. Akwarium będzie widoczne z trzech stron.

Sprzęt

Akwarium - Juwel Rio 240
Filtr - NCF-1500
Cyrkulator - AquaEl Reef Circulator 4000 - jeden wystarczy? czy lepiej kupić dwa słabsze?
Odpieniacz - Tunze Comline DOC Skimmer 9004
Grzałka - ETH 300W 16mm
Automatyczna dolewka - Levealutomatic SW

Sól morska Tropie marin
Żywa skała 25kg
Żywy piasek 18kg - chciałbym warstwę ok. 2 cm


Obsada rybna:
Chrysiptera cyanea
Amphiprion ocellaris x2
Pterapogon kauderni
Zebrasoma flavescens
Dascyllus aruanus 

Obsada korali:
Paralemnalia spp.
Briareum spp.
Sarcophyton spp. 
Sinularia spp. 
Paralemnalia spp. 
później inne

+ krewetki, ślimaki

Mam problem z doborem oświetlenia. 
3x Juwel High-Lite Marine 54 W 1047 mm + Juwel High Lite Blue 54 W 1047 mm + odbłyśniki ??
Coś możecie doradzić? 

Z sprzętu jeszcze nic nie zakupione. Wolę się najpierw Was podpytać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten filtr NCF-1500, to jest kubełek? Jeśli tak, to takich filtrów w akwarium morskim z reguły nie stosuje się, ale są tacy co mają. Cyrkulatory lepiej kupić dwa, a jeszcze lepiej regulowane np. Jebao RW 4 i RW 8 po jednym. Odpieniacz da radę jak nie przesadzisz z rybami. Grzałka starczy 100-150W i pomyśl nad chłodzeniem, bo świetlówki będą sporo podgrzewać wodę. Ja startowałem na soli Instant Ocean, ale też dużo ludzi startuje na Red Sea Salt niebieska.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, maciej01 napisał:

Ten filtr NCF-1500, to jest kubełek? Jeśli tak, to takich filtrów w akwarium morskim z reguły nie stosuje się, ale są tacy co mają. Cyrkulatory lepiej kupić dwa, a jeszcze lepiej regulowane np. Jebao RW 4 i RW 8 po jednym. Odpieniacz da radę jak nie przesadzisz z rybami. Grzałka starczy 100-150W i pomyśl nad chłodzeniem, bo świetlówki będą sporo podgrzewać wodę. Ja startowałem na soli Instant Ocean, ale też dużo ludzi startuje na Red Sea Salt niebieska.

Kubełek, czytałem, że co niektórzy go stosują. 

 Z rybami nie zamierzam przesadzać. 5, maksymalnie 6 sztuk. To chyba nie dużo jak na 240l.

Nad światłem jeszcze pomyślę. może zamiast świetlówek dać ledy. Nie będą aż tak grzały.. hmmm...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Macieju czytałem. Ile tematów, to tyle różnych wersji i trzeba wybrać coś odpowiedniego. Masz rację. Nie wziąłem pod uwagę grzania T5, samych ledów też bym nie chciał z powodu nie najlepszych opinii. 

Zdecyduję się na połączenie 

Juwel High-Lite Marine 54 W 1047 mm - 2 sztuki
AquaEl Retrofit 18 W (54 W T5) Marine
AquaEl Retrofit 18 W (54 W T5) Actinic

 

Co do kubła NCF-1500 może ktoś doradzić? Trudno coś więcej poszukać w internecie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda kasy na kubełek,mało przydatny w morskim.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sporo tematów, sporo różnych wersji, rozwiązań. Musisz jeszcze raz przeczytać, przeanalizować i wybrać takie rozwiązania jak Tobie pasują, uznasz za stosowne, odpowiednie dla Twojej solniczki. Ja zanim założyłem to sporo czytałem, analizowałem, zmieniałem koncepcję, aż w końcu wystartowałem z morskim. Wybrałem własną drogę, którą uznałem za stosowną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki kubelek bedzie sprawial jedynie problemy. Jesli juz bez sumpa to moze z bocznym panelem ?

To juz tak jest, ze brak zwyklego sumpa prowadzi od razu do wielu problemow z doborem sprzetu, nie mowiac o estetyce i prostocie obslugi.:D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Stani napisał:

Taki kubelek bedzie sprawial jedynie problemy. Jesli juz bez sumpa to moze z bocznym panelem ?

To juz tak jest, ze brak zwyklego sumpa prowadzi od razu do wielu problemow z doborem sprzetu, nie mowiac o estetyce i prostocie obslugi.:D

Możesz mi dokładniej wytłumaczyć jakie problemy będzie sprawiał kubełek?

Edytowane przez Pawel_Q (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja miałem kubełek wypchany tylko siporaxem i nawet kilkugodzinny brak prądu nie zrobił wrażenia na zbiorniku. Nie wiem w czym ludzie widzą problem [emoji14]

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W utrzymaniu czystosci.

W morskim chcesz wywalic jak najwiecej syfu z obiegu, bo stezenia i wahania parametrow w oceanie sa nieporownywalne do jezior czy rzek. Do tego sluzy wata i odpieniacz.

W slodkim symulujesz gnijacą kałużę, a kubelek swietnie sie do tego nadaje ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dlatego też miałem małą kaskadę z samą watoliną która zbierała detrytus. Ale nie mowa tu o kaskadzie, a o kubełku...

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zawsze mnie zastanawialo ze stosuje sie siporax i skale w sumpie ale jak ktos pomysli o kubelku to wszyscy na to ze kubelkow nie wolno. Roznica jest chyba tylko taka ze w kubelku nie ma swiatla a w sumpie różnie to bywa. Dla czego wiec kubelek wypelniony siporaxem czy skala sie nie nadaje? W zasadzie jest to przeciez wersja sumpa tylko inna budowa.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumpie możesz dać sobie siporax na takim rusztowaniu z kratki rastrowej by był ponad dnem - dzięki temu woda go omywa z wszystkich stron i syf który normalnie by zalegał na dnie kubłełka i zatykał pory w siporaxie, odpłynie a jak jeszcze się da mały cyrkulator w sumpie nisko nad dnem i zdmuchuje te paproszki z dna tak by złapał je odpieniacz albo filtr mechaniczny to już jest super.

W kubełki na dnie zbiorą się zanieczyszczenia, sam o tym wiem bo mam filtr przelewowy na siporax 5 kg zasypu, no i on jest podniesiony nad dnem filtra i widać że zbiera się tam trochę i raz na czas trzeba to wyczyścić, ale na szczęście nie zalega w siporaxie bo wtedy by zapychał pory w złożu i przestawało by dobrze pracować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę dwa grosze. 

Odpieniacz Tunze 9004 jest dedykowany do max 250l. Może okazać się za słaby. Ja poszedł bym w model wyżej. Odpuść sobie automatyczna dolewke. Testowałem to u siebie. Też nie mam sumpa i wewnętrzny tunze 9004na 160l. Problem z dolewka jest taki że pływaki mają zakres pracy 1.5-2 cm. To znaczy że dolewka załączy się kiedy poziom opadnie o te 2 cm. Niby nic wielkiego, ale ten typ odpieniacza pracuje najlepiej na stałym poziomie wody. Jeśli dobrze go ustawiasz żeby nie puszczał bombelków wlotem to po opadnieciu poziomu wody o 1.5-2 cm woda jest poniżej wlotu. Wniosek taki ze masz dolewke ale wiecznie kiepsko działający odpieniacz.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darku są też dolewki oparte o czujnik optyczny, ja mam taką i  jak spadnie poziom o kilka mm to odrazu odpala dolewanie wody pompką - działa to wyśmienicie, mimo że czasami często dolewa wodę, zwłaszcza w zimie - ale to mi nie przeszkadza. Czujnik mam zamontowany w panelu filtracyjnym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz podać model? Testowałem też jeden indukcyjny chyba ale też miał zbyt duży zakres


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do do odpieniacza. Może AQUA MEDIC - MIDIFLOTOR do 400l byłby dobry? Zwykły, z kostką lipową. Tunze 9012 do 600l kosztuje już prawie dwa razy więcej, ale mają tę przewagę że pobiera wodę z powierzchni, a przy okazji wszystko co tam pływa. Jest też sporych rozmiarów.

Może głupie pytanie. Może jest możliwość aby odpieniacz zewnętrzny zamontować w szafce, a nie na szybie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tunze 9004 da radę jak nie przesadzisz z rybami i będziesz odpowiednio karmił do obsady. Można poszukać na forum przykłady, gdzie był używany w większym akwarium i dał radę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tunze 9012 ile wystaje nad powierzchnią wody?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to tak tak troche kupujesz zestaw do słodkiego i chcesz tam morszczyznę upchnąć 

Akwarium - Juwel Rio 240

Zestaw pod słodkowodne akwarium bo sumpa nie podłączysz chyba ze bedziesz z kominem kombinował ale widzę, że nawet nie planujesz, panelu tez tam nie dasz wiec chyba planujesz odpieniacze grzałki i inne sprzęty mieć w akwarium a na to miejsca idzie i nie fajnie to wygląda.

Automatyczna dolewka - Levealutomatic SW

Tylko po co skoro akwarium bedzie z pokrywa wiec woda co odparuje to sie skropli do akwarium... 

Filtr - NCF-1500

Jak inni pisali nie potrzebny ale jesli sie uprzesz mam w domu jakis kubeł praktycznie nówka tanio oddam :)

Grzałka hymmm w akwarium ze swietlowkami i pokrywa to chyba nawet zima nie bedzie potrzebna ale lepiej mieć :)

Co do soli polecił bym ci tańsza do tych korali co chcesz np. red sea niebieska według mnie bardzo dobra, ja zmieniłem na fioletowa bardziej pod sps-y

Cyrkulator polecił bym jebao rw8 masz kilka trybów ale jest trochę drozszy od tego co chcesz mimo wszystko mysle ze bedziesz zadowolony jak dolozysz troche i kupisz tamten.

 

Kup lepiej sobie np. cos takiego http://www.aquario.pl/wyprzedaz/6829-stelaz-100x50x100-ze-stali-nierdzewnej-obudowa.html

szafeczka wygląda bdb widziałem na żywo albo poszukaj czegoś na forum lub poprostu zamów w sklepie akwarium z szafka i stelażem do tego panel w akwarium lub sump.

Jewel rio fajnie wygląda ale jak powkładasz tam to wszystko to juz nie będzie i mysle ze sam szybko bedziesz niezadowolony.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, azgar napisał:

Jak dla mnie to tak tak troche kupujesz zestaw do słodkiego i chcesz tam morszczyznę upchnąć 

Akwarium - Juwel Rio 240

Zestaw pod słodkowodne akwarium bo sumpa nie podłączysz chyba ze bedziesz z kominem kombinował ale widzę, że nawet nie planujesz, panelu tez tam nie dasz wiec chyba planujesz odpieniacze grzałki i inne sprzęty mieć w akwarium a na to miejsca idzie i nie fajnie to wygląda.

Automatyczna dolewka - Levealutomatic SW

Tylko po co skoro akwarium bedzie z pokrywa wiec woda co odparuje to sie skropli do akwarium... 

Filtr - NCF-1500

Jak inni pisali nie potrzebny ale jesli sie uprzesz mam w domu jakis kubeł praktycznie nówka tanio oddam :)

Grzałka hymmm w akwarium ze swietlowkami i pokrywa to chyba nawet zima nie bedzie potrzebna ale lepiej mieć :)

Co do soli polecił bym ci tańsza do tych korali co chcesz np. red sea niebieska według mnie bardzo dobra, ja zmieniłem na fioletowa bardziej pod sps-y

Cyrkulator polecił bym jebao rw8 masz kilka trybów ale jest trochę drozszy od tego co chcesz mimo wszystko mysle ze bedziesz zadowolony jak dolozysz troche i kupisz tamten.

 

Kup lepiej sobie np. cos takiego http://www.aquario.pl/wyprzedaz/6829-stelaz-100x50x100-ze-stali-nierdzewnej-obudowa.html

szafeczka wygląda bdb widziałem na żywo albo poszukaj czegoś na forum lub poprostu zamów w sklepie akwarium z szafka i stelażem do tego panel w akwarium lub sump.

Jewel rio fajnie wygląda ale jak powkładasz tam to wszystko to juz nie będzie i mysle ze sam szybko bedziesz niezadowolony.

 

 

Juwel Rio 240 już mam po słodkowodnym. Przeprowadzałem się więc akwarium uległo likwidacji. Minął rok od zamieszkania i dokończenia remontów wiec mam czas by ponownie uruchomić zbiornik. 

Myślałem czy nie wywiercić dziur i zrobić suma. Na panel to chyba szkoda miejsca. Akwarium ma tylko 40 głębokości. W szafce tez nie ma za dużo miejsca. Są trzy przegrody, każda o powierzchni ok. 39x39cm. Można by upchnąć tam sampa. Troche roboty by z tym było, może warto? Nie wiem jak szkło zachowałoby się przy wierceniu, a szkoda uszkodzić,a do tego cała hydraulika. 

Co do sprzętu, który wyląduje w akwarium to cyrkulatory, ale to bez względu czy będzie sump czy nie, odpieniacz w narożniku (tyle miejsca co na panel przelewowy) oraz wejście-wyjście filtra o którym myślałem, aby tam siporax wpakować. Grzałka jest zewnętrzna więc na wężu od filtra będzie zamontowana. Dolewka będzie praktycznie niewidoczna pod pokrywą.

Tło planuje czarne lub ciemny granat, może z odpieniacz tunze się wtopi w tło:) 

Jestem otwarty na wszystkie propozycje, choć RIO bardzo podoba się narzeczonej i trudno bezie ja namówić na zmiany.

Edytowane przez Pawel_Q (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kompletuj pokolei a odpieniacz na koncu a w miedzy czasie poszukaj delteca mce600. Czasem sie trafiaja. Ja mam i sobie chwale. Opinie w necie nie zaklamane. Wklejasz komin w rogu i w kominie masz zaciag z odpienka dolewke i grzalke. I wszystko ladnie pieknie. Filtracje na skale oprzyj i na poczatek przygody bedzie luks :)  no chyba ze deltec sie nie znajdzie to wtedy tunze. Ewentualnie faktycznie aquamedic. Tez chwala. 

 

I tak poza to jest na allegro teraz mce500. Chyba w dobrych pieniadzach.mysle ze bedzie lepazy niz tunze. 

Edytowane przez Damian K. (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 6/27/2017 o 00:18, Pawel_Q napisał:

Akwarium ma stanowić dekorację salonu z niewielką obsadą rybną. Bardziej zależy mi na zbiorniku z ładnie zarośniętym koralami. Akwarium będzie widoczne z trzech stron.

 

 

2 godziny temu, Pawel_Q napisał:

[...] Myślałem czy nie wywiercić dziur i zrobić suma. Na panel to chyba szkoda miejsca. Akwarium ma tylko 40 głębokości. W szafce tez nie ma za dużo miejsca. Są trzy przegrody, każda o powierzchni ok. 39x39cm. Można by upchnąć tam sampa. Troche roboty by z tym było, może warto? Nie wiem jak szkło zachowałoby się przy wierceniu, a szkoda uszkodzić,a do tego cała hydraulika. [...]

Sum to trochę więcej roboty, i dodatkowe koszty, ale reszta, to moim zdaniem same zalety ;) W tym temacie jest zebrane sporo za i przeciw, a podobnych jest na forum więcej :)

Jeśli chodzi o wiercenie szkła, to nie taki diabeł straszny, a otwornicę dostaniesz w obi za 30-50 zł HOW TO: Drill A Glass Aquarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie musisz wiercić [jak się boisz], możesz zastosować pudełko przelewowe, sump ma same zalety i wg. mnie w morskim to podstawa. A sam sump możesz zrobić z akwarium i wkleić przegrody. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.