Skocz do zawartości
@Pawel

[240l] Pierwsze morskie

Rekomendowane odpowiedzi

53 minuty temu, kenizeg napisał:

nie musisz wiercić [jak się boisz], możesz zastosować pudełko przelewowe, sump ma same zalety i wg. mnie w morskim to podstawa. A sam sump możesz zrobić z akwarium i wkleić przegrody. 

tak, robienie sumpa z gotowego akwarium to świetna zabawa, polecam !

 

edit: przeniosło mnie na następną stronęm, więc cytuję :ph34r:

Edytowane przez tihs (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dascyllus i chrysiptera to agresywne ryby, odpuscilsbym je. Będą dreczyc każdą nową rybę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Nik@ napisał:

Dascyllus i chrysiptera to agresywne ryby, odpuscilsbym je. Będą dreczyc każdą nową rybę.

No to wypadają z obsady :) poszukam zastępców, chyba że polecacie jakieś ciekawe gatunki? 

Przemyśle sumpa, ale ciężko będzie. Na anglojęzycznych stronach jest sporo zbiornikow bez sumpa i to nawet na modelu rio juwela. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z rybami nie jest tak łatwo niestety, że wybiera się z katalogu i chlup do akwarium.

Są wśród nich terroryści, sa tez nietykalni (ryby trujące, posiadające ostrzegawcze ubarwienie, których nikt nie ruszy). Oprócz błazenków nie radziłabym żadnych innych garbików, jeśli chcesz mieć możliwość dołożenia pózniej innych rybek. Garbiki jak chrysiptera czy dascyllus sa stosunkowo tanie, ale to terroryści.

Ciekawych gatunków jest zatrzęsienie. Wszystko zależy od litrażu, zasobności portfela i gustu. No i od tego, co już pływa w akwarium :) Wchodź na wszystkie sklepy akwarystyczne i czytaj o rybkach. oglądaj fotki, czytaj o ich wymaganiach, a potem szukaj informacji o tych rybach na forum. Najlepiej staraj się kupować ryby spokojne i "funkcyjne", czyli takie, które oprócz ozdoby pełnią tez jakąś pożyteczną funkcję. Na przykład wargacz, który wyjada robactwo żerujące na koralowcach, albo rybka glonożerna, babka przekopująca piach, ryba czyszcząca inne ryby z pasożytów.

Sump to niby nie jest konieczność, ale to niesamowita wygoda. Po doświadczeniach 54L bez sumpa już nigdy akwarium bez sumpa nie postawię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam Dascyllusa - aka pasiak i ostatnio dodałem Magnificę i nie gonił jej nawet jej nie zauważa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś mi może wyjaśnić czym różni się kubełek z siporaxrem (lub czymś innym) od siporaxu leżącego w sumpie? 

Podpytałem osoby, które używają kubła o zanieczyszczenia to twierdzą że nie zbiera się tego dużo i czyszczą rzadko. Z kolei na forum kilka osób napisało, że jest tego sporo.

Dwie różne opinie. 

Edytowane przez Pawel_Q (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co ci ten cały siporax,ja mam tylko odpieniacz i nie widzę potrzeby używać żadnych wkładów?


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem wcześniej multikani , i byłem bardzo zadowolony .Raz w miesiącu czyszczenie ,potrząsanie  przy zlewaniu wody podczas podmiany .Teraz mam sump , tylko dlatego że nie ma jak taniej zrobić DSB i Refugium  .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja kubełek z siporaxem czyściłem raz na 3 miesiące bo nie było potrzeby robienia tego częściej... Miałem Azoo External Power taki jak z fotki. Po kilku miesiącach było w nim sporo gąbek i rurówek.

AzooExternalPowerFilterFiltrZewnetrzny.j

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie,pytam po raz drugi,po co to wszystko,wystarczy tylko odpieniacz i dobra cyrkulacja,prowadze tak akwarium od 10 lat,i nie widze potrzeby stosowania siporaxów i innego badziewia.

 


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tylko po co kupować drogi odpieniacz? [emoji14]

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tylko po co kupować drogi odpieniacz? [emoji14]

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka



Bo ładnie wygląda w sumpie :-)

Dariusz Barcikowski
Wysłane z Samsung Galaxy S 7 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

I ładnie hałasuje ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
I ładnie hałasuje [emoji6]

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka



Mój nie :-)

Dariusz Barcikowski
Wysłane z Samsung Galaxy S 7 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Peniek napisał:

Panowie,pytam po raz drugi,po co to wszystko,wystarczy tylko odpieniacz i dobra cyrkulacja,prowadze tak akwarium od 10 lat,i nie widze potrzeby stosowania siporaxów i innego badziewia.

 

Szanowny panie  , tylko po co odpieniacz , to przecież urządzenie do zadawania masowej śmierci :2guns:. Nie mam gdzie go wsadzić a w sypialni jego głośność wielokrotnie przekracza moje normy :D .
Z tego powodu , siporax /DSB/Refugium na pokładzie .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opinie mocno podzielne. Życie zweryfikuje decyzje :)

Z filtracją wystartuje tak:
- odpieniacz tunze 9004, jeżeli okaże się mało wydajny to wymienię
- kubełek z siporaxem dla złóż bakterii nitryfikacyjnych
- 25 kg żywej skały, myślę że jak obrośnie koralami to będzie wystarczające, a i rybki będą miały gdzie pływać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

25kg żywej skały zapewni ci filtracje biologiczną,nie dawaj tego kubelka,szkoda kasy,lepiej zostaw se tą kasę na rybki i korale.

Godzinę temu, SU1 napisał:

Szanowny panie  , tylko po co odpieniacz , to przecież urządzenie do zadawania masowej śmierci :2guns:. Nie mam gdzie go wsadzić a w sypialni jego głośność wielokrotnie przekracza moje normy :D .
Z tego powodu , siporax /DSB/Refugium na pokładzie .

Szanowny panie siparax nie zastępuje odpieniacza,tylko żywą/suchą skałę,której można dać mniej w akwarium.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, Peniek napisał:

25kg żywej skały zapewni ci filtracje biologiczną,nie dawaj tego kubelka,szkoda kasy,lepiej zostaw se tą kasę na rybki i korale.

Szanowny panie siparax nie zastępuje odpieniacza,tylko żywą/suchą skałę,której można dać mniej w akwarium.

Ależ oczywiście :D . Ja tam jestem za jak największą powierzchnią dla najmniejszego życia ,choć nie koniecznie musi być to ala ceramika .
W innym hobby 200L Wody filtrowane jest przez ponad 24L różnego rodzaju  medium biologicznego z przepływem 2700L , i jak czasem żartuję jak kot tam wpadnie i zdechnie system tego nie zauważy ;)  .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy sump o wymiarach 39x39x50h(?) wystarczyłby do obsługi tych 240 litrów? No i jak go najlepiej podzielić? Pompa, odpieniacz itd. Zbiornik na dolewke mogę mieć osobno.

Edytowane przez Pawel_Q (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pojawiły się na targowisku curkulatory jebao wp60 + kontroler. Myślę o zakupie dwóch sztuk. Ktoś może używa i może mi o nich coś napisać? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wp 60 w 240 litrach i to  dwie:o. Dużo za mocne do Twojego litrażu. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A połączenie wp60 z czymś slabszym? Rw-4?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt powoli się kompletuje, akwarium czeka na zalanie, które nastąpi prawdopodobnie pod koniec przyszłego tygodnia, albo trochę później. Wszystko zależy od tego, kiedy dotrze sprzęt oraz żywa skała.

1) Żywa skała - 25-30 kg z pracującego zbiornika

2) Planowana obsada rybna:

Amphiprion ocellaris x2
Pterapogon kauderni
Zebrasoma flavescens
Amblyeleotris aurora
Pomacentrus coelestis
Pseudocheilinops ataenia
Stenochaetus truncatus
Labroides dimidiatus

Czy Zebrasoma flavescens i Stenochaetus truncatus to dobre rozwiązanie? Czy może być problem z nimi?

10 ryb to już dużo, a w głowie pływają mi jeszcze cztery Chromis viridis :rolleyes:

3) Krewetki, ślimaki

Lysmata amboinensis
Lysmata debelius 
Alpheus randalli
Lysmata seticaudata

Turbo
Trochus

4) Inni

Myślę nad rozgwiazdą piaskową

5) Korale

Tu mam problem, bo brak praktyki i nie wiem jaką ilością obsadzić, wyjdzie pewnie w praniu. Celuję w miękasy 

Briareum spp.
Paralemnalia spp.
Litophyton spp. 
Knopia octocontacanalis
+ kilka Zoanthusów

Co do sprzętu i nie tylko:

akwarium: 240l
odpieniacz: Tunze 9012
sump: brak
oświetlenie: Juwel High-Lite Marine 54 W 1047 mm x2, AquaEl Retrofit 18 W (54 W T5) Marine, AquaEl Retrofit 18 W (54 W T5) Actinic
sól: Red Sea Salt
filtr: JBL E901 wypełniony siporaxem
piasek: Nature's Ocean Bio-Activ Live Natural White 9,07kg x2
woda: RO/DI
automatyczna dolewka: Levelautomatic V3
cyrkulacja: Jebao RW-8 i Jebao RW-4
testy NH3, NO2, NO3, KH, PH - JBL

Edytowane przez Pawel_Q (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.