Skocz do zawartości
ranma11

Zmiana słodkiego 200l w morskie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Morszczyzna mnie wciągnęła i zrodził się pomysł by moje słodkie 200l zmienić w morskie.

Aktualnie ciągle wszystko jest w fazie planowania. Powoli sytuacja się klaruje, więc pomyślałem, że opiszę co mi chodzi po głowie w nadziei, że bardziej doświadczeni powytykają mi błędy.

Więc tak:

Cała operacja odbędzie się w dwóch turach. Będzie tak głównie ze względu na to że w dwóch turach będzie następował przypływ gotówki(praca wakacyjna - wypłaty na koniec lipca i sierpnia). Tutaj też zaznaczę że wielkość funduszu jest dość mocno ograniczona i dobór sprzętu będzie w dużej mierze przez to ograniczony.

Akwarium 200l 100cmx40cmx50cm(wysokość)

Brak sumpa i panelu (niemal wszystko musi się zmieścić w akwarium) (baaardzo ewentualnie mógłbym kiedyś próbować wcisnąć sump do tej szafki ale myślę, że jeżeli będę w stanie to zrobić to równie dobrze będę mógł wtedy po prostu przesiąść się na większy zbiornik z szafką i sumpem)

Oświetlenie: aquael leddy slim 36W 2x actinic + 1x marine (czyli razem około 100W w ledach) (przy czym na start będzie 1x niebieska + 1x biała)

Cyrkulacja: Jebao RW8 (ewentualnie mogę wspomóc się koralią 900)

Odpieniacz midiflotor (ten większy na kostkę lipową) (kupno w drugiej turze zakupowej, czyli nie na start)

Na pewno jakaś grzałka 200W(albo nieco więcej)(też w drugiej turze)

Ponadto poważnie zastanawiam się czy nie wspomóc filtracji kubełkiem od słodkiego, zasypanym siporaxem.

Start będzie na około 15kg suchej skały + około 5kg żywej. Z tym że tu zamierzam poeksperymentować i jako suchą skałę kupić wapień koralowy po 6,50zł/kg dedykowany malawi (coś takiego: http://allegro.pl/wapien-koralowy-koralowiec-jasny-kamien-akwarium-i6132821229.html lub http://allegro.pl/super-skala-koralowiec-czerwony-malawi-tanganika-i6038618594.html z tym że nie wiem czy ten drugi jest OK - nie wiem skąd ten kolor)

Piasek będzie ale minimalna ilość (żeby zakryć dno - nie lubię gołego dna)

Sól red sea salt

Planowana obsada:

Korale głównie miękkie ale pewnie spróbuję jakichś prostych LPS i SPS

Z ryb bez najmniejszych wątpliwości będzie para błaznów (chciało by się z jakimś ukwiałem - może quadri) i baaardzo chciałbym mandaryna wspaniałego (choć to dopiero na koniec). Myślałem też nad parą pterapogonów kauderni i może 1-2 chrysiptera. Może coś jeszcze ale to już "wyjdzie w praniu".

Do tego zapewne dojdzie jeszcze krewetka czyszcząca(może nawet więcej niż jedna)

(ekipy sprzątającej nie będę wymieniał)

Proszę o sugestie. Plany są jeszcze dość elastyczne, a może dzięki temu uniknę kilku błędów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja Ci radzę odpuść. Niestety to hobby wymaga nakładu kasy. Sporej. Zwłaszcza na starcie. 

Sprzęt w akwarium będzie Ci się rzucał w oczy przez co nie będziesz nigdy w pełni zadowolony. Moim zdaniem panel to bezpieczne minimum w którym schowasz sprzęt i złoże biologiczne. Kubełek wtedy będzie Ci niepotrzebny.

Skała wapienna to materiał osadowy,  rozpuszczając się w wodzie słonej będzie oddawał zanieczyszczenia przez co ciągle będziesz się borykał z problemami. Żywa skała czy sztuczne twory typu RRR są zbliżone składem do skał oceanicznych więc nie powodują problemów. 

Odpieniacz na kostkę to średni pomysł ponieważ w użytkowaniu jest problematyczny i kosztowny, poszukaj bardziej coś w kierunku tunze 9004 jeśli już. 

Nie zapomnij również że będziesz potrzebował wody rodi, sprzętu i testów do monitorowania jakości wody, sposobu na dolewanie odparowanej wody itp. 

Koszty utrzymania akwarium 200 l też są już znaczne więc zastanów się czy w skali roku nie będziesz miał z tym problemów. 

Przemyśl to jeszcze raz. Być może sensowniej będzie założyć akwarium typu 50l ale bezproblemowe, niż niedoinwestowane 200l sprawiające ciągle problemy. 

Powodzenia 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

@dadario bez przesady. Plan do skorygowania ale nie ma tragedi.

1 przemysl sprawe sumpa. Akwarium slodkie bez panela bedzie trudne do ogarniecia. 2 zainwestuj w odpieniacz z pompą moze byc nawet jakis hinczyk ale celuj w taki na ok 400l.

 

Co to kasy fakt ze na starcie trzeba wlozyc ale potem nie ma tragedii. Chyba ze z byle czego akwarysta goni do sklepu po chemie... i ciagle walczy ze skutkami zamiast likwidowac przyczyny problemow.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ja tak zrobiłem jak  chce zrobić kolega wiec nie zniechęcajcie  tylko pomagajcie.

U mnie słodkie miałem 2 lata i wpadłem też na taki pomysł

240l wystartowało na żywej skale ale teraz też dał  bym suchą i zamiast  żywego piasku  żwir koralowy  szkoda kasy. i tak nic ciekawego nie wyrosło  tylko robaki . 

W trakcie dojrzewania zmieniłem  żywy piasek na żwir koralowy   bo panoszyła się   Cyjano o dziwo ustąpiło ale też odłączyłem filtr kubełkowy wiec nie wiem co pomogło  .

Kubełek mam do dziś   reszta sprzętu to AquaEl Retrofit 18 W (54 W T5) Actinic x4

                                                                 Aquael Leddy Slim 36W Marine x1 

                                                                 Tunze Comline Skimmer 9012

                                                                AQUAEL UNIMAX 500 FILTR ZEWNĘTRZNY   

a to dla kolegi aby nie  rezygnował   bo mi też mówili daj spokój   

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mówię o rezygnacji a o odpuszczeniu sobie...nic na gwałt, powoli kompletować sprzęt ale z głową i dobry. Półśrodki nie dadzą niczego dobrego...kolega wcześniej nie określił budżetu ale powiedzmy że dwie wypłaty sezonowe to na akwarium zostanie 2tys.. Wyposażyć 200l slonej wody to trochę mało...mowa o sprzęcie i życiu. 

Edytowane przez dadario (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
12 minut temu, dadario napisał:

Ja nie mówię o rezygnacji a o odpuszczeniu sobie...nic na gwałt, powoli kompletować sprzęt ale z głową i dobry. Półśrodki nie dadzą niczego dobrego...kolega wcześniej nie określił budżetu ale powiedzmy że dwie wypłaty sezonowe to na akwarium zostanie 2tys.. Wyposażyć 200l slonej wody to trochę mało...mowa o sprzęcie i życiu. 

Swietnie ukrywasz dobre intencje... szybko czytalem ale nie widze parcia na oszczednosci. Ze start na suchej skale i przerabianie slodkiego? Nic nadzwyczajnego. Nawet jezeli oszczednosci sa wazne to nic w tym zlego. Proponuje skupic sie na poradach zamiast dochodzic co autor ma na mysli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
8 godzin temu, ranma11 napisał:

daruj sobie - to jest wapień filipiński nadaje się (jako ozdoba) do malawi / tanganiki a nie do morskiego - zdolności filtracyjne jak .. byle cegła która leży gdzieś na śmietniku

te skały widziały wodę morską ostatni raz  dziesiątki tysięcy lat temu - a przez ten czas wchłaniały wszystko co się dało z okolicy - np te czerwone to mają dużą zawartość żelaza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co jak co ale jak nie sump to wkleił bym ścianę na panel kolega będzie sobie pluł w brodę, że cały sprzęt w akwarium pływa, a potrzebna tylko tubka silikonu i i kawałek szyby za grosze   od szklarza, i mała pompka obiegowa, też jestem zdania, że mniejsze doinwestowane (w sensie koncepcji) niż duże na półśrodkach i nie mówię tutaj o stronie finansowej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Co do skały to trochę zapatrzyłem się na akwarium "wszystko nie tak" użytkownika magu. http://nano-reef.pl/forums/topic/68579-300l-akwarium-eksperymentalne-typu-wszystko-źle/

Co do właściwości filtracyjnych tej skały to trochę dlatego chciałem jednak wspomóc się tym kubełkiem z siporaxem.

No ale jak odradzacie to tę kwestię zdecydowanie przemyślę. (w każdym razie na pewno nie wezmę tego czerwonego)

2. Akwarium ma być zdecydowanie nie przerybione, a obsada korali nie wymagająca. Dlatego odpieniacz ma być tylko wspomaganiem filtracji. Ponadto korzystam z odpieniacza na kostkę w 30l(DIY strzykawkowy) i nie uważam żeby był jakiś szczególnie problematyczny w użytkowaniu.

3. Budżet planowałem tak żeby możliwie zamknąć się poniżej 3000 ze sprzętem, żeby mi jeszcze na życie do akwa starczyło (choć wiadomo że obsada i tak na start nie będzie duża) (z tym że oprócz tego co wymieniłem do tego dojdzie jeszcze np. kupno filtra RODI, bo moje 30l do tej pory prowadziłem na destylce do żelazek)

4. Panelu nie mam jak wkleić bo akwa ma 40cm szerokości podstawy. Panel węższy niż 10cm nie ma sensu bo mało który sprzęt w ogóle by się zmieścił, a i tak wtedy zostaje mi 30cm części głównej. Z kolei wklejenie z boku nie wchodzi w grę ze względu na to gdzie baniak stoi i jak jest widoczny.

Edytowane przez ranma11 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a u mnie panel jest z boku i jest widoczny, i lubię tam zaglądać bo pełno małych śmiesznych stworzeń tam biega i jak się przyświeci latarką to pełno małych świecących oczu patrzy z ciemności O_O  -  bardzo ciekawe obserwacje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wątpię że oglądanie drobnicy w panelu może być wciągające (sam często oglądam co łazi w skale i piasku w moich 30l). Nie mniej w tych 200l nie chcę żeby panel był widoczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koszty utrzymania 200L tak z grubsza:

prąd (swiatło+pompy) 100W/h = 75kWh = 40 zł / miesiąc

Woda (podmiany i dolewki RO) do zrobienia 150L potrzeba ok 1m3, wymiana filtrów co 6 mies = 20zł/miesiąc

Sól (podmiany po 10% na tydzień) 2,5kg = 30 zł / miesiąc

Żarcie dla ryb i korali 20zł 

Nie liczę tu absorberów, chemii, testów i ballinga, a to niezbędne koszty przy prowadzeniu akwarium rafowego.

Na początek polecam FOWLR czyli same ryby i bakterie na skale. Ryby tolerują dużo większe wahania temperatury i zasolenia niż koralowce, a przy takich kształtach kamieni i egzotycznej kolorystyce, można stworzyć naprawdę ciekawy projekt.

Z czasem znajdziesz sposoby na oszczędnosci, używanego sumoa pid wymiar, trochę używanego sprzętu z targowiska i srodki na koralowce znajdą się same.

 

I dwie porady z doświadczenia: kup porządny odpieniacz z wirnikiem igiełkowym. Porządny mam tu na myśli uznaną firmę, a nie pompy Jebao. Oszczędzanie na odpieniaczu msci się bardzo szybko, zarówno na zwierzakach jak i Twoim portwelu. Oszczedzisz na kostkach lipowych i odsprzedazy gownianych odpieniaczy za polowe ceny. Tunze 9004 wszyscy chwalą. odpieniacz robi dobrąrobotę już podczas dojrzewania, więc powinien być włączony od początku.

A druga rada to szukanie oszczednosci przez eksperymentowanie. Uwierz, ze na tym forum jest masa rozsądnych ludzi, którzy mają też inne wydatki niż akwarium. Jeśli coś gdzieś da się jakimś magicznym sposobem oszczędzić, to oni już pewnie to opracowali i piją sobie dodatkowe browarki. Szukanie patentow i wyważanie drzwi zostaw doświadczonym. Oni podstawy maja w malym palcu, wiec z czystej nudy dziela wlos na czworo. Świezak ma duzo innych zmartwien, i lepiej poswiecic cala uwage opanowaniu podstaw wedlug sprawdzonych już metod. Naprawde jest tej wiedzy ogrom, jesli zaczniesz isc swoja droga spotkaja Cie tylko dodatkowe wydatki, a nie browarki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ktoś nie wychwycił to wyłuszczę: mam już morski baniak i nie jestem totalnym świerzakiem. Wiem że to nie ten litraż ale potrafię oszacować koszta prowadzenia akwa i jestem na nie gotowy. Wszelkie eksperymenty opieram głównie o to z czym już gdzieś się zetknąłem (szczególnie jeśli chodzi o tą skałę - zbiornik magu to dla mnie bajka).

Co do chemii: absorberów nie zamierzam stosować w ogóle, ballinga na pewno nie na początku (zacznę jeżeli będzie na to zapotrzebowanie, czyli jeżeli pojawi się dość duża obsada korali twardych, a jak pisałem większość mają stanowić miękkie). Testy mam (bo mam do 30l) i rzadko używam i podejrzewam że się to nie zmieni (a część z nich uważam w ogóle za totalnie niepotrzebny zakup).

Myślałem i wciąż myślę nad Tunze 9004 ale wciąż bardziej kusi mnie kostka lipowa.

Powtórzę jeszcze raz: W akwarium nie będzie wymagającego bóg wie czego życia. Proste korale, popularne, proste w utrzymaniu ryby*, oraz skorupiaki, ekipa czyszcząca i tyle. Coś jak u kolegi balasta, czy też wcześniej przeze mnie wspomnianego magu.(a przynajmniej mam nadzieję choć zbliżyć się do takiego poziomu) Dlatego też nie zamierzam inwestować w "super wydajne" sprzęty. Wiem że w taki sposób to akwarium nie będzie "jak z obrazka" ale rzeczywistość jest taka że 90% akwariów taka nie jest, a frajdę sprawiają i pomimo, że nie są "oh ah" to oko cieszą.

*- tak wiem że mandaryn to już nie taka prosta sprawa ale plan jest taki żeby nie robić mu konkurencji pokarmowej na skale (przynajmniej nie za dużej), żeby większość diety stanowiło to co się będzie namnażać pośród kamorów. Ponadto planuję go kupić (o ile w ogóle do tego dojdzie) dopiero jak baniak będzie już dobrze funkcjonował (a robale na skale będą harcować stadami) (W taki sposób trzymam gobiodona okinawkę w 30l - nie kamiłem go od kilku miesięcy - "karmię akwarium" suchym żarciem, a po skałach biega pełno kiełży i innej drobnicy. Okinawka nie wygląda na wychudzoną, a odkąd przestałem karmić jest pięknie żółciutka. Najwyraźniej sam sobie znajduje żarcie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz 3000 na akwarium to przeglądaj targowisko. Za 3 koła złożysz komplet pod 200 litrów z sumpem szafką, odpieniaczem itd. Odłóż w czasie o 2-3 miesiące dozbieraj gotówki i będziesz się cieszył fajnym akwarium.

Pierwszy z brzegu za 2400. Coś ponegocjujesz, dołożysz tysiaka na sprzęt i masz fajny komplet.

kolejne za 2200

Jak chcesz oszczędzić poszukaj używanego sprzętu:

Akwarium ze stelażem, sumpem i hydrauliką kupisz za 500-700

Odpieniacz 500-600

Pompa obiegowa + 2 falowniki 600

Lampę LED złożysz lub kupisz za mniej niż 500

150 osmoza

To z grubsza 2500.

Do tego potrzebujesz zbiornik na dolewkę, dolewkę, miernik TDS, spektrometr, grzałkę,

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sęk w tym że po odczekaniu fundusz się nie powiększy, bo z końcem sierpnia kończę robotę i zaczynam robić praktyki na studia, a od października wracam na uczelnię.

A sprzętu używanego to szukam i szukać będę, nie mniej nie zamierzam zmieniać baniaka bo zdecydowanie nie wyrobię się w budżecie. Do tego przypominam że na razie to się mogę tylko rozglądać. Przypływ gotówki będzie za miesiąc i dopiero wtedy będę wstanie "rozpocząć zakupy". Poza tym uważam, że niektóre rzeczy warto kupić nowe.

Co do lampy samoróby to w 500zł zmieściłbym się tylko i wyłącznie jakbym kupił niepewne diody z chin. Jak liczyłem dla cen z led-byt.pl to wyjdzie +/- to samo co te lampy aquaela. (Tak. Robienie lampy było opcją, którą poważnie rozważałem i z racji że różnica w cenie jest pomijalna, nie posiadam żadnego sprzętu typu lutownica i nigdy wcześniej sie tym nie bawiłem, stwierdziłem że za mała korzyść z tej zabawy by była)

A że w nowszych wersjach aquael znacznie poprawił widmo tych lamp* to myślę że można spróbować.

*- wiem bo ostatnio po kolei psuły mi się lampki z 30l i w nowych są całkowicie inne diody i zdecydowanie fajniej świecą.

EDIT:

A... Jeszcze jedno. Nie chcę też kupować "działającego akwa". Akwa chcę wystartować sam, po kolei i na spokojnie. Nie mam zaplecza żeby gdzieś przetrzymać życie w tym czasie, odsprzedaż/rozdawnictwo będzie zbyt upierdliwe, a wyrzucać bez sensu.

Edytowane przez ranma11 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczyło wspomnieć w pierwszym poście, że masz już akwarium, nie trzeba nic wytłuszczać. Jak dla mnie forum jest między innymi po to, zeby nie powielać błędów innych, którzy byli przed Tobą. Nie widziałem tematów "zmieniam igły na kostkę" było za to wiele odwrotnych. 

Skoro piszesz, że koszty to podstawa, a wpływy będziesz miał w lipcu i sierpniu, i tylko z tego chcesz odpalić słone, to zwróciłem uwagę w stronę kosztów stałych, które różnią się od słodkiego.

testow absorberow i chemii nie liczylem, bo tak jak mowisz, nie ma na nie potrzeby w prostym akwarium.

Nie bierz tego za bardzo do siebie, jest po prostu takie coś jak czytanie ze zrozumieniem, bardzo modne na forach, ale jest też zdolność ekspesji. Ty siebie znasz bardzo dobrze, a my wiemy tylko tyle, ile zdecydujesz sie nam powiedziec ;)

 

Akwarium rafowe wg. metody berlinskiej opiera sie na oswietleniu odpieniaczu i cyrkulacji. Wydajnosc tych procesow decyduje, co jeszcze bedzie Ci potrzebne do stabilizacji zbiornika.

100w ledow, midiflotor i rw8 sugeruja, ze wydasz jeszcze duzo na suplementy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz info o akwarium z lewej pod moim awaterem (no chyba że piszesz z komórki - wtedy zwracam honor)... ponadto w moim drugim poście (zamieszczonym wyżej niż twój) o tym wspomniałem... Ale fakt - mogłem napisać w pierwszym poście...

Co do wydajności odpieniacza - tunze 9004 jest dedykowany do 100-250l więc moje 200L jest już w górnej granicy. Midiflotor (MIDI! nie mini) jest dedykowany pod 200-400L i nawet pamiętając o tym że kostka nie jest tak wydajna jak igła to i tak nie powinno mi brakować wydajności. Do tego czytając różne artykuły, oglądając filmiki o różnych zbiornikach itd.  w przeróżnych źródłach (również anglojęzycznych) odnoszę wrażenie, że ta wydajnosć odpieniaczy na kostkę jest tu potwornie demonizowana...

Wspomnę tu jeszcze, że rozważałem jeszcze tego większego hydora skim slim ale to już lepszą opcją wydawał mi się tunze. Większe odpieniacze są poza moim zasięgiem finansowym.

Co do suplementów to pewnie się pojawią ale to przyjdzie z czasem. Myślę że do końca roku spokojnie pociągnę bez tego, a potem to już kto to wie co się będzie działo... (w perspektywie mam pewne nadzieje na znalezienie bardziej stałego źródła dochodu więc...)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja radzę zastanowić się nad oświetleniem jeśli szukasz oszczędności. leddy slim 2x kosztują ok 450zł, a nie masz regulacji mocy, do tego 1x10k+1x20k będzie biało [coś jak ten fabryczny aquael  do 30l]. Na forum jest dużo speców od oświetlenia, może oni coś doradzą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, piszę z szopy, a post o ktorym mowisz jest starszy o jakies 30 sek od mojego, więc sam rozumiesz ;)

 

Ogólnie jestem na razie zadowolony z mojego projektu - poza właśnie odpieniaczem. Dlatego tak jątrzę ten temat, uważam że odpieniacze na kostki lipowe powinny być wycofane ze sprzedaży. W ramach kombinowania 'nie wszystko na raz' uznalem, ze wystartuje zbiornik, a po miesiacu czy dwoch kupie albo zrobie odpieniacz. Perspektywa wydawania 1k na kawalek rury pvc sklaniala mnie do projektu diy. Uznalem, ze na poczatek bedzie najlepiej zrobic diy na kostce, bo sam nie wiem jeszcze o co w tym wszystkim chdzi, wiec nie bede kupowal pompy wirnika i zaworkow w ciemno. I tu popelnilem blad, bo opowiedzialem kiedys matce o projekcie i o tym jak to kawalek plastikowej rury kosztuje kilkaset zlotych. Starsza akwarystka przejela sie zdrowiem rybek, ktorych jeszcze nie ma i przyslala prezent - odpieniacz na kostke, bo przeciez o takim rozmawialismy.

Skracajac moja historie zycia, bo to nie moj blog, kostki lipowe nie sa bezuzyteczne. Odpieniacz zbiera 200ml jasno brazowej wody w ciagu tygodnia po wymianie kostki. W kolejnym tygodniu urobku jest 100ml, a trzy tygodnie po wymianie kostki nie pieni wcale. Czyli wydajnosc opisana na pudelku zachowasz zmieniajac kostki co tydzien -  50zl na miesiac i po roku masz 9004.

Do tego nie ma co mowic o stabilnosci, wirnik czyscisz co pare miesiecy i w okresach pomiedzy odpieniacz pracuje tak samo, wydajnosc kostki zmienia sie jak w kalejdoskopie, a razem z nia parametry zbiornika.

 

Edit: odpieniacz na kostke lipowa zrobili pod koniec lat 70tych, do lat 90 to byla najbardziej powrzechna metoda filtracji. Obecnie zasada dzialania jest taka sama, rożnia sie detalami. Wspolczesne odpieniacze stozkowe z wewnetrznymi pompami DC to projekty udoskonalane na biezaco dostosowane do obecnej mody na lpsy i spsy.

Edytowane przez tihs (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, kenizeg napisał:

ja radzę zastanowić się nad oświetleniem jeśli szukasz oszczędności. leddy slim 2x kosztują ok 450zł, a nie masz regulacji mocy, do tego 1x10k+1x20k będzie biało [coś jak ten fabryczny aquael  do 30l]. Na forum jest dużo speców od oświetlenia, może oni coś doradzą.

Docelowo będzie 2x niebieska + 1x biała, jedynie start będzie na 1:1 (patrz pierwszy post). Konfiguracja 2:1 jest przeze mnie sprawdzona w moich 30l i jest OK, przy czym ewentualnie zawsze będę mógł nawet dokupić trzecią niebieską...

 

12 minut temu, tihs napisał:

TOdpieniacz zbiera 200ml jasno brazowej wody w ciagu tygodnia po wymianie kostki. W kolejnym tygodniu urobku jest 100ml, a trzy tygodnie po wymianie kostki nie pieni wcale. Czyli wydajnosc opisana na pudelku zachowasz zmieniajac kostki co tydzien -  50zl na miesiac i po roku masz 9004.

Do tego nie ma co mowic o stabilnosci, wirnik czyscisz co pare miesiecy i w okresach pomiedzy odpieniacz pracuje tak samo, wydajnosc kostki zmienia sie jak w kalejdoskopie, a razem z nia parametry zbiornika.

Hola hola... Jak już pisałem mam odpieniek na kostkę. Cały myk polega na tym że pompkę powietrza mam dość mocno przewymiarowaną (używam kostek AM rozmiaru do miniflotora - polecana pompka do miniflotora to 200l/h, a ja mam 300l/h przy znacznie mniejszych gabarytach rury) tylko że posiadającą regulację i przykręconą. Jak "wydajność kostki spada" nieco podkręcam pompkę i znów jest git. Przez 1,5 miesiąca bez problemu mogę na jednej ciągnąć (jak się uprę nawet dłużej).

Dobra. A teraz pytanie o o coś, co myślałem ze najbardziej będzie krytykowane, a jak do tej pory nie zostało nawet skomentowane: Co z tym pomysłem na wspomożenie filtracji filtrem kubełkowym z siporaxem? Generalnie boję się trochę że będzie odkładał się tam syf (w każdym razie tym straszy się ludzi w temacie filtrów kubełkowych). Generalnie do filtra nie zamierzam wkładać nic oprócz siporaxu.

A... i jeszcze jedno. Jeżeli nic nie wypali z sumpem i związanym z nim przelewem (pudełkiem przelewowym lub kominem jeżeli zmienię baniak) to prędzej czy później będę pewnie myślał nad jakimś skimmerem (w sensie filtrem powierzchniowym).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli pozwolisz pociagne jeszcze ten temat odpieniacza i kostek ;)

U mnie siedzi ta kostka w 135L i pada po trzech tygodniach. U ciebie w zbiorniku 4 razy mniejszym ciagnie 6 tygodni. Kostka jest dedykowana od 100 do 200 litrow, czyli ja mieszcze sie blisko dolnej granicy, a Twoje akwarium jest 3 razy ponizej. Pompe zalecaja 200, wiec mam 200 w akwarium 135L Ty masz 50% mocniejszą - 300L przy kostce 30L

Jesli dobrze rozumiem, to w akwarium 200 L zeby kostka starczyla na te 6 tygodni musial bys miec odpieniacz dedykowany do 600 litrow, i pompe dochodzaca do 2000L/H

czyli dwa midiflotory, kazdy z pompa po 1000L/H beda sie zachowywac jak Twoja kostka w 30 litrach.

 

Siporax w kubelku wymaga prefiltra mechanicznego, wtedy nie trzeba tak czesto otwierac.

Kubly do slodkiego maja slabe pompy, wiec malo wody plynie przez zloze i lubia plagi wychdzic. Do tego czytalem gdzies o kumulacji toksycznych gazow przy braku zasilania, bakteri e caly czas sraja, potem prad wraca, gaz idzie do zbiornika, a ryby wek. Nie wiem czy to prawda.

Edit: skimmer powierzchniowy to kolejny argument za 9004;)

Edytowane przez tihs (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ale...

1. kostki zużywają się nie dlatego że pienią (że działają) tylko dlatego że drewno się w wodzie rozkłada (nieużywana ale leżąca w wodzie też zbutwieje, choć może nie rozpadnie się dopóki się jej nie ruszy), więc o ile w różnych akwariach może się to w różnym tempie odbywać(różna biologia) i nawet jeżeli stały dopływ tlenu przyśpiesza proces to nie powinno to zależeć od litrażu akwarium.

2. Odpieniacz mniejszy (taki jak ten mój) ma mniej miejsca na obieg wody wewnątrz, a co za tym idzie mniej czasu na kontakt zanieczyszczeń z bąblami powietrza. Z tego wynika że mniejszy (wymiarowo) odpieniacz = mniejsza wydajnosć (z tej samej kostki) więc moim zdaniem pisanie o rozmiarze kostki dedykowanym do rozmiaru akwarium nie jest miarodajne.

3. Pompa przewymiarowana jest po to żeby był sens regulacji. Gdy wkładam nową kostkę skręcam pompę na około 1/3 wydajności (konkretne ustawienie zależy od egzemplarza kostki) i z czasem zwiększam, nie mniej zanim zdążę ustawić max to kostka jest już w takim stanie że to nie ma sensu.

Co do kubła:

Pompy nie pompują kosmicznych ilości wody ale wg. mnie jest to porównywalne z pompą obiegową sumpa, a przynajmniej gdy pompują "na pusto". Jak się włoży do filtra gąbek, włóknin i jeszcze na wlocie da prefiltr gąbkowy "to nie dziwota" że nie pompuje za szybko. Dlatego też chciałem w filtrze dać tylko siporax który niewiele zmniejszy przepływ wody i będzie robił za "uzupełnienie skały". Nie mniej jeżeli wymagało by to prefiltra to cały plan sypie się na dzień dobry, bo gąbka na wlocie zmniejszy przepływ. Musze to przemyśleć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Według moich obserwacji na działanie kostki ma wpływ szlam, który z czasem pojawia sie w calym odpieniaczu i zatyka pory w drewnie. Ilosc tego towaru jest proporcjonalna do syfu i obsady w akwarium, czyli do litrażu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, tihs napisał:

Kostka jest dedykowana od 100 do 200 litrow,

taaa - a samochody palą po 3 "litry na setkę" - realnie kostka wystarcza do zbiornika poniżej 100ll - jako natleniacz a to że przy okazji coś odpieni to tylko "bonus"

kostka dobrej jakości kosztuje ponad 10zł działa do miesiąca - czyli co roku "wyrzucasz" nowego Resuna SK-300

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie apropo tunze 9004: on pobiera wodę z powierzchni? Bo niestety na start raczej nie będę miał dolewki automatycznej (a akwa trochę za duże na zabawę z grawitacyjną)(oczywiście prędzej czy później automat trafi do baniaka ale niestety"raczej później") i zastanawiam się czy nie będzie problemu z wyregulowaniem go? Bo w sumie gdyby udało się trafić używkę to nie nadszarpnąłby budżetu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.